معاون وزیر بهداشت: منشأ کرونا در قم «یک سری دانشجوی چینی» بودند

 اعضای جامعه‌المصطفی قم. امام جمعه زاهدان می‌گوید کرونا از طریق طلبه‌های چینی این نهاد وارد شده است رادیو فردا :علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه گفت که سرنخ‌های جدیدی درباره منشأ بروز کرونا در ایران پیدا شده و در این رابطه از کارگران و «دانشجویان» چینی در قم نام برد.
 
به گزارش ایسنا، او در ارتباطی ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران گفت: «از روزی که اولین مورد بیماری را در قم پیدا کردیم، تیم اپیدمیولوژی قوی مطالعات‌شان را در این زمینه شروع کردند. بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحاً و مشخصاً در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت‌وآمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند.»
 
او توضیح بیشتری در مورد «یک سری دانشجو که در قم بودند» نداد.
 
جمهوری اسلامی در جذب طلبه‌های «اویغور» چین تلاش داشته و خبر شیوع ویروس کرونا از طریق ۷۰۰ طلبه چینی در ایران ابتدا از سوی محمد حسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح شده بود اما این دانشگاه این سخنان را تکذیب کرد.
 
پس از آن، مولوی عبدالحمید زهی امام‌جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار فیلم کوتاهی اعلام کرده بود که ویروس کرونا از طریق طلاب چینی جامعه المصطفی وارد کشور شده است؛ امری که با اعتراض جامعه‌المصطفی روبه‌رو شد.
 
شهر قم کانون اولیه شیوع کرونا در ایران به شمار می‌رود اما به رغم درخواست‌های فراوان، مقام‌های مذهبی این شهر، از جمله محمد سعیدی، امام جمعه و نماینده رهبر در قم و رئیس تولیت حرم معصومه، با قرنطینه شدن یا هرگونه اعمال محدودیتی برای این شهر مخالفت کردند.
 
روز ۲۵ اسفند، معاون استاندار قم درباره آنچه «قم‌هراسی» خواند هشدار داد و گفت دو نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند که یکی از آنها را پلیس فتا در ارومیه دستگیر کرده است.
 
علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه در ادامه سخنانش گفت: «ابتدا احتمال می‌دادیم منشأ اولیه بیماری از قم بوده که به جاهای دیگر نیز سرایت کرده‌است. اما اکنون این احتمال را هم می‌دهیم که منشأ در دو نقطه بوده؛ هم در قم و هم گیلان. تأکید می‌کنم که در ارتباط با گیلان هنوز اطلاعات‌مان کامل نیست و در این زمینه به سرنخ‌هایی رسیدیم که تعدادی از دانشجویان ساکن ووهان، قبل از قرنطینه ووهان به استان گیلان بازگشته‌اند و این احتمال در این مورد وجود دارد. تأکید می‌کنم اطلاعات‌مان هنوز در این زمینه کامل نیست، به محض تکمیل اطلاعات، اطلاع‌رسانی خواهد شد.»
 
