درگذشت محمود خیامی بنیانگذار ایران ناسیونال : از ماشین‌شویی در مشهد تا دریافت نشان امپراتوری بریتانیا

محمود خیامی (سمت راست)، احمد خیامی، برادرش (سمت چپ) رادیو فردا :محمود خیامی، بنیانگذار گروه صنعتی ایران‌خودرو (ایران‌ناسیونال سابق)، که جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸ کارخانه‌ها و اموالش را مصادره کرد، روز جمعه، نهم اسفندماه، در ۹۰ سالگی در شهر لندن درگذشت.
 
محمود خیامی و برادر بزرگش احمد خیامی در مهرماه ۱۳۴۱ با ده میلیون تومان سرمایه، شرکت ایران‌ناسیونال را که امروزه ایران‌خودرو نام دارد، تأسیس کردند.
 
بهره‌برداری از ایران‌ناسیونال در مهرماه ۱۳۴۴ آغاز شد. اولین محصولات شرکت، اتوبوس و مینی‌بوس با امتیاز دایملر بنز آلمان بود.
 
سپس این کارخانه در شهریور ۱۳۴۵ اجازه تأسیس کارخانجات ساخت انواع اتومبیل سواری چهار سیلندر را نیز به دست آورد.
 
برادران خیامی در اردیبهشت ۱۳۴۶ سالن تولید پیکان را، با امتیاز گروه روتس انگلستان که بعداً به کرایسلر بریتانیا تغییر نام داد و بعد از آن نیز با امتیاز شرکت تالبوت، ساختند.
محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در برنامه‌ای تبلیغاتی که محمود خیامی ترتیب داده بود،سوار پیکان کروکی سفارشی شدند در مجموع، از سال ۱۳۴۸، که زمان شروع تولید خودروی سواری پیکان بود، تا سال ۱۳۵۷ که انقلاب اسلامی در ایران رخ داد، برادران خیامی نزدیک به ۴۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو پیکان را تولید و عرضه کردند.
 
البته این دو برادر در سال ۱۳۵۱ راه تجاری خود را از یکدیگر جدا کردند و از آن سال ایران‌ناسیونال فقط به محمود خیامی تعلق داشت و خود آن را اداره می‌کرد.
 محمود خیامیبرادران خیامی، قبل از انقلاب ۵۷، علاوه‌ بر ایران‌خودرو ده‌ها شرکت دیگر در صنایع سنگین راه انداختند و بانی خدمات گسترده‌ای در توسعه صنعت در ایران شدند.
 
بیمه آسیا، مبلیران، فروشگاه کورش، کارخانه بریجستون، پیستون‌سازی ایران، ایدم تبریز و بانک صنعت و معدن از جمله نام‌های آشنایی هستند که برادران خیامی پایه‌گذار آنها بودند.
 
با این حال، پس از انقلاب ۵۷، محمود خیامی به دستور دادگاه انقلاب بازداشت شد و اموالش، از جمله شرکت ایران‌ناسیونال، مصادره شد.
محمود خیامی، از نو
پس از آن بود که محمود خیامی به‌اجبار از ایران خارج شد و به بریتانیا مهاجرت کرد و مدیریت نمایندگی شرکت مرسدس بنز را در لندن و هفت شهر دیگر در انگلستان و آمریکا بر عهده گرفت و همزمان سرپرستی هیئت امنای دانشنامه ایرانیکا را نیز عهده‌دار شد.
 
محمود خیامی با بخشی از ثروتی که از فروش مرسدس بنز در آمریکا به دست آورد، شروع به ساخت مدرسه در مناطق روستایی استان زادگاه خود، خراسان، کرد و آن‌ قدر به این کار ادامه داد تا به یکی از بزرگ‌ترین مدرسه‌سازان تاریخ ایران تبدیل شد.
 
او همچنین بخشی از ثروت خود در بریتانیا را صرف برگزاری همایش‌هایی برای گفت‌وگو میان پیروان اسلام و مسیحیت کرد و بخش دیگری از ثروتش را نیز به خرید اشیای عتیقه ایرانی در حراجی‌های بین‌المللی اختصاص داد.
 
محمود خیامی دارای چند نشان و لقب اروپایی بود، از جمله نشان «فرمانده عالی امپراتوری بریتانیا» CBE که از عالی‌ترین نشان‌های لیاقت در بریتانیا و تنها یک درجه پایین‌تر از لقب سِر است.
 
او در زمان اهدای این نشان گفته بود که دریافتش کمی برایش ناراحت‌کننده هم هست، چون او را به یاد جوانان ایرانی می‌اندازد که لیاقت انجام کارهای زیادی در ایران دارند، ولی به خارج مهاجرت کرده‌اند.
از ماشین‌شویی در خیابان تا ماشین‌سازی در ایران‌ناسیونال
محمود خیامی زاده مشهد بود و پدرش کامیون‌داری بود که ارتش روسیه در دوران جنگ جهانی اول کامیون‌هایش را مصادره و پس از جنگ به روسیه منتقل کرد. پدر خیامی‌ها پس از این واقعه توقفگاه کامیون‌ها را به تعمیرگاه کامیون تبدیل کرد و به کسب و کار ادامه داد.
 
پس از آن، پسرش محمود که در آن زمان دبیرستانی بود، به‌ منظور کمک به پدر به تحصیل شبانه در «دبیرستان رازی» ادامه داد.
 
برادران خیامی در سال ۱۳۲۸ به تهران رفتند و در آن‌جا با دریافت مجوز اتوبوس‌سازی، اولین قدم را در راه خودروسازی برداشتند.
 
بنا به خاطراتی که از براداران خیامی نقل شده است، آنها کارشان را با ماشین‌شویی در مشهد شروع کردند. سپس از تعمیرات ساده کنار خیابان، کار در تعمیرگاه خودرو، قطعه‌فروشی و تأسیس بزرگ‌ترین فروشگاه قطعات یدکی در تهران به تاسیس کارگاه اتاق‌سازی برای اتوبوس در جاده کرج رسیدند.
 
در این کارگاه، احمد خیامی از نماینده مرسدس بنز در ایران شاسی اتوبوس‌های مرسدس بنز را می‌گرفت و روی آنها اتاق می‌ساخت. او برای اتوبوس‌هایی که می‌ساخت، دستشویی و توالت کوچک و یخچال هم درست می‌کرد.
 
خیامی برای راحتی مسافران، کارگاه ساخت صندلی را هم احداث کرد و همین کارگاه صندلی‌سازی بعدها الهام‌بخش او در ساختن نخستین کارخانه بزرگ مبل‌سازی ایران به نام «مبلیران» شد.
پیکان سرنوشت ما
سال گذشته، انتشارات «نی» در ایران کتابی را منتشر کرد با عنوان «پیکان خاطرات ما»، شامل نوشته‌ها و خاطرات احمد خیامی با تدوین و نگارش پسرش، مهدی خیامی، که خیلی زود هم پرفروش شد.
 
کتاب «پیکان سرنوشت ما» راوی ماجراهایی از تاریخ توسعه صنعتی ایران در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ از زبان احمد خیامی درباره فعالیت خودش و برادرش، محمود خیامی، است که قبلاً بازگو نشده است.
 
احمد خیامی در سال ۱۳۷۹ در ۷۶ سالگی، در تورنتو درگذشت و در لس‌آنجلس به خاک سپرده شد. برادرش، محمود خیامی، نیز روز جمعه، دهم اسفند ۱۳۹۸، در ۹۰ سالگی در شهر لندن درگذشت.
+138
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Harfeh Talkh - لندن، انگلستان

  ما ایرانی‌ها این جور مردمانی بودیم‌و ثروت در می آوردیم در قدیم . الان یک مشت وکلای دزد ، پزشک دلال و پرستار بی شرف برایمان در ایران مانده است. کجا بودیم و الان کجا هستیم . روحش شاد
  8
  129
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  ۵۰
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  تسلیت، روحش شاد .......
  3
  116
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  روحش شاد باشه اینها خدمتکار‌های ایران بودند و هستند نه آخوند دزد خیانت کار
  6
  118
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و امروز بعد از چهل سال نیازمند مهندس چینی هستیم که برایمان آفتابه تولید کند. ننگ بر کسانی که احمقانه بر بامها الله اکبر و در خیابانها مرگ بر شاه گفتند.
  8
  104
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان

