خانواده باب لوینسون از مرگ او در بازداشت جمهوری اسلامی ایران خبر دادند

  رابرت لوینسون در سه مقطع زمانی صدای آمریکا :خانواده رابرت (باب) لوینسون، شهروند آمریکایی که از حدود سیزده سال پیش در ایران ناپدید شده است، روز چهارشنبه ششم فروردین در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.
 
در این بیانیه آمده است: «امروز با دلی آکنده از اندوه خبر دردناک درگذشت رابرت لوینسون، ‌بزرگ خاندان‌مان، را به آگاهی‌تان می‌رسانیم. ما به تازگی اطلاعاتی را از مقامات رسمی ایالات متحده دریافت کرده‌ایم که موجب شده است، هم آنها و هم خود ما، به این نتیجه برسیم که همسر و پدر عزیزمان، در حالی که در ایران زندانی بود، درگذشته است. ما از زمان و چگونگی درگذشت او اطلاعی نداریم و تنها این را می‌دانیم که این حادثه پیش از همه‌گیری کووید۱۹ روی داده است.»
 
خانواده لوینسون نوشته‌اند: «توصیف رنج ما غیرممکن است. خانواده ما باید باقیمانده زندگی خود را بدون خارق‌العاده‌ترین مردی که ما می‌شناختیم بگذرانند،‌ و این واقعیت تازه‌ای است که برای‌مان غیرقابل‌تصور است. نوه‌های او هرگز او را نخواهند دید. آنها فقط او را از داستان‌هایی که ما درباره او برای‌شان تعریف می‌کنیم، خواهند شناخت.»
 
در این بیانیه همچنین تاکید شده است: «اگر اقدامات بی رحمانه و سنگدلانه رژیم ایران نبود، رابرت لوینسون امروز زنده و در خانه کنار ما می‌بود. ما سیزده سال منتظر پاسخ بوده‌ایم. سیزده سال از زمانی که برای واپسین بار او را دیدیم یا با او تماسی داشتیم گذشته است. این که چگونه افرادی که در ایران مسئولیت دارند می‌توانند در حق یک انسان چنین کنند و در تمام این مدت هم به جهان دروغ بگویند برای ما غیرقابل درک است. آنها یک شهروند خارجی را ربودند و او را از هرگونه حقوق بنیادین انسانی محروم کردند، و دستان آنها به خون او آغشته است.»
 
در ادامه آمده است: «باب لوینسون می‌بایست واپسین لحظات زندگی‌اش را در میان اعضای خانواده‌اش و برخوردار از عشقی که همه ما نسبت به او می‌ورزیم، سپری می‌کرد. اما او هزاران مایل دورتر، در تنهایی و اسارت و در رنجی باورنکردنی جان سپرد. هنوز پیکر او به ما تحویل داده نشده است تا به طرزی شایسته به خاک سپرده شود. ما حتی نمی‌دانیم که پیکر او چه زمانی به ما تحویل داده خواهد شد و آیا اصلا این اتفاق خواهد افتاد یا نه. این دقیقا مصداق بی‌رحمی است.»
 
در بیانیه خانواده لوینسون تاکید شده است: «کسانی که مسئول آن چه بر سر باب لوینسون آمد هستند، از جمله آنها که در دولت ایالات متحده سالیان سال و بارهای پیاپی او را جا گذاشتند [و به حال خودش رها کردند]، سرانجام به خاطر کرده‌شان کیفر خواهند شد. ما تا زمانی که زنده‌ایم تلاش می‌کنیم که اطمینان یابیم این امر [کیفر شدن مقصران] محقق شود و رژیم ایران باید این را بداند که ما جایی نخواهیم رفت [و کوتاه نخواهیم آمد]. ما از مقامات رسمی دولت ایالات متحده و مقامات رسمی سراسر جهان می‌خواهیم که به اعمال فشار بر رژیم ایران برای بازگشت باب [لوینسون]‌ ادامه دهند و اطمینان پیدا کنند که آن دسته از مقامات رسمی ایران که در این امر دست داشته‌اند، پاسخگو قرار خواهند گرفت.»
 
خانواده این شهروند آمریکایی ناپدیدشده در ایران نوشته‌اند: «و اما خطاب به شما - شما ‌هزاران انسانی که باب لوینسون را می‌شناختید و یا در مدتی که این مصیبت سهمگین ادامه داشت از خانواده ما پشتیبانی کرده‌اید - [می‌گوییم که] ما می‌دانیم شما نیز با ما سوگواری می‌کنید. زبان ما از بیان مراتب سپاسگزاری‌مان از بابت مهرورزی‌تان و از این بابت که همیشه و در همه حال در امور بزرگ و کوچک در کنارمان بودید، قاصر است. به خاطر شیوع بیماری کووید۱۹ ما در آینده و در زمانی که ایمن باشد، ‌مراسم یادبودی را برگزار خواهیم کرد. ما زمان و مکان آن را به آگاهی‌تان خواهیم رساند.»
 
خانواده آقای لوینسون خاطرنشان کردند: «ما از پرزیدنت ترامپ و اعضای کابینه او - شامل رابرت سی. اوبرایان، مشاور امنیت ملی؛ مایکل پمپئو، وزیر خارجه؛ ریچارد گرنل، ‌کفیل ریاست اداره اطلاعات ملی؛ جینا هسپل، ‌رئیس سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)؛ و کریستوفر ری، ‌رئیس اف‌بی‌آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا) - و کارمندان‌شان که هر چه در توان داشتند انجام دادند تا بلکه خانواده ما دوباره کامل شود، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم.»
 
