دست کم ۸۱۱ هزار ایرانی تا پایان اردیبهشت به کرونا مبتلا می‌شوند

 خاکسپاری جانباختگان مبتلا به بیماری کرونا صدای آمریکا :بر اساس گزارشی که کارگروه تحلیل اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) وزارت بهداشت تهیه کرده است، با توجه به سطح قرنطینه و ایزولاسیون (جداسازی افراد)، بین ۸۱۱ هزار تا یک میلیون و ۱۶۰ هزار ایرانی تا آخر اردیبهشت امسال به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.
 
بر اساس این گزارش که نتایج آن در روزنامه شرق منتشر شد، کارگروه تحلیل اپیدمیولوژِی وزارت بهداشت به این نتیجه رسیده است که در صورت یافت نشدن دارو و واکسن موثر، در نهایت حدود ۶۳ درصد ایرانیان به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.
 
این کارگروه که مطالعات خود را به کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی ایران تهیه کرده است، سه سناریو با توجه به سطح قرنطینه در نظر گرفته است. بهترین سناریو که مورد تایید ستاد مدیریت مقابله با کرونا نیز رسیده این است که اگر سطح ایزولاسیون (جلوگیری از تماس مبتلایان و افراد مشکوک به ابتلا به به ۴۰ درصد برسد، تعداد کل مبتلایان تا پایان اردیبهشت در کشور ۸۱۱ هزار نفر و در تهران هم ۱۵۹ هزار نفر خواهد بود. در این صورت، تعداد مرگ نیز حدود ۶ هزار و ۳۰ نفر خواهد بود.
 
سناریوی بدتر این است که اگر در سطح ایزولاسیون در حد ۲۵ درصد قرار گیرد تعداد کل مبتلایان در کشور تا پایان اردیبهشت امسال یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر، و در تهران ۲۴۵ هزار نفر، خواهد بود. در این حالت تعداد کل مرگ نیز ۱۳ هزار و ۴۵۰ نفر خواهد بود.
 
در نظر گرفتن بهترین سناریو برای ایران در حالی است که مسئولان جمهوری اسلامی از اعمال قرنطینه و سیاست اجبار (آن گونه که در برخی کشورها اعمال شده است) خودداری کرده و شهروندان نیز در برخی شهرها بدون رعایت توصیه کارشناسان در به سفرهای گروهی رفته یا در برنامه های گروهی مانند تشییع جنازه شرکت کرده‌اند.
 
شیوع گسترده کرونا در ایران حالا به یک بحران تبدیل شده که یک سو نگرانی از پنهان‌کاری در اعلام آمار واقعی و از سوی دیگر سوءمدیریت شرایط را برای مردم سخت کرده است. همچنین کافی نبودن تجهیزات پزشکی و حتی زیرساخت های استاندارد نیز باعث شده تا روند درمانی در ایران با مشکل روبرو شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ​ پیشتر گفته بود به طور رسمی به ایران پیشنهاد کمک داده و امیدوار است ایران آن را بپذیرد.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.
 
در بیانیه آقای پمپئو آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»
+32
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  جهش تولید مُرده!
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  خوب که چی قرنطینه را رعایت نمی کنند.
  2
  18
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  انشالله مبارک است
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
  ۴۰
  zarathushtra - تهران، ایران
  این حروم لقمه ها میخان که مردم مبتلا شن و کشته میلیونی بدن.به 2 دلیلی.یکم خودشونو به موش مردگی بزنن واز فروپاشی جلوگیری کنن.ناله کنن به سازمان ملل و همه جهان که آمریکا حمله ای نکنه و تحریما رو یا برداره یا تخفیف بده.دوم که مردم با این ویروس ضعیف تر شن و نای بلند شدن و اعتراض نداشته باشن.سرکوب کرونای سپاه از همین الان تو خیابونا ول شدن که جلو تحرکات احتمالی معترضین رو بگیرن.به این ترتیب با مرگ ایرانی ها عمر ننگین حکومت اسلامی بقول مطهری الدنگ افزایش پیدا کنه.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. کدوم قرنطینه پسرجان. قرنطینه یعنی تامین آذوقه و مایحتاج و تامین حقوق و تعطیلی مشاغل.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  در ضمن کل دنیا هم قرنطینه بشه من نمیتونم مرگ حیوانات شهری رو از گشنگی ببینم و غذای خودم رو باهاشون شریک خواهم شد.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
  نظر شما چیست؟