عبدالکریم سروش: قم به‌دست مداح‌ها افتاده است

 عبدالکریم سروش پرسیده است: «کجا در حکایات و روایات شرعی آمده است که مردم بر در خانه پیامبر یا امامان صف می‌کشیدند تا امراض‌شان را شفا دهند؟» رادیو فردا :عبدالکریم سروش، نویسنده و پژوهشگر دین، از قرنطینه نشدن شهر قم در پی شیوع کرونا در ایران به‌شدت انتقاد کرد و گفت که این شهر امروز «به دست مداح‌ها افتاده است».
 
آقای سروش در یادداشتی که روز دوشنبه چهارم فروردین در سایت سحام‌نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، منتشر شده است، تاکید کرد که با عدم قرنطینه شهر قم «فاجعه افزون‌تر و انبوه‌تر شد».
 
قم مرکز شیوع ویروس کرونا در ایران بوده که تاکنون طبق آمار رسمی به مرگ بیش از ۱۸۰۰ نفر در سرتاسر کشور منجر شده است.
 
طی هفته‌های اخیر اعتراض‌های زیادی نسبت به عدم قرنطینه قم شد، اما مقام‌های مذهبی این شهر از جمله محمد سعیدی، امام جمعه و تولیت «آرامگاه معصومه»، با قرنطینه شدن یا هرگونه اعمال محدودیتی برای این شهر مخالفت می‌کردند.
 
آقای سعیدی روز هفتم اسفند گفت که حرم معصومه در قم را «دارالشفا می‌دانیم، باید اینجا باز باشد و مردم باید با قوت بیایند».
 
اواخر اسفندماه نیز که اعلام شد تولیت «آرامگاه معصومه» با تعطیلی موقت این مکان موافقت کرده‌ است، گروهی از معترضان یکی از درهای آرامگاه را شکستند تا مانع این امر شوند.
 
عبدالکریم سروش در یادداشت خود نوشت: «اینکه چرا قم قرنطینه نشد، بدیهی است که در آنجا زور روحانیان و مداحان بر سیاستمداران و بر مسئولان بهداشت کشور چربید و متاسفانه اینان نتوانستند قم را از چنگال اداره و تدبیر آنها بیرون بکشند».
 
او افزود: «گفته‌اند که هیچ مغازه‌داری به‌اختیار دکان خود را تعطیل نمی‌کند. مداحان و روحانیان مداح‌صفت هم چنین‌اند. امروز قم به دست مداح‌ها افتاده است».
 
آقای سروش در ادامه این یادداشت، مثال‌های متعددی از مراجعه پیامبر اسلام و ائمه شیعیان به طبیبان آورده و عنوان کرده که «هیچ دلیل عقلی و نقلی معتبری» وجود ندارد که «این خفتگان در خاک» «صدای زائران را می‌شوند و به آنها پاسخ می‌دهند و یا اساسا قدرت برآوردن حاجت آنها را دارند».
 
او تصریح کرده است: «کجا در حکایات و روایات شرعی آمده است که مردم بر در خانه پیامبر یا امامان صف می‌کشیدند تا امراض‌شان را شفا دهند؟»
 
یادداشت این پژوهشگر دینی سپس از ظهور مسجد جمکران و رسم انداختن نامه‌ها و عریضه‌ها به عنوان نمونه‌ای از «عوارض جدی دین‌داری عوامانه» نام برده و با انتقاد از برخی روحانیونی که به این باورها دامن می‌زنند آنها را «عوام و عوام‌زده» خواند.
 
او نوشته است: «روحانیانی که پیشوایان عوام هستند و خودشان هم عوام‌ و عوام‌‌زده هستند این‌گونه امور را تشویق و تبلیغ می‌کنند و برای آنها چه بهتر از این‌‌که روزگاری فرا برسد که مردم تصور کنند از دست طب و پزشکی کاری بر نمی‌آید و هجوم به سوی این مزارات متبرکه ببرند».
 
آقای سروش در نهایت با اشاره به ادعای روحانیون که قم را «ملجا و پناهگاه» می‌دانند، عنوان کرد: «اکنون می‌بینیم که نقیض آن رخ داده و قم خود کانون و سرچشمه این بیماری مرگبار شده است».
+14
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  ساعت خواب. تو یکی بهتره خفه شی. این همون چیزیه که ۴۰ سال پیش میخواستی. برامون تجویز کردی و پیچیدی. یکی از عواملش خود تو بودی که حالا ملت را در درگیر این بی دینان کردی و خودت در رفتی و از راه دور برامون نسخه میپیچی. حرامت باد آنچه که محمد رضا شاه پهلوی برات کرد. نمک خوردی و نمکدون شکستی.
  4
  50
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بعقیده ی این دکتر داروساز که با یاد گرفتن خزعبلات شیهی خودش را فیلسوف محسوب میدارد فکر میکند تشیع تزئین شده ی ایشان درست تر و قشنگ تر از مزخرفات بقیه هست. ما پهن خوشبو نداریم و هر چقدر اسلام را ارایش کنید باز همان عجوزه ی متعفن و چندش اور هست
  4
  47
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  خفه شو‌الدنگ‌مخ پنج مذهبی کثافت. گمشو از آمریکا بیرون نجس
  4
  38
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  هرکی گفت نون و پنیر,,تو سرتو بزار زمین و بمیر.فکر کردی تو از مداح بهتری؟
  5
  35
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  'آقای سروش از اون حرام ....های بی ناموس است الان که دکانش تخته شده به فکر انتقاد افتاده امثال همین سروش بودند که خمینی گوربگور شده را به ایران نشوندند
  4
  35
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  خاک بر سر این مملکت که مداح دوزاری شده برای رییس ! البته ما هم‌بیرون‌گود‌ایستادیم می گوییم لنگش کن ! مگه حریف اینها می شود شد ! یک اوباشی هستند !
  1
  24
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  خیلی باحاله تمام این کسانی که توی انقلاب فرهنگی بودن و تظاهراتچی بودند و اینا همه مخالف شدند الان به نسل ما که اصلا نبودیم گیر میدند ...خخخ
  5
  23
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان

  اینها حتی در موقع زنده بودن هم نتوانستند کسی را شفا دهند،حتی خود پیامبر اگر بیمار میشد از دکتر تقاضای کمک میکرد و در هیچ جای تاریخ هم دیده یا گفته نشده که ملت دم در خانه این افراد هنگامی که زنده بودند صف کشیدند و درخواست شفا کردند.ولی سقت پرستان کنونی و خدا فروشان و زیر شکم پرستان میگن اگر دست به تنبان فلان مردار بشی اسحالت برطرف میشود.ملت هم که سرشون را فقط برای حمل کلاه استفاده میکنند!
  3
  23
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
  نظر شما چیست؟