مشاور سابق روحانی: سطح رفاه خانواده‌ها به زودی کاهش می‌یابد

دویچه وله :مسعود نیلی، مشاور اقتصادی سابق رئیس جمهور ایران گفت که با منفی بودن رشد اقتصادی و کاهش ۳۰ درصدی سرانه درآمد، به زودی سطح رفاه خانواده‌ها به شدت کاهش می‌یابد و توقف تحریم‌ها هم مانع افت رفاه مردم ایران نخواهد بود.
 
مشاور اقتصادی سابق رئیس جمهوری ایران گفته است که سطح رفاه مردم در آینده‌ای نه چندان دور "بسیار پایین‌تر" از سطح رفاه خانواده‌ها طی ۳۰ سال گذشته خواهد بود.
 
مسعود نیلی با هشدار نسبت به اینکه کاهش سطح رفاه مردم، جامعه ایران را با یک "شوک بزرگ" مواجه می‌کند، گفت که قرار گرفتن در این وضعیت وخیم اقتصادی، چون با سطح رفاه مورد انتظار خانوارها و سیاستمداران بسیار فاصله دارد، از یک طرف باعث ایجاد "مسائل بغرنج" در کشور می‌شود و از سوی دیگر، "هضم سیاسی و اجتماعی" آن برای جامعه بسیار دشوار خواهد شد.
 
سایت اقتصادنیوز روز سه شنبه پنجم فروردین(۲۴ مارس)، بخش‌هایی از سخنان مسعود نیلی، مشاور اقتصادی سابق حسن روحانی را در میزگرد "چشم‌انداز اقتصادی ایران" منتشر کرد. در این میزگرد که با حضور دو کارشناس دیگر تشکیل شد، آقای نیلی با اشاره به کاهش ۳۰ ‌درصدی سرانه درآمد مردم طی سال‌های اخیر، منفی بودن رشد اقتصاد در کشور و منحنی مقایسه "رشد سرانه مصرف"، گفت که سطح رفاه خانواده‌ها با افت چشمگیر و بسیار نگران‌کننده همراه خواهد شد.
آمارها حرف می‌زنند
استناد این تحلیل آقای نیلی به آمارهای ثبت شده کشور قبل و بعد از انقلاب ۵۷ است. مقایسه این آمارها و میزان سطح رفاه مردم در  دو بازه قبل از وقوع انقلاب ۵۷ و چهار دهه بعد از آن، از وخامت اوضاع خبر می‌دهد.
 
او بر مبنای آمارها گفت که از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۶۷، درآمد سرانه در ایران به شدت سقوط کرد و "متوسط درآمد سرانه یک ایرانی معادل ۶۰ درصد کاهش" یافت. به اعتقاد نیلی، اگرچه وضعیت اقتصادی از سال ۶۷ تا ۹۷ "در مسیر بهبود بسیار ملایم" قرار گرفت ولی در حال حاضر و نسبت به سال ۵۵، "حدود ۳۰ درصد کاهش درآمد سرانه" دیده می‌شود. در این میان اگرچه میزان خرید و مصرف خانوارها بهتر از چهار دهه قبل (یعنی از سال ۵۵ تا ۹۷) شده و متوسط مصرف سرانه ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد ولی به گفته آقای نیلی، این روند اولاً بیانگر یک تناقض رفتاری است و دوماً طی سال‌های نه چندان دور، مردم ایران گرفتار عارضه اقتصادی-اجتماعی کاهش سطح رفاه می‌شوند.
 
سطح رفاه خانوارها در بسیاری از کشورها به تناسب ساختار اجتماعی و نظام اداری آنها متفاوت است. با وجود این، برای تعریف کلی سطح رفاه زندگی، از معیارهای سنجش فقر در سه موضوع "عمده اقلام مصرفی" و "میزان هزینه‌ها" و "درآمد خانواده" استفاده می شود.
 
آمارهای متناقضی درباره رفاه اقتصادی خانوارها و خط فقر در ایران وجود دارد. اواخر بهار سال ۹۸ "شاخص رسمی" خط فقر در ایران سه میلیون و ۴۰۰هزار تومان تعیین و در همین حال گفته شد که درآمد ماهیانه ۵۵ درصد خانوارهای ایرانی کمتر از این مبلغ است.
 
محسن‌هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، ۲۳ مرداد ۹۷ با استناد به آمار رسمی، گفته بود که یک سوم مردم ایران زیر خطر فقر و یک دهم آنان در زیر "خط فقر مطلق" زندگی می‌کنند. حسین راغفر، اقتصاددان، "خط فقر مطلق" برای یک خانواده چهار نفری شهری را حدود چهار میلیون تومان عنوان کرده و نتیجه گرفته بود که ۳۳ درصد جمعیت ایران دچار "فقر مطلق" هستند و شش درصد آنها نیز در زیر "خط گرسنگی" به سر می‌برند.
کاهش سطح رفاه مردم در سال ۹۹
به نظر می‌رسد رشد اقتصادی منفی در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ که بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس باعث کاهش شدید درآمد و رفاه خانوارها در ایران شده بود، در سال ۹۹ هم زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
 
دکتر نیلی، استاد دانشگاه، با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور در سالهای ۹۷ و ۹۸ "به طرز قابل توجهی منفی" بوده و مشابه این وضعیت در سال‌های نخست انقلاب ۵۷ و دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق اتفاق افتاده است، چشم‌انداز درخشانی برای اقتصاد ایران در سال ۹۹ ارزیابی نکرد.
 
