خواص شگفت انگیز تخم ریحان برای بدن و ارزش غذایی این دانه خوراکی

تخم ریحان نه فقط برای رشد گیاه ریحان کاربرد دارد بلکه مصرف آن برای بدن نیز خواصی را به دنبال خواهد داشت. این دانه ها شبیه دانه های کنجد هستند اما رنگشان سیاه است. نوع خوراکی این دانه مربوط به ریحان شیرین یا همان Ocimum basilicum است. این نوع ریحان همان ریحان معمولی است که ما در سبزی خوردن از آن استفاده می کنیم.
 
کاربرد این دانه در طب آیورودا و چینی سابقه طولانی دارد، اما خواص آن بر روی بدن تنها در چند مطالعه مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت ما را همراهی کنید با این خواص شگفت انگیز آشنا خواهید شد.
خواص تخم ریحان منبع خوبی از مواد معدنی بر اساس گزارش های مختلف، ۱ قاشق غذاخوری (۱۳ گرم یا ۰٫۵ اونس) تخم ریحان ۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن (RDI) به کلسیم و ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم و آهن را تأمین می کند. کلسیم و منیزیم برای سلامت استخوان ها و عملکرد صحیح عضلات ضروری هستند، در حالی که آهن برای تولید گلبول های قرمز حیاتی است.
 
بسیاری از افراد کلسیم و منیزیم کافی را در طول روز دریافت نمی کنند. بنابراین مصرف تخم ریحان کمک می کند تا به نیازهای روزانه بدن به این مواد مغذی پاسخ دهید. علاوه بر این، دانه های ریحان می توانند منبع مهمی از آهن و کلسیم برای افرادی باشند که گوشت و محصولات لبنی مصرف نمی کنند.

غنی شده با فیبر تخم ریحان فیبر زیادی دارد. به ویژه فیبرهای محلولی مانند پکتین. فیبر موجود در این دانه فواید زیر را برای بدن دارد:
 
 •     به شما کمک می کند فیبر مورد نیاز بدن را تامین کنید. فقط ۱ قاشق غذاخوری (۱۳ گرم و ۰٫۵ اونس) تخم ریحان ۷ گرم فیبر دارد. این مقدار فیبر ۲۵ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین می کند. فقط حدود ۵ درصد از آمریکایی ها فیبر کافی مصرف می کنند.
 •     ممکن است از سلامت روده پشتیبانی کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که پکتین دارای خواص پری بیوتیک است. این به این معنی است که می تواند باعث رشد و افزایش باکتری های مفید در روده شود.
 •     ممکن است به شما کمک کند احساس سیری بیشتری کنید. پکتین ممکن است تخلیه معده را به تاخیر بیاندازد و سطح هورمون سیری را افزایش دهد. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا می توان از دانه های ریحان برای کاهش اشتها و به عنوان یک استراتژی کاهش وزن استفاده کرد یا خیر؟
 •     می تواند قند خون را کنترل کند. هنگامی که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، حدود ۱۰ گرم (۳/۴ قاشق غذاخوری) از دانه های ریحان را در آب حل کرده و پس از وعده های غذایی مصرف کردند، پس از یک ماه قند خونشان بعد از غذا ۱۷ درصد کمتر از زمان شروع مطالعه شد.
 •     می تواند کلسترول را بهبود بخشد. پکتین ممکن است با مهار جذب کلسترول در روده کلسترول خون را کاهش دهد. افرادی که روزانه ۳۰ گرم (۷ قاشق چای خوری) تخم ریحان را به مدت یک ماه مصرف کردند، ۸ درصد کاهش کلسترول داشتند.
 
با توجه به کمبود تحقیقات علمی در مورد تخم ریحان، به مطالعات بیشتری برای تأیید این خواص نیاز می باشد.

تثبیت کننده و طعم دهنده عصاره غنی از تخم ریحان، به دلیل حضور پکتین می تواند یک عنصر ارزشمند در صنایع غذایی باشد، زیرا که از طعم و مزه خوبی برخوردار است و می توان از آن برای طعم دار کردن غذاهای آماده استفاده کرد. به عنوان مثال، برای تثبیت و کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی کریستال های ناخواسته یخ می توان از این ماده در تهیه بستنی استفاده کرد.
 
عصاره این دانه ها را نیز می توان به سس سالاد، کرم های کم چرب و ژله ها اضافه کرد و به عنوان جایگزین چربی در ماست و مایونز از آن بهره برد. برای غلیظ کردن دسر، سوپ و سس ها می توانید از پودر تخم ریحان استفاده کنید.

غنی از ترکیبات گیاهی دانه های ریحان غنی از ترکیبات گیاهی، از جمله فلاونوئیدها و پلی فنل های دیگر هستند. فلاونوئیدها نوعی آنتی اکسیدان محسوب می شوند. این به این معنی است که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این ترکیبات گیاهی دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی نیز هستند.
 
مطالعات انجام شده نشان می دهند که مصرف فلاونوئید زیاد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. علاوه بر این، در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره بذر ریحان باکتری های مضر را کشته و باعث مرگ سلول های سرطانی شد.

