هشدار در مورد بازگشت مسافران نوروزی به تهران؛ روحانی: همه مسافران دستورالعمل‌ها را رعایت کرده‌اند

رادیو فردا :در حالی‌که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران صبح دوشنبه گفت «گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم و مسافران در محل سکونت جدید مانده‌اند و مسئله قرنطینه شخصی و داوطلبانه را همه اجرا می‌کنند»، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در همین روز هشدار داد که «بازگشت مسافران اوضاع را در تهران بدتر می‌کند.»
 
حسن روحانی که دوشنبه، چهارم فروردین، در نخستین جلسه هیئت وزیران در سال ۹۹ سخن می‌گفت مدعی شد که در ایران «اکثریت مردم» و «همه مسافران» به «همه دستورالعمل‌هایی» که ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت داشتند، عمل کردند.
 
وی در ادامه همچنین مدعی شد که «شرایط ما با مقایسه با کشورهای دیگر حتی پیشرفته از نظر تأمین نیازمندی‌های ضروری، بهداشتی، تخت بیمارستان و نقاهتگاه‌ها، بهتر است.»
 
در همین روز به گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، بازگشت مسافران تهرانی از سفرهای نوروزی را «مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا» برشمرد.
 
او گفت: «متأسفانه علیرغم تمام هشدارها تعدادی از شهروندان تهرانی به سفر رفتند که در موج بازگشت آنان به تهران پروتکل غربال‌گری از طریق تب‌سنجی قابل استفاده نیست.»
 
آقای زالی افزود که «آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر بیماران فراتر از گمانه‌زنی‌های قبلی است و یک بازنویسی مجدد در سناریو ضروری است.» با فرارسیدن نوروز و سفر گروهی از شهروندان از جمله سفر یک میلیون نفر از جمعیت تهران نگرانی‌ها درباره شیوع کرونا افزایش یافته است.
 
کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ایران گفته است که در ۱۹ استان در روزهای گذشته بیش از ۸ و نیم میلیون نفر خارج شده‌اند.
 
وی گفت که «در این حجم بالای خروج حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر با علایم مشکوک به کرونا مثل تب از سوی گروه‌های غربالگری و تب‌سنجی هلال احمر در مبادی خروج این استان‌ها شناسایی شدند».
 
روز دوشنبه نصرالله فتحیان، مدیر هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز گفت: «برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که متأسفانه بیش از ۳ میلیون نفر از مناطق خیلی آلوده به جاهای مختلف کشور سفر کرده‌اند که این موضوع قطعاً در کند کردن شیوع و مهار این بیماری خلل ایجاد می‌کند.»
 
محمدصادق براتی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفته است حد فاصل روزهای ۲۵ اسفند تا یک فروردین، یک میلیون و ۲۱۳ هزار نفر به مشهد سفر کرده‌اند.
 
او می‌گوید این تعداد نسبت به حالت عادی «۷۵ درصد» کاهش نشان می‌دهد و مقام‌های دولتی می‌گویند که این کاهش مسافران نشان‌دهنده موفقیت سیاست آنها بوده است ولی منتقدان می‌گویند حجم بالای مسافران نشان می‌دهد که سیاست اصلی دولت یعنی قطع زنجیره شیوع کرونا شکست خورده است.
 
مرکز مدیریت راه‌ها در ایران خبر داده است که به‌رغم هشدارها و تأکید ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر سفر نکردن شهروندان، تردد در راه‌های برون‌شهری افزایش یافته است.
 
در استان گیلان هم محمد حسین قربانی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت گفته است: «نگران این هستیم که تعطیلی‌ها موج دوم شیوع کرونا را به ما تحمیل کند».
 
از مردم خواسته است که رعایت کنند و به گیلان سفر نکنند، چون «آمدن مسافران به گیلان مصادف با به سوغات بردن بیماری کرونا است».
+3
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  اصلا ما ایرانی‌ها که نگو ‌و نپرس فقط می میریم برای مراعات‌کردن‌و‌جدان‌داشتن! حسن راست می گوید ! باور کن‌ایرانی های اینجا هم‌پروتکل شما را اجرا کردند‌عکس هم برای خاله و عمه باجناق و رفیق ۲۰ سال پیششون که با هم سر کوچه با پیژامه می ایستادند‌گرفتند ودر اینستا برای لایک کردن گذاشتند! نمی دانی چه ملت بزرگی هستیم‌ما‌!
  17
  23
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۴۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  بله مردم خیلی دستورالعمل کردند! رعایت!
  18
  13
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
  ۴۱
  اسپیسر - لندن، انگلستان

  خیلی راحت همه چیز رو به مسخره گرفته. دوزار سواد نداره فقط بلده روضه بخونه
  1
  29
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
  ۷۱
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  میمون هر چه زشتره بازیش بیشتره !!!این مرک همانند ... خر میمیاند هر چه بیشتر مالیده میشود بزرگ تر میشود روزانه دروغ هایش بزرگتر میشود.
  0
  5
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.