منظور آیت‌الله خامنه‌ای از «کمک دشمنان جن و اِنس به هم» چیست؟

آقای خامنه‌ای تاکنون، حداقل در ۱۴ سخنرانی مختلف، "کمک شیاطین جن و انس به یکدیگر" را یادآوری کرده است بی بی سی :حسین باستانی
آیت‌الله خامنه‌ای در پیام دیروز (سوم فروردین) خود، با اشاره به "دشمنی ها" با حکومت ایران گفت: "هم دشمنان جنی هم دشمنان انسی وجود دارند و اینها به هم کمک هم می کنند، سیستم‌های اطلاعاتی خیلی از کشورها علیه ما با همدیگر همکاری می‌کنند".
 
انتشار این اظهارات در چند خبرگزاری ایران، بازتاب گسترده‌ای در افکار عمومی داشت. موضوع وقتی جنجالی‌تر شد که اغلب آن خبرگزاری‌ها، همزمان جمله مربوط به "دشمنان جنی" را که هنوز در متن کامل پیام در سایت رهبر جمهوری اسلامی در دسترس است، از خبرهای خود حذف کردند. اقدامی که قاعدتا، دلیلی جز عجیب بودن جمله نداشت.
 
با وجود این، عجیب بودن اشاره آقای خامنه ای به همکاری "جن و انس" را نباید "بی سابقه" دانست چرا که استناد رهبر، به بخشی خاص از یک آیه قرآن بود که در طول سال‌های گذشته، بارها آن را در تحلیل مسائل متنوع داخلی و خارجی استفاده کرده، به طور مشخص، قسمتی از آیه ۱۱۲ سوره‌ انعام که ترجمه‌اش این می‌شود: "و بدین‌گونه برای هر پیامبری دشمنی از شیطان‌های انس و جن برگماشتیم. بعضی از آنها به بعضی برای فریب [یکدیگر] سخنان آراسته القا می کنند."
 
آیت الله خامنه ای تاکنون در ۱۴ سخنرانی، همین بخش خاص از آیه را -با یا بدون ترجمه فارسی- تکرار کرده و معمولا این کار را هنگام یادآوری مقابله قدرت‌های غربی با جمهوری اسلامی انجام داده است.
 
به عنوان نمونه، او در ۲۴ اسفند ۹۶ با استناد به آیه فوق گفته: "آرمان‌ها و اهداف و شعارهایی که در جمهوری اسلامی مطرح است... 'دشمن ‌تراش' است، 'جنگ‌ راه بینداز' است... [درمقابل آن] جبهه‌ باطل با یکدیگر همکاری می‌کنند".
 
او دوم خرداد ۹۷ هم همین آیه را خوانده تا همکاری اروپا و آمریکا را در مورد برجام تحلیل کند: "اینها به هم کمک هم می‌کنند، به یکدیگر پیام هم می‌دهند... اینها چیزهایی است که ما به‌عنوان تجربه‌ برجام باید در نظر داشته باشیم".
 
آقای خامنه‌ای همچنین با استناد به آیه مورد علاقه خود، در ۲۵ دی ۸۵ به روحانیون گوشزد کرده: "دشمنان ما هر کدام هر چه بلدند... به همدیگر یاد می‌دهند؛ انگلیسی‌ها به آمریکایی‌ها یاد می‌دهند، اسرائیلی‌ها به آنها یاد می‌دهند".
 
در ۱۶ تیر ۹۳ او چنین به مسئولان هشدار داده: "مراقب باشیم که دستگاه محاسباتى ما به ‌وسیله‌ شیطان‌هاى انس و جن دچار اختلال نشود... یکى از خطاهاى محاسباتى این است که انسان در چهارچوب عوامل محسوس و صرفاً مادى محدود بماند".
 
رهبر جمهوری اسلامی درمجموع، تاکنون در سخنرانی هایش در ۳ فروردین ۹۹، ۲ خرداد ۹۷، ۲۵ فروردین ۹۷، ۲۴ اسفند ۹۶، ۶ شهریور ۹۶، ۱۶ اردیبهشت ۹۵، ۱۶ تیر ۹۳، ۳۱ فروردین ۹۳، ۱۷ خرداد ۹۲، ۲۰ مهر ۹۰، ۱۵ بهمن ۸۹، ۱۴ اردیبهشت ۸۷، ۲۵ دی ۸۵ و ۱۲ فروردین ۷۷ به این آیه واحد استناد کرده است. او به طور کلی، تمایل آشکاری به تایید تحلیل‌های خود با متن قرآن دارد و در این میان، آیاتی ویژه را هر از گاه تکرار می‌کند، آیه مورد بحث تنها یکی از آنهاست.
 
با وجود همه اینها، تکراری بودن استناد به این آیه، نافی اهمیت استثنایی رجوع به آن در پیام اخیر آیت‌الله خامنه ای نیست. او در این پیام، مجموعه‌ای از نظریه‌های توطئه را مطرح کرده، از احتمال ایجاد عمدی ویروس کرونا از سوی آمریکا گرفته تا تولید آن برای هدف قرار دادن ایران با استفاده از "آشنایی‌های ژنتیک ایرانی". نظریه‌های غریبی که پیشتر برخی چهره های حکومتی مطرح کرده بودند اما گمان نمی‌رفت در بالاترین سطح نظام نیز جدی گرفته شوند.
 
