نیلوفرِ کبود؛ چهره سال در همین آغاز سال

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- وقتی تنها 5 روز از سال تازه گذشته چگونه می‌توان کسی را به عنوان «چهره سال» معرفی کرد؟
 
به یاد نظر‌سنجی یکی از پایگاه‌های خبری می‌افتم که در اواخر اسفند سال کهنه از مخاطبان خود خواسته بود درباره مهم‌ترین اتفاق 1398 نظر دهند و یکی از کاربران نوشته بود: بگذارید این چند روز پایانی سال هم بگذرد. شاید اتفاق مهم تری رُخ داد!
 
آری، دنیا پر از اتفاقات غیر قابل پیش بینی است و این سیب مدام چرخ می‌خورد.
 
اما بگذارید در همین هفته نخست سال و فارغ از هر اتفاقی که بعدتر رخ دهد چهره سال را انتخاب کنیم چرا که این چهره دارد با ما حرف می‌زند.
 
صورت کبود خانم دکتر «نیلوفر نِیسی» احساسات مخاطبان را در فضای مجازی برانگیخته است.
 
ویروس‌شناسِ آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در شهر اهواز که روزهاست دارد سخت کار می‌کند و اثر ماسک و کبودی‌های روی صورت و نگاه خسته‌اش گویاتر از هر توضیح دیگر و سخن بیشتری است.
 
«نیلوفر نیسی» اما تنها یک نمونه است چرا که در نقاط دیگر ایران نیز پزشکان و پرستاران و کادر درمانی و متخصصان آزمایشگاهی و خصوصا زنان و دختران شاغل در این حرفه، تصاویر ماندگاری از خود بر جای گذاشته‌اند.
 
البته منظور از تصویر این نیست که در مقابل دوربین‌اند که اگر هم باشند با ماسک بر صورت قابل شناسایی نیستند و این خانم هم ماسک را بالا زده تا صورت کبود او با ما سخن بگوید.
 
شاید تا اگر حوصله مان سر رفته، اگر از این خانه‌نشینی کلافه شده‌ایم و اگر هوس مسافرت به سرمان زده یا اگر گمان می‌کنیم داستان آن قدرها هم جدی نیست به خودمان بیاییم.
 
اگر اوقات‌مان را با تماشای فیلم و سریال یا خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی یا بازی با بچه‌ها و البته خواب، سپری می‌کنیم و تنها مشکل، خانه‌ماندن است و بیم وضعیت کسب و کارها (که این هم متوجه صاحبان اندوخته نیست) بدانیم زنانی و دخترانی و البته مردانی در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها از بام تا شام با این ویروس سر می‌کنند و در گذران این روزهاشان از فیلم و کتاب و موسیقی و گپ در فضای مجازی و گشت وگذار در شبکه های اجتماعی خبری نیست.
 
دکتر نیلوفر نیسی را در همین آغاز سال به عنوان چهره سال معرفی می‌کنیم چرا که پس از این و تا پایان قصه «کرونا» هم هر فداکاری دیگری که شکل بگیرد از همین جنس است و او را می توان یک نماد دانست و تا اهمیت بخش سلامت چه در نظام بودجه ریزی و چه در کادر اداری را هم یادآور شویم.
 
تنها هم این زن نیست. شمار زنانی که اکنون نجات جان مردان و زنان این سرزمین در دستان آنهاست کم نیستند و در جای جای ایران معنا و مفهومی دیگر به خدمات پزشکی داده اند.
 
چهره سال را در همین آغاز سال معرفی می کنیم. با این امید که بلای کرونا هر چه زودتر دور شود و تصویر بعدی صورتی بدون کبودی با چشم هایی پرفروغ تر و دوری از هر خستگی باشد...
 نیلوفر، از نمادهای ایران باستان است یا همان لوتوس که در سرستون های تخت جمشید نیز نقش بسته است. گُلی که در محیط های آبی رشد می‌کند و نماد تن‌درستی و روشنایی است و رنگ‌های مختلفی دارد و مشهورترین گونه  هم «نیلوفر آبی» است  که به «نیلوفر کبود» نیز- شهرت دارد.
 