  یادشان گرامی باد :یادش بخیر در آن دوره هیچ کارفرمایی پاداش و عیدی وحقوق کارگر را مولا خور نمیکرد و اگر احیانا وام و یا کمک اضافه نمی کردند ولی کلیه مزا یا به موقع پرداخت میشداکثر کارگران این امکان را داشتند که روز پنج شنبه دست زن وبچه را گرفته به سینما بروند و یک ساندویچ و نوشابه بخورند و شادی کنند حد اقل. خیامی ها نیز این چنان افرادی بودند
  5
  89
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این مردان بزرگ هستند که با ابتکار و درایت خودشان باعث ایجاد ده هاهزار کار میشوند. حدود 2 هفته قبل هم جناب رفیع اریه موسس کارخانه ی کاشی ایرانا و تولید کننده ی بیش از 100 محصول صنعتی در کالیفرنیا در گذشت. روان هر دو نفرشان شاد باد. مردان بزرگ هرگز نمی میرند
  3
  79
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  اینها از مردان نامدار کشور ما بودند.و انسانهای توانمند بسیاری از جمله محسن ازمایش موسس و صاحب امتیاز کارخانه ازمایش را داشتیم. انسانهای والا همانند برادران بزرگ خیامی در ایران فراوان بودند.محمد تقی برخوردار صاحب امتیاز توشیبا و خانواده نازنین صراف زاده در یزد صاحب کارخانه رسیندگی جنوب با 2 هزار پرسنل .ویا ایروانی ها و یا کورس صاحب چیت ری با نزدیک به 4500 کارگر و صد ها انسان سازنده دیگر در ایران ما بودند . اما رحمت الله وارد شد . گفت همه این ثروت ها از غنائم اسلام است و من امر کردم انها را بگیرند و بگدا و گشنه ها بدهند و رخمت الله هم بالای سر کیسه غنائم نشست و انها داد بگدا گرسنه ها. این چنین بود رحمت اسلامی که اثار کوچک ان جنگ وویرانی و دربدری و خانه نشینی و پناهندگی و بیماری و بدبختی و نماز جماعت دشمن شکن و هزاران تحفه هایی بود که رحمت الله بمردم ارزانی داشت.اما از کارگری خیامی ها گفتید بگذار کارگر تهیدست نام اور دیگری را بشما معرفی کنم اقای عبدالرحیم جعفری موسس و صاحب امتیاز امیر کبیر. این مرد شاگرد و پا دو برادران علمی بود و برای اینکه بدانید رحمت اسلامی با کمک جنتی چه انسانی را
  4
  65
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  دق مرگ کرد و چه نازنین مرد سازنده والا مقامی را خانه نشین نمود باید به سایت ویکیپیدیا مراجعه کنید تا بدانید این اقای ایت الله العظمی و فقیه عالیقدر جنتی چه بلایی بروزگار این مردم سازنده کشور مان اوردند. ما ملت دیر متوجه کرونا شدیم . این ویروس کرونا در سال 57 وارد ایران شد اما ما تازه با خبر شدیم. لطفا برای بیشتر دانستن حتما سایت ویکیپیدیا را سر بزنید تا بدانید این کشور ما مردان شایسته فراوانی داشتند .تا بدانید که ملت ایران چیزی بنام یارانه را نمی شناخت . تا بهتر بدانید که رحمت الله چه جناستی در این کشور ما کرد چه جنایت هولناکی
  3
  67
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  با اعتقاد کامل باور دارم آن مرحومان صد در صد آمرزیده شده و بت بزرگان بشریت همنشین هستند.خیامیها صدها هزار شغل ایجاد کردند و خانواده های بسیار به ثمر رسید. در مقابل چپاولگران مذهبی موجودیت صنعت اتومبیل سازی در ایران را ,همرا باسایر صنایع,بنابودی کشیدند. بامید نابودی نابودگران ایران زمین
  7
  61
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  یاد صادق فاتح بخیر، اولین کارخانه دار ایران ،چای جهان وچیت سازی جهان و کارخانه های جهان را او بنا نهاد اما فدائیان خلق او را سال ۵۳ کشتن. ان موقع تمام کارخانه دارها در معرض خطر بودن ، کارخانه داری یعنی خطر مرگ. اکثریت فقیروبیسواد بودن وفکرمیکردن که کارخانه دارهای ثروتمند حق آنها رو خورده ،امثال شاملو هم بر طبل مبارزه با سرمایه داری می کوبیدند
  6
  30
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  سناتور . امرزیده شده اند کدام است.امرزش چه هست؟؟ امرزش بالا تر از این که شما مثلا خانه 4000 کارگر را روشن نگهذارید و انگاه انها بازنشسته شوند و حقوق و مزایای بازنشستگی بگیرند . با کمک همین کارخانه صاحب زن و بچه شوند . صاحب خانه شوند . در ایام اشتغال به تور های مسافرتی دستجمعی بروند . در ایام عید از تعطیلات بنحو احسن بر خوردار شوند. در سال چندین بار لباس و پوشاک بگیرند . در سود کارخانه ها مشارکت داشته باشند. به همه چیز فکر کنند جز به مردن. حال امروزه مردم فقط بمردن فکر میکنند . زنمدگی یعنی مرگ . کار یعنی مرگ . خانواده یعنی مرگ . جوان و نسل بعدی یعنی مرگ
  1
  26
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  بله. مردان بزرگ نمی میرند،ولی به نظر من مردان بزرگ از انگلیس جایزه نمی گیرند،مگر اینکه برایشان اسب عصاری -ببخشید از این لفظ ولی همین را باید گفت- باشی.بزرگ ،گاندی بود که عطای درس خواندن در انگلیس را به لقایش بخشید و به هندوستان برگشت و با دوک نخ ریسی اش انگلیس را بزانو درآورد. دوست عزیز شما اگر مطالعه نکنی،شما هم بزرگ نمی شوی
  41
  1
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  بله.این جور مردمانی بودیم‌و ثروت در می آوردیم در قدیم(!)دوست عزیز.فرد ثروتمند،هرکس که باشد، چه قدیمی چه جدید،هیچوقت ثروتش را از جوی آب نیافته است و همیشهُ خدا ظالم است ،چه خامنه ای باشد چه شاه و چه ناپلئون،وبرای همین هرگز به درگاه خداوند راه نخواهد یافت.تنها راه سعادت اینست:«آنچه در سر داری بِنَهی و آنچه در کَف داری بِدَهی و آنچه بر تو آید نَجَهی»
  40
  0
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Harfeh Talkh - لندن، انگلستان::]. یکی از بد‌ترین خصایص ناشکری کردن است. بله، اگر اون زمان فقط مونتاژ پیکان و این قبیل باج دادن‌ها به غرب بود، امروز به اذن رهبر عظیم‌الشأن از موشک‌های جوی تا زیردریایی و به قله‌های قدرت اتمی بودن رسیده‌ایم.
  50
  1
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  وتمام ثروت شان بنام مستضعفان به جیب حضرات رفت تا خرج لبنان و فلسطین بشه تا اونهایی که الله اکبر گفتن و باعث این ( انقلاب ) سقوط مملکت شدن به سزای عمل شون که همانا بیکاری و سماق مکیدن بود گرفتار بشن.
  4
  29
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۲
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  روانت شاد شاه همیشه مهربان و همیشه خوش تیپ که اینگونه افراد مهربان و خوش تیپ تحویل جامعه ایران دادی. جاوید شاه ۳🤴✌🤴✌🥰🤴🤴
  12
  32
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من یک روز حساب کردم و دیدم از قِبلِ محصولاتی که رفیع اریه درست کرده حداقل صد هزار خانوار نان می خورند و امروز در اثر مفتخوری تمام این کارخانجات یا از بین رفته اند و یا مستهلک شده و با قرض های بی اندازه ی دولتی حتی یک قدم بطرف جلو نرفته اند. کو جناب ایروانی که کفش به شوروی صادر میکرد و 3000 کارگر داشت و خودش در خانه ی کوچکی ساده زیست بود. امان از حسادت چه نوع کمونیستی یا مذهبی که قصد فقط تاراج و مفتخوری در کوتاه مدت و تولید بدبختی در دراز مدت هست. وقتی جناب خیامی ماشین در ایران میساخت ، کره ی جنوبی دوچرخه هم نمی ساخت و حالا را ببینید.
  4
  24
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. دوست مهربان ولی مغرض ما، از انگلیس مدال گرفتن نشان خیانت است ولی مثل شهاب حسینی از سفیر فرانسه مدال گرفتن معنای دیگری دارد؟ اردوغان هنوز به شما مدالی چیزی نداده؟
