ویروس هانتا چیست؟ ثبت نخستین مورد مرگ در چین در بحبوحه بحران کرونا

یورونیوز :مردی در چین طبق گزارش رسانه‌های این کشور بر اثر ابتلا به ویروس هانتا درگذشت. روزنامه دولتی گلوبال تایمز در گزارشی اعلام کرد که این مرد از استان یون‌نان در جنوب غربی چین روز دوشنبه زمانیکه به سمت استان شاندونگ در شرق این کشور با اتوبوس در حال سفر بود جان باخت. وی برای کار به این استان می‌رفت.
 
طبق گزارش های منتشر شده از این مرد پس از مرگ نمونه برداری شده و نتیجه آزمایش ویروس هانتا در وی مثبت بوده است. ۳۲ مسافری که همراه وی در اتوبوس بودند نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. این ویروس به ندرت از انسان به انسان منتقل می‌شود. هنوز نتایج آزمایش مسافران اتوبوس مشخص نشده است. در گزارش این رسانه چینی نام فرد فوت شده ذکر نشده است. طبق گزارش‌های علمی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، اعضای گروه پاتوژن‌های ویروس هانتا اغلب از طریق جوندگان منتقل می‌شود. این مرکز معتقد است که آلودگی از طریق هر کدام از انواع ویروس‌های هانتا می‌تواند بیماری‌های متفاوتی را در افراد ایجاد کند.
 
طبق گزارش این مرکز، گونه‌‌های مختلف ویروس هانتا در جوندگان متفاوت وجود دارد و به‌عنوان میزبان در بدن آن‌ها تکثیر می‌شود. این ویروس زمانیکه از طریق ادرار، مدفوع و بزاق جونده از بدن وی خارج و در هوا پراکنده می‌شود می‌تواند به افراد منتقل شود. در موارد نادر، فرد ممکن است در صورتی که از سوی یک جونده آلوده به ویروس گاز گرفته شود، به بیماری مبتلا شود. همچنین متخصصان معتقدند اگر دست فردی به سطوح آلوده به ادرار، مدفوع یا بزاق جونده برخورد کند و سپس دهان یا بینی خود را با دست آلوده لمس کند ممکن است به این ویروس مبتلا شود. همچنان که غذای آلوده نیز می‌توان یک راه دیگر انتقال این ویروس به انسان باشد.
 
در قاره آمریکا انواع متداول ویروس هانتا با نام «دنیای جدید» New World شناخته می‌شود که عامل ایجاد سندروم ریوی (HPS) است. اما نوع دیگری از ویروس هانتا وجود دارد که «دنیای کهن یا قدیم» Old World نامیده می‌شود و بیشتر در اروپا و آسیا این ویروس وجود دارد. این نوع از ویروس هانتا در اروپا و آسیا می‌تواند باعث ایجاد سندروم کلیوی (HFRS) شود.
 
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا معتقد است که ویروس هانتا در آمریکا نمی‌تواند از انسان به انسان منتقل شود، در حالیکه موارد نادری از انتقال انسان به انسان این ویروس در شیلی و آرژانتین در میان افرادی که با بیماران آلوده به ویروس هانتا در ارتباط بوده‌اند ثبت شده است.
 
افرادی که در محیط‌های طبیعی مانند جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاوری که جونده‌های زیادی حضور دارند، زندگی می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
ویروس هانتا چه علائمی دارد؟
علایم ویروس هانتا شامل خستگی، تب، دردهای عضلانی مخصوصا در بخش ران‌ها، کمر و باسن و گاهی شانه‌ها است. احساس سرگیجه، سردرد، حالت استفراغ و لرز از دیگر علائم فرد آلوده به این ویروس است. پس از چهار تا ۱۰ روز پس از ابتلا به ویروس هانتا، فرد دچار تنگی نفس می‌شود و سرفه می‌کند. از بین کسانیکه به این بیماری مبتلا می‌شوند حدود ۳۸ درصد جان خود را از دست می‌دهند.
 
