شیر جو دوسر ؛ خواص و ارزش غذایی این ماده

شیر جو دوسر یکی از جایگزین های شیر گاو است که اخیرا محبوبیت فراوانی به دست آورده است. این شیر را با ترکیب کردن یک فنجان جو خیس خورده با حدود سه فنجان آب در مخلوط کن و سپس ریختن این مایع در پارچه تنظیف برای استخراج شیر درست می کنند. می توانید از دارچین، وانیل، خرما یا سایر شیرین کننده های طبیعی برای افزایش طعم آن نیز استفاده کنید.
 
با توجه به محبوبیت روز افزون، در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی می توانید این نوشیدنی را پیدا کنید. تولید کنندگان مواد غذایی با اضافه کردن ویتامین ها و مواد معدنی به جو دوسر محصول غنی از بسیاری از مواد مغذی موجود در شیر گاو، مانند ویتامین A، کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین D را در اختیارمان قرار می دهند.
 
برای آشنایی هر چه بیشتر با خواص شیر جو دوسر و ارزش غذایی این نوشیدنی ما را تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراهی کنید.
خواص شیر جو دوسر
منبع گیاهی فاقد لاکتوز اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید و نمی توانید از شیر معمولی استفاده کنید، شیر جو دوسر جایگزین مناسبی برای شما است. این ماده از جو و آب ساخته شده است که هر دو ماده، از جمله مواد غیر لبنی بوده و فاقد لاکتوز هستند. همین ویژگی ها این ماده را به یک جایگزین ایده آل برای افرادی که محدودیت های غذایی دارند و باید از رژیم غذایی بدون لاکتوز استفاده کنند، تبدیل کرده است.
 
این ماده از نظر شکل بسیار شبیه شیر است و به سادگی می توانید از آن در دستور پخت های مختلف که شیر در آن ها وجود دارد استفاده کنید. شما می توانید این ماده را در دسر های سرد مانند پودینگ یا بستنی استفاده کنید یا حتی آن را به غلات صبحانه و به عنوان جایگزین شیر اضافه کنید.

کمک به جلوگیری از کم خونی کم خونی یک بیماری جدی است که به علت عدم وجود گلبول های قرمز در بدن ایجاد می شود. این کمبود می تواند لیست طولانی از علائم کم خونی، از خستگی گرفته تا رنگ پریدگی پوست را ایجاد کند. شرایط مختلفی وجود دارد که می توانند منجر به کم خونی شوند، اما این بیماری اغلب ناشی از عدم وجود برخی مواد مغذی ضروری مثل آهن و ویتامین B12 است که برای سنتز گلبول های قرمز ضروری هستند. به همین علت، افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند، در معرض خطر کم خونی هستند. زیرا اکثر مواد مغذی مهم برای تولید و سنتز گلبول های قرمز در محصولات حیوانی وجود دارد.
 
فقط یک فنجان شیر جو دوسر حاوی حدود ۱۰ درصد از آهن مورد نیاز بدن در تمام طول روز را دارد و این ماده منبع خوبی برای تامین آهن گیاهخواران است. همراه با سایر غذاهای غنی از آهن مانند اسپیرولینا، عدس و شکلات تلخ، اضافه کردن یک وعده  شیر جو دوسر به رژیم غذایی می تواند به تولید گلبول های قرمز سالم در خون و جلوگیری از کم خونی کمک کند.

تقویت استخوان ها شیر جودوسر کارخانه ای اغلب با کلسیم و ویتامین D، دو ماده مغذی که نقش مهمی در سلامت استخوان ها دارند، غنی می شود. تقریبا ۹۹ درصد از کلسیم بدن شما در استخوان ها ذخیره شده و برای تنظیم استخوان سازی و نگهداری از این بخش بدن استفاده می شود. در همین حال، ویتامین D برای افزایش جذب کلسیم جهت تقویت استخوان ها بسیار ضروری است.
 
