ویروس کرونا؛ ایران گروه «پزشکان بدون مرز» را اخراج کرد

قرار بود پزشکان بدون مرز یک بیمارستان در اصفهان احداث و یک گروه ۹ نفره در آن مستقر کند. رادیو فردا :پس از مخالفت گروهی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران با حضور تیمی از پزشکان بدون مرز در اصفهان برای مقابله با کرونا، ایران آنها را اخراج و طرح احداث یک بیمارستان توسط این پزشکان را منتفی اعلام کرد.
 
علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه پنجم فروردین در صفحه توئیترش نوشت: «ضمن تشکر از پزشکان بدون مرز، با اجرای طرح بسیج ملى مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهاى مسلح، فعلا نیازى به برپایى تخت بیمارستانى توسط نیروهاى خارجى نیست و این حضور منتفی است».
 
این تصمیم در حالی گرفته شده است که هیات اعزامی پزشکان بدون مرز وارد ایران شده است.
 
آرش نجمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز یکشنبه گفته بود که سازمان پزشکان بدون مرز در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت ۴۸ تخت در بیمارستان امین اصفهان است.
 
این سازمان هم اعلام کرده بود که در حال راه‌اندازی یک واحد درمانی در اصفهان برای درمان بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ است.
 
این واحد درمانی صحرایی ۵۰ تخته با هواپیما از مرکز لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز در فرانسه حمل شده و قرار بود در مجتمع بیمارستان امین اصفهان مستقر شود.
 
یک تیم متشکل از ۹ پزشک و متخصص سازمان یاد شده نیز قرار بود که در این بیمارستان مستقر شود. اعزام هیات پزشکان بدون مرز و تجهیزات آنها در دور روز اخیر با اعتراض برخی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران روبرو شد. از جمله حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، با اشاره به سخنان روز یکشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای از حضور این گروه در ایران انتقاد کرد.
 
او به خبرگزاری فارس گفت: «آمریکا می‌داند که در ایران جایی ندارد و حضورش ناممکن است ولی آیا فرانسه همواره با توطئه‌های آمریکا علیه ایران اسلامی همراه نبوده است و آیا مکرون با صراحت اعلام نکرده است که از تمامی طرح‌های آمریکا علیه کشورمان حمایت می‌کند؟»
 
سخنان آقای شریعتمداری در حالی بیان شده که پزشکان بدون مرز سازمانی غیرانتفاعی بوده و زیرنظر دولت فرانسه نیست و تنها مقر آن در این کشور است.
 
رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سوم فروردین در یک سخنرانی تلویزیونی مدعی شده بود که آمریکا «متهم به تولید» ویروس کروناست.
 
علی خامنه‌ای هیچ سند و مدرکی در مورد اتهام‌های خود ارائه نکرده‌ است ولی چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به او در ۴۸ ساعت گذشته سعی کرده‌اند که اسناد و مدارکی درباره «حقانیت» ادعای رهبر جمهوری اسلامی ارائه کنند.
 
رهبر جمهوری اسلامی همچنین ادعای حمله بیولوژیک به ایران از طریق شیوع ویروس کرونا را مطرح کرده و خطاب به دولت آمریکا گفته بود: «ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود...یا اگر کسی را به عنوان درمان‌کننده و پزشک بخواهید بفرستید، ممکن است او بخواهد بیاید اینجا، اثر عملی سمی را که تولید کرده‌اند از نزدیک ببیند».
 
سازمان پزشکان بدون مرز از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی است که در بحران‌های جهانی به کشورهای مختلف کمک می‌کند.
 
این سازمان در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ در استان سیستان‌وبلوچستان حضور داشت و خدماتی به مهاجران افغانستانی و مردم بومی ارائه می‌کرد.
 
پزشکان بدون مرز مهرماه ۱۳۹۰ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از آن خواسته‌اند که فعالیت‌هایش را در زاهدان تعطیل کند.
+11
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  ایران منزوی,ایران بدبخت,ایران تنها
  8
  89
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  احتمالا پزشکان بی وجدان‌ایرانی دیدن دارند دزدی‌ها شون را رو‌میکنند زیر آبشان را زده اند که دستشان رونشود، یک زیر آب زن خانه ای و‌خاله زنگ خانه‌ای هست این محیط پزشکی کثیف ایران‌که‌نگو و نپرس!
  58
  15
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
  ۳۵
  پاک طینت - کجنگ، مالزی

  مشکلات این دوستان تمام امنیتی است. یعنی میخوان کسی از تعداد کشته های کرونا اطلاع دقیق نداشته باشه. آمار همانی باشه که خودشون اعلام می کنن
  1
  23
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۴
  ۳۰
  kurosh sh - شیراز، ایران

  رهبر کفتار به سپاه کفتاران و اتش به اختیاران و نماینده خودش در کیهان شریعتمداری شیره ای دستور داد به حضور پزشکان بدون مرز حمله کنن و اونها رو از ایران اخراج کنن بعد این ساندیسی تلخ برای ماله کشی به دکترها حمله میکنه !. در حالی که دکترها هر چی که هستن ذره ای حق تصمیم گیری در مقابل رهبر جنایتکار و سپاه کفتاران روسیه ندارن و حتی در برابر فشار حکومت جنایتکار مجبور شدن ورود طبِ پنبه مقعدی به درمان کرونا رو قبول کنن رهبر جنایتکار برای ماله کشی جنایت اربابان کمونیست خودش در چین و سپاه کفتاران که با ماهان عمدا مردم ایران رو مریض و گرفتار کرد دستور داده به امریکا و دژمن و مردم و دکترهای داخل و خارج حمله بشه .
  3
  23
  ‌سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۳
  نظر شما چیست؟