او گفت: «رشد اقتصادی ما در سال ۹۹ هم با اندکی رشد در بخش کشاورزی و خدمات در محدوده صفر خواهد بود. اقتصاد ما با توقف رشد مواجه است و این بار کاملاً بر خلاف سه دهه گذشته، هرگونه توقف رشد یا رشد منفی عیناً در کاهش رفاه خانوار منعکس می‌شود.»
رابطه تحریم‌ها با رفاه مردم
آیا توقف یا کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند روزنه امیدی باشد که رفاه مردم ایران کاهش نیابد؟ پاسخ صریح و شفاف دکتر نیلی، منفی است. دلیل آن، به گفته وی، در ارقام مرکز آمار ایران نهفته است.
 
بر اساس گزارش مرکز آمار، رشد مصرف خصوصی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ "دائماً منفی" بوده که طبعاً نشاندهنده رشد منفی اقتصاد کشور است. مشاور اقتصادی سابق رئیس جمهوری ایران با استناد به این آمار گفت که روند منفی اقتصادی کشور به قدری قوی است که حتی در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، اوضاع شاید "اندکی بهتر" شود ولی گویا امیدی به نجات رفاه خانوارها و جلوگیری از حرکت رو به کاهش سطح رفاه مردم نیست.
 
نیلی تاکید کرد: «متاسفانه این حرکت نزولی، دوره‌ای بلندمدت است و محدود به یکی دو سال آینده یا دوره تحریم نمی‌شود.»
 
با وجود ادعای جمهوری اسلامی در کاهش نرخ فقر و هزینه کردن میلیاردها تومان برای فقرزدایی طی 40 سال، کارشناسان اقتصادی در ایران معتقدند از نیمه دوم دهه ۱۳۸۰، روند نرخ فقر افزایش پیدا کرده است.
 
آنها تاکید دارند اقتصاد ایران برای کاهش فقر نیازمند بهبود وضعیت اقتصاد کلان و توزیع درآمد میان همه مردم و نیز طراحی برنامه جامع و بلندمدت حمایتی است.
+26
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  شما نگران‌نباش ! الان ۸.۵ میلیون آدم چطوری رفتن سفر اگر مملکت در فقر و فلاکت هست! تازه میگن ۳۰ًدصد کاهش سفر بوده ! هرسال ترکیه و کشورهای اطراف پر از ایرانی است ! ایرانی بلد چطوری دستش در جیب هم باشد ! فقط آن کارمندانی بیچاره سرشان کلاه می ورد که شغلی دارند که رشوه نمی توانند بگیرند ! البته فقرا فقیرتر و پولدارها پولدارتر می‌شوند ! قشر متوسط همانی که هست می ماند و به روزمررگی می پردازد! مدل هندوستان ! این رژیم از این وضعیت نهایت استفاده را برای بقای خود می کند ! فقر و بی وجدانی مردم داروی جاودانگی آنهاست. فقط نباید آدمی مثل من پیدا شود و حرف تلخ و حقیقت بزند !
  8
  16
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  منظورش اینه که فقر به بالاترین حد خودش میرسه
  3
  22
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
  ۴۵
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  . به زودی سطح رفاه خانواده‌ها به شدت کاهش می‌یابد و توقف تحریم‌ها هم مانع افت رفاه مردم ایران نخواهد بود...این مردک انگار در ایران زندگی نمی کند. به احتمال زیاد در هفته یک روز انهم روز جمعه برای نماز جمعه ایران است مابقی در بلاد فخیمه بسر میبره!
  3
  18
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  درست مثل جنگ تازه وقتی تحریم تموم بشه عوارضش پیدا میشه....یعنی اون مموتی گاگول کاری کرد که تا دونسل بعداز مرگش پدر مردم ایران دربیاد و همه نفرینش بکنن!! حالا ببین چه تورم ونزوئلایی پیش بیاد یعنی یه گونی پول ببری باهاش یه سیگار بخری!
  5
  17
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  این اعتراف یعنی نه تنها دیگه گو...دید بلکه ر. دید و باید برید. خاکستر برسرها. از زمان نکبتبار انقلاب ننگینتون مردم روی خوش ندیدند. ایران و ایرانی را تباه کردید .
  3
  21
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  منظورش اینه که ۱۲ ماه سال را روزه بگیرین افطار هم نکنین.
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  وقتی نصف مردم الدنگ ایران برای اون قاسم گچکار قاتل جانی بی شرف گوربه گور عزادار شدن کاملا مطمئن شدم لیافت 80 الی 90 درصد ایران همینان.
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۸
  ۳۷
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  بیشرف مگه رفاهیم مونده که بخواد کم بشه؟
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۸
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  اینا یه گروهی هستند چهل ساله فقط جاهاشون رو با هم عوض میکنند یعنی هرکدوم تاحالا ده دفعه وزیر همه چیز بوده مطمئن باش نصف مردم ایران از گشنگی بمیرند اینقدر پول هست که این چند صد نفر و آقازداه هاشون بهترین زندگی رو بکنند عین خیالشون هم نیست. فقط قشر فقیر پدرش درمیاد خیلی زنهای کشورمون کتک میخورند تن فروشی میکنند بچه ها آواره میشند شکنجه میشند ...تمام این زنها و بچه ها مثل عضو خانواده خود ما هستند فرقی نداره ..ای کاش میتونستم کاری براشون انجام بدهم.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.