افزایش میزان مصرف کلسیم و ویتامین D در درمان بیماری هایی نظیر پوکی استخوان توصیه می شود. با مصرف این مواد می توانید استخوان ها را قوی نگه دارید. طبق بررسی انجام شده توسط مرکز آلمانی پوکی استخوان در کلن، کاهش سطح کلسیم و ویتامین D در بدن باعث افزایش میزان تجزیه سلول های استخوانی و همچنین افزایش خطر ضعف استخوانی و شکستگی استخوان می شود.

تقویت سیستم ایمنی وقتی فصل سرما شروع می شود همه افراد به دنبال راهی هستند که بتوانند به کمک آن سیستم ایمنی خود را تقویت کنند. اگر شما هم به دنبال چنین راهکارهایی هستید، مصرف شیر جو دوسر را برای تقویت سیستم ایمنی بدن به شما پیشنهاد می کنیم.
 
شیرهای جو دوسر کارخانه ای منبع خوبی برای تامین ویتامین D و ویتامین A هستند که دو ماده مغذی برای تقویت سیستم ایمنی و از بین بردن بیماری ها و عفونت ها ضروری می باشند. مطالعات نشان داده اند که ویتامین D به طور مستقیم با عملکرد سلول های ایمنی ارتباط دارد و کمبود آن حتی ممکن است با خطر ایجاد بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱، بیماری کرون و مولتیپل اسکلروز همراه باشد. به همین ترتیب، ویتامین A نیز می تواند پاسخ ایمنی را تغییر دهد و ممکن است به بهبود نتایج برخی از انواع بیماری های عفونی کمک کند.

کاهش کلسترول جو دوسر به خاطر توانایی کنترل کلسترول، در تحقیقات مختلف از لحاظ تاثیر بر روی سیستم قلب و عروق مورد بررسی قرار گرفته است. این به این دلیل است که این ماده حاوی نوعی فیبر محلول به نام بتا-گلوکان می باشد. این فیبر خواص قوی کاهش دهنده کلسترول دارد. تحقیقات نشان دهنده اثرات مفید بتا گلوکان در جو و محصولات تهیه شده از آن مانند شیر جو دوسر بر روی کلسترول خون بوده اند.
 
یک مطالعه انسانی که در نشریه Annals of Nutrition & Metabolism منتشر شده است نشان داد که نوشیدن شیر جو دوسر به مدت پنج هفته به طور قابل توجهی سطح کلسترول کل و LDL را به میزان بیشتری از شیر برنج کاهش می دهد. مطالعه دیگری که توسط University of Lund’s Department of Applied Nutrition and Food Chemistry در سوئد انجام شد یافته های مشابه ای را نشان داد. این مطالعه اثبات کرد که نوشیدن شیر جو دوسر به مدت تنها ۴ هفته در کاهش میزان کلسترول در افراد سالم موثر می باشد.
نکته مهم
شیرهای جود دوسر کارخانه ای اغلب پر از مواد افزودنی، مواد نگهدارنده و قندها هستند که ممکن است برخی از خواص این ماده را کاهش دهند. اگر چه اغلب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی افزوده می باشند که در واقع می توانند برای بدن سودمند باشند، اما این محصولات اغلب حاوی قوام دهنده ها و امولسیفایرها هستند که می توانند سلامت سیستم گوارش را تحت تأثیر قرار داده و میکروبیوم روده را تغییر دهند.
 
در ضمن اگر بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن دارید، باید از جو دوسر بدون گلوتن یا شیر جو دوسر بدو گلوتن برای جلوگیری از ایجاد علائم استفاده کنید.
 
شیر جو دوسر خانگی و غنی نشده، مانند شیر معمولی، منبع خوبی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی نیست. اما اگر به صورت خانگی تهیه شود می تواند جایگزین خوبی برای شیر گاو باشد.
ارزش غذایی شیر جو دوسر
شیر جو دوسر در مقایسه با شیر معمولی حاوی کالری کمتری است ولی حاوی پروتئین زیادی بوده و معمولا با ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین D غنی می شود. انواع تجاری این محصول ممکن است حاوی ترکیباتی برای افزایش طول عمر و افزایش طعم باشند.
 
