زمان قربان، صدقه رفتن تمام شده، هزینه سفر رفتن را بالا ببرید

عصرایران؛ مصطفی داننده - با سفر رفتگان چه کنیم؟ با کسانی که به راحتی یک جامعه را به خطر می‌اندازند. با کسانی که فکر می‌کنند کرونا یک شوخی است و جدی‌اش نگرفته‌اند. با کسانی که فکر می‌کنند تافته‌ی جدا بافته از دیگران هستند.
 
فکر می‌کنم دیگر دوران نصیحت کردن و توضیح دادن تمام شده باشد. آنها اگر می‌خواستند بفهمند که سفر کردن خطر دارد تا الان فهمیده بودند. آنها نمی‌خواهند بفهمند یا خود را به نفهمیدن زده‌اند.
 
عصر کرونا، دوران ویژه‌ای است. این دوران ویژه شاید احتیاج به قوانین مقطعی و  خاص دارد مثلا قوانین سفر رفتن. حالا که این افراد به فکر مردم و جامعه نیسند، بهتر است هزینه سفر رفتن را برای آنها بالا ببریم. حالا که حاکمیت قوانین منع آمد و شد وضع نمی‌کند، بهتر است هزینه سفر رفتن این افراد را به قدری بالا ببرد که آنها از رفتن به شهرهای مختلف پشیمان شود.
می‌خواهی در روزهای کرونایی به شیراز سفر کنی؟ اشکالی ندارد، عوارض یک میلیونی آن را هم بپرداز یا آماده باش با ثبت دوربین‌های ورودی شهرها، از سهمیه بنزین سه ماه آینده خود محروم شوی،  در صورت جریمه شدن در مسیر، ماشین‌ات توقیف، گواهی‌نامه‌ات  ضبط و جریمه‌ات میلیونی خواهد بود.
 
واقعا این مدت نشان داد، برخی برای زبان لین و نرم، تره هم خُرد نمی‌کنند و تازه با پرویی تمام به دوربین زُل می‌زنند و می‌گویند «بله، ما خودخواه هستیم.»
 
هلال احمر اعلام کرد حدود 3 میلیون نفر از شهرهای خود خارج و وارد استان‌های مختلف شده‌اند. این یعنی فاجعه! این یعنی تداوم چرخه کرونا. واقعا دیگر به چه زبانی باید گفت که در خانه بمانید. مردمی که این روزها خود را در خانه حصر کرده‌اند تا شر این بیماری کم شود، چه گناهی کرده‌اند که باید تاوان بی‌عقلی و بی‌مسئولیتی جمعی را بدهند.
 
نمی‌شود این افراد با سفر رفتن‌های غیر ضروری به ریش عده‌ای که در حال رعایت نکات بهداشتی هستند، بخندند و بعد زندگی عادی و راحتی هم داشته باشند. هزینه سفر برای کسی که مثلا برای یک هفته عازم جنوب کشور است باید به اندازه هزینه سفر کسی باشد که برای یک ماه به اروپا می‌رود.
 
این افراد سلامت جامعه را به خاطر انداخته‌اند. مردم شهرها نگران حضور مسافران هستند. پس لطفا در این یک مورد مهربان نباشید و تا جایی که می‌شود، تاکید می‌کنم تاجایی که می‌شود بر مسافرت کنندگان سخت بگیرید.
 
بالاخره قوانین زمان‌های خاص مثل جنگ یا همین کرونا، باید با دوران آرامش و صلح فرق کند. کاری کنید که مردم وقتی همه چیز عادی شد و توانستیم به یکدیگر دست بدهیم، مسافرت کنندگان را با انگشت اشاره به هم نشان بدهند و بگویند اینها همان‌هایی هستند که جان‌مان را به خاطر تفریح خود به خطر انداختن. آنها همان‌هایی هستند که برای دیدار فامیل خود، خانواده‌هایی را برای همیشه از دیدار پدر و مادر محروم کردند.
 
کاری کنید که بالاخره میخ آهنی در سنگ فرو رود. یا شهرها را قرنطینه کنید یا هزینه سفر رفتن را بالا ببرید. دیگر وقت قربان صدقه رفتن تمام شده است.
+89
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  تا الان که واکسنی واسه کرونا پیدا نشده ولی برای این افراد و اونایی که در حرم ها رو شکستن میشه واکسن هاری حیوانات رو بهشون بزنید
  8
  76
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  عوارضی بزنید هر ماشینی دویست هزار بگیرید
  15
  25
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  بنظرم الان باید شهرها را قرنطینه کرد. بگویند باشد! مثل حیوان حرف گوش ندادید حالا هر گوری رفتین همانجا بمانید و حق خروج‌ندارین. آنوقت ادب می شوند این جماعت خودخواه بی وجدان جوج بزن اینستا لایک جمع کن!
  8
  27
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::] آفرین ! آیتم فکر خوبی است ! .
  2
  9
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  من از اینجا قول میدم اینطور که مردم شوخی‌ گرفتن،مرگ و میر به بالای یک میلین خواهد رفت.
  1
  14
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  ملت ایران اگر میتونستند فکر کنند و اگر مثل انسانهای معمولی رفتار میکتدند سال ۵۷ نمافتادند دنبال یک سیک زاده و اونو نماینده امام خیالی به اسم مهدی نمیکردند و ۴۱ سال خودشون ناموسشون و زندگیشون را دست این اجنبیهای تخمه صیغه نمیدادند.این ملت مثل الاغی شده(بلانصبت الاغ) که اگر گزار بار هم در چاله بیفته باز برای مرتبه ۱۰۰۱ یکم عین اون راه را میره و مگه من خودخواهم...
  1
  7
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  بنظرم یکی از راههای پیشگیری مسافرت نفروختن بنزین میباشد ولی دولت ملعون برای سود خودشم شده اینکارو نمیکنه
  0
  2
  دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
  نظر شما چیست؟