  5
  23
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. عزیزم خیامیها باسواد نبودند ...پیکان از روز اول تولیدش در سال 46 قالبش اشکال داشت و باعث میشد همیشه آب باران به زیرپایی نشت بکنه و در عرض چند سال همه زیرپاییها پوسیدگی داشتند ...در 11 سال تولید خیامیها هیچ کاری برای تصحیح این قالب نکردند. در ضمن دکتر نیازمند خودش گفت که این برادران چند بار بهش مراجعه کرده بودند و از ائ خواسته بودند که یک خط تولید ورشکسته براشون پیدا بکنه که ارزون در بیادش او هم ابتدا خط "د کا و " اتومبیل قدیمی رو اگر بشناسید پیدا کرد سپس این پیکان فکستنی رو پیدا کرد. ماشینهای خیلی بهتری میتونستند بیارند مثل پژو که نیجریه خطش رو گرفت یا فیات که روسیه یک مدلش رو برد تولید کرد ولی اینها مثل بقیه بازاریان ایران چیپ بودند و دنبال سمبل کاری بودند الانش هم بازاری ایرانی میره چین بدترین جنسش رو میاره چرا ؟ چون حداکثر سود همیشه توی جنس بنجل هست...بازاری اروپایی میره بهترین جنس رو از چین میاره!
  25
  6
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::scandal - برلین، آلمان::]. آره روانش شاد که جلوی خواهر برادرای دزدش رو نگرفت جلوی شکنجه چی های ساواک رو نگرفت که نسل جوان متفکر را از کشور بکنند همه بشند دستبوس و خاک پا و نوکر و بی وجود و فقط خودش اون بالاها باشه و وقتی ول کرد رفت همه چیز از هم بپاشه؟ ما کی میخواهیم درست بشیم و بفهمیم یه مدیر خوب مدیری هست که مجموعه رو جوری بسازه که وقتی خودش نبود آب از آب تکان نخوره.
  31
  7
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عقده ای! در ان کارخانه ها ظهرها به کارگران چلوکباب 30 سانتیمتری میدادند. حد اقل سالی 3 تا 6 ماه عیدها کارگران پاداش میدادند. ان ها دزد و خائن بودند و شما حکومت اخوند و الله را حاکم کردید. حالا که آن لگن سازها نیستند. با حقوق امروزه کارگر نمیتواند 3 ماه یکبار یک پرس چلوکباب بخورد. ایا از این اراجیف خودت خنده ات نمی گیرد. ان موقع خیامی تازه ماشین سازی را شروع کرده و البته عیب داشت ولی حالا بعد از 40 سال حتی عرضه ندارید پراید همه چیز فرانسوی را بدون عیب بیرون بدهید؟ اخوند جماعت و پیروانش بعلت تجربه های بشکه ای پررو و بشدت وقیح هستند اما تو دیگر چرا؟
  10
  18
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۷
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  بعضیها اصلن نمیدونن خیامی ها چه زدوبندها که نکردن. سال 2007 همین ها یک میلیون پوند به حزب کارگر انگلیس یعنی به تونی بلر پول دادند که بعدش تونی بلر ازشون تشکر کرد. اگه واقعن ذره ای خودشونو ایرانی میدونستن اینکارو نمیکردن
  14
  7
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  . [::scandal - برلین، آلمان::]. [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. خواهربرادران شاه که دزد نبودند. صنعت ایجاد میکردند و سود هم می بردند. امروز ده هزار تا شاه رانت خوار دزد داریم که در اختلاس دست همدیگر را از پشت بسته اند غیر از رانت خواری داخلی بیش از 60 درصد از پولی که برای عتبات و مزدوران خارجی به سوریه و کوفت اباد می فرستند توسط خودشان بالا کشیده شده و به کسی هم نباید حساب پس بدهند. فکر میکنی معقد خمینی چرا این همه هزینه برداشته است!؟ از هر 100 میلیون تومان حدودا 80 میلیون تومان دزدیده میشود. وقتی پیغمبر اسلام دزد و راهزن و غارتگر بود از اخوند و امتش چه انتظاری میتوان داشت. این اسلامزدگی و پرستش خزعبلات شیهه بدجوری توی سلول های مخ تو از نوزادی چپانده شده است و درمان هم ندارد. حتی نمیتوانی یک صفت خوب از محمد بگوئی و بعد به خدمتگزاران صنعت ایران بد و بیراه میگوئی!!؟ خودت عرضه داری یک میخ بسازی؟ اگر فقط اسلام وجود داشت تا حالا یک میخ طویله هم ساخته نشده بود.
  6
  15
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. یعنی در ایران آینده، اگر یک روحانی و یا یک بسیجی دهان گشاد، باعث خرابی آسایش مردم و باعث از بین بردن قانون اساسی و ارزشهای دمکراسی ما شود، نباید او را روانه زندان کرد!؟ حتی آلمان طرفداران ارزشهای هیتلری را روانه زندان میکند! اگر آن دزدیهای اطرافیانش را با دزدی های اسلامی مقایسه کنیم، قطره ایست در مقابل آب اقیانوسها. اصلا اینگونه "خرده گیری" ها چه سودی برای شما و ایران فردا دارد!؟ فکر نان کن و فکر چهره های شیرزنان ایران زمین که با اسید سوخته شده و به آنان اجازه "یکسان" شدن را نمیدهد! جدآ از خواهش میکنم که "پارازیت" ندارید که هیچ کمکی برای فرهنگ و اقتصاد ما نمیکند! آیا شما اگر سواد سیاسی و وجدان داشته باشید، غیر از خاندان پهلوی ما جایگزینی دیگری داریم! فکر شکم گرسنه مردمان را بکن که حاضر به فروش اعضای بدن خود کرده و یا دست به تن فروشی میکنند! وای بر آن وجدانی که "همه" دردها را ندیده بگیرد و به "جزئیات" بچسبد!
  6
  13
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. و اگر به فرض، از ارزشهای دمکراسی حرف بزنیم که "اکثریت" بر اقلیت ارج دارد و اگر این اکثریت از طریق ارزشهای دمکراسی بقدرت برسد ولی ارزشهای اکثریتی چون مردم پاکستان و الجزیره، که ایده های مذهبی افراطی را دنبال میکنند، آیا جهان باید با آنان کنار بیاد! عوض این "خرده گیری" ها خواهشا تشریف ببر در داخل اجتماعی که دختران و پسران مجبور برای یک لقمه نان و کرایه خانه، دست به تن فروشی میزنند و یا افرادی که در گورستانها اقامت دارند و و و ، و شما مثلا دم از غم غزه و گور پرستی معصومه و امام جمکرانی میزنید! وجدان بیدار شما کجاست! ؟
  4
  10
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۷
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. آفرین بر شما چه نکته دقیقی را اشاره کردید شاه یک سیستم نساخته بود اگر به اسناد موساد نگاه کنید آنها در سال 55 پیش بینی کرده بودند که پهلوی تا پنج سال دیگر سقوط خواهد کرد چرا ؟ چون شاه سرطان گرفته بود و همه می دانستند با مرگ شاه سلسله پهلوی به پایان می رسد حتی اگر انقلاب هم نمی شد با مرگ شاه این سلسله تمام می شد چون یک حکومت کاملا تک نفره بود در حالی که همین جمهوری اسلامی سیستم ساخته خمینی مرد بدون هیچ دعوایی خامنه ای آمد و همان سیاستها را ادامه داد خامنه ای هم بمیره رئیسی میاد و همان سیاستها ادامه پیدا می کنه چون سیستم وجود داره نه فرد
  15
  7
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  خیامی مرد بزرگی بود پدر خود من سالها تو ایران ناسیونال کار می کرد البته بعد از انقلاب ولی با این وجود همیشه با احترام از خیامی یاد می کرد نه تنها او بلکه همه . روحش شاد
  11
  6
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. این مزخرفات رو‌ تو‌ ویکیپدیا میخونی یا بغل استاد ....که نشستی برات تعریف میکنه؟ شاید هم تو کتاب بنی صدر خوندی.
  4
  10
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید. شما دو نفر فعلاً هندوانه زیر بغل هم بگذارید تا اموراتتان بگذره. دستشویی کردم به این سیستم که مملکت رو به گند کشیده ولی قادر هست چهار تا گدا گشنه مثل شما را با یک گالن ساندیس ترغیب کنه که مزخرف پشت مزخرف روی اینترنت درج کنید.
  4
  10
