ایران با احداث بیمارستان توسط پزشکان بدون مرز مخالفت کرد

دویچه وله :پزشکان بدون مرز برای کمک به ایران در مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرده بود. خبر احداث یک بیمارستان کوچک از سوی این نهاد در اصفهان در رسانه‌های ایران و جهان منتشر شده بود. اکنون ایران با حضور آنان مخالفت کرده است.
 
در پی سخنان آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت نوروز در مورد حمله بیولوژیکی و اعتراض شماری از نیروهای اصولگرا، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در ایران مخالفت کرد.
 
خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه پنجم فروردین (۲۴ مارس) با انتشار گزارشی از تهران، از مخالفت ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در مقابله با شیوع بیماری کرونا در ایران خبر داد.
 
علی‌رضا وهاب‌زاده، مشاور و مسئول رسانه‌ای وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران با انتشار یک پست توییتری خبر مخالفت ایران با حضور تیم پزشکان بدون مرز را رسانه‌‌ای کرده است.
 
این در حالی است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آن از همکاری پزشکان بدون مرز در مقابله با بحران کرونا در ایران استقبال کرده بود. مجوز فعالیت تیم پزشکان بدون مرز در ایران از سوی این وزارتخانه صادر شده بود.
 
خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود به نقل از وهاب‌زاده نوشته است: «ما از پزشکان بدون مرز تشکر می‌کنیم، اما در حال حاضر ایران نیازی به یک درمانگاه کوچک خارجی ندارد.»
 
مشاور وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در عین حال افزوده است که ایران تصمیم دارد با کمک نیروهای مسلح بیمارستان‌های صحرایی برای مبتلایان به بیماری کرونا احداث کند.
 
این در حالی است که پزشکان بدون مرز تیمی متشکل از نه نفر از اعضای خود را برای احداث یک بیمارستان با ظرفیت پذیرش ۵۰ بیمار به اصفهان اعزام کرده بود. اصفهان یکی از مناطقی است که با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا روبه‌رو است.
خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است که خبر مخالفت وزارت بهداشت با همکاری و حضور تیم پزشکان بدون مرز حتی برخی از رسانه‌های ایران را نیز غافلگیر کرده است. همین منبع خبری به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، "ایرنا"، مخالفت با همکاری پزشکان بدون مرز را مغایر با درخواست ایران برای دریافت کمک درمانی دانسته است.
 
بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت، در ایران بیش از ۲۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و کووید-۱۹ تا کنون بیش از ۱۸۰۰ قربانی گرفته است. این در حالی است که منابع خبری دیگر تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران را بسیار بیشتر از آمار رسمی می‌دانند.
مخالفت اصولگرایان
مخالفت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی با همکاری تیم پزشکان بدون مرز با مقامات ایران در امر مقابله با بیماری کرونا به سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی بازمی‌گردد. خامنه‌ای در این سخنرانی از حمله بیولوژیکی آمریکا سخن گفته بود.
 
در همین ارتباط، حسین‌شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، مخالفت با اعزام پزشکان بدون مرز به ایران را "شرط عقل" خواند.
 
او با اشاره به "نقش فرانسه در جنگ ایران و عراق" و "سابقه دشمنی فرانسه با ایران" درباره اعلام آمادگی پزشکان بدون مرز برای کمک به ایران چنین گفت: «اگر نشانه‌های قابل توجهی به این احتمال دامن بزند که نوع‌دوستی و همدردی یاد شده برای اهداف غیرانسانی است، نباید جانب احتیاط را از دست داد.»
 
بخش فارسی نشریه "ایندیپندنت" در واکنش به تصمیم وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران گزارشی منتشر کرده و می‌پرسد که چگونه جمهوری اسلامی به کمک نقدی جهانی "آری" می‌گوید و به کمک پزشکان بدون مرز "نه"؟
 
در این گزارش آمده است که مخالفت ایران با حضور و همکاری پزشکان بدون مرز در ایران برخاسته از تئوری توطئه است.
+38
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  مگه این سهام داران بیمارستان‌ها بی وجدان‌که اکثرا پزشکان خون‌خوار بی وجدان هستن می گذراند دست خیریه بکار آید! اینها دکانشان تخته می شود ! خون از کجا بیارن بمکن ! بی وجدانها !
  18
  17
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اینا فقط پول می خوان بگیرند و بفرستد برای فلسطینی ها و یمنی ها و حزب الله خداییش ایران افتاده دست چه حیوان آی
  3
  33
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  در حالیکه ایتالیا نه تنها پزشکان بازنشسته بلکه پزشکان خارج رو هم دعوت به همکاری کرده
  3
  29
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  مسلما که مخالفت کنه، پروژه ای که در ان رانت و دزدی نباشه حکومت عدل علی و مملکت امام خیالی زمان و نمایندگان کره صیغه و مردار پرست و دزد و درغگوی این انگل خیالی، اجازه اجرایی نمیگیره. اخوند تخمه صیغه با گدایی شروع کرد و با بریدن سر حسین هه سال یکبار و بعد سهم امام به نام خمس در مسلک منحرف و سکسیست شیعی ادامه داد تا حکومت را در دست گرفت، حالا نه به ۲۰ در صد سهم امام خیالی زمان و نه به زکات رازی است وقتی شیر نگت و کلید منابع زمینی ایران را به دست گرفت به جایگاه اخوندیش راضی نبود و حالا میخواد ادعای خدایی کنه و برای ان هم احتیاج به پول داره که احمق بخره و ازشون بنده بسازه. متاسفانه در ایران تا حدی هم موفق بوده تا کرنا امد و خوابی که دیده بودند تبدیل به کابوس شد..چون میبینند نه خودشون نه امام خیالی زمانشون نه قبر مردارهاشون قادر اسر به دروغویها و کلاشیهای انها جواب بده و بیماری را شفا، زدن به سیم اخر، چون میدونن رفتنی هستنند میخوان مملکت و ملت را هم با خودشون نابود کنند!
  3
  26
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
  ۴۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  اینا فقط آخوند بدون مرز قبول میکنند.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  پول هر چقدر باشه میخوان چون توله هاشون تو همه جایه دنیا بی پول موندن ولی دکتر و دوا درمون میخوان چکار ازنظر این بی وجدانها ...لق مردم بدرک که میمیرند.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  ۳۰
  kurosh sh - شیراز، ایران
  رهبر و سپاه جنایتکار دستور اخراج رو صادر کردن نه وزارت بهداشت و دکترها خون خوار بی وجدان تو مزدور تلخ هستی که برای گرفتن جیره ظلم و جنایت رهبر و سپاه رو میندازی گردن دکترها .
  0
  12
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
  نظر شما چیست؟