چهار مرد هندی که با تجاوز دسته‌جمعی باعث مرگ دختر دانشجو شدند دار زده شدند

جمعی مقابل زندان محل اعدام تجمع کرده بودند بی بی سی :چهار مرد که در سال ۲۰۱۲ به دختری دانشجو در دهلی پایتخت هند دسته جمعی تجاوز کرده و باعث مرگ او شده بودند به دار آویخته شدند.
 
این چهار نفر در ۲۰۱۳ به مرگ محکوم شده بودند و در زندان فوق امنیتی تیهار دار زده شدند؛ اولین اعدام‌ها در هند از سال ۲۰۱۵.
 
مقتول پس از اینکه شش مرد در اتوبوس در حال حرکت به او تجاوز کردند بر اثر شدت جراحات جان باخت.
 
هر شش مرد دستگیر شدند اما یکی از آنها در سال ۲۰۱۳ در سلولش مرده پیدا شد و به نظر می‌رسید جان خود را گرفته باشد.
 
یکی دیگر که هفده ساله بود سه سال را در یک مرکز بازپروری گذراند و بعد آزاد شد. سه سال حداکثر مجازاتی است که در هند می‌توان کسی را که به سن قانونی نرسیده محکوم کرد.
 
مقتول دانشجوی ۲۳ ساله فیزیوتراپی بود و چون طبق قانون هند نامش فاش نشده رسانه‌ها به او لقب "نیربایا" داده‌‍‌اند به معنای نترس.
 
دقایقی بعد از اینکه این چهار نفر اعدام شدند مادر مقتول گفت: "عکس دخترم را به آغوش کشیدم و گفتم بالاخره عدالت اجرا شد."
 
پدر مقتول هم گفت اجرای حکم، "اعتماد را به دستگاه قضایی بازگرداند."
 
شمار زیادی نیروی امنیتی و شبه نظامی بیرون زندان برای برقراری نظم و امنیت مستقر بودند.
 
گروهی با پلاکارد بیرون زندان تجمع کرده و وقتی خبر اجرای حکم رسید جشن گرفتند. برخی شعار می دادند مرگ بر متجاوز و برخی هم پوسترهایی را با پیام تشکر از دستگاه قضایی حمل می‌کردند.
چهار مرد به جرم تجاوز و قتل اعدام شدند نارندرا مودی نخست وزیر هند در توئیتر نوشت: "عدالت پیروز شد". او اضافه کرد که کشورش باید با "تمرکز بر توانمندسازی زنان" ساخته شود.
 
بر اساس آمار رسمی، در سال ۲۰۱۸ پلیس هند ۳۳ هزار و ۹۷۷ مورد تجاوز را ثبت کرد؛ به طور متوسط روزی ۹۳ تجاوز.
بر سر نیربایا چه آمد؟
دانشجوی مقتول حدود ساعت هشت و نیم شب با دوستش سوار یک اتوبوس خارج از سرویس شد. آنها از تماشای فیلم به خانه بر می‌گشتند.
 
شش مرد که سوار اتوبوس بودند به مقتول و دوست مردش حمله کردند، به مقتول تجاوز کرده و بیرحمانه با میله آهنی زدند. مرد را هم کتک زدند.
 
بعد آنها را به حال خود کنار جاده رها کردند و رهگذران که آنها را خونین و برهنه پیدا کرده بودند به پلیس اطلاع دادند.
 
دو هفته بعد، در میان اعتراض‌های وسیع به بدرفتاری با زنان در هند، دختر دانشجو به علت شدت آسیب‌ها در بیمارستانی در سنگاپور درگذشت.
 
گیتا پاندی خبرنگار بی‌بی‌سی در دهلی می‌گوید با وجود اعتراض‌های سال‍های اخیر خشونت با زنان در هند کمتر نشده و همچنان اخباری از این دست به سرخط خبرها می رسند.
 
به گفته فعالان مدنی شمار واقعی زنان قربانی خشونت و تجاوز بسیار فراتر از آمار رسمی است. برخی می‌گویند محاکمه و مجازات سریع باعث پرهیز مردان از خشونت با زنان می‌شود اما برخی معتقدند تا زمانی که ذهنیت مردسالار که زنان را اموال مردان می‌داند تغییر نکند این مشکل اساسی حل نمی‌شود.
+41
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  اینها را نباید دار می زدند . الان ‌نیاز داریم‌که برای واکسن کرونا انسان آزمایشگاهی داشته باشیم . این حیوان‌ها را باید می دادند بجای موش آزمایشگاهی رویشان آزمایش می‌شد و خدمتی به بشریت می کردند.
  0
  28
  شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  نظر شما چیست؟