تنها کاری که از ما برمی آید همین است که گل نیلوفری- نیلوفر آبی یا کبود- به خانم دکتر نیلوفر نیسی تقدیم و آرزو کنیم هر چه زودتر به لطف فداکاری کادر علمی و درمانی و با همکاری مردم  از این تاریکی جهان‌گستر راهی به سوی نور و روشنایی گشوده شود. همچون گل نیلوفر که در محیطی می روید که گیاهان دیگر تاب رویش و ماندن در آن ندارند.
+159
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Chaman 1990 - تبریز، ایران

  درد و بلات بخوره تو سر اون پیر خرفت که از ترس جونش هفت سوراخ قایم شده و هر از گاهی میاد تو تلویزیون یه شر و وری میگه و میره. ولی غلط کرده، کرونا به یه قدمی طویلش رسیده..
  21
  109
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۵
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  واقعا زحمات دکترها و پرستارها بی نظیره. خدا قوت. درد وبلاتون بخوره سر هرچی آخوند ایکپیری و بی سواد و شیاده.
  22
  102
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  بنویسید شو آف سال! بروید تصویر کارگران معدن چغازنبیل را بینید از این خیلی بدتر است و ادعایی ندارند کسی هم به آنها کل تیلوفر نمیدهد بلکه شلاق و اخراج پاداش گرفتند. آنها ۱/۱۰۰۰۰۰ این بابا در آمد ندارن ! این بابا وظیفه اش این است خوب هم دارد از این آب گل آلود ماهی می گیرد و در آمد دارد.
  103
  26
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  انشاالله هر چه آرزوی خوب در دل داری بهش برسی نیلوفر خانم!
  16
  73
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  درود به وجدان شما دخت ایران زمین.
  18
  78
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  خانم دکتر: لُطفن تا دوستِمون Harfeh Talkh نیومده ماسکِت رو بزن به صورتت و در برو. چون ما دیگه ژِتونی برای دفاع از شما نداریم.
  16
  58
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
  ۴۹
  pull.over123 - تهران، ایران