کاربرد فراوان در تهیه نوشیدنی های سنتی دانه های ریحان در هند و آسیای جنوب شرقی برای تهیه نوشیدنی های سنتی استفاده می شود. یکی از این نوشیدنی های محبوب در هند، فالودا است که از تخم ریحان، شربت طعم دار و شیر تهیه می شود. در برخی از نقاط این نوشیدنی را با بستنی، رشته فرنگی یا میوه نیز تهیه می کنند.
 
علاوه بر این، چند تولید کننده مواد غذایی در ایالات متحده و اروپا نیز در حال حاضر فروش نوشیدنی های تهیه شده با تخم ریحان را آغاز کرده اند. مصرف این نوشیدنی ها می تواند فیبر زیادی را وارد بدن کند.

منبع غنی از چربی امگا ۳ تخم ریحان حاوی ۲٫۵ گرم چربی در هر یک قاشق غذاخوری (۱۳ گرم یا ۰٫۵ اونس) است. این مقدار چربی بر اساس شرایط رشد گیاه، متفاوت می شود. از این مقدار چربی، حدود نیمی از آن یعنی ۱،۲۴۰ میلی گرم در هر قاشق غذاخوری، اسید آلفا لینولنیک (ALA) است. اسید آلفا لینولنیک یک نوع امگا ۳ است.
 
متخصصان مصرف ۱۱۰۰ میلی گرم اسید چرب ضروری برای زنان و ۱۶۰۰ میلی گرم از آن برای مردان را در روز توصیه می کنند. بنابراین، مصرف فقط یک قاشق غذاخوری تخم ریحان می تواند بیشتر نیازهای روزانه بدن به ALA را تامین کند.
 
بدن شما عمدتا از ALA برای تولید انرژی استفاده می کند. البته این ماده ممکن است دارای مزایای ضد التهابی و کاهش دهنده خطر ابتلا به برخی بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ نیز باشد.
جایگزین عالی برای تخم چیا تخم ریحان کمی بزرگتر از تخم چیا است اما دارای ارزش غذایی مشابه ای می باشد. در ادامه به مقایسه ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری (۱۳ گرم یا ۰٫۵ اونس) تخم ریحان و تخم چیا پرداخته اید:
تخم ریحان
 •     کالری ۶۰
 •     مجموع چربی ۲٫۵ گرم
 •     چربی امگا ۳ حدود ۱،۲۴۰ میلی گرم
 •     کل کربوهیدرات ۷ گرم
 •     فیبر ۷ گرم
 •     پروتئین ۲ گرم
 •     کلسیم ۱۵٪ ازنیاز روزانه بدن
 •     آهن ۱۰٪ از نیاز روزانه بدن
 •     منیزیم ۱۰٪ از نیاز روزانه بدن
تخم چیا
 •     کالری ۶۰
 •     مجموع چربی ۳ گرم
 •     چربی امگا ۳ حدود ۲،۸۸۰ میلی گرم
 •     کل کربوهیدرات ۵ گرم
 •     فیبر ۵ گرم
 •     پروتئین ۳ گرم
 •     کلسیم ۸٪ ازنیاز روزانه بدن
 •     آهن ۹٪ از نیاز روزانه بدن
 •     منیزیم ۸٪ از نیاز روزانه بدن
 
مهمترین تفاوت بین ارزش غذایی این دو دانه این است که تخم چیا دو برابر بیشتر از تخم ریحان چربی امگا ۳ دارد اما فیبرش کمتر است. دانه های چیا و دانه های ریحان در هنگام خیس شدن، حجیم شده و یک ماده ژل مانند را تشکیل می دهند. با این حال، دانه های ریحان سریعتر حجیم می شوند و بزرگتر از دانه های چیا هستند.
 
هر دو دارای طعم ملایمی هستند، بنابراین در تهیه انواع غذاها مانند کوفته، شامی، انواع کوکو، انواع سس و انواع نوشیدنی می توان از آن ها استفاده کرد. تفاوت دیگر این دو دانه این است که تخم چیا را می توان به صورت خشک نیز استفاده کرد اما تخم ریحان کمی سفت و جویدنش سخت است.
عوارض جانبی احتمالی تخم ریحان
فیبر زیادی که در تخم ریحان وجود دارد ممکن است عوارض جانبی گوارشی مانند نفخ را ایجاد کند. به طور کلی بهتر است میزان مصرف فیبر را به تدریج افزایش دهیم تا دستگاه گوارشمان تنظیم شود.
 
علاوه بر این، برخی از متخصصان ادعا می کنند که هر قاشق غذای خوری از این دانه ها ۱۸۵ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین K را تامین می کند. ویتامین K به لخته شدن خون کمک می کند. بنابراین، مصرف تخم ریحان می تواند در کارکرد وارفارین و سایر داروهای رقیق کننده خون تداخل ایجاد کند.
نکته پایانی
تخم ریحان فیبر زیادی دارد و منبع خوبی از مواد معدنی و چربی امگا ۳ است. این دانه گیاهی ترکیبات گیاهی سودمندی نیز دارد. می توانید این دانه پر از خواصیت را یک شب در آب خیسانده و سپس استفاده کنید. نوشیدنی های تهیه شده  از تخم ریحان در هند و جنوب شرقی آسیا محبوبیت فراوانی دارند و هم اکنون نیز تولید کنندگان مواد غذایی در ایالات متحده بر روی استفاده از آن برای عرضه یک نوع نوشیدنی تمرکز کرده اند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