رئیس کل بانک مرکزی ایران: بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا باز می‌گردد

بی بی سی :رئیس بانک مرکزی ایران: در حال حاضر ثبات بر اقتصاد کشور حاکم و امکان برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شده است
 
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی با تلویزیون ایران گفته است که "بخشی از پول‌های ایران که به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود به تدریج به کشور باز می‌گردد".
 
به گفته رئیس بانک مرکزی، "با تلاش‌های وزارت امور خارجه و بانک مرکزی احتمال آزاد شدن بخشی از منابع مسدود شده ایران وجود دارد. این منابع در بعضی از کشورها و بانک‌هایی که با ما مراوده داشتند و به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود".
 
آقای همتی به این بانکها و یا کشورها اشاره نکرده و جزئیاتی نیز از اینکه این پولها به چه دلایلی مسدود و اکنون چگونه آزاد شده و یا از چه طریقی قرار است به ایران برگردد، ارایه نداده است.
 
آقای همتی در عین حال گفته است که از این منابع برای "واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده خواهد شد" و افزوده که "این منابع که به تدریج آزاد خواهد شد، منجر به تحرک بیشتر در کشور به منظور افزایش رفاه مردم شود".
 
در هفته‌های گذشته ایران بارها تلاش کرده بود تا کشورهای دیگر برخی از تحریم‌های آمریکا را دستکم برای مقابله با کرونا رعایت نکنند.
 
پیشتر (یکم فروردین)، حسن روحانی رئیس جهوری ایران در نامه‌ای خطاب به مردم آمریکا با اشاره به شیوع جهانی ویروس جدید کرونا نوشت که "تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما به علت این تحریم‌ها جان خود را از دست بدهند". او از مردم آمریکا خواست تا بر سر دولت این کشور با "صدای بلند فریاد برآورد".
 
گفته‌ می‌شود چین، روسیه و بریتانیا در گفت‌وگوهای پشت پرده در تلاش بودند تا به علت شیوع کرونا در ایران آمریکا بخشی از تحریم‌ها علیه ایران موقتا لغو کند.
 
پیش از آن نیز، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد که رونوشت آن برای روسای سازمان‌های بین‌المللی و وزرای امور خارجه همه کشورها ارسال شد، خواستار "رفع تمامی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا" شد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه ۲۲ اسفند در حاشیه دیدار با نخست وزیر ایرلند در کاخ سفید، گفت که برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند و "ما بهترین پزشکان جهان را داریم و به ایران پیشنهاد کمک داده‌ایم".
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این اظهارات آقای ترامپ گفته بود "بجای دلسوزی ریاکارانه و فخرفروشی مشمئزکننده، ‎تروریسم اقتصادی و ‎تروریسم درمانی را متوقف کنید تا دارو و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی و مردم ‎ایران برسد".
 
آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران تحریم‌های ایران را بازگرداند و به صورت مرتب افراد، شرکت‌ها و نهادهایی را به این فهرست اضافه می‌کند.
+8
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  راست یا دروغ را نمی‌‌دانم.ولی‌ اگر راست بزرگترین اشتباه آمریکا بود. باید به شرط می‌‌بود. کنترل کامل در زیر نظر سازمان ملل. یا یک ارگان .که به دولت وابسته نیست. این پول سر از حساب آخوند‌ها .فراری از قم. عبا دوستان بی‌ عبا. آنچه هم که باقی‌ می‌‌امند. سر از عراق.فلسطین .لبنان
  1
  41
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  خوش به حال فلسطینی ها یمنی ها حزب اللهی ها پول های آزاد شده همه خرج اینها میشه
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  آمریکا باعث خوشحالی مردم فلسطین و لبنان و سوریه و یمن شد شرط میبندم هیچ تأثیری بر وضع مردم ایران نخواهد گذاشت
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  بازم ...... زیادی.که فقط مصرف داخلی دارد. حتما همون پولهای قبلیه که اوباما فرستاد ایران حالا سهم لاری جانی ها را ازشون گرفتند.
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  من نمیدانم چرا هموطنان عزیز که در اینجا کامنت گذاشته اند به هر خبری باور دارند-- اول اینکه بی بی سی بلندگوی طویله رهبری از سرزمین روباه پیر است دوم اینکه همتی این شانتاژ خبری را درست کرده تا جلو افزایش قیمت ارزهای خارجی بویژه دلار و یورو بگیرد زیرا قیمت دلار یورو و سایر ارزها روز بروز افزایش می یابد و این یعنی اقتصاد ایران صفر و ایران بتدریج زیمباوه دوم میشود یعنی با یک گونی ریال یک شانه تخم مرغ هم نتوان خرید
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  با درج این خبر خیلی فوری سلام به شیخ حسن نصزالله برسانید و بگویید زیاد ناراحت نباشد خدای تبارک و تعالی بداد ما رسید همین روزها اسکناس ها میرسه
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  البته از قدیم گفته اند خر لنگ منتظر یک ( چش ) است . اینها در نحوه مدیریت کشور ضعف دارند و بدلیل بی کفایتی اینها پزشکان .پرستاران ومردم مظلوم ایران بدلیل نداشتن امکانات جانشان را از دست میدهند اینها امریکا را عامل این بی کفایتی خود میدانند. عجب رویی دارند این اخوند جماعت
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  الحمدالله، وضعیت اینجا سخت شده.
  10
  2
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  خوش بحال فلسطینیها,سوریها,یمنیها,خود آخوندها.اگه نیاز بدلار داری بخر این پولها بیاد دلار میشه 20هزارتومن
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  این صیغه زاده های دزد بدجور کفگیرشون به ته دیگ خورده، کره هاشون تو فرنگ یا سفیرهای گویای دزدی و مردار پرستی و بیشرفی نظام مردار پرستان به گفته گماشته علی چلاق در مشهد برای خوشگذرانی پول ندارند ، اینها ملت و لوازم پزشکی براشون اتزش نداره ،اینها فقط دلار میخوان، انها حتی مسلک مردار پرستیشون هم با بسته شدن لهافکشخونه علم الهدی در مشهد و بایقی >صیغه خونه ها شون به اسم گور فلان سقت شده ارزششو از دست داده چون میدونن بعد از کرنا این مسلک هممنقرض میشه چون ملت دیدند نه ۱۲ الاغ ۱۴ صیغه زاده تونست هیچ غلطی بخوره در مقابل کرنا.ملت بعد از کرنا تمام این قبرها را به توالت عمومی یا کازینو بدل میکنند و خواهر و مادر اخودنها هم باید برای مسذتریها عربی برقصند!
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
  نظر شما چیست؟