اسناد ایران اینترنشنال: تحریم‌ها مانع واردات به موقع کیت تشخیص کرونا نبوده است

ایران اینترنشنال :اسناد رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد بر خلاف اظهارات علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت ایران، درباره موجود نبودن کیت تشخیص کرونا پیش از ۲۲ بهمن، شرکت «‌فردآور ‌آزما ایرانیان» نماینده شرکت سوییسی رش roche روز پنجم بهمن پیشنهاد فروش کیت را به ایران داده بود. شرکت رش، از بزرگترین تولیدات‌کنندگان کیت کرونا در جهان است. اسناد ایران اینترنشنال همچنین ثابت می‌کند تحریم‌ها مانع ارسال کیت‌ نبوده است.
 
وزارت بهداشت ایران ادعا کرده تحریم‌ها مانع آن شده  کیت‌های تشخیص کرونا به موقع به ایران برسد. 
 
طبق یکی از اسناد رویت شده از سوی ایران اینترنشنال، کمیته پدافند غیرعامل در وزارت بهداشت، روز پنجم بهمن ماه ۹۸، برای پیگیری سفارش خرید کیت کرونا تشکیل جلسه داده و در این جلسه از بیماری کووید۱۹ با عنوان «‌طغیان کرونا، ویروس جدید» یاد شده است.
 
همچنین شرکت «رابط امین بین‌الملل» و شرکت «سیدال پارس» نیز در ۲۱ و ۲۶ بهمن به نمایندگی از دو شرکت کره‌جنوبی برای واردات کیت از این کشور اعلام آمادگی کرده‌اند. در پاسخ‌های این شرکت‌ها به وزارت بهداشت، هیچ‌ اشاره‌ای به تحریم‌ها به عنوان مانع واردات نشده است. 
 
رییسی، معاون وزارت بهداشت، روز شنبه دوم فروردین ماه گفت: «کشورهایی که ما را متهم می‌کنند، ما را تحریم کرده‌اند و دسترسی ایران به کیت تشخیص کرونا و تجهیزات آزمایشگاهی را با اخلال مواجه کرده‌اند.»
 
علاوه بر این، ایران اینترنشنال به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد تعدادی از شرکت‌های ایرانی از سه دی تا اواخر بهمن  سفارش واردات تجهیزات آزمایشی داشته‌‌اند که بخشی از آن وارد شده است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به «آرینا حیات دانش»، «فردآزمای راد»، «زیست فناوری پیشگام» و «نمایش طلوع» و «زیست باران» اشاره کرد.
 
 اسناد فعلی و سندهای قبلی که ایران اینترنشنال منتشر کرده، نشان می‌دهد بر خلاف ادعای حسن روحانی و سایر مقام‌های حکومت ایران درباره اطلاع نداشتن از شیوع کرونا پیش از تاریخ ۳۰ بهمن ماه، نهادهای حکومتی از هفته‌ها قبل از شیوع این بیماری مطلع بوده‌اند.
+20
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این ها نگران ملت ایران نیستند، اینها پول برای حشر الوحشیهای عراق و حسن خرص الله و اسد زرافه و لنگیهای یمن برای ادمکشی میخوان وگرنه یک درصد پولی که برای جامحه الکرنا (مصطفی سابق) مه با اوردن چینیهای بیمار به مرکز سقت پرستی اخوندی در قم برای منحرف کردن انها کافی است که کل هزینه درمان و کادسر درمانی را در ۶ ماه اینده و کل وسایل پزشکی پیش پرداخت کنند.یا هزینهای که صرف ایت الشطیان بنفشه چشم چپ و اخوند دونی قم میکنند کافیه برای پرداخت یک سال هزینه های مردمی است که باید بخاطر کرنا در قرنطینه بمونند.
  2
  8
  یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
  نظر شما چیست؟