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دین ستیزی در هیچیک از کشورهای امروز قابل قبول نیست. برای اینکه دین بخشی از هویت افراد محسوب میشه مثل رنگ و نژاد و زبان و حمله به اون مغایر با اصول انسانی هست. من تعجب میکنم این سایت به شماها اجازه میده اینکار قبیح رو انجام بدید و برای خودش مسئولیتی قائل نیست. حتی سایتهای عظیم مثل یوتیوب که بدلیل بزرگی سایت کنترل نمیتونستند بکنند اخیرا کارمند گرفتند و این نوع .... رو حذف میکنند.
  10
  4
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خواهر برادر شاه؟ حالا تو آمدی در 1400 سال پیش گیر کردی بعد به من که راجع به 40 سال پیش حرف میزنم میگی صحبت گذشته نکن فکر گشنگی امروز باش؟ اتفاقا همون فساد خواهر برادر شاه باعث سقوط سیستم شد که نتیجش از هم پاشیدگی و بقدرت رسیدن یه عده بیسواد شد. خیلی از پروفسورها دکترها مهندسین درجه یک ایران به آتش همون اشتباهات شاه و اطرافیانش سوختند بیگناه هم سوختند اموالشون رفت آواره شدند . ایران هم هنوز که هنوزه ثبات نگرفته چارتا آخوند به زور روضه و سلام صلوات نگه داشتند اونا هم رد کنید برند ببینیم چه گلی به سر ما میزنید...شاید هم با این وضع دعوایی که دارید باز میائید فحش هم میدید تو سر هم میزنید مملکت رو به باد میدید!!.
  10
  3
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. آقا این دو نفر هیچ سواد ندارن همش اینجا راجع به 1400 سال پیش حرف میزنن نمیرن یه کتابایی رو بخونن بیاد حرف جدید هم بزنن یارو چند تا جمله رو چند ساله همه جا میگه ..آخه خودش خسته نمیشه؟ . پیرو فرمایش شما دنیس رایت سفیر انگلیس در خاطرات خودش میگه من از سال 1965 فهمیدم که این شاه داره بسمت یه خودکامگی ناجوری میره و توی گزارشاتم به لندن دقیقا اینرو اشاره کرده ..میگه در سال 1971 که ایران رو ترک میکردم خیلی هم بدتر شده بود و فرح هم نمیتونست باهاش یه جمله حرف بزنه من گزارش کردم ...بعد میگه در سال 1977 که سفر شخصی رفتم ایران هویدا منو ناهار دعوت کرد دیدم اصلا برای خودش تفرعنی بهم زده دیگه اون نخست وزیر روشنفکر کافه نشین نبود و یه فرعونی شده بود ...شاه هم همونطور .
  12
  4
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. دیگه این بحران دمکراسی در کشورهای جهان سوم هست. اکثریت مردم جاهل هستند ( شامل خارج نشینها هم هست) و ممکن است در فرایند دمکراتیک انتخابهای ناجور بکنند برای همین عده ای جهان سوم را فاقد لیاقت برای دمکراسی میدانند و اگر هم لشکرکشی میکنند برای دمکراسی نیست به بهانه است برای خرج کردن سلاحهای قدیمی و آزمایش سلاح جدید وگرنه همه کس میداند شما وقتی صدام را برداری خیلیها هم کشته بشوند نظم و ترتیب و امنیت هم از بین برود بجای آن دمکراسی نخواهد آمد گروهها و گنگ های هرج و مرج طلب خواهند آمد . دمکراسی نیاز به تحزب دارد و احزاب باید از همان زمان صدام یا شاه بتدریج مثل گیاه ریشه میکردند حالا تو همه رو از ریشه دربیاری معلوم هست جای آن چیزی نخواهد بود!! شاه خودش جلوی احزاب رو گرفت جبهه ملی را چندین بار سرکوب کرد احزاب کمونیستی که کلا غیر قانونی اعلام شدند در کنار آن سوسیالیزم هم شکل نگرفت درصورتیکه احزاب سوسیالیستی باعث شکل گیری ایده بیمه و تامین اجتماعی و حقوق بیکاری در غرب شدند که رضاشاه و پسرش بطور کلنگی زدند نابود کردند اونها رو ...کلا ساواک در مدارس و
  10
  4
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. دانشگاهها و ادارات و ارتش و همه جا حضور داشت ریشه تحزب رو از ابتدا میسوزاند و جلوی تفکر رو میگرفت. آخر هم دیدی که چارتا حزب فرمایشی مثل حزب ایران و ایران نوین رو تحمل نکرد گفت باید بیائید تکحزبی کنید همه چاکر درگاه باشید.. اصلا حالت مسخره به زور میومد به آموزگار یا بعدش دکتر باهری یا هویدا میگفت حالا تو باید دبیر حزب بشی . آخه بابا حزب که باید اعضاش دبیر انتخاب کنند ! بعد میمومد میگفت حالا حزب رستاخیز باید بره با گرانفروشی مبارزه بکنه ...کاری که باید مثلا وزارت اقتصاد میکرد حزب فرمایشی میرفت قیمت خیار گوجه رو برمیداشت میومد مامور میفرستاد میوه فروشی رو تعطیل بکنن !!! آخه حزب باید بیاد ایده بده به قیمت خیار و پنیر و اصغر آقا چکار داره؟ نتیجه خرتوخری و فروپاشی بود. نتیجه فروپاشی هم امروز میبینیم ...حالا هی بگو چرا فکر گرفتاری امروز نیستی ...وقتی این ریشه در نابسامانی گذشته داره آیا کسی میتونه جلوش رو بسادگی بگیره؟
  8
  5
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. "خواهربرادران شاه که دزد نبودند. صنعت ایجاد میکردند و سود هم می بردند" یه مورد برات میگم اگه افاقه نکرد بگو چندین مورد دیگه هم هست. وزارت صنایع رفت تراکتور رو از فرگوسن بگیره گفت 5 هزار دلار اینا رفتن کپی فرگوسن رو از رومانی گرفتند در اومد دونه ای 2 هزار دلار . بعداز مدتی دکتر یگانه وزیر دارایی گفت کسی اومد دفتر من وقت گرفت گفت آقا شاهپور غلامرضا بو برده رفته سفارت رومانی گفته به من باید پورسانت بدید وگرنه اینو بهم میزنم . گفت من رفتم به شاه گفتم شاه گفت غلامرضا غلط کرده بهش بگو پاشو بکشه کنار. خلاصه میگفن مدتی بعد شخصی که واسطه غلامرضا با سفارت رومانی بود اومد پیش من گفت آخه این چکاری بود کردی چند میلیون گیر من میومد از بین رفت چون شاهپور غلامرضا رفت پاریس از سفارت رومانی 15 میلیون دلار بابت این گرفت فقط این وسط نون ما آجر شد!! اینرو محمد یگانه وزیر دارایی در خاطراتش میگه . حالا من بگم الکی حرف میزنی برمیگردی که ای بابا احترام از دست رفت این اسلامی هستش از من کینه داره چون به اسلام فلان گفتم ....
  9
  9
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  چاشت خوابم پرید آخر هفته از این منطق! خدا بگم چکارتون کنه! "آذر میانه" شما براه خودت و ما هم به راه خودمان! هدف مشترک، ولی راه گوناگون! پس به درود و اگر پاسخی ازم ندیدی، دالی بر ضعفم نیست!
  6
  8
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. دوست عزیز این خودش یه توافق هست همین که بگیم هرکس به راه خودش باز حرکت بسمت جلو هستش مخصوصا برای ما ایرانیها
  11
  3
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. از اوائل سال 56 حکومت شاه بفکر تغییرات افتاد چون گزارشهای تکان دهنده ای از ساواک گرفته بود برای همین در مرداد 56 کمیسیون شاهنشاهی تشکیل شد و هویدا و وزراش رو به محاکمه کشید...در 22 شهریور 57 اداره سوم ساواک لیست 68 نفری از سو استفاده کنندگان اقتصادی رو منتشر کرد که آقای اریه که شما ادعا میکنی در ردیف 40 این هست ...در این لیست محسن آزمایش -حسین خداداد- ثابت پاسال-رضاکاشانی اخوان (کاشی سعدی)-آلفرد آلیسه مدیر ژیان-اسکندر اریه مدیر کاشی ایرانا- جعفر اخوان مدیر شورلت ایران-دانشور مدیر اکباتان-لاجوردی مدیر بهشهر-وهاب زاده مدیر کاترپیلار- خرم صاحب پارک خرم و دست نزدیک نصیری -...لیست بلند بالایی هست که سایت تابناک اصل مدرک رو داره اگر سرج بکنید ...منظور اینکه آخوندها هم نمیومدند شاه اینا رو مجازات میکرد دیگه وقت نکرد ...اکثرا هم داستان همین سو استفاده از وام بانکی بود . اینا صنایع بازدهی نبودند بنابراین یه جورایی از پول نفت سو استفاده میکردند میرفت. حالا شما یه جور حرف میزنید انگار اینا هنری فورد بودند !! البته منظورم همه نیست ولی اکثرا
  8
  4