آقای رئیسی در مورد بروز ویروس جدیدی به نام هانتاویروس در چین و با بیان اینکه چین اعلام کرده که یک ویروس دیگر هم هست اما ویروسی نیست که در حال حاضر خیلی نگران آن باشیم، گفت: «البته براساس قوانین بین‌المللی باید هر نوع هشدار در این زمینه را جدی بگیریم و ما نیز اطلاعات در مورد این ویروس را رصد می‌کنیم و هر نوع تمهیداتی که لازم باشد می‌اندیشیم اما دقت داشته باشید که ویروس‌های مشترک بین انسان و حیوان در چین شایع است.»
+60
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  تو , که مرد نیستی و شهامت نداری حقیقت را بگوئی ؛هما بهتر که خفه شی
  4
  42
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  اینو که همه می دونستن،چون چینی ها همه جا هستن ، خیلی بیشتر از این یعنی میلیونها چینی توریست تایلند بودند، پس چرا تایلند تلفات نداد.چون شمایین که وزارت بهداشت فاسدی دارین از اون وزیر تا معاون وزیر که سهام بیمارستانهای خصوصی دست تونه و استاددانشگاه پزشکی برج میسازه ، پزشک شایسته هم توی حاشیه . اتفاقا این همه تلفات کرونا توی ایران نشانه ضعف وزارت بهداشته نسبت به کشورهای دیگه .کشورهاس دیگه تلفات مثل شما ندادن چون وزارت بهداشتشون اینقدر فاسد وضعیف نیست
  4
  34
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  لابد دانش بشکه میجوییدند!
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  این یک سری دانشجوهای چینی را کیا آوردند قم؟؟حوزه منفورتون
  4
  34
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  من‌۲ ماه پیش ایران بودم ! تقریبا با همزمان‌یا سال نو چینیها یکی بود! تو فرودگاه که رسیدم پر از چینی با من رسیدن ! دوتا زن ایستاده بودند با دماسنج! داد می زدند چینی چینی ! خیلی هاشون در می رفتن از تست شدن ! این دوتا هم‌مانند چغندر نگاه می کردند و می خندیدند‌! با توجه به اینکه ایران محیط بسته است و کمتر کسی جرات‌میکند‌بیاید ایران با توجه به تبلیغات منفی فقط چینی زیاد می ایند بغیر از اعراب شیعه دو و بر ! پس این بابا بی راه نمی گوید که‌کار کار چینی هاست! با ماهان هم‌آمده بودند ! خیلی بودند !
  3
  31
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  علاوه بر دانشجو های چینی، تجارت رانت خواران قمی با چینی ها (رفت و آمدهای زیاد رانت خواران قمی به چین)باعث شیوع کرونا در قم شده است
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  مطمئنا چین آمار مرگ و بیماری کرونا رو در کشورش شفاف اعلام نمی کنه. با اون جمعیت و اون تراکم جمعیت خیلی بعیده که میزان تفات از ایتالیا و اسپانیا کمتر باشه.
  3
  21
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  هیولای کورونا. به نام خداوند اقسام دین. که بگشوده اند غرفه ها در زمین. سرایم کنون یک سرود با درود. به عفریت بی رنگ، کورونای چین!. یکی اژدهای پلشت و پلید. که گردد پدید، گاه از ناپدید. گزد جان به دندان پنهان و هیچ. نیندیشد او بر سیاه و سپید!. نه دست دارد و پا، نه مشت و نه چنگ. نه رخسار آشکار، نه بویی و رنگ. ولی بی پدر هر کجا راهی است. بدون سلاح و مهمات جنگ!. نه مرز می شناسد، نه هیچ سرزمین. نشسته به هر گوشه ای در کمین. چنان کژدم است این بلای مهیب. زند نیش مرگ، بل نه از راه کین!. ببوسد لبت گرچه خود بی لب است. برایش نه فرق بین روز و شب است. نفس در نفس بی جرس در دهان. به چشم هم زدن داخل غبغب است!. چو انگشت آری فرو در دماغ. بگیرد ز سینوس تو او سراغ. بساط گسترد روی سلول ها. زند بر شش و ریه ات مهر داغ!. دکان ها که بودند مکان شفا. شدند جمله در دام او مبتلا. نیامد برون دستی از آستین . به امداد این مومنان کذا.. نه معصومه در قم، نه مشدی رضا. نه زینب، و نه کشته ی کربلا. نه هیچ مرجع جعل و جهل و فساد. نکرد درد خویش و مریدان دوا!.