  دمشون گرم.
  16
  49
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  هموطنان با خانه ماندن و رعایت کردن کبودی و زخم های صورت این عزیزان را کمتر کنید .خسته نباشی شیرزن
  19
  59
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
  ۴۱
  zarathushtra - تهران، ایران
  این ویروس احتمالا مانند ویروس های سرماخوردگی چون کم ذره ایست (کمتر از یک مول یا 10 بتوان 23 ذره) شاید نشود به لحاظ آماری برایش واکسنی ساخت چون مذتب بر میگردد شکلش را عوض میکند) مثلا شما فرض کنید با 30 حرف چند جایگشت میشد ساخت.احتمالا دلیل عدم توانایی ساخت واکسن با اینهمه بیولوژیست و آزمایشگاه شاید همین است.
  29
  12
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  از متن: نیلوفر، از نمادهای ایران باستان است یا همان لوتوس که در سرستون های تخت جمشید نیز نقش بسته است. گُلی که در محیط های آبی رشد می‌کند و نماد تن‌درستی و روشنایی است و رنگ‌های مختلفی دارد و مشهورترین گونه هم «نیلوفر آبی» است که به «نیلوفر کبود» نیز- شهرت دارد.
  22
  14
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::zarathushtra - تهران، ایران::]. ای کاش یک مترجم کامنت شما را ترجمه میکرد ما که چیزی نفهمیدیم میشه خودتان حرفهایتان را ترجمه کنید
  23
  15
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::] هانی جان یکم دیر گفتی 😬.
  35
  16
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. دیر نوشتی‌. زوتر آامد. دیروز هم گفتم .بسیج سایبری تاکتیک جدید دارد. دیروز هم که نوشت و گفت. خامنه‌ای و حسن روانی‌ همیشه مقصر نیستند . پزشگان و پرستار‌ها مقصر هستند. دیگر مدارک از این این بهتر. .همان باور خودمان است. ناراحت که علما پزشگی ..... زدن به هاله مقدس علما قم.
  16
  25
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  الان این دو اوباشی که شما نامشان را بردید و گفتید بنده به آنها وصل هستم گفتند بمانید خانه بیرون نروید ! ملت حرف گوش نمیدهند ! چون بی وجدان هستند ! پس ببین همه چیز تقصیر این دو بی شرف است اما ادامه اش و سواستفا ده اش و وخیمتر کردنش کار مردم‌ایران هستند ! چون وجدان نداریم ! چرا نمی خواهی باور کنی که ما ملت بدی شدیم اکثرا ! چرا از تف سر بالا می ترسی! من نمی ترسم اگر بمن بگویی بسیجی گرچه حالم از این اسم بهم می خورد اما اگر قرار باشد حالم بهم بخورد اما چشم و گوش یکنفر را هم باز کرده باشم باز اشکال ندارد!
  28
  17
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  نیلوفر . نیلوفر نازنین. نیلوفر این کبودی که حاصل زحمات مداوم و شبانه روزی تو و همکارانت در راه نجات مردم مظلوم و بی پناه ایران بر چهره ات بوجود امده از ان کبودی که بر پیشانی چرکین و پوست کلفت بعضیها که مدعی عبادت اند حک گردیده برای من قابل احترام و قابل تقدس است. نیلوفر من بان کبودی بی ریای چهره مظلوم و فرشته ات سجده میکنم
  14
  19
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  در زمانی که نزدیک ترین فرد خانواده از ترس ابتلا ببیماری کرونا از پدر و مادر و فرزند بیمار خود فاصله میگیرند و تنها این فرشتگان نجات همراه و همدم ان بیمار میباشند که در نتیجه استفاده مداوم از ماسک در جهت نجات عزیز ترین فرد زندگی من و شما و دیگران این کبودی در چهره مظلوم این فرشتگان نجات بوجود امده در اینده ای نه چندان دور این تصویر پاک . مقدس تر از لبخند ژوکوند در قاب های عکس خود نمایی خواهد کرد. باور بفرمایید
  13
  19
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  جسارت نشه ولی قرار نیست هر اظهار نظری باب دل همگی باشه. من نمیدونم چرا اینجا این همه به اظهارات Harfeh Talkh حساسیت نشون داده میشه؟! اینجا که دیگه پاسدار بالا سرمونو نگرفته و در جایی زندگی میکنیم که دموکراسی حرف اول را میزند. یکی از لذتها و هنرهای دموکراسی هم، تحمل شنیدن نظرهای مخالفین است. امیدوارم که به کسی برنخورده باشه.
  24
  20
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::] رفیق: ۱ حیچ // به نفع شما 🥰
  3
  12
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::] منَ زود نوشتم ولی ایشون کلید یوکی رو دارن! و صبح زود کرکره رو بالا میزنن , و سایت رو باز میکنن.
  2
  22
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::] خوب متاسفانه ما ایرانیان حقیقت را نمی خواهیم باور کنیم و هر چیزی که اتفاق می افتاد می گوییم این خمینی خامنهای و روحانی بی وجدان بی شرف کردن ! نمی خواهیم قبول کنیم که باعثش آنها بودند و ادامه دهندش و سو استفاده کننده اش ما ملت ایران اکثرا هستیم! تف سر بالا رل‌نمی توانیم تحمل کنیم و این علتش هست که روزگارمان این است.
  15
  16
