اگر در خانه نمانیم چه خواهد شد؟

فرارو: دکتر علینقی مشایخی چهره ماندگار مدیریت و استاد برجسته دانشگاه شریف با استفاده از متدولوژی پویایی‌شناسی سیستم‌ها، که توان بسیار خوبی در شبیه‌سازی پدیده‌های اپیدمیکی مثل کرونا دارد اقدام به شبیه‌سازی این پدیده کرده و نسخه مقدماتی آن را منتشر کرده است.
 
در این تحقیق اپیدمی ویروس کرونا در سه سناریو خوشبینانه، وضعیت میانه و حالت بدبیانه بررسی شده است.
 
حالت اول: حالت ایده‌آل در این حالت فرض شده که یا مردم بسیار فهیم‌اند و یا حاکمیت با قوه قهریه وارد می‌شود و در نتیجه حجم ارتباطات مردم ۸۰ درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر این در همین ارتباطات محدود با رعایت شدید اصول بهداشتی نرخ سرایت ۶۵درصد کاهش یابد.
 
در این حالت مدل نشان می‌دهد که تعداد بیماران در روز چهل‌ام شیوع (تقریبا اوایل فروردین) به حداکثر خود یعنی ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد (نقطه اوج نمودار). در این حالت تقریبا ۱۲ هزار نفر تا پایان بحران جان خود را از دست خواهند داد.
 
حالت دوم: عدم توجه به کاهش ارتباطات در این حالت فرض شده است که رعایت بهداشت به اندازه حالت قبل باشد، اما فقط پنجاه درصد ارتباطات کاهش یابد (تقریبا مشابه وضعیت فعلی). در این حالت مدل نشان می‌دهد در روز ۵۰ام شیوع تعداد بیماران به نقطه اوج خود یعنی ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد. در این سناریو ۱۱۰ هزار نفر تا پایان بحران جان خود را از دست خواهند داد.
 
حالت سوم: بدترین حالت در این حالت فرض شده که ارتباطات همان پنجاه درصد کاهش یابد. اما وضعیت بهداشتی بدتر شود و نرخ سرایت بیماری در اثر رعایت بهداشت فقط ۴۰ درصد کمتر شود و نه ۶۵ درصد. در این سناریو در روز ۱۲۰ام شیوع (تقریبا اواخر خرداد سال بعد) تعداد بیماران به نقطه اوج خود یعنی ۴ میلیون نفر و تعداد مرگ و میر تا پایان بحران به ۳/۵ میلیون نفر خواهد رسید.
 
این تحلیل مقدماتی است و ممکن است فروض آن با استفاده از نتایج تحقیقات مختلف در زمینه ویروس‌شناسی دچار تغییر شود، اما همین تحلیل مقدماتی تا حد بالایی ناامیدکننده است.
 