مرگ این مرد چینی در حالیکه جهان درگیر شیوع ویروس کرونا است تا حدودی باعث دامن زدن به فضای رعب و ترس شده است اما به‌نظر می‌رسد این ویروس ویژگی‌های بسیار متفاوت‌تری نسبت به ویروس جدید کرونا دارد و انتقال انسان به انسان در آن خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد.
+57
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و هواپیمایی ماهان بلافاصله پرواز هایی به استان شاندونگ را آغاز کرد تا طلبه های آنجا را جمع کرده بیاورد به قم!
  8
  131
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  احتیاجی نیست که دست چینی ها با سطوح آلوده تماس حاصل کند، آنها جونده را با ادرار و مدفوعش یکجا میبلعند که نتیجه همین میشود که میبینید.
  6
  117
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۱
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک

  این هم جواب دیگه ای از خدا وقتی چین به امریکا تهمت میزنه که کرونا را تو ساختی. از ظلم به ملت تون و تهمت به دیگران و دزدی دست بردارید, عدالت داشته باشد تا خدا کشورتون رو برکت بده .
  12
  77
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۵
  ۵۹
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  خانمها و آقایان :Hantan virus بیماری جدیدی نیست. این ویروس در جنوب شرق آسیا ; بالکان و جنوب شرق اروپا و کشورهای اسکاندیناوی نروژ وجود داشته است.که البته درچین; سالیانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر گرفتار این ویروس می شوند. موش های صحرایی ;کوهستانی; میمونهای کوچولو; موش های کوچک; و مثلا گربه در چین میتوانند عامل این ویروس باشند. خوبی این و یروس این است که میتونی با این جاندران قطع رابطه و احتیاط بکنی. راههای پیشگیری: ۱)- افرادی چون شکارچی ها; جنگلبانها ;که بیشتر در تماس با این جاندران هستند باید احتیاط بکنند. ۲)-در موقع رفتن به جنگل و کوه برای پیک نیک; از دست زدن به این جوندگان زنده یا مرده باید خودداری کرد.۳)- در خوردن و پهن کردن مواد غذایی; قاشق و چنگال و غیره در طبیعت باید احتیاط کرد.
  0
  56
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۲
  ۵۹
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  ادامه: ۴)- در آشامیدن آبهای طبیعی و چشمه باید دقت بیشتری بخرج داد. چون این جوندگان از همین آب; برای آبتنی و آشامیدن خود استفاده می کنند.۵)- بعد از صرف غذا تفاله های غذا را در اشغالدانی بگذاریم; چون این جوندگان بخاطر غذا در اطراف ما همیشه کشیکی می دهند .۶)- موقع تماس با این جاندران استفاده از ماسک لازم است. البته دو فرضیه وجود دارد ۱- اگر این ویروس از انسان به انسان سرایت بکند. آنموقع همان پروسه قرنطینه و ماسک و دستکش پیش می اید. که فعلا ثابت نشده .۲- از انسان به انسان سرایت نمی کند. داروی مفیدی برای این ویروس پیدا نشده است. البته همودیالیز برای سندروم بیماری کلیه, یا چند داروی دیگر برای ریه ها تجویز میشود. در جاهایی این بیماری را طاعون موشی هم میگویند. جانتان جور
  1
  50
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۰
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  گل بود و به سبزه نیز آراسته شد. هر چی که کرونا با خودش نبره هانتا تو نوبته که ببره. بیخود نمیگن چین کارخانه دنیاست. حالا از تولید اجناس بنجل رو آورده به تولید انواع ویروس.
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  هانتا از موش به انسانه ،نه از انسان به آنسان. مشکل کرونا اینه که از انسان به انسان. برای همین هانتا اصلا قابل مقایسه با کرونا نیست . چون کرونا از انسان به آنسان و از طریق قطرات تنفسی انسانها.برای همین همه گیری داشته اما از موش به آنسان همه گیری نداره
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک::] رفیق: بِحتَره شفاف سازی بکنی منظورتون جوابِ کدوم خدا حَست؟ خدای مسیحییت که شما پارتی اش َ حستی, یا خدای مسلمونا ؟ از خدایتون بپرس اگه چینی مقصره ,چرا تاوانش رو مسیحی بده؟ مشکل خدا نیست. مشکل ماییم که پای خدا رو وسط می کشیم . پس لُطفن خدا رو از خابِ زمستونی بیدار نکن.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  نظر شما چیست؟