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر پیترزبرگ امریکا. سرکارباظهار نظر های این افراد تهی مغز دقت کرده اید و مسلما تجربیات زندگی شما با اینگونه افراد ساندیس خور .عمله مواجب بگیر و پا دو فرق بسیار دارد. اینگونه عمله ها هنوز از مسائلی حرف میزنند که باعث خنده است. این افراد نمیدانند که ایران را خیامی . ازمایش ها . ایروانی ها و صد ها انسان توانمند دیگر ساختند. شاه کشور ما یک سمبل بود و هدایت کننده این انسانها. همانطور امروز رهبر اسلامی هدایت کننده کار گزاران فعلی است.این جماعت عقب مانده هنوز پس از 40 سال نفهمیده اند که شاه کشور ما ایران را نمی ساخت.انسانهای توانمند بودند که لیاقت ساخت و ساز را داشتند.امروزه ما شاهد چپاول ها و سرقت های میلیاردی در کشور مان هستیم . ایا در سیستم قبلی هیچوقت شما بچنین مسائلی بر خورد کرده اید؟؟ مسلما نه. رئیس بانک مرکزی صندوق کشور را خالی میکند و بکانادا پناهنده میشود . اما رئیس بانک مرکزی کشور ما در نظام قبلی بنام اقای محمد یگانه پس از انقلاب فقط هزینه زندگی یکسال خود را داشت و پس از یکسال در نیویورک کارگری پمپ بنزین میکرد. هدف از ذکر این مطالب این است که باید باین تهی مغزان زمان تذکر
  3
  10
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  داد و بایت گونه افراد باید گفت که با گرفتن چند تومان مواجب ماهیانه و حضور در سایت ها و اینگونه مزخرفات را بلغور کردن کاری از پیش نمتیوانید ببرید . زیرا انکسی که پشت همین کمپیونر ها نشسته در حد اقل زمان با کل جهان در ارتباط است و با گفتن این اراجیف نمیتوانند نظریات واقعی مردم را ببیراهه بکشانند. ایران امروز با ایران زمان قبل از انفلاب تفاوت فاحش دارد
  2
  9
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. کلی گویی نکن با دقا حرف بزن همه چیز روشن میشه. شما که مطمئن هستی عقایدت درست هست دیگه چرا برات سخت هست که روشنگری بشه؟ بذار همه اطلاعات بیاد وسط همه نظرشون رو بدند آخرش سرفراز از کار درمیایی درسته؟ من در مورد محمد یگانه یا دهها آدم سالم دیگه حرف نزدم منهم گفتم اونها به پای آدمهای فاسد سوختند. در مقابل خاوری اون موقع حجبر یزدانی رو داشتیم که با کلاه برداری حدود یک میلیارد دلاری از سیستم بانکی در اواخر زمان شاه به زندان افتاد. در کنار اون همین لیستی که خود ساواک داده بود تعداد زیادی صنعتگر و تاجر بودند که وامهای بدون پشتوانه گرفته بودند که خلاف بود با مدیران بانکها تبانی شده بود از اعتبارات سو استفاده شده بود از نفوذ شاهزاده ها برای وام برای برنده شدن در مناقصه ها استفاده شده بود . در ضمن تعدادی ادم فاسد اطراف و اکناف دربار بودند که دائم در حال سو استفاده بودند مثل خود دکتر ایادی- نصیری - خرم -هوشنگ دولو - قلی ناصری-حسین دانشور و....اینا واقعیات هست. حالا بیا کلی گویی بکن . کسی هم از سیستم الان پشتیبانی نکرده
  8
  3
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. حالا شماها انقلاب کردید ما رو گرفتار کردید بعدش از نسل ما طلبکار هم هستید؟ بجای اینکه ما از شما طلبکار بشیم؟ اگه اونا خوب بودند چرا اینهمه پشتشون حرف زدید باعث شدید نابود بشند؟ چرا اینهمه پشت فریدون فرخزاد حرف زدید که حالش خراب هست و اینا ..خودش میگه من فقط دست سوسن رو توی برنامه خودم بوسیدم هزارتا حرف برام در آوردید بعدش برنامه من رو بستند! توی یوتیوب هستش.
  8
  1
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]عزیز جان علاوه بر تمام تعصباتت مشکل شناخت هم داری. من دین ستیز نیستم. من با فاشیسم و بدترین نوع آن که مذهبی هست می جنگم. هر وقت برتریت طبقاتی معتقدان شیهه در قانون اساسی و حکومت پایان گرفت و همه از قوانین مشترک برخوردار و زن و مرد هم برابر شدند در یک اجتماع کاملا ازاد من هم دیگر با عقیده و دین کسی کاری ندارم
  2
  8
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزجان. من یک عمر با بعضی از این خدمتگزاران صنعت در ایران زیسته ام. دزدی کدامست؟ من خودم حدود 20 سال در کنار رفیع اریه از ساعت 7 صبح تا 12 شب کار میکردیم. نه تعطیل داشتم و نه جمعه. حقوقم در حد یک کارمند متوسط بود. در طول 20 سال حتی یک روز مرخصی نرفتم. او می گفت که پدر معنوی بیش از 2000 خانوار ایرانی هست و من از کارکردن در کنارش خسته نمیشدم. باور کن که در تمام ان 20 سال حتی یک ریال اضافه کار نگرفتم. سر تا پایش خیر و محبت و احسسان بود و به جز به ترقی ایران فکر نمی کرد. این عوضی های مفتخور که 4 تا دنبه اخوند جلویشان می اندازد چه میگویند؟ این ها چه می فهمند خدمت به خلق و ملت چیست؟ همه فکر جیب خودشان و مفتخوری هستند و بعلت مجانی و مفتخوری ایران را به این روز سیاه نشاندند و از رو هم نمیروند
  2
  11
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عجبا! یعنی وقتی شاه با غلامرضا اختلاف داشت این چپول ها و اخوندها هم انجا بودند تا فالگوشی کنند؟ غلامرضا یک کارخانه ی بزرگ سیمان انطرف کرج داشت. کسانیکه این دروغ ها را میسازند انقدر بدبختند که حتی نمیتوانند یک دروغ بی عیب بسازند. غلامرضا به سفارت رومانی رفت!!!؟ اگر قرار بود سفیر را احضار میکرد تا به دیدار او برود. گیرم حرف شما درست هست باز چه شاه خوبی بود که به نفع کشاورزان جلوی برادرش ایستاد تا تراکتور گران نشود . همان شاه ملعون کارگران را در سود سهام کارخانجات شریک کرد اخوندهای حقه باز تاکنون برای مستضعفان و زارعین و کارگران چه کرده اند. ایا ادمیان دور و بر شاه بی عیب بودند؟ هرگز! ولی جلوی اخوندهای دزد فعلی فرشته بودند چون از سر تا پا مثل محمد دزد و راهزن هستند. غلامرضا یک کارخانه ی سیمان ساخت و اخوندها ده کارخانه سیمان را بالا کشیدند
  2
  9
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اولا وقتی گفته میشود یکی سو استفاده مالی کرده معنیش این نیست که در تمام زندگیش فاسد هست و به کسی خوبی نمیکند ! منهم توضیح دادم سیستم خراب بوده این تکیه کلام هویدا هم بوده. صنایع ایران که از زمان رضاشاه شروع شدند میدونی که رضاشاه یک روزی چندین سرمایه دار اصفهان رو داد بردند توی ژاندارمری نگذاشت بیرون بروند تا امضا کردند کارخانه خریدند برای ساختن از جمله همین حاجی کازرونی که کارخانه فاستونی . منظور اینکه از بالا امر میشده کسانی هم که دنبال صنعت بودند مثل هنری فورد و جان کوپر و بوش و کروپ نبودند که از صفر شروع کرده باشند عاشق صنعت خودشون باشند بیشتر سوداگری بوده صنعتش هم وارداتی بوده سیستم مالی هم بی در و پیکر بوده بجای بهینه سازی کار یارو از این وامهای بانکی از پول نفت بهره میبرده! حالا هی بگو اقای اریه خوش اخلاق بود به همه کمک میکرد ...بعد هم کسی از مسئولین فعلی طرفداری نکرده همه میگوئیم که اینها دزدی را رواج دادند اگر زمان شاه حجبر بود الان هزارتا کارمند ساده بانک دنبال دزدی هست مخصوصا اینکه زورگویی میکنند برای سود خودشون دین رو تحمیل
  7
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دین رو تحمیل میکنند باعث انزجار نسل جوان شده همه میخوان بدزدند فرار بکنند. نتیجه این بی در پیکری عمومی هستش که یک دهمش هم زمان شاه نبود منتها همونطور که گفتم دمکراسی نیاز به احزاب داره و مبارزه با احزاب رو رضاشاه از سال 1315 با دستگیری 53 نفر شروع کرد پسرش هم ادامه داد در نتیجه حزبی در ایران پا نگرفت در نهایت عامل دین فقط برقرار بود .
  7
