آیت الله خامنه‌ای سال ۹۸ را «پرتلاطم» توصیف کرد

بی بی سی :آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود سال گذشته را دوره ای "پرتلاطم" برای ایران خوانده است.
 
او در این پیام گفت: "سال قبل با سیل آغاز و با کرونا تمام شد و در طول سال نیز حوادث گوناگونی مانند زلزله و تحریم‌ها پدید آمد اما اوج این حوادث، جنایت تروریستی آمریکا و شهادت سردار نامدار ایران و اسلام، شهید سلیمانی بود."
 
قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران ایران روز سوم ژانویه در حمله موشکی یک پهپاد آمریکایی در کنار ابومهدی المهندس از فرماندهان کتائب حزب الله عراق کشته شد.
 
آقای خامنه ای در این پیام که رسانه های دولتی منعکس کرده اند اشاره ای به اعتراضات آبان ماه پس از افزایش بهای بنزین نکرده است.
 
سازمان های حقوق بشری می گویند در جریان اعتراضات آبان ماه در ایران نیروهای مسلح و امنیتی ایران معترضان را به شکل کم سابقه ای سرکوب کردند.
 
سازمان عفو بین الملل از کشته شدن دست کم ۳۰۴ معترض در جریان اعتراضات آبان ماه خبر داده است و خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی ایران که نامشان فاش نشده شمار کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر گزارش کرده است. مقام‌های دولتی ایران این آمار را رد می‌کنند.
 
آقای خامنه ای در این پیام همچنین مرگ شماری از عزاداران مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان، قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و شیوع ویروس کرونا را تسلیت گفت.
 
او گفت: "سال قبل، سال سختی بود و گرفتاری‌های مردم نیز کم نبود اما در کنار سختی‌ها، سربلندی‌های بعضاً بی‌سابقه‌ای وجود داشت و ملت ایران واقعاً خوش درخشید."
 
او گفت که "هیجان عمومی و حضور ده ها میلیونی مردم در حادثه شهادت بزرگ شهید سلیمانی و خلق اجتماعات شکوهمند" در شهرهای مختلف که از بسیاری از آنها نام برد "مایه آبروی کشور" بود.
 
او در مورد اپیدمی ویروس کرونا گفت: "زحمات مجموعه‌های درمانی یعنی پزشکان، پرستاران، بهیاران، مدیران و کارکنان مراکز درمانی و در کنار آنها خدمات مجموعه‌های داوطلب مردمی مانند دانشجویان، طلاب و بسیجیان، همگی مایه عزت و آبرو است."
 
او سال ۱۳۹۹ را سال "جهش تولید" نام گذاری کرد. او سال ۹۸ را "رونق تولید" نامگذاری کرده بود.
 
به گفته او گزارش ها "نشان می‌دهد در سال ۹۸ علاوه بر استقبال صاحبنظران از شعار رونق تولید، در عمل نیز از آن استقبال شد و با کار و تلاش دستگاههای مختلف، تولید تا حدودی به راه افتاد البته اثر آن در زندگی مردم محسوس نشد."
 
"تحریم تاکنون در کنار ضررهایش، سودهایی نیز داشته و ما را وادار کرده است که به فکر تهیه لوازم زندگی و نیازهای کشور از طریق امکانات داخلی باشیم که این حرکت بسیار مغتنم ان‌شاءالله ادامه خواهد یافت."
 
آقای خامنه ای هر سال با این نامگذاری ها هدفی برای دولت تعیین می کند اما شواهدی در مورد موثر بودن این نامگذاری ها در دست نیست.
+4
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  تو فرقه تو ماموریت دارید ایران را با خاک یکسان کنید با مردن تو این فرقه اسلامی نابود میشهالبته ما بهای سنگینی خواهیم داد ولی این فرقه را نابود می‌کنیم به خاطر آینده بچه هامون شما عرب زاده ها ایرانی نیستید ما ایران از دست شما نجات خواهیم داد
  1
  18
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
  ۳۴
  ziba shar - استکهلم، سوئد
  نه بابا
  0
  18
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران
  ایکاش که سال ۹۹ سال به درک رفتن جمهوری اسلامی و همه وابستگان کثیف اون باشه...
  1
  15
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ای به روح پدرت.
  0
  8
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  سال ۱۳۹۹ سال انتها سال نابودی ملا, سال آخرت برای آخوندها. سال رهایی از این قوم زالو, انگل و مفتخور.
  1
  7
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اینو نگاه سفره هفت سینش فقط "خ, میم و نون" داره انهم "خم می نی" است. خوب دجال جاهل تو که عید ایرانیها را قبول نداری دیگه پیام دادنت تو این روز فرخنده چه کوفتیه؟ بجاش یه آفتابه میگذاشتی یه گل توش. چون ری... بهمه دنیا. در ضمن اینو خوب امدی امسال سال تلاطم و نابودی برای شما آخوندهای مفتخوره.
  1
  6
  جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
  نظر شما چیست؟