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  غنی و فقیر و بلند شأن و پست. به زانو در آورده این دیو مست. به غیر از کلیسا ومسجد، کنشت. دو سوته طرف کعبه را نیز بست!. زمین و هوا درنوردیده است. به جسم و به جان، لیز لغزیده است. به موج اندرون ممات، فوج فوج. چه طومارهایی که پیچیده است!. نهان مانده از چشم، تلبیس او. نه صرف است و نحو راه تدریس او. چنان گشته است چیره بر زندگی. که شایسته شد، مدح و تقدیس او. اگرچه بشر در پی چاره است. ولیکن هنوز گیج و آواره است. دریغ تا بیابد دوای علاج. یقین عضو تحتانی اش پاره است!. ببین فاتحانه چه کشور گشا. فکنده ست وحشت به دل های ما. مبادا رسد پای این اجنبی. به درگاه تاریخی کبریا!. که ترسم خدا را در عرش بلند. کشد این هیولا به بند و کمند. گر آمد خبر که خدا نیز مرد!. تو را جان شاعر به مرگش نخند!. بهنام ب پرستو
  3
  8
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  دیوث اسم دانشجو را خراب نکن . به یه مشت چینی گشاد مفتخور طلبه بودند نه دانشجو. که وظیفه خودشون را هم خوب انجام دادند اوردن ویروس به ایران
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  چین از قدیم سیاست نفوذ در کشور های جهان سوم را داشت، شاه فقید به چینی ها روی خوش نشان نمیداد ، و بعنوان یک تکنو کرات صاحب نظر ، تکنولوژی چینی را هم زیر سوال میبرد ، چینی ها از طریق ترویج و کمک مالی به گرو های چپ ماءویستی قصد نفوذ در سیاست ایران داشتند ، از جمله حزب رنجبران ایران ، و اتحادیه کمونیست های ایران ، در ضمن در زمان شاه صدهها چینی را به فراگیری زبان فارسی اختصاص داده بودند . بعد از سرکوب چپ ها در دهه ۶۰ ، حزب رنجبران تقاضای پول و اسلحه برای مقابله با ج. اسلامی کرد ، اما حتی یک دلار هم کمک نکردند ، در بازی کثیف سیاست اینبار به جای فرستادن دانشجویان کمونیست به ایران ، طلبه چینی میفرستند به فرضیه قم ،
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  غیر دانشجوی چینی در دانشگاه المصطفی خامنه ای٫ تاجری اکثرا سپاه پاسداران و هواپیمای ماهان منشأ کرونا کجاست؟ معاون وزیر بهداشت یا یک پای قضیه است یا خودش را به کوچه علی چپ زده است . پیش نماز که بقوزه وای به حال پس نماز. البته این تا سال ۱۳۵۷ گفته میشد. بعد از ۱۳۵۷ چیز دیگرهم است . هم دو روز پیش بود که رهبر حکومت ضد بشر اسلامی که مفتخر به بیمار روانی دیلوژن (delusion) است خطاب به رهبران امریکا گفت که:. «اما ممکن است دارو شما وسیله‌ای برای گسترش و ماندگاری بیشتر این ویروس باشد و مانع تمام شدنش شود.». و دیروز پزشکان بدون مرز را که با یک میلیون دلار تجهیزات پزشکی برای کمک به بیماران ایرانی وارد کشور شده بودن را بیرون کرد. این جنایتکاران نه فقط باعث شیوع بیماری ویروس کرونا و درد و رنج و تهدید سلامتی مردم ایران شده اند بلکه سلامتی مردم دنیا را هم تهدید می کنند. سازمان ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت وشورای امنیت سازمان ملل متحد باید جلوی این حکومت یاغی بیمار اسلامی را بگیرد. با مهر و سپاس از کسانی که در تمام دنیا به بیماران این فاجعه کمک می کنن
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  جامعت الکرنا(مصطفی) یکی از مراکز پولشویی و دزدی رهبر دزد و درغگوی سقت پرستان است، کار اینها شده اهنگری به خرص یادت دادن، اوند تخمه صیغه میخواد عربی به چینیهایی که به زبان مغولی حرف میزنند یاد بدن، حالا این به چه درد میخوره،جوابش را در سوریه و عراق و لیبی میگیرید، اکثر ادمکشهای داعش از همین باند ایغورها و ازبکها ترکستانیها یا نوچه مغلها بودند!
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ان دسته چینی که کرونا ویروس را وارد کشور ایران کردن و مردم را الوده به ویروس کرونا کردن دانشجو نبودن بلکه طلابی بودن که در حوزه های قم درس قران میخواندن تا اخوند شوند.
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۶
  نظر شما چیست؟