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اذر میانه . ایران. اقای محترم در کامنت ارسالی من روی سخنم با شخص شما نبوده زیرا اگر قرار بود شما را خطاب قرار دهم مسلما نام کاربری شما را هم مینوشتم و چندین بار گفتم سرکار بره دلائلی سعی میکنید یک بحثی را یا اینجانب شروع کنید اما من بدلایل فراوان از بحث کردن با شما طفره میروم .یکی از این دلایل هرز پریدن و هرز گفتن شما و یا راحت تر بگویم بحث هایی که از شما مطرح میشود بیشتر بحث های قهوه خانه ای است.
  1
  3
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اذر میانه . ایران .مثلا شما از نقصی که در کف اطاق پیکان بوده بخث میکنی و دلابلی را که میگویی بیشتر به جوک شبیه است تا یک استدلال. اخر مرد حسابی چطور ممکنه فرد توانمندی مانند خیامی سازمانی مانند ایران ناسیونال بوجود بیاورد ولی کف اطاق ان دارای مشکل بوده و ان سازمان بزرگ قادر باصلاح ان نبوده اما تو و امثال تو که بعنوان میکانیک در قهوه خانه ها بودید و این مشکل را میدانستید . یا حرف های تو ان چنان بی سرو ته میباشد که انسان تعجب میکند. اخر اقای عزیز. این مسایلی را که تو از دولت زمان شاه و حکومت قبلی مطرح میکنی انچنان صحبت میکنی و استدلال میاوری که اگز کسی نداند فکر میکند تو یکی از اعضا دولت هویدا و شاه . دیگران بودی. عزیز جان نمیدانم این حرف هایی که میزنی از کجا شنیدی و از کجا خواندی که خود را مسلط بمسائل اجتماعی و سیاسی میدانی.جان هر چه مرداست بمن بگو اصلا در زمان شاه هیچوقت تو از فاصله 10 کیلومتری کاخ شاه و نخست وزیر عبور کرده ای. خدائیش بمن بگو در زمان جکو مت شاه چه کاره بوده ای.؟؟ اصلا این مواردی را که مطرح میکنی هیچگونه اطلاعی از انها داری یا در قهوه خانه هاشنیدی؟؟
  1
  4
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر . امریکا.بزرگوار باید بگویم انسانهای بزرگ و سازنده در سیستم قبل زیاد بودند و با صداقت و توانایی که داشتند و کشوری که در زیر لگد های جنگ دوم تازه کمر راست کرده بود و با کمک همین انسانهای صادق کشور را بسوی ترقی و تکامل پیش بردند . اقای سلیمان اریه بنبانگذار کاشی ایرانا با تولیدات مدرن خود مردم و کشور را واقعا بسوی تمدن هدایت کردند. تولیدات ایرانا را خوب در نظر بیاورید و ان تولیدات ما را از زندگی سنتی و عقب مانده بسوی تمدن کشاند . برادران دکتر کشفیان غول های بزرگ تجاری کشور بودند و دارو های ایران را تامین میکردند . برادران رسولیان تولیذات فبلکو و سایر تولیدات دیگر را داشتند. من نمیدانم از کدام بزرگمردی بگویم .من گاها که از جاده قدیم کرج عبور میکردم و این ساختمان ها و سوله های که هر روز برتعداد انها اضافه میشد احساس غرور میکردم . خوب دقت کنید کشور ما تقریبا از سال 44 و 45 ارام ارام درحال تکامل بود و در سال 50 تقزیبا این ماشین عظیم اجتماعی در حال شکل گیری و تکوین بود. ملت شاد و سر زنده بودند. این مطالب چرت و پرتی که بعضی از کاربران مطرح میکنند تماما از سر نا اگاهی و بی اطلاعی
  1
  4
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  انها و بعضا بدلیل جیره و مواجبی که از اخوند ها میگیرند تا در سایت ها حضور داشته و بعضی از مزخرفات را مطرح کنند. هر فرد اگر ذره ای وجدان و شرف و از سیستم قبل مقداری اطلاع داشته باشد خواهد فهمید که نسل قبل واقعا و بی ریا کشورشان را دوست داشتند و برای پیشرفت ان نهایت کوشش را میکردند.من گاها که خاطرات قبلی خود را مرور میکنم می بینم در انزمان مردم پول نداشتند . مردم مانند امروز اتومبیل نداشتند . اما دل خوش بودند.تعظیلات کارگران و رفاه و اسایشی که برای کارگران اماده شده بود در کمتر زمانی شما مانند انرا ممکن است بیاد داشته باشید. درد مردم ما بی اطلاعی است . همبین اقای اذر میانه را نگاه کنید . استذلال این فرد را خوب دقت کنید می بینید ایشان تماما حرف های قهوه خانه ای را میخواهد با مردم مطرح کند.مطلب ایشان در رابطه با 53 نفز که تراوشات مغز علیل بزرگ علوی را ملاخظه کنید.می ینیدچگونه اسمان ریسمان میکند .یا انچنان از دزدی مقامات میگوید انگار خود ایشان ناظر بر امور بوده. در حالیکه من قسم میخورم ابشان یک صفحه کتاب نخوانده است . بحث زیاد است و همینطور درد هم فراوان.و فقط ما تعهد در نوشتن نداریم
  1
  5
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. اولا من زمان شاه اصلا نبودم که دیده باشم تماما مطالعاتم هست که مطمئن باش که از تجربیات شخصی شما کامل تر هست. من تمام خاطرات مسئولین زمان شاه رو خوندم و دقیقا توی ذهنم مجسم کردم دربار چطوری بوده دفتر فرح چطوری بوده بعد هم رفتم عکساهشون رو توی اینترنت دیدم مطمئن باش عکس فریدون جوادی یا لیلی امیر ارجمند یا دکتر ایادی ...اینا رو بهت نشون بدند نمیشناسی ولی من از ده کیلومتری همشون رو میشناسم مثل یه پازل بهم وصل کردم پی بردم چه چیزایی باعث فروپاشی پهلوی شد. کسی هم نگفته کار بدی کردند کارخانه ساختند اتفاقا رضاشاه خیلی وطن دوست ( نه وطن پرست چون وطن پرستی شبیه بت پرستی هستش) و با عرضه بود ولی سواد آنچنانی نداشت منتها از فکر اطرافیانش استفاده میکرد البته در چند سال آخر به همه بدبین شد و بتدریج نابودشون کرد که حالا وارد اون بحث نمیشیم چون اونها هم توطئه هایی در سر داشتند. در کل تلاشش رو کرد پسرش هم تلاش کرد ولی هیچوقت شجاعت و درستی اون پدر رو نداشت...رضاشاه دو تا زن گرفت ولی هیچوقت بدنبال زن بازی و قمار و عرق خوری نرفت درصورتیکه شاه همواره دنبال
  4
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. دنبال الواتی بود اطرافیان براش دختر میاوردند مادام کلود براش خوشکلترین دخترها رو از اروپا میاورد بعدش هم خیلی گوش بفرمان خارجی بود. در برابر عربها کوتاه میامد با اینکه ارتش بزرگی درست کرد بدون اینکه از اون ارتش استفاده بکنه بحرین را داد رفت!! پس کاربرد ارتش چیست وقتی خاک وطن را بدون درگیری بدی برود؟ آیا این خیانت نیست؟.
  4
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. اتفاقا شما میگی من رفتم از جاده کرج رد شدم حس غرور بهم دست داده ...دلیلش این هست که به کشورهای صنعتی نرفته بودید که ببینید صنعت ما در برابر اونها چقدر کوچک هست. صنایع فرمایشی بودند یعنی وام داده میشد طرف کارخانه بزند بعدش هم میدید سیستم راحت پول نفت را تقسیم میکند میرفت میگرفت نیازی نداشت بازدهی کارش را بالا ببرد ..به این میگویند صنعت گلخانه ای ...اشتباه نشود آخوندها هم پا جای پای همون گذاشتند و شعارهای الکی خودکفایی سر دادند ولی حتی بدتر کردند.
  4
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. در مورد آب رفتن توی پیکان من مثال زدم که بدانید برادران خیامی اینقدر دنبال بیزنس بودند که محصول خودشون رو توجه نمیکردند بهش ..هم فیلمش هست توی یوتیوب که میشه دید آب داره توش میره هم اینه حاضرم شرط ببندم صد تا پیکان 46 تا 57 ببریم آب بریزیم ببین همه آب رد میکنند.
  4