در چنین پیش‌زمینه‌ای، بیان این که "هم دشمنان جنی هم دشمنان انسی وجود دارند و اینها به هم کمک هم می‌کنند، سیستم‌های اطلاعاتی خیلی از کشورها علیه ما با همدیگر همکاری می‌کنند"، این برداشت را ایجاد می کند که منظور آقای خامنه‌ای، واقعا کمک "دشمنان جنی" به "دشمنان انسی" و بالعکس -ازجمله در زمینه اطلاعاتی- بوده؛ همان ادعایی که در گذشته، در اظهارات جنجالی برخی چهره‌های حکومتی هم مطرح شده بود، مثلا در سخنرانی‌های علی اکبر رائفی پور در مورد نقش "جن" در جهان یا صحبت‌های تلویزیونی ولی‌‌الله نقی ‌پورفر در مورد استفاده اطلاعاتی اسرائیل از "اجنه".
 
در نهایت، همین که خبرگزاری هایی حکومتی این جمله خاص رهبر را پس از انتشار از متن خبر خود حذف کرده‌اند، معنایی تامل‌برانگیز دارد: اینکه هر جا دستور حذف را داده، متوجه بوده که آن جمله، چه برداشت مشخصی را از منظور گوینده‌اش ایجاد می‌کند.
+8
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  اخه یه پیرمرد مشنگ متوهم ۸۲ ساله که قادر نیست ادرارش را کنترل کند و همیشه پوشکه و از روی توهم, رمل و اسطرلاب سخن بلغور میکند, سکاندار مملکت است. چی بودیم چی شدیم. تف به این چرخ گردن.
  9
  44
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  ۳۶
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  یه مدتیه قاطی کرده یه روز میگه درمورد قیمت بنزین تجربه ندارم یه روز متخصص کرونا و بیولوژی میشه !!
  5
  41
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد

  اخخخخخ تو خفه شو
  5
  27
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اگر اجنه ای وجود داشته باشد همین عقب افتادگان شیهی اسلامی هستند که بخاطر منافع مادی خودشان مانع پیشرفت جوامع هستند
  5
  31
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  چون او همیشه بیاد قوم و خویشهایش هست
  8
  23
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  البته شیاطین و‌‌اجنه‌ذر اکثر مذاهب هستند حتی در مسیحیت ! من فیلم وکیل مدافع شیطان را یادم‌می آید که چطور شیاطین به شکل انسان ظاهر می شدن ! این آزاده هم‌یکی از آنهاست که شدیدا ضد مرد هست ! فکر کنم‌به‌آقا کمک‌هم می رساند !
  19
  10
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه
  خامنه ای خود شیطان است و صد البته عزیزانی که تازینامه (قرآن) را مطالعه کردند میدانند که الله همان شیطان است زیرا تمام آیات تازینامهمحمد پیامبر اسلام مردم را به اطاعت از الله (خودش)دعوت میکند و بعد برای اطمینان از اطاعت مردم از خود آنها را از شیطان میترساند درکل اول هر آیه در تازینامه اطاعت از الله و آخر همان آیه ترساندن مردم از شیطان است این کفتار پیر خامنه ای هم دقیقا همان کار را میکند اول دعوت از مردم به طویله رهبری و اطاعت از طویله رهبری و درآخر جملاتش ترساندن مردم از امریکا و اسرائیل و....
  4
  16
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دوحالت بیشتر نداره: یا این بابا مشکل حاد روانی داره که کلا باید بستری بشه، یا اینکه کسایی که سخنرانی ها رو مینویسن میدن دستش نا فرم گذاشتنش سر کار.
  7
  26
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
  ۵۰
  Botol - آلمان، آلمان

  توصل به ماورا طبیعت به معنی آخر خط است.
  6
  26
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ
  آخه اینم آدمه
  8
  23
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۵۹
  فضول بک - سوئد، سوئد
  ما تا قبل ازحکومت جمهوری اسلامی آخوندها کلمه" دوژمن" نشنیده بودیم. تازه "جنی و انسی" ! ؟ هم هستند و به هم کمک هم می کنند. یا ما ساده بودیم که از قدرت تخریبی ۱۰ ها و شاید X هزارها میلیارد دولاری "منحوس" را به اقتصاد دنیا خبر نداشتیم . یا این فکر بیمار ‌‌آدم حقه باز است واین ‌‌آدمهای حقه باز با پندار پر از ریا و حیله با گفتار پر از دروغ و خدعه وکرادر پر از شرارت و جنایت درحزبی با نوکران خود زیر نام اسلام ناب محمدی. جان و مال ملت رنج دیده ایران را به غنیمت گرفتند و باعث بیماری و مرگ هزاران هزار ایرانی شده اند .من از تمام کسانیکه در فکر نجات مردم هستند سپاس گذارهستم
  5
  15
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  این بابا قاطی کرده نه پدر جان این بلا اینجوری که معلومه یکی از همون بلاهای است که از بس آدما خوبن در این برهه از زمان داریم تقاص پس میدیم مردیکه بی دین اگه خدا نخواهد برگی ازدرختی نمی افته جن و انس کی هستند در مقابل خداوندچلمک.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.