آمریکا ایران را در صدور ویروس کرونای جدید مقصر می‌داند

صدای آمریکا :مقام های آمریکایی با اشاره به شواهد روزافزون موجود می گویند ترس از این که ایران به سکوی پرتابی برای همه گیری ویروس کرونا و به طور بالقوه ویرانی اقتصاد خاورمیانه بدل شود به واقعیت پیوسته است.
 
وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ایران را به انتقال ویروس کرونای جدید، عامل بیماری «کووید-۱۹»، به چند کشور متهم کرد و گفت دست کم در پنج نمونه اولین مورد ابتلای به این ویروس در کشوری دیگر به طور مستقیم از ایران وارد شده بود.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی بازدید از افغانستان به خبرنگاران گفت: «ویروس ووهان ویروسی قاتل و رژیم ایران شریک جرم است.»
 
پمپئو در بیانیه ای افزود: «رژیم به دروغگویی به مردم ایران و جهان ادامه می دهد. آنها ایرانیان و مردم سراسر جهان را در خطر بزرگتری قرار داده اند.»
 
دیگر مقام های وزارت خارجه آمریکا هم ابراز نگرانی کرده اند که ابعاد آسیب وارده برای ایران و منطقه می تواند بدتر از میزان تصور باشد.
 
یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به «صدای آمریکا» گفت: «رژیم ایران حجم بالایی از اطلاعات درباره گسترش ویروس کرونا را پنهان می کند. این عدم شفافیت سلامت مردم ایران و همچنین همسایگان ایران را در خطری جدی قرار داده است.»
 
اما جمهوری اسلامی ایالات متحده را برای چالش های آن کشور در مبارزه با شیوع ویروس کرونا مقصر می داند.
 
«شورای امنیت ملی کاخ سفید» در توییتی گفت: «رژیم ایران درباره سرنگون کردن پرواز ۷۵۲، شمار جان باختگان اعتراضات آبان ماه، نرخ مشارکت بسیار پایین در انتخابات اسفند، و اکنون این ویروس چینی دروغ گفته است. جهان و مردم ایران به خوبی به این امر واقف هستند.»
 
وزارت خارجه آمریکا به طور مشخص به غفلت آگاهانه تهران از جمله در استفاده از خط هوایی دولتی «ماهان ایر» اشاره کرده که دست کم ۵۵ پرواز بین تهران و نقاط متعددی در چین انجام داده بود.
 
مقام ها و تحلیلگران هفته ها نسبت به انجام چنین پروازهایی ابراز نگرانی می کردند و اشاره داشتند که «ماهان ایر» به پرواز به سوریه ادامه داده است. «ماهان ایر» مسیرهای پرواز دائمی هم بین تهران و دیگر کشورها از لبنان تا پاکستان دارد.
 
«ماهان ایر» به دلیل ارتباطش با «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» و «نیروی قدس» از سال ۲۰۱۱ تحت تحریم های آمریکا قرار داشته است.
 
بنا بر گزارش رسانه های دولتی در ایران، دست کم یکی از خلبانان «ماهان ایر» پس از ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.
 
دیگر گزارش ها از مرگ ایرانیان فعال در سوریه حکایت دارد.
 
وبسایت محلی «دیرالزور ۲۴» در سوریه هفته گذشته به نقل از منابعی گفت دو شبه نظامی ایرانی در شهر المیادین، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، قرنطینه شدند.
 
به گزارش گروه «ناظر حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن شمار شبه نظامیان ایرانی قرنطینه شده در «المیادین» دست کم به یازده نفر رسیده است.
+73
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  البته آخوند های لجن واردات و صادرات کرونا هردورا به حد بالایی انجام دادند
  6
  32
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  به بحرین و عربستان‌فرستاد تا آمد به امارات و ترکیه بفرسته پروازهایشان را کنسل کردند و مرزها را بستند! یک جورهایی راست می گوید !
  8
  29
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  رژیم اخوندی رو خودتون با همدستی اون انگلیس جنایتکار اوردین سرکاررو هنوز هم ازش حمایت میکنید چون منافع شما ایجاب میکرد وکمترین اهمیتی به زندگی مردم ایران ندادید‌. چی شد الان؟ دیدین نتنها مردم ایران بلکه جان میلیونها مزدم جهان برای این جنایت کاران خون اشام رژیم متعفن اسلامی کمترین ارزشی نذاره .شاید الان بخاطر مردم خودتان هم شده یک کاربکنید تا خدای نا کرده این جنایت کاران فاسد سرنگون بشند
  3
  30
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  دوستان آذرمیانه و حرف تلخ یک نفر هستند. 🤣
  6
  15
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  جالبه تا حالا این ویروس در کشورهای همسایه فقط پیروان مسلک مردار پرستی و علی پرست ،اسب ابولفاصلاب پرست را سقط کرده و نه ادم!
  5
  17
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در پخش ویروس کرونا در سطح جهانی رژیم اخوندی ایران خیلی بیشتر از چین مورد اتهام می باشد.
  5
  22
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۳
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  ویروس کرونا توسط رژیم فاسد ایران انجام شده است و سران بالای نظام آسیبی نرسیده است. و رده پائین‌ها از بین رفته ا‌ند از "یوهان" چین گرفته تا قم و ایتالیا ،، همه برنامه ریزی مهندسی شده سپاه و رهبری است. مرگبار خامنه ای و آخوند جنایتکار
  8
  19
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  متاسفانه این موضوع فقط اسم ایران و ایرانیها رو تو دنیا بد میکنه. دنیا فرق بین رژیم ایران و مردم ایران رو نمیدونه. من تو محل کارم هر روز یه نفر یه تکه ای به من یا هموطنان من میندازه. میگن شما بائث این خرابیها در دنیا شدید. من میگم دولت ما با ملت ما فرق میکنه و اونها میگن هر دو یکی هست
  4
  17
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک::]. بله. بودن یا نبودن، هر دو یکی است.
  11
  1
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۱
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. من خطاب با ایرانی ها صحبت کردم نه با تو یا داعشیها.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
  نظر شما چیست؟