کرونا در ایران؛ روحانی: مردم از فردا آماده سخت‌گیری شوند

 بی بی سی : حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جلسه اخیر هیأت دولت از مردم خواست که از فردا آمادگی سخت‌گیری‌های بیشتری را داشته باشند و گفت که از موج بعدی سفرها ممانعت و همه پارک‌ها بسته می‌شود.
 
او گفت "در جلسه دیروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب شد که سختگیری‌های بیشتری اعمال شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی وزارت بهداشت در بعضی جاها اعمال شود".
 
به گفته رئیس جمهوری ایران اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی "ممکن است سختگیرانه باشد و برای سفرها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد و از سفرهای موج بعدی ممانعت کند".
 
علی ربیعی، سخنگوی دولت هم اعلام کرد که سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع می‌شود.
 
به گفته او، "این تصمیم سخت‌گیرانه است، ممکن است تعدادی از مردم را ناراضی کند اما ناچاریم برای سلامت مردم تصمیمات سخت‌گیرانه بگیریم. مجازات عدم رعایت این قوانین را قوه قضائیه اعلام خواهد کرد و نیروی انتظامی نیز اقدام خواهد کرد".
 
بنابر آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تا پنجم فروردین، بیش از ۲۴ هزار نفر در این کشور به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند و ١٩٣٤ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.
 
صبح امروز هم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته بود بیش از ۸۰ درصد از مردم می‌خواهند برای مقابله با کرونا، مقررات و قوانین سختگیرانه تری اعمال شود. او هشدار داده بود که سفرهای نوروزی با محدودیت مواجه خواهد شد و مردم از صف طولانی ترافیک گلایه نکنند.
 
اکنون آقای روحانی گفته "تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است و ممکن است همه پارک‌ها بسته شود، سیزده‌به‌در مثل سال‌های قبل نباشد، اما چاره‌ای به جز این نداریم".
 
او اعلام کرد "ما باید موج دیگر کرونا را مدیریت کنیم و تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح سختگیرانه باید اجرا شود".
 
نوروز امسال با وجود هشدار‌های پیاپی و اعمال محدودیت‌ برای ورود خودروها و حتی طرح غربال‌گری و تب‌سنجی مبتلایان به ویروس جدید کرونا، در بسیاری از جاده‌های ایران ترافیکی سنگین برقرار بود.
 
دولت ایران پیش از این گفته بود حاضر به قرنطینه شهرها و استان‌های این کشور نیست و در مقابل از مردم خواسته بود تردد غیرضروری خودداری کنند. منتقدانی این رویکرد اما می‌گفتند که دولت ایران باید اقدامات جدی تری انجام دهد.
 
امروز رئیس جمهوری ایران در خصوص وضعیت کادر درمانی گفت "تا امروز کمبودی در زمینه تخت، پرستار و پزشک نداشتیم و حتی در بیشتر شهرها و استان‌های ما در بخش مراقبت‌های ویژه بخش‌های اضافه‌ای داریم".
 
این در حالی است که مسئولان محلی بارها در خصوص کمبود تجهیزات و کادر درمانی و بهداشتی هشدار داده‌اند.
وزارت بهداشت هم برای جبران کمبود پرستار فراخوان جذب با قراردادهای ۸۹ روزه داد اما خانه پرستار این قراردادها را "استثمار نیروی کار" خواند.
 
ایران برای رسیدن به استاندارد جهانی با کمبود ۲۹۰ هزار پرستار مواجه است.
 
این کمبود پرستار سبب شده که با شیوع کرونا شمار زیادی از مراکز درمانی مرخصی‌ کادر درمانی و بهداشتی خود را لغو کنند. همزمان سازمان نظام وظیفه اعزام مشمولان وظیفه پزشک، پرستار و پیراپزشکی به سربازی را یکماه به جلو انداخت.
+8
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این عرب زاده ها اولش میگن چیزی نیست بعدش که میفته به جون خودشون تازه میفهمم خیلی گاوی
  4
  52
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  کل جمهوری اسلامی یک طرف، این روحانیه مغز پوک یکطرف!
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۵۵
  esfahani_90 - اصفهان، ایران

  با درود به ایرانی‌ آزاد اندیش. تبریک سال نو همراه با آرزوی سلامتی‌. ...به این مدیریت و بی‌ برنامگی و نادانی و احمقی این دزدان عرب نامی تاریخ که جسم روح آبرو حتا دین عقیده مذهب که نه فقط کشور عزیز،آن ایران و ایرانی‌ را نابود و از بین بردند بلکه یک منطق را به اتش خشم غضب کینه دشمنی و و رساندند . به امید انتقام سخت از یکا و یکشان. هر کجا هستی‌ ایرانی‌ آزاد اندیش سلامت باش و مخصوصا در ایران خودت و خودتان مواظب هم باشید چون این‌ها نه میتواند و نه میخواهند اقدام و کاری کنند.
  3
  23
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  الان دیر شده .چون وقت خیلی مهم بود ، مثلاایتالیا که الان از چین هم بیشتر تلفات داده مشکلش همین وقت کشی بود، آنها بخاطر لیبرال بودن نخواستن مردم رو کنترل کنن مرزها بازو مسابقات ورزشی . ویروس هم از این وقت استفاده کرد، تاوان سختی داد ایتالیا بخاطر همون چند روز وقت کشی
  2
  27
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حالا زوده، یه چند روز دیگه صبر کنین که جهش تولید مُرده بیشتر بشه!
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  داعش پیش این کم میاره.
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵
  نظر شما چیست؟