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. کسی‌ حساسیت نشان نمی دهد، ما بحث‌های داغتری اینجا داشتیم. ولی‌ کسی‌ که اینجا کوشش می‌کند. علما قم را بی‌ گناه جلوه دهد. و مقصر این فاجعه را پرسداران و پزشگ‌ها را نشان دهد، این دیگر ربطی‌ به بحث و آزادی ندارد. یا نمی‌‌داند چه می‌‌گوید .که باید گفت دوست نادان نظرش خطرناک تر. از دشمن عاقل است. یا نشسته بغل دست باور عمیق در بسیج سایبری. لینک بالا بخوان. می‌‌گوید. حسن روانی‌ و شیخ علی‌ به مردم توصیه کردند. در خانه بماند. مردم مقصر هستند. به قول احمدی .این هم مدرکش. اینجا زیاد داشتیم. طرفدار رضا شاه. کروش کبیر. کاوه اهنگر . آرش کمانگیر. البته پشت همه این نامها .یک "ال" هم می‌‌چسباند.هم خدا هم خرما را نمی‌‌شود داشت.ولی‌ بمان این هم می‌‌رود، تنبان فاطی دیر یا زود پیدا می‌‌شود.
  8
  18
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. کاربر عزیز عقیده دیگر داشتن مهم نیست ولی بدون استثنا تهمت زدن به هر قشری اللخصوص کادر پزشگی و پرستاران در این دوران سخت قابل دفاع نیست.
  8
  28
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۳۶
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  من به تمام پزشکان و پرستاران و تمام کسانی که در این شرایط سخت به مردم کمک می کنند درود می فرستم و از خداوند بزرگ آرزوی توفیق روز افزون این عزیزان را دارم
  6
  23
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  ۵۱
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. خوب آقای عزیز چرا این رو به حساسیت تعبیر میکنید؟ خوب همه میخونن و نظرشون رو یا موافق یا با دلیل به عنوان مخالف مینویسن!!! حالا اینجا کی دمکراسی رو زیر پا گذاشته؟ اما آدم میمونه که چطور میشه به این عزیزانی که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا با این بیماری مهلک اینجوری میجنگن و از جونشون مایع میذارن مخالف بود و منفی داد برای من فهمش مشگله!!!!!
  6
  21
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. [::Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک::] . حساسیت نشان‌نمی دهید؟؟؟؟ یعنی دقیقا مدل ایران ! فهاشیهاتون و توهین‌هاتون اینقدر زیاد است که اگر از ترس بلاک شدن نبود الان بنده اینجا لجن مال شده بودم‌! خشونتتان دقیقا مدال ایرانی است. شما نمی خواهی حقیقت را قبول کنی ! مانند کبک سر در برف کردید و فکر می کنید تنام دنیا همین یک وجب دور شما است و سفید است. شاید هم‌سالها ایران‌نبوده اید که از اوضاع بی خبر هستید! آشنا می گویید فقط به خامنه ای فش بده ! باشد من قشم را می دهم چون باعث بدبختی ملت آنها هستند اما ادامه دهنده راهشان اکثر مردم ایران هستن! می خواهم بدانم این کجاش حمایت از آخوند است! شما طاقت تف سر بالا ندارید. چشماتونو باز کنید با انگ بسیجی سپاهی منو نمی توانید ساکت کنید! .
  20
  11
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::] 1- دوستِ اَزیز: اینجا دوستانی بودن که فقط با فاز زن ستیزی و فحاشی به خانم حا, از بام تا شام اینجا غُسل میگرفتن. که خوشبختانه با برخورد اصولی دیگه دوستان ,و درکِ خودشون این واقعیت رو قبول کردن, که کارشون درست نبوده. که حالا اینجا دارن قلم میزنن. یا جلای سایت کردن . با شما موافقم دمکراسی باید حرف اول رو بزنه. ولی دمکراسی بر پاشنه من نباید بگرده.اگه من دچار اسیبی از قشر درمانی کشور, یا شکستِ عشقی از خانمها, یا دچار برخورد منفی از پناحنده ای شده ام دمکراسی ایجاب نمیکنه egoist باشم, و با توحین و پرخاشگری موضوع رو پیش ببرم.
  5
  17
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۱
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  . ۲- جا داره توجه شما رو فقط به این ۳ نکته در راجع به این دوست اَزیز جلب کنم. ۱- ایشون به کادر درمانی اینقدر حساس و توحین میکنه, چون پدر بزرگوار ایشون در موقع بیماری بخوبی درمون نشده. ۲- وقتی در بحث با دیگه دوستان کم مییاره, فورا به پناحنده حا حمله میکنه و میگه پناحنده وسوسیال بگیر حستی. که در متن دیروز دیدی, دوستمون [اقای شاکی - برمن، آلمان] گفت من پناحنده نیستم. بلکه ۴۱ سال در المان حَستم .یعنی از عهدِ عتیقه.۳- در رابطه با خانمها با اونا کارد و پنیره ,از ارایش اونها, از اخلاق اونا , ناراضی حَست تا دیگر موارد. بنده به ایشون به عنوان یک مخاطب دیالوگی احترام میگزارم. اگه تا آخر خط باشین, حَمه چیز براتون روشن میشه {تکرار میکنم سری به ارشیوحا بزنید} شنگول باشی.
  4
  20