رابرت (باب) لوینسون، کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که ۱۳ سال پیش برای تحقیق درباره قاچاق سیگار به جزیره کیش سفر کرده بود، در ایران ناپدید شد.
 
یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا در شهر واشنگتن روز دوشنبه ۹ مارس اعلام کرد که با صدور حکم غیابی به نفع خانواده لوینسون در زمینه پرونده شکایت آنها از رژیم جمهوری اسلامی به خاطر ربودن و گروگان‌گیری باب لوینسون در ایران، موافقت کرده است.
+33
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج
  روحت شاد مرد خدا، به کشورت خدمت کردی ولی کمی حواست رو جمع میکردی کجا میری !
  11
  29
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  برای جمهوری اخوندی متاسفم چون او را بازداشت کرده بود تا با یکی از تروریست های خودش عوض کند
  4
  48
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  چشم رهبرقاتلتون روشن.
  6
  38
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. علاوه بر ازادی تروریست ج.ا باج هم بگیرد
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۳۳
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما این اطلاعات را دارید چرا به امریکا نمیدید ۲۰ میلیون پول بگیری :) !!؟؟
  18
  3
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  اینم دروغه ! فرض کنیم ایران یک مامور سیا را گرفته باشد خب چه خواهد کرد ؟ اولین کارش این است که او را به تلویزیون بیاورد و از عملیات بزرگ و کشف سربازان گمنام امام زمان پروپاگاندا بسازه این کاریست که همیشه کرده چرا ایران باید دستگیری یک مامور سیا را انکار کنه ؟ هیچ دلیل منطقی وجود نداره مگر این که همان زمان در بازداشت مرده باشه که البته چهار سال بعد ویدیوی از او منتشر شد که اصلا نشان نمی داد کجاست و توسط چه کسانی زندانی شده پس بلافاصله نمرده به هر حال ماجرا خیلی بو داره و هیچ بعید نیست سر به نیست کردن او کار خود سیا باشه
  17
  3
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  حتما" باب لوینسون را خیلی سالها پیش زیر شکنجه کشتنش به همین خاطر بود رژیم اخوندی میگفتند ما نه باب لوینسون دستگیر و زندانی کردین و نه خبری از او داریم . حالا که فشار فوق العاده زیاد به رژیم اخوندی امده بخاطر تحریمها و بخاطر ویروس کرونا , شاید بخواهند با امریکا مذاکراتی بکنن و مسائلی مثل باب لوینسون و غیره که جلوی مذاکرات اصلی را گرفته اند را اول حل کنن تا به مذاکرات اصلی میرساند. صبر امریکا زیاد است تا رژیم اخوندی را به چیز خوردن نه انداختن ول کن نشدن !
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::مش قصاب - مونتا، ساحل عاج::]. عزیز دل من. مگر من گفتم که میدانم ان مرد کجاست؟ در جزیره ی کیش و برای معامله ی سیگار که در مونوپل یکی از اقایان هست (سردار جنگ 8 ساله) در کیش بوده و دولت امریکا هم میداند جز جمهوری اسـ... کسی او را ندزدیده است. این اطلاعاتی هست که اکثرا ان را میدانند که جمهوری اخوندی ادمیان بیگناه را برای تعویض میدزدد و بار صدم هست و چیز جدیدی نیست تا به من پول بدهند. اطلاعات دست هشتم هست
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. عزیز جان. نماینده ی کمپانی های سیگار بوده و نه مامور سیا.
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۶
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  خانواده محترم باب لوینسون.ضمن اظهار تاسف و تسلیت از در گذشت بزرگ خانواده تان,باید مقصر اصلی در این ماجرای تاسف انگیز ؛اول جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق خودتان بدانید که با تغیر رژیم ایران این مصیبت را برای شما و 40سال درد و رنج و فلاکت را برای ایران و ایرانی ببار آورد
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  اینم مثل داستان امام موسی صدر شد که قذافی گفت از لیبی پرواز کرد فرودگاه رم گفت چنین شخصی وارد فرودگاه نشد!
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
  ۳۳
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز شما همچین گفتی فکر کردم مامور پرونده این اقا بودی گفتن تصمیم بگیر با کی عوضش کنیم !! . در این که اخوندها خونخواری بیش نیستن شکی نیست . ولی منطقه هایی که این اقا بوده پر از وهابی و ادمهای قاچاقچی هست که منه ایرانی هم میترشم برم اخه !! . ایران این شخص رو داشت مطمئن باش‌چند ساله پیش معاوضه کرده بودش ، . فشاری هم که کشوری وارد میکنه برا اینه که میدونه ایران با ارتباطاتی که داره تو منطقه ممکنه‌بتونه‌امارشو بگیره ، این خبرهای مردن هم برا اینه که دوباره فیلمی ازش پخش بشه امیدوارانه، . واقعا فکر میکنی قاچاقچی ها رحم میکنن ببینن کسی اومده امارشون رو بگیره !! .
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  امکان نداره اینهمه سال ایران بوده باشه . مطمئا باش اگر بود اینا تا حالا سعی کرده بودن با یه کسی معاوضش کنند و حداقل معلوم میشد ایران هست!
  0
  4
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::مش قصاب - مونتا، ساحل عاج::]. عزیز جانم. رفته جزیره ی کیش. مگر جزیره ی کیش نا ارام هست؟ دو سناریو ممکن هست. تجارت سیگار مونوپول سردار جنگ های 8 ساله هست. این مرد رفته بازار جدیدی راه بیندازد و سردار او راحذف کرده است. امکان دوم این هست که برای معاوضه دزدیده شده است. در هر دو صورت جاسوسان خبر آورده اند که دنبال او نگردید چون مرده است
  0
  1
  جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
  نظر شما چیست؟