جمعبندی پژوهش مشایخی کشور با چالش بزرگی در مهار کرونا مواجه شده است.
بدون محدود کردن جدی مردم با هم و جلوگیری از اجتماعات و حتی تعاملات عادی بین افراد کرونا میتواند لطمات جانی زیادی ببار آورد و پی آمدهای اقتصادی و اجتماعی فاجعه باری برای کشور داشته باشد.
باید هر چه سریعتر محدودیت های گسترده و جدی در ارتباطات و تعاملات بین افراد ایجاد کرد و حتی الامکان شرایط ماندن در خانه و کار از خانه را فراهم آورد.
در واحد های خدماتی و تولیدی که اجبار به حضور افراد است باید نهایت دقت در مصون کردن ارتباطات و رعایت بهداشت انجام پذیرد.
انجام و  مدیریت شرایط بالا نیازمند یک مدیریت و رهبری مقتدر دارد.
فراهم سازی شرایط لازم برای اعمال محدودیت مزبور نیاز به برنامه ریزی و تمهیدات جدی دارد که فقط از یک مدیریتی با قدرت فکری زیاد و همت بلند بر می آید.
+58
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  اشتباه میکنی! مگر با ۳.۵ میلیون مرگ ویروس رها می‌کند و می‌رود؟ تا واکسنش ساخته نشود هیچ راهی ندارد. طلبکارانه با مردم حرف نزن! تو دکتر هستی و درسشم خواندی و مدرکش را داری پس کاری بکن! جز اینکه دلالی دارو بکنی و سهام بیمارستان بخری کاری بلد هستی؟ این پزشکان یاد گرفتند که وقتی اوضاع خراب شد طلبکارانه با مردم سخن بگویند که بله تقصیر شماست! نه عزیزم از بی عرضگی امثال تو پزشک دلال دزد هست که نمی توانی یک دارو برایش بسازی! البته مردم ما هم‌در انتقالش مقصر هستند اما در درمانش نه!
  48
  36
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  من نمی‌‌دانم .شما چه دشمنی با جامعه پزشگی ایران دارید. تنها کشوری که تا حالا بالاترین از دست رفتن از کادر پزشگی راا دارد. ایران است.به خاطر تماس مستقیم با کرنا.به خاطر بی‌ لیاقتی دولت ایران.نمی‌ دانم شاید از این ناراحت هستید. که پزشگا جای علما را در ایران گرفتند. نه چپ .نه راست.نه مذهبی‌. نه لیبرال. نه اصلاح طلب توانست ثابت کند. که آخوند شیاد است.بجز عالمان علم پزشگی بجای علما.شاید خودشان هم نمی‌‌خواستند.ولی‌ این پزشگان باور‌های سنتی‌ ایران تا نابود کردند.کسی‌ انتظار ندارد،حکومت را بعد در دست گیرند. ولی ثابت کردند. هاله مقدس آخوند فریب است.آخوند از قبرستان در می‌‌رود، و نماز میت باری مرده کرنا نمی‌‌خواند. پزشگ ما بدون ماسک. ۷۲ ساعت کار می‌‌کند. کدام خطرناک تر است. بیمارستان یا گورستان. همه پزشگ بینی‌ نیستند.دست از یقه کادر پزشگی و پرستار‌های ما بردارید. در تمام دنیا خبر در راه است. که دلیران ایران، پرستاری و پزشگی هستند، که بدون ماسک کار می‌‌کند، نه شیخ شیره کش. که خود را در کیش پنهان می‌‌کند.مقصر پزشگان هستند؟ ولی‌ خامنه ای.حسن روانی. حرم لیسان حق دارند؟ چه نقشی‌ دارید اینجا بازی می‌
  9
  50
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  مردم ایران میگن این ویروس کار غربی هاست ، حتی واکسن و داروهایی هم که غربیها عرضه میکنن توطئه غربی میدونه ، حتی باسوادهاشون هم بیسواد هستن فقط ادعا دارند، چنین ملتی محکوم به شکسته
  4
  20
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. آنفولانزا پدیده جدیدی نیست ، همیشه وجود داشته ، حتی زمانی که واکسن نبوده ، همیشه خواهد آمد و همیشه قربانی خواهد گرفت . حتی برای انفولانزهای معمولی و فصلی واکسن برای کل بشریت تولید نمیشه ، اما در طول هر قرن یک تا دو سه بار انفولانزهای مرگبار میاد که داستانش فرق داره . در ۱۸۷۰ انفولانزایی بزرگی جان ۲ میلیون نفر را گرفت ، در آن زمان حتی ویروس هم ناشناس بود ، چه رسد به واکسنش ، نکته جالب در اینجاست که تقریبا نیم قرن بعد انفولانزای اسپانیایی دنیا را فرا گرفت ، نکته مهم اینجاست که در ۱۹۱۸ هم واکسنی وجود نداشت و این انفولانزا در طی ۲ موج تخمین زده میشه که ۵۰ میلیون را کشت ، اما نکته جالب تر اینجاست که سالمندان و نسلی که انفولانزای ۱۸۷۰ را تجربه کرده بودند مریض نشدند ، و قربانیان انفولانزای اسپانیایی جوانان و سربازان ورزیده بودند ، حالا در مورد انفولانزای کرونا بحث همینه ، که اگه همه دیر یا زود مبتلا بشوند ، ایمنی در مقابل این نوع پیدا می‌کنند ، اما مشکل اینجاست که اگه قرار باشه ۵ % از مردم کشته شوند ، یعنی صدها میلیون تلفات در جهان .