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. [::Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک::]. [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. ممنون دوستان از تذکرات! من از کسی دفاع نمیکنم . فقط امیدوارم در آینده اینقدر آزادی بیان داشته باشیم که اگر حتی شخصی به شخص رهبری وقت هم تهمت و حرف ناحق هم زد بتونیم تحملش کنیم. حالا چه برسه به کادر پزشکی و پرستار. یک ایرانی حق این را داشته باشه که راحت نظراتش را بگه! همین! توهین و ناسزا تا وقتی عملی نشه هیچ صدمه ایی به کسی نمیزند و فقط دید طرف را نشان میدهد. بزرگترین مشکل ما ایرانیها در ایران نداشتن همین آزادیهاست که خیلی هم جزئی هستند. این همه توهین جنسی به مرکل و بوریس جنسون و مکرون و ملکه بریتانیا در کارنوالهای عمومی میشه ولی کسی بخاطرش سرزنش یا ترور شخصیتی نمیشه‌.
  9
  5
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. دوست عزیز حدس شما درسته و انالیزقوی. من هم حدسم شبیه شما بود که ایشون قربانی اون رژیم است ولی چون اونجا بزرگ شده فرهنگش همانطور که شما اشاره کردید تهمت و برچسب زدن میباشد. تو پناهندهای تو فسیلی تو سوسیالی هستی .تو ایران نبودی و نمیشناسی. الان هم خودشو عقاب میبینه و بقیه را کبک .بقیه داستان از صبر من خارجه که به ایشون بپردازم چون همیشه بحث ها را بطور سیستماتیک عوض میکنه و و در عوض صحبت در مورد سوژه باید روح و روان اقا را زیر و رو بکیم. فقط بهش میگم التماس تفکر
  4
  14
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  دوستان آذرمیانه و حرف تلخ یک نفر هستند
  5
  13
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۹
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::] رفیق: مَثلن وقتی ما حرف از نژاد پرستی می زنیم و میگیم محکومه, یعنی با اَصلِ این مقوله مخالفیم. اگر بحثِ زن ستیزی رو به میان می آوریم, یعنی باید از حقوق برابر زنان, در مقابلِ مردسالارحا دفاع کنیم. اگر به حقوق پناه جویان و موازین انسانی اونا پایبندیم, نباید اونارو نادیده و مورد تحقیر قرار بدیم. این دوستِ خودمون در مقابل عنصر و پدیده زن موضع زن ستیزانه داره. در مقابلِ واژه پناحندگی حَم خط و مشی تحقیر و توحین رو داره. آیا مقدوره اگه یک دکتر یا پرستار یا کارگر دُزد باشه, حَمه دُزد میشن؟ درسته اگه شما به مرکل بد بگین مشکلی نیست! ولی اگه جامعه زنان رو مورد حَتاکی قرار بدین باتون برخورد میشه. مگه خیلی به خانم اوباما یا خود اوباما نگفتن میمون؟ چیزی نشد. ولی اگه مخاطب تمام رنگین پوستان باشن, اونموقع میشه نژادپرستی. پس بحث توحین شخصی و فردی رو از توحین عمومی باید تفکیک کرد. میخام بگم کل این معیارحای خدادادی, در ساختار این یارِ دبستانی خودمون خلاصه شده. دقت کنید به اسم کاربری ایشون. یعنی با این پیشداوری میخاد بگه من حرفام تلخه. من میگم معمولا حرفاش توحینه.
  3
  18
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۱
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::] رفیق: آدم باید سر قبری گریه بکنه, که مُرده ای توش باشه. این دوستمون نمی خاد قبول کنه, که اینجا حَمه زنده ان. یعنی زبان توحین و افترا خریداری نداره.
  3
  19
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::آزاذه - تهران، ایران::] اره ! تازه تو یک آفتابم لباس خشک می کنیم ! تو فعلا از آلبانی با رفیقای رجویت فکر حمله سایبری باشین! .
  14
  7
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. [::هانی‌ - اسلو، نروژ::] شما دوستان هر وقت توانستید بدون تو هین حرف مخالف را گوش کنید و فقط منفی بدهید یا مخا لفش بنویسید آن وقت می شود ایران را دوباره آزاد کرد. البته هاتی جان و هیچ وقت توهینی از شما ندیدم و متشکرم که حداقل یکنفر می گوید مخالف هم‌حق حرف زدن دارد! من چیزهایی که می نویسم‌ شخصی نیست فقط چون ایران زیاد رفت و آمد دارم البته بازم برای کارهای شخصیم متاسفانه مسایل را بهتر می بینم ! فعلا که با این اوضا اینجا اسیر شدم احتمالا دنیای ایران از دستم در برود ! این داشته باشید ایم کرونا از بین برود و زندگی به حال نرمال بازگردد.
  15
  12
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. شما هم هر موقع که تمام انسانها را سیاه سفید ندیدی اونموقع انسان بهتری هستی. ایران را درست کردن پیشکش شما
  5
  18
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  منم وسط پیشونیم کبودی دارم، ولی هیچ ادعائی ندارم.
  19
  0
  ‌چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. خوب اون کبودی را مهر داغ کردی گذاشتی یا ماهگیر هست چون اگر هزار سال هم سر به مهر بگذاری امکان نداره جا و ردی بر پیشانی بیفته این حقه ی آخوندهای شیعه و مسئولین مکار هست که بگویند ما خیلی خدا و دین و ایمان داریم و نماز به کمرمان میزنیم .فاطی این حقه و شگرد مهر بر پیشانی خیلی وقته که لو رفته بجای افتخار کردن به این کبودی باید شرم کرد چون نماد تزویر و ریا و دروغگویی و کلاهبرداری و به بازی گرفتن احساسات یک سری مردم نادان و زودباور هست
  0
  1
  شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.