آمریکا: با وجود کرونا، دست از تحریم ایران بر نمی‌داریم

عصرایران: دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد به رغم شیوع ویروس کرونا در ایران، این کشور به تحریم‌های خود علیه ایران ادامه خواهد داد.
 
به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت شبکه خبری "سی ان بی سی" آمریکا، "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا روز جمعه (دیروز) در یک نشست خبری در واشنگتن به همراه دونالد ترامپ در واکنش به انتقادهای جهانی به کشورش درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا در ممانعت از مبارزه با ویروس کرونا در ایران، گفت:" همه دنیا باید بدانند که کمک‌های بشردوستانه به ایران مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند."
 
او مدعی شد:" "ما هر کاری می‌کنیم تا کمکهای بشردوستانه را تسهیل کنیم و اطمینان حاصل کنیم که معاملات مالی مرتبط با آن نیز می‌تواند انجام شود. ارسال دارو به ایران مشمول هیچ مجازاتی نیست و هیچ مجازاتی در مورد کمکهای بشردوستانه به آن کشور وجود ندارد. در شرایطی که آنها با مشکلی بزرگ روبرو هستند، ما می‌خواهیم که کمک های بشردوستانه و پزشکی به مردم ایران برسد. "
همچنین در جریان این نشست خبری دونالد ترامپ هم در پاسخ به سوالی درباره احتمال لغو موقت تحریم‌های ایران با رد این موضوع گفت: " مقامات ایران جواب سئوال شما را می‌دانند."
 
آمریکا نه تنها بخش‌هایی از تحریم‌های ایران را به طور موقت لغو نکرده بلکه در هفته اخیر 5 شرکت را در امارات متحده عربی به بهانه مشارکت آنها در فروش نفت ایران، مورد تحریم قرار داد. واشنگتن همچنین اخیرا 5 دانشمند هسته‌ای ایرانی را نیز به اتهام مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران، تحت تحریم قرار داده است.
 
گفتنی است طی روزهای گذشته برخی مقامات کشورها، سناتورهای دموکرات آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی از جمعه دبیر کل سازمان ملل بر ضرورت لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران به منظور کمک به تسهیل مبارزه با ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند.
 
"برنی سندرز" سناتور آمریکایی و "ایلهان عمر" نماینده دموکرات کنگره آمریکا از جمله این افراد بوده اند که با انتقاد از ادامه تحریم های آرمیکا علیه ایران، خواستار لغو این تحریم‌ها شده اند.
 
ایلهان عمر دیروز  در توییتی نوشت: " "در ایران، در هر ۱۰ دقیقه، ۱ نفر بر اثر کرونا فوت می‌کند و در هر ساعت، ۵۰ نفر مبتلا به کرونا می‌شوند. اکنون تداوم اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تنها ظلمی اَبَرشرورانه است."نخست وزیر پاکستان و دبیر کل سازمان ملل هم در اظهاراتی با اشاره به تلفات سنگین بیماری کرونا در ایران، تحریم های آمریکا را یک مانع جدی برای مبارزه موثر با این بیماری در ایران خوانده و بر ضرورت لغو تحریم‌ها تاکید کرده‌اند.
+78
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ما هم موافق رفع تحریم هستیم .ولی‌ به یک شرط. کارمندان بهداشت جهانی‌ .باید تقسیم ماسک‌ها و لوازم بهداشتی را کنترل کند. تا به دست همه به رسد.وگرنه سپاه و آخوند‌ها همه چیز سگ خور می‌‌کنند. یا می‌‌فرستند عراق .لبنان.فلسطین. اصلا ملت را دو دسته کنند. یک دسته که مایل هستند. کمک از اسراهیل و آمریکا بگیرند. دسته دوم با میل خود بروند....... دست درد نکند. ولی‌ تنها فحش به ترامپ نده. یک چیزی هم به علی‌ شیره کش بگو. که رفته کیش قایم شده.دلت به حال ما سوخته .یا سو استفاده سیاسی.؟ ۱۲۰ میلیارد آقا در بانک‌های سنگاپور و دوبی‌ کافی‌ است. این سگ پیر این همه پول می‌‌خواد چه کار کند.روزی ۱۰ بارچلو کباب زهر مار کند. کافی‌ است.
  5
  41
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  ترامپ دیوانه علی گدا کرده حسابی رفته تو اعصاب علی گدا.
  3
  30
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  کرونا را خودشون آوردند تو ایران . حالا دست به دامن شکستن تحریم شدند نه از سیلی محکم به آمریکا و نه هم از نامه نوشتن روحانی به مردم امریکا و به التماس افتادن !
  7
  44
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  آمریکای وحشی و جنایتکار تروریست و آدم کش های بی رحم.
  55
  11
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ایلهان عمر....چرا وقتی در کمتر از ۲۴ ساعت ۱۵۰۰ جوان را به گلوله بستند و کشتند و ۷۰۰۰ نفر را اسیر کردند خفه خون گرفره بودید بیشعور. حیف امریکا که توی بچه شتر شده سناتورش
  2
  8
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  با این تصمیم صد در صد موافقم چون هرآنچه هم ته انبار داشتیم یا به چین فرستادند یا بعراق.این رژیم کوچکترین اهمیتی بملت نمیدهد
  0
  10
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  نظر شما چیست؟