پنتاگون به مناسبت روز جهانی زن به موفقیت یاسمین مقبلی، نخستین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا اشاره کرد

صدای آمریکا :وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی خود، هشتم مارس روز جهانی زن را به تمامی پرسنل و زنان شاغل در این وزارتخانه تبریک گفت. در این پیام عکسی از یک زن افتخارآفرین ارتش آمریکا که ایرانی‌تبار است، منتشر شد.
 
به نوشته توئیتر وزارت دفاع آمریکا، اعضای این وزارتخانه در این روز، قدرت، مقاومت و استقامت زنان عضو نیروهای مسلح و سایر مشاغل غیرنظامی وابسته را جشن می‌گیرند، چرا که آنها با شکستن موانع، تاریخ‌ساز شده‌اند و مسیر را برای نسل آینده زنان در نیروهای مسلح ایالات متحده هموار کرده‌اند.
این پیام نوشتاری، همراه با تصویر سه زن افتخار آفرین ارتش آمریکا منتشر شد. یکی از این زنان یاسمین مقبلی، نخستین فضانورد آمریکایی ایرانی‌تبار ناسا است که پس از سپری کردن موفقیت آمیز دوره های دوساله سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شده است.
 
یاسمین مقبلی و برادرش کاوه در آلمان متولد و در نیویورک بزرگ شده اند. والدین آنها که دانشجویان رشته معماری بودند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کردند.
 
او در پانزده سالگی در یک اردوی پیشرفته فضایی شرکت کرد تا شاید روزی به آرزوی خود، یعنی رسیدن به ستاره‌ها، جامه عمل بپوشاند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Artemis #NASA ": @ingallsimages

A post shared by Jasmin Moghbeli (@astrojaws) on


یاسمین مقبلی دانش آموخته رشته مهندسی هوا-فضا از دانشگاه «اِم آی تی» (به انگلیسی: MIT) است و مدرک کارشناسی ارشد خود در همین رشته را از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرده است.
 
هرچند که والدین یاسمین در ابتدا از علاقه او به خلبانی و خبر پیوستنش به ارتش به دلیل تبار خاورمیانه‌ای دخترشان نگران شدند، ولی به تصمیمش احترام گذاشتند.
 
خانم مقبلی چهار سال پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر به سپاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا پیوست و به عنوان خلبان جنگی در مأموریت های مختلفی از جمله در افغانستان شرکت داشت.
او پس از تکمیل دوره های سخت و فشرده سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، نقش مهمی در مأموریت‌های فضایی این سازمان خواهد داشت؛ مأموریت‌هایی که ممکن است شامل سفر به کره ماه یا مریخ باشد.
+48
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  ای جان! تا کور شود هر آنکه نتواند دید.
  13
  32
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  بنظر شما عجیب نیست8 مارس امسال روز جهانی زن در تمام دنیا اما روز پدردر رژیم اس.هالی ایران
  7
  33
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  البته من مطمئن نیستم که این خانم واقعا توانایی دارد یا از بند لوندی مخصوص زنان ایرانی استفاده کرده که ایجا خیلی طرفدار دارد. مردهای ایجا خیلی جلو زن شل هستن یک لبخند بزنی وا میدن! آزاده از طهارن که استاد هستی نظرتان را مرقوم بفرمایید!
  38
  13
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. دقیقا ضد زن بودن را کامل کردند
  12
  19
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. التماس کن شاید یک تک قدم به حیاط ناسا راهت دادند. البته باید اجازه خانم یاسمین را داسته باسی
  10
  16
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. لوندی رو فکر نکنم ولی شرکتهای دولتی یه رانتهایی دارن برای اینکه افراد خارجی رو بیارند و درون خودشون راه بدند هم استعدادهای شگرفی ممکنه کشف بشه هم اینکه تنوع و تکثر زیاد میشه. در کل اینکه آدم بره در محیطی که همه چیز براش آماده هست موفق بشه زیاد افتخار نداره بنظرم زن ایرانی که وکیل هست و بخاطر مردم خودش زندانی شده خیلی ارزشش بیشتر هست.
  12
  9
  دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  . درود بر تو خانم یاسمین مقبلی خون ایرانیان راستین در رگ ایرانیان با استعداد و,همیشه برای ایران زمین افتخار آفرین بوده و وجود صدها دانشمند و پزشک و پژوهشگر ایرانی در سطح جهان دلیل گفتارم است.خانم مقبلی با تمام وجود بشما افتخار میکنم و خواهان موفقیت بیش از این شما هستم. در ضمن Harfeh Talkh - لندن، انگلستان:فکر کنم جواب خود را از کامنتهای منفی تان ,دریافت کردید,ایکاش افرادی مثل شما در دنیا بسیار اندک بود
  10
  18
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. البته لچر بودن که هیچ تلاشی نمیخواد
  7
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  رسیدن به این درجه از تخصص هوش بسیار بالا و تلاش بی وقفه و عزم جزم میخواد. تبریک یاسمین عزیز. چشم مردان حسود بی خاصیت کور.
  7
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  ایرانیان یوکی چرا هشتم مارس را به عنوان روز زن تبریک نگفتید؟
  7
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بعضی وقت ها حرف درست هم میگویی
  7
  6
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۲
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان
  [::آزاذه - تهران، ایران::] نه والا من علاقه ای به ناسا ندارم اما شما یک التماسی بفرمایید شاید جوان‌تر بودید فرجی می شد براتان تا انتالیا تشریف ببرید . امان از این نچران کلاک خانم‌ها که فقط پیری حریفشون شد و جلوشونو می گیره. وگرنه می تازند در ضایع کردن حق مرد. [::senator x - تهران، ایران::] شنیدن حرف تلخ سخت است عصبانی میشن خانم‌های محترم چون دستشون را رو می‌کنم و منفی می‌دهند . اشکال ندارد . شما بدل نگیرید.
  10
  6
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. پس این همه حسادت از کجا سرچشمه میگیرد که موفقیت یک خانم جوان اینقدر برای آقایان دردآوره؟؟؟
  2
  6
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. امکانات مهم است ولی تلاش مستمر و هوش و استعداد لازمه موفقیت است. مطمئنا این امکانات در ناسا برای آقایان هم مهیا بوده واین خانم با هوش و پشتکار و خلاقیت توانسته به این مرحله از موفقیت برسه.
  2
  7
  ‌سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
  نظر شما چیست؟