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. فریده دیبا مادر فرح پهلوی در صفحه 506 خاطرات خود اینگونه می نویسد:. «پس ازمرگ « تاج الملوک»1982 جنازه او روی زمین ماند وهیچ کدام ازبازماندگان خانواده پهلوی حاضر نشدند مراسمی برای خاکسپاری او برگزار و هزینه کفن و دفن او را بپردازند. نهایتا فرح که درپاریس زندگی می کرد 5 هزاردلار برای غلامرضا پهلوی که درامریکا بود فرستاد تا ملکه تاج الملوک را دفن کند. غلامرضا این 5 هزاردلاررا به جیب زد وخرج خاکسپاری تاج الملوک نکرد و جنازه به عنوان بی بضاعت توسط شهرداری نیویورک به خاک سپرده شد. دکترحبیب لاجوردی که درمراسم خاکسپاری حضور داشته است می گوید تاج الملوک به عنوان بی خانمان (Home Less) بدون هیچگونه تشریفات و یا کفن و یا تابوت همراه با تعدادی ازالکلی ها ومعتادانی که طی آن هفته درگذشته بودند دریک گورجمعی به خاک سپرده شد.
  4
  2
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. در ضمن غلامرضا سیمان رو اختصاصی خودش کرده بوده و اجازه نمیداده کارخانه دیگری احداث بشه و سالهای سال مردم از کمبود سیمان و گرانی رنج میبرده اند.
  3
  0
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیز جان امثال آذر میانه متعصبین مذهبی هستند که متاسفانه چون مخ هایشان ساروجی هست درست هم نمیشوند. بیش از 10 بار از ایشان پرسیده ام که برادر فهیم که من را بارها ابله خطاب کرده ای. من ابله و تو فیلسوف. جناب فیلسوف بیا و به من فقط یک صفت خوب از محمد بگو و نمی تواند. بارهااز او خواسته ام فقط 4 خط حرف حسابی از قران به من نشان بده و نمیتواند و این اقا را که از یک کیلومتری خانه ی غلامرضا راه نمیدهند شاهد مباحثه ی شاه و برادرش بوده است. مگر ادم نادان شاخ و دم دارد؟ من اگر زبانم دراز هست حداقل 50 محصول صنعتی همراه با رفیع اریه ساخته ام و این ادم نمی فهمد که اگر تاکنون فقط اسلام حاکم بود تاکنون یک میخ طویله هم ساخته نشده بود. از قدیم گفته اند که بحث با 4 گروه باطل هست. کودک. ابله. نادان و متعصب
  3
  7
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عقب افتاده. این بعلت اینترنت و افزایش اطلاععات و عدم امکان سانسور و زبان بریدن هست که اطلاعات مردم زیاد شده و پی به ماهیت کثیف دین اسلام برده و دارند ان را تف میکنند و نه اینکه فقط کارنامه ی حکومت فعلی. مگر حکومت اسلامی جز داعش و علی قداره کش چیز دیگری هم هست!؟ تنها حسن حکومت فعلی اینست که واقعیت اسلام را هویدا و اکران عمومی کرد. متاسفم که زمان به ضرر امثال تو عاشقان جنایتکاران اسلامی کار میکند. امروزه وقتی برای جوان امروزی از غزوه های مقدس بگوئی بلافاصله فکر میکند که مگر دزدی و راهزنی و چپاول و بی ناموسی و برده فروشی مقدس هم داریم!؟ وقتی میگویند همای رحمت از خودش می پپرسد که مگر همای رحمت میشود سر بیش از 20000 انسان بیگناه را با دست های مبارک ببرد؟ اگر در مخ تو پیچ و مهره های ساروجی تعصب کار گذاشته اند جوان امروزی اینگونه نیست. روز به روز اسلام بیشتر بی ابرو شده و عاقبت این مذهب غیراخلاقی وحوش عرعری از بین رفتن کامل هست.
  1
  6
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز دلم. این قصه ها را برای من نگو. سیمان هم در انحصار غلامرضا نبود ولی حالا قند و شکر و هر محصولی منوپول یک ایت الله هست که ان کارخانجات را بالا کشیده اند. ضمن اینکه من هرگز نگفتم ان ها فرشته بودند و حتما ایرادهائی هم داشتند ولی تمام ایت الله ها مثل محمد غارتگر و دزد و جنایتکار اسلامی و از اذناب شیطانند. ضمنا غلامرضا بی نهایت و در حد یک مریض خسیس بود
  3
  4
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خوب شد با شما بحث کردم فهمیدم جهالت به اطلاعات نیست به سن و سال هم نیست. جهالت به این است که میایی این جمله را مینویسی "خواهربرادران شاه که دزد نبودند. صنعت ایجاد میکردند و سود هم می بردند" بعد من با استناد به گفته های محمد یگانه وزیر دارایی شاه عکس آنرا اثبات میکنم بجای اینکه شرمنده بشوی یا حداقل اشتباه خودت را تائید بکنی خیلی راحت تکذیب میکنی . ببین چقدر ذهن بچگانه داری که گیر داده ای به اینکه من ادعا کردم مذاکرات شاه و غلامرضا را دیده ام!! مطلبی را که از خاطرات یگانه نوشته ام میروی به یا و واو آن گیر میدهی با خیال واهی خودت!! ببین حالا بگم سبکسر هستی میری میگی ای داد بزرگی و کوچکی از بین رفت ادب از بین رفت من به خدا پیغمبر بد و بیراه گفتم این کینه گرفت . برگرد مثل انسان دوباره مطلب رو مرور کن ببین چه رفتاری درست هست آنرا از خود نشان بده ..آخه تو از نسل مغول هم باشی بعد از اینهمه قرن و درس و کار و صدور به امریکا باید یه مقداری متمدن شده باشی که عیب خودت را وقتی کسی اینقدر بارز روی میز میریزد این آخر عمری قبول کنی!!!
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مذهبی کسی است که در مقام استدلال از قران برای تو آیه میاورد یا احادیث میاورد بعد استدلال میکند که بدلیل این آیه یا حدیث فلان امر معتبر است یا نیست. باید خیلی کند ذهن و علیل الذهن باشی که اینهمه من دلایل از تاریخ میاورم و اسناد تاریخی ارائه میدهم آنرا به دین مربوط کنی.
  4
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اذر میانه . ایران . تصمیم داشتم پاسخ ترا ندهم زیرا میزان اطلاعات اجتماعی تو بسیار بسیار پایین است. اگر سن وسال تو همین عذذ 25 سال باشد واقعا باید گفت تو از معرکه خیلی عقب تر هستی. در مدت 40 سال که از فتنه ملا ها میگذرد مردم ایران واقعا به رشد فکری بالایی رسیده اند. و بسیاری از جوانان هم سن و سال تو انچنان اگاهی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سیاسی کشور دارند که انسان تعجب میکند.و علت عدم رشد اجتماعی خود نداشتن ارتباطات جامع ووسیع با انسانهای صاجب درک میباشد. از نوشتار تو مشخص است که یک سری کتابهایی را خوانده ای اما نه بخاطر پیدا کردن اگاهی بلکه بخاطر اینکه بتوانی در مقابل انسانهای صاحب درک ادعای وجود کنی. نوشتار تو مشخص است که در دنیای کینه و نفرت سیر میکنی. مطالعه تو بخاطر پیشرفت اجتماعی نیست بلکه تماما از دریچه کینه و عقب ماندگی سیر میکنی. من فکر میکنم تو شخصا خود را در کفه ترازوی اجتماعی قرار بده و خود شخصا نسبت به تفکرات خود قضاوت بکن. اگر میخواهی زندگی تو با همین نان و پنیری که روسای تو برای امرار معاش بتو و بسیاری از افراد مشابه تو میدهند زندگی کنی بهمان حال باش
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::].محمد درخشش وزیر فرهنگ شاه در خاطرات خود میگوید که تپه های مارلیک توسط خارجیان سالهای سال گود برداری میشد و آثار باستانی 50-50 تقسیم میشد. میگوید من این رویه برا عوض کردم به اشرف و غلامرضا که قبلا حق و حساب میگرفتند برخورد رفتند تمام تپه ها را خریدند میگوید مسئول حفاری ما به کار خود ادامه داد با این استدلال که حفاری در زمینهای خصوصی هم طبق قانون مجاز است فقط خسارت به مالک پرداخت میشود ..اشرف و برادر رفتند کدخدای ده را تحریک کردند در دادگاه بر علیه مدیر حفاری شکایت کرد که وی شبانه آمده قالیهای خانه کدخدا را دزدیده!!! اینم نمونه دیگری از "خواهربرادران شاه که دزد نبودند. صنعت ایجاد میکردند و سود هم می بردند" ...حالا سوال : نمیخواهی قبول بکنی که ادعای تو اشتباه بود؟.
  7
