دانمارک یک ایرانی-نروژی را به همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی ایران متهم کرد

بی بی سی :دادستانی دانمارک اعلام کرده است که علیه یک شهروند نروژی-ایرانی به دلیل همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی ایران در طراحی یک نقشه ترور در خاک دانمارک، اعلام اتهام کرده است.
 
این فرد نروژی-ایرانی در اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) به ظن توطئه برای قتل یکی از رهبران ناراضی عرب ایرانی در خاک دانمارک دستگیر شده بود.
 
دادستانی دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این مرد ۴۰ ساله به جمع‌آوری و انتقال اطلاعات به یک سرویس‌ اطلاعاتی ایران با هدف انجام ترور در دانمارک متهم شده است.
 
او متهم شده که فرد مورد نظر در "نقشه ترور" را در محل زندگی‌اش دنبال می‌کرده و از همسر او فیلمبرداری کرده است.
 
به گفتن دادستانی دانمارک این فرد به تلاش برای قتل شبه عمد هم متهم شده است.
 
وکیل متهم به خبرگزاری رویترز گفته است که موکلش تمام این اتهام‌ها را رد کرده است.
 
دادگاه متهم قرار است حدود یک ماه دیگر در شهر راسکیله دانمارک برگزار شود.
 
سرویس اطلاعاتی دانمارک در اکتبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که طرح ترور یکی از رهبران "جنبش مبارزه عربی برای آزادی احواز" را در جریان عملیات گسترده پلیس در ماه سپتامبر آن سال خنثی کرده است.
 
نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.
 
در آن زمان سرویس اطلاعاتی دانمارک اعلام کرد که یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار روز ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ در ارتباط با این پرونده در نروژ بازداشت و تحویل دانمارک شده است.
 
این موضوع هم‌زمان با پرونده‌های مشابه در دیگر کشورهای اروپایی باعث تنش جدی در روابط ایران با دانمارک و اتحادیه اروپا شد.
 
دانمارک در اواخر ماه اکتبر ۲۰۱۸ ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور در خاک خود متهم کرد و ضمن "غیرقابل قبول" خواندن این "اقدام ایران" سفیرش را از تهران فراخواند. ایران با رد این اتهام در اقدامی متقابل سفیر خود را از دانمارک فراخواند.
 
در پی این تحولات در ژانویه سال ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا به درخواست چند کشور از جمله دانمارک یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را به دلیل اقداماتش در خاک اروپا در فهرست "گروه‌های تروریستی" این اتحادیه قرار داد.
 
وزیر خارجه دانمارک در آن زمان گفت که پیش از آن سرویس‌های اطلاعاتی هیچ کشور دیگری در "فهرست تروریستی" اتحادیه اروپا قرار نگرفته بودند.
+33
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  این دانمارکیا دارن دروغ میگن مثل هاپو. این فرد رو از نزدیک دیدم، خیلی جنتلمن و خانواده دار هست. چایی هم با هم خوردیم، اصلا تو مایه‌های این صحبت‌های خشن نیست. ولی بله، از همسر یارو فیلم گرفتیم واسه بعد از چایی.
  38
  6
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  پناهنده نفوذی بوده احتمالا ! مثل داعشی های نفوذی که‌لای پناهندها قایم می شوند !
  2
  23
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. چرت نگو بابا ! از کی بادمجون میوه حساب میشه ؟ فکرکردی تو دهاتتون با مش رجب گپ میزنی ؟ پلیس دانمارک مطمعنن از کسانی که با این تروریست وطنفروش اتفاقی تو خیابون بهم خوردن و الان بازجویی کردن چه برسه کسی باهاش چایی خورده باشه. فاطما سلطان اگه ماتحت به ماتحتهم تو خیابون بهش میخوردی الان ننه سلمات منتظر روز ملاقاتت بود که آفتابه‌تو با یک میله برات بیاره بازداشتگاه.خودتی !!!
  11
  24
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. همانطوری که خودت پناهنده شدی! 😂
  11
  4
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۷
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::آزاذه - تهران، ایران::] نه دقیقا مثل تو‌که تو آلبانی نمی دونی شبه یا روز است و منتظر یک فرصت هستی از کمپ رجوی بزنی بیرون لای خیار گوجه بیای اینجا ! اون موقع که تو اشرف داشتی سرود ای ایران تمرین می کردی من داشتم اینجا درس می خواندم قانونی با بورس از دانشگاه اینگلیس ! دق کن از حسودی لان! .
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
  نظر شما چیست؟