پیامدهای کروناویروس: فرانسه تهدید کرد مرزهایش را با بریتانیا می‌بندد

العربیه :فرانسه تهدید کرد مرزهای خود با بریتانیا را می‌بندد مگر اینکه این کشور اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل کروناویروس را انجام دهد.
 
بر اساس گزارش دیلی‌میل، یکشبنه 22 مارس 2020، رئیس‌جمهور امانوئل مکرون اعلام کرد که روز جمعه به نخست‌وزیر بریتانیا گفته است: «در صورت عدم تغییر وضعیت، فرانسه چاره‌ای جز امتناع ورود برای همه مسافران بریتانیا نخواهد داشت».
 
پس از آن، بوریس جانسون از تعطیلی بارها، کافه‌ها و رستوران‌ها خبر داد تا بریتانیا خود را با همسایگان اتحادیه اروپا هماهنگ کند.
 
رئیس ستاد امور خارجه فرانسه گفت که ماکرون جمعه شب با نخست‌وزیر بوریس جانسون تماس گرفت و به او گفت که اگر اوضاع به سرعت تغییر نکند، «فرانسه چاره دیگری نخواهد داشت مگر آنکه از ورود همه مسافران بریتانیا جلوگیری کند».
 
یک منبع کاخ الیزه نیز گفت: «اگر آقای مکرون تهدید خود را برای بستن همه مرزها با بریتانیا انجام می‌داد، سایر کشورهای اروپایی می‌توانستند همین کار را انجام دهند که این خبر بسیار بدی برای اقتصاد بریتانیا بود».
 
روز سه‌شنبه، ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه، نخستین بار اعلام کرده بود که اگر بریتانیا نتواند اقدامات جدی‌تر برای مهار کروناویروس انجام دهد، ممنوعیت ورود اتباع بریتانیا از فرانسه اعمال خواهد شد.
 
طی سخنرانی تلویزیونی در پاریس، فیلیپ ابراز ناامیدی شدید کرد؛ از اینکه بریتانیا در «جنگ» برابر بیماری کشنده عقب مانده است.
 
فیلیپ گفت: «همه افراد در اتحادیه اروپا باید روش‌ها و فرآیندهای منسجم را برای مقابله با بیماری همه‌گیر، مانند ایتالیا، فرانسه و اسپانیا اتخاذ کنند».
 
نخست‌وزیر فرانسه افزود: «ناگفته نماند که اگر کشورهای همسایه مانند بریتانیا برای جلوگیری از گسترش کروناویروس اقدامات شدیدی انجام ندهند، ما در پذیرش اتباع بریتانیا که به کشور ما بیایند، مشکل خواهیم داشت».
 
فیلیپ در اولین روز از تعطیلی سراسری در فرانسه این صحبت‌ها را بیان کرده بود.
 
گفتنی است، ممنوعیت ورود بریتانیایی‌ها می‌تواند برای میلیون‌ها تبعه این کشور که پیوندهای کاری و شخصی با فرانسه دارند، مشکلات بزرگی ایجاد کند.
 
بریتانیایی‌ها، بزرگترین بازدیدکننده خارجی به پاریس را تشکیل می‌دهند که محبوب‌ترین شهر توریستی جهان است.
+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