  3
  27
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::] دوست عزیز کاملا درست می فرمایید اتفاقا دیشب داشتم درباره آش مقاله ای می خواندم دقیقا عین فرمایشات شما اما بالاخره باید درمانی برایش باشد با این تکنولوژی الان؟ اینکه این آقایان و خانم‌های پزشک اینطور طلبکارانه با مردم صحبت می کنند که نمی شود راه حل! اینها عادت دارند. پدرم را سالم بردم بیمارستان برای یک کمر درد ساده بلایی بسرش این بی وجدانهای طلبکار آوردن که‌از دستش دادم‌.چون‌بشکل دلار بهش نگاه کردن. در زمانی که حالش وخیم شد می پرسیدم چطور است با طلبکاری می گفتند خیلی بد! خوب بی شرف بی وجدان تو به این روز انداختیش ! پدر من فقط کمرش درد می کرد‌! تو بی وجدان بی سواد دلال دزد واسه پول ما را بدبخت کردی حالا من بتو بدهکارم! اون موقع حالیم نبود اما بعدا که خاطرات را مرور می کردم می گفتم چرا من هیچ وقت نگفتم آقای دکتر بی وجدان تو که درسشو خواندی سوادشان داری مدرکش داری قسمشو خوردی ۷ سال در س می خونید دانشگاه بهت می گویند دکتر در صورتی که من دوازده . ساال خوندم تا بهم بگن دکتر حالا من بتو بدهکارم بی همه چیز! این پزشکا را باید مثل رضا شاه برخورد کرد باهشون!
  18
  15
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  ۴۰
  zarathushtra - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. بابا این علینقی مشایخی دکتر مدیریته پزشک که نیست.یه تحقیق مقدماتی آماری اجتماعی انجام داده.
  5
  16
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۵۹
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]آقای محترم! اگر فرض بر این باشد که ما ناساز گاریهای اجتماعی را فقط از زاویه دید خود مورد بررسی قرار بدهیم; نتیجه چه خواهد شد؟ یعنی اگر بر وفق ما بود که حرفی نیست. ولی اگر با ما نساخت آنموقع وای بر روزگار! دوست عزیز: بنده از مصیبت وارده به پدر شما در امر درمانی متاسفم. ولی آیا توجیهی است که جنابعالی همیشه پزشکان و پرستاران را مورد توهین قرار بدهید؟ نگاههای شما به اینجا فقط ختم نمی شود! آیا شما زنان ایرانی را مورد سرزنش قرار نمی دهید؟ آیا جنابعالی با پناهجویان و آواره ها ساز گارید؟ چرا فکر می کنید که هرکس در خارج زندگی می کند حتما دربین میوه جات پنهان شده; و خودرا به خارج رسانده؟ آیا مقدور نیست کسی قبل از شما به خارج برای تحصیل رفته باشد; یا دوران دبیرستان را گذرانده باشد؟ لطفا شکیبا باشید. جانت جور
  5
  19
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::] متشکرم از همدرتیتون. شما حداقل فحاشی نفرمودند. چرا امکان‌دارد بطور کامل ! خیلی ها هستن که قانونی اینجا هستن از جمله خود من! اما ما ایرانی‌ها باید اول خودمان را درست کنیم بد از دست آخوند نجات پیدا می کنیم ! قصد من از گفتن مشکلات این است که بگویم همه چیز از خمینی و خامنه ای بی وجدان نیست ! ما مردم هستیم . به هیچ عنوان مشکل شخصی نیست اگر بود که با پناهنده و زن زورگو مخالف نبودم که بلکه فقط با پزشک و پرستار جماعت دشمن بودم ! مشکل این است که‌ما مثل کبک سر به برف فرو بردیم و واقعیت را نمی بینیم ! کسی هم مثل من حرف حق می زند یا فهاشی می‌کنن مدلی که به‌صفحه لیونل مسی حمله کردند یا اینکه کتک کاری در ملل عام! باور کن‌من‌هر وقت ایران می‌روم چون‌علاقه‌به رفتار شناسی دارم یک من می روم و ۱۰۰ من بر میگرذم‌! شبتان خوش! .
  11
  7
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
  نظر شما چیست؟