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  چون افرادی که مثل تو زندگی میکنند بسیار زیاد هستند. تو خودت زیر بیضه فرد یا افرادی مخفی کرده ای که انها هم نوکران دست بسینه دیگران هستند. خوب بعملکرد روسای خودت دقت کن خواهی دید اینگونه افراد گنجشک روزی همیشه بودند و هستند و خواهند بود. و افرادی مثل تو در دایره تار غنکبوت گرفتار هستی و نه تنها نمیتوانی از ان نجات پیدا کنی بلکه نسل اینده خودت را هم در این تار و پود گرفتار کرده داری و انچنان نسبت بعقیده خود مصر هستی که همه افراد دیگر را انسانهای غیر قابل ارتباط دانسته بلکه بدلیل جهالت ریختن خون انها را هم حلال میدانی . اینگونه هست سیستم تفکر و نحوه زندگی نو. لذا تو فقط جای انسانهای صاحب استعداد را تنگ کرده ای. نمیدانم متوجه نظرات منطقی من شده ای یا نه . هر چند نرود میخ اهنین بر سنگ
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. چون یک نفر بسیجی ابله و سرسپرده و مزدور هستی. رژیم شاه که رفت. شما در این 41 سال با 900 بیلیون درآمد ارزی چه کرده اید!؟ جناب دانشمند تاریخدان! هر وقت فقط یک صفت خوب از محمد راهزن گفتی پاسخت را میدهم
  2
  8
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم این ادم یک آذری خود فروخته ی مزدور هست که دنبه اش را اخوندها جلویش می اندازند و محال است که ادم بشود مگر اینکه جیره اش را قطع کنند
  2
  8
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خخخخ. من نه نوکر آخوند هستم نه مثل تو نوکر شاه و امریکا ....من از همه یکسان انتقاد میکنم هم از آخوند هم از شاه هم از امریکا به کسی هم باج نمیدم. تو این وسط ثابت میکنی وابسته هستی. در ضمن اون بالا اشتباهت رو ثابت کردم اگر آدم منصفی هستی قبول بکن به دین و خدا و آخوند و شاه هم ربط نداره فقط به شخصیت خودت ربط داره که مثل بچه ها وقتی حرفت یه جا غلط درمیاد فرا فکنی میکنی !
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. هرکس از شاه انتقاد بکنه معنیش این نیست که طرفدار آخوندا هست. فقط مسئله اینجاست که شما شاه دوستا نمیخواهد قبول کنید که اشتباهات شاه و اطرافیانش باعث فروپاشی شد وگرنه صدسال هم آخوندا نمیتونستند حکومت درست بکنند. حالا هی بشین به دیگران تهمت بزن. شاید هم خودت از دور و بری های رضا پهلوی هستی چلوکباب مجانی میری میخوری پول دانشگاه بچه هات رو ازش میگیری برای همین تعصب داری.
  5
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. من همیشه افتخار هم کردم که ضخیمترین عینک رو در دانشگاه داشتم و ده هزارتا کتاب هم دارم خیلی هم به خرخون بودن خویش میبالم نیازی هم ندارم داخل اجتماع بروم حتی برای خرید نان از نانوایی هیچوقت خرید نکردم چوت وقت آدم تلف میشه میرم از بقالی میخرم برام مهم نیستش که بیات باشه. شما هم فکر خودت باش و به پسر خودت نصیحت انجام بده
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. صد سالت شده هنوز مثل بچه های دبستانی وقتی یکی اشکال کارت رو در میاره بجای قبول کردن میزنی به صحرای کربلا که رد گم بکنی. اینا مشکلات .... من نمیتونم کاری بکنم. برو یه مهد کودک ثبت نام بکن توی امریکا وقت به بطالت نگذره.
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بجای طفره رفتن فقط یک صفت خوب از محمد مصطفی بگو تا من مشتری اراجیف تو بشوم
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بجای مزدوری و بازی های حکومتی که من در رشته ی تبلیغات تحصیل کرده ام و در این بازی ها استاد هستم بجای به شاه و حسن و حسین زدن فقط یک صفت خوب از سر مار یعنی محمد بگو تا همه پی به انصاف تو ببرند وگر نه حنایت رنگ ندارد
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خوب ببین دو باره اینهم از مشکلات شخصیتت هست. بهش فرافکنی گفته میشه. اولا چشمای علیلت رو بردار برو بالا ببین موضوع این صفحه چی هست. خیامی از سرمایه داران زمان شاه که باعث شده بحث راجع به صنایع زمان شاه و فسادها و سوال اصلی که چرا سیستم به آن خوبی از هم پاشید راه بیافتد. در کنارش تو آمدی ادعا کردی که شاهپورها و شاهزاده ها صنعت خلق میکردند و در کنارش سود هم میبردند . من با دو مثال اثبات کردم حرفت دروغ است و چند مثال دیگر هم دارم اگر بیشتر ادعا کنی رو میکنم. همه مستند برپایه اظهارات مسئولین شاه. بعد تو با سبکسری بچگانه قبول نمیکنی!! این مشکل تربیت کودکی تو است. بعد فورا میایی به دین ربط میدهی. اگر صفحه ای باز شد که در آن بحث تاریخ ادیان بود و من هم مایل به ارائه نظر بودم از من سوال دینی بپرس جواب میدهم وگرنه موضوع اصلی را که همان عذر خواهی تو هست حق نداری رها کنی. ضمنا شما ها چون عمری پول مفت نفت خورده اید عمر طولانی خواهید داشت پس سرف میکند برای آموزش اخلاق به مهد کودک بروی.
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مزدوری و بازیهای حکومتی؟ ابله هستی. من یک رسالت بیشتر ندارم اینجا هم با شجاعت اعلام کرده و اعلام میکنم. باز کردن حقیقت . اگر مردم ایران عیوب دارند اگر شاه عیوب داشته همه باید روشن شوندوگرنه گیر دادن به حاکمان و تغییر چند باره حکومت و استبداد روی استبداد نتیجه آن خواهد بود. اتفاقا تو آدم بدذاتی هستی که به زور میخواهی هر آنچه مشکل مردم دارند را هم روی آخوند بریزی ...این رویه صرفا باعث تعویض بیهوده استبدادی با استبداد دیگر خواهد شد این وسط هزاران نفر هم در یک انقلاب دیگری تلف شده یک سری بانک و مدرسه و دانشگاه هم نابود خواهند شد.
  3
  0
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اذری میانه ایران .اگر در حرف های خودم از شاه و اخوند میگو یم دلیلش ان هست که شاه در کشورمان سمبل پیشرفت و ترقی و روشنایی است و اخوند هم مرکز تاریکی و عقب ماندگی است. امروز خبری در رابطه با تعطیل نکردن فیضه قم و ممانعت ان توسط شیخ بیضه مالی بنام سعیدی در سایت رادیو فردا دیدم وعکسی را که نزئئین بخش این خبر است خوب نگاه کن که سه شیخ و اخوند در انجاست که پر از سیاهی و تاریکی است لطفا انرا نگاه کن دنیایی از کثافت . سیاهی . چرک . عقب ماندگی در این تصویر می بینی. این را نگاه کن و نظزت را برایم بنویس
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اذری میانه . ایران. خدایی میتوانی نظرت را در رابطه با کرم بنفشه اخوند تبریزیان و نوع استفاده انرا بگویی و من بدانیم امام موسی کاظم این کرم را چگونه کشف کرد و چگونه این را روی بیماران خود تست کرد و میزان رضایت بیماران از نجویز و نحوه عملکرد امام موسی کاظم را باطلاع ما امت همیشه در انتظار اعلام کند تا شاید قدم خیری برای درمان بیمارانی که باین مرض مهلک دچار هستند شفا پیدا کند. اینجا نظرت را میتوانی بگویی تا من شخصا بمطالعه شما اعتماد کنم
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر. یک کاربرب بنام فاطمه در این سایت که همیشه در رینگ بوکس توسط کاربران قدرت حرف زدن کافییدا کرده . من امیدوارم این اذری قمی هم در دوران کاراموزی خودش بنتایجی دست پیدا کند . باید نشست و دید
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. حجم مغز این بابا را از نوزادی با اراجیف اسلام بسته اند. تغییر این مزخرفات رسوب کرده در مغز این ادم غیر ممکن هست مثل اینکه بگویند ترکی یا فارسی را فراموش بکن. مزخرفات اسلامی قسمتی از سلول های مغزش شده و با درک حقیقت تمام بنیاد و ترکیب شخصیتش فرو میریزد. درست مثل علی شریعتی و سروش و مهاجرانی و رائفی پور که درست شدنی نیستند. اگر مزخرفات اسلامی را از این ها بگیرید هیچ مطلق و بعضی از ان ها مجنون میشوند
  0
  5
  جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
  نظر شما چیست؟