یک فنجان شیر جو دوسر تقریبا حاوی مواد زیر است:
 
 •     ۱۳۰ کالری
 •     ۲۴ گرم کربوهیدرات
 •     ۴ گرم پروتئین
 •     ۲٫۵ گرم چربی
 •     ۲ گرم فیبر رژیمی
 •     ۳۵۰ میلی گرم کلسیم (حدود ۳۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۰٫۵ میلی گرم ریبوفلاوین (حدود ۳۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۱۰۰ واحد بین المللی ویتامین D (حدود ۲۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۵۰۰ واحد بین المللی ویتامین A (حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۱٫۸ میلی گرم آهن (حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 •     ۱۱۵ میلی گرم سدیم (حدود ۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
شیر جو دوسر در مقابل شیر بادام و شیر معمولی
حال این سوال مطرح می شود که چگونه شیر جو دوسر با شیر معمولی و سایر جایگزین های شیر مانند شیر بادام مقایسه می شود؟
 
هنگامی که صحبت از طعم و بافت می شود، شیر جو از نظر شیرینی طعم طبیعی دارد، مانند شیر بادام رقیق است و شبیه شیر خام می باشد. مانند دیگر شیرهای تهیه شده از دانه ها، معمولا در انواع طعم های مختلف مانند شکلاتی یا با طعم قهوه در بازار موجود است.
 
از لحاظ تغذیه ای، شیر جو دوسر کالری و کربوهیدرات بیشتری از شیر بادام دارد اما شیر بادام حاوی پروتئین و فیبر بیشتری است. شیرهای گیاهی مثل شیر تهیه شده از جو و گندم غالبا با مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم غنی شده اند. با این حال، شیر بادام حاوی ویتامین E بیشتری است اما ریبوفلاوین پایینی دارد.
 
در مقایسه با شیر گاو، شیر جو دوسر کمی کم کالری تر است اما دارای حدود دو برابر کربوهیدرات می باشد. اما شیر گاو پروتئین بیشتری دارد و غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم است. در حالی که بسیاری از مواد مغذی موجود در شیر جو در طی پردازش به آن اضافه شده است. از طرفی شیر معمولی منبع طبیعی از بسیاری از مواد مغذی مانند کلسیم، ریبوفلاوین و ویتامین B12 است.
 
علاوه بر این، شیر جو دوسر، کابردهای محدود تری دارد. به عنوان مثال شیر معمولی و شیر بادام را می توان با استفاده از گرمای متوسط ​​گرم کرد، اما شیر جو دوسر در هنگام حرارت دادن غلیظ تر و ژلاتینی تر می شود. به همین دلیل ممکن است استفاده از این شیر در غذاهایی که نیاز به قوام دارند، مانند پودینگ و دسرهای خاص، کار عاقلانه تری باشد.
شیر جو دوسر در طب آئورودا و TCM
در طب آیورودا استفاده از جو دوسر متداول بوده و این ماده معمولا در طب سنتی چینی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود.
 
به طور خاص، جو دوسر اغلب در طب سنتی چینی برای کمک به کاهش فشار خون، کاهش جوش و آکنه و بهبود هماهنگی مدفوع استفاده می شود. اعتقاد بر این است که ویتامین های این ماده غذایی برای تقویت طحال و پانکراس مفید بوده و از تجمع مایعات در بدن جلوگیری می کند.
 
در طب آئورودا، جو دوسر برای کاهش اشتها، منظم تر شدن دفع مدفوع و افزایش استقامت بدن استفاده می شود. همچنین اعتقاد بر این است که این ماده خواص آرام بخشی دارد و به خصوص مواد مغذی و تغذیه کننده ای را به بدن وارد می کند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