خامنه‌ای پیام داد یا «میرطاهر»؟

 آیت‌الله خامنه‌ای در جریان سخنان تلویزیونی‌اش در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران رادیو فردا :رضا حقیقت نژاد
انتشار پیام ویدئویی آیت‌الله خامنه‌ای درباره بحران شیوع کرونا، موج تازه‌ای از گمانه‌زنی‌ها درباره وضع سلامتی رهبر جمهوری اسلامی را دامن زد.
 
این موضوع درباره خامنه‌ای تازگی ندارد. پانزده سال پیش، مایکل لدین، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر بنیاد برای دفاع از دمکراسی‌ها خبر از مرگ خامنه‌ای داد، ده سال پیش ادعای دوباره او دستمایه گزارش روزنامه گاردین درباره احتمال مرگ خامنه‌ای شد، از پنج سال پیش گزارش‌هایی درباره وجود بدل خامنه‌ای به نام «میرطاهر» شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان را درنوردیده است. خبرهای متعددی درباره ابتلای او به سرطان منتشر شده است.
 
علاوه بر این موضوع سلامت رهبرانی چون خامنه‌ای که کنترل امور یک کشور را در سطح گسترده و عمیقی در اختیار دارند، نیز عجیب نیست.
 
هرگونه تغییر در وضع سلامت او می‌تواند تأثیر عمیق،‌گسترده و فوری بر مناسبات کلان داخلی بگذارد، مسئله جانشینی را برجسته کند، شکاف‌های تازه سیاسی را دامن بزند و حتی در تحلیل و رفتار کشورها و قدرت‌های خارجی تاثیر مستقیم بگذارد، کما اینکه چهل سال پس از سقوط محمدرضا شاه، رابطه بیماری او با سال‌های آخر قدرتش و رفتار کشورها و قدرت‌های خارجی، یک مؤلفه بحث‌برانگیز تاریخی و سیاسی است.
 
با وجود این اهمیت، تمرکز بیش از اندازه بر وضعیت سلامتی و جسمی رهبرانی چون خامنه‌ای می‌تواند مانند یک گرداب توجه افکار عمومی و تحلیل‌گران را از مولفه‌های مهم‌تری چون الگوی حکمرانی او، گفتمان سیاسی و مهره‌چینی‌هایش منحرف کند.
 
رهبر جمهوری اسلامی در آستانه ۸۱ سالگی است، مرگ او در این سن پدیده عجیبی نیست. از قضا در سال‌های اخیر دستگاه تبلیغاتی حکومت با نشان دادن تصاویر او در تخت بیماری، اندکی به عادی‌سازی احتمال مرگ او کمک کرده است ولی این اتفاقات، از تمرکز رسانه‌ای و اجتماعی توأم با وسواس و غیرعادی پیرامون مرگ او نکاسته است.
 
باید اضافه کرد که خشم و نفرت بخش‌هایی از جامعه ایران از عملکرد رهبر جمهوری اسلامی هم در شکل‌گیری این فضا مؤثر بوده است. در این زمینه می‌توان به نمونه مواجهه عمومی با احتمال مرگ جنتی و مرگ خامنه‌ای توجه کرد. عمده مواجهات با مرگ جنتی توأم با جوک و شوخی است ولی درباره مرگ خامنه‌ای توأم با ابراز نفرت و خشم است.
 
در چنین فضایی قابل درک است که نوعی مسابقه پزشکی بین تحلیل‌گران سیاسی در رصد نشانه‌های سلامت رهبر جمهوری اسلامی شکل بگیرد، ولی رفتارهایی چون بدل‌سازی، ردیابی نشانه‌های بیماری، پیگیری برای یافتن دستگاه‌های پزشکی، خبرسازی و میل وافر به دانستن پشت‌پرده سلامت خامنه‌ای، می‌تواند یک فضای پر از ابهام، شایعه و گمانه غیرمستند را بسازد و هاله‌ای پیرامون خامنه‌ای شکل دهد که حتی به درد حکومت هم می‌خورد.
 
دستگاه سیاسی-رسانه‌ای پیرامون خامنه‌ای با تمرکز روی همین شایعات و گمانه‌زنی، هر چند وقت یکبار می‌کوشد ساختار تحلیل و گفتمانی رسانه‌ها و گروه‌های مخالف را بی‌اعتبار کند. روال کار هم ساده است: روزهای متوالی درباره سلامت خامنه‌ای بحث می‌شود، نشانه‌یابی می‌شود، گمانه و شایعه اوج می‌گیرد، بعد خامنه‌ای در یک سخنرانی عمومی ظاهر می‌شود، از یک مراسم نظامی سان می‌بیند یا در یک مراسم عمومی شرکت می‌کند و تصاویری که نشان می‌دهد آقا سر حال است، منتشر می‌شود.
 
چه علی خامنه‌ای در این ویدئو یا آن فیلم بوده و چه شخصیتی جعلی به نام میرطاهر، ما با این واقعیت مواجه هستیم که کماکان نیروهای نظامی ایران به‌ویژه سپاه پاسداران در حداکثر هماهنگی و همفکری با او هستند، او قدرت کنترل نسبی بر نیروهای محافظه‌کار را دارد، تعیین‌کننده اصلی مناسبات سیاست خارجی ایران است، چه وقتی که عقب‌نشینی می‌کند، چه زمانی که لجبازی می‌کند، به طور گسترده در حال مهره‌چینی و گماردن نیروهایی است که آنها «جوان مؤمن انقلابی» می‌داند و ماشین تولید گفتمان و کلید‌واژه‌‌هایش متوقف نشده است.
 
ممکن است بسیاری از مفاهیم او تکراری و خسته‌کننده شده باشند، به سرعت فراموش شوند، برخی پروژه‌های مهمش شکست بخورد،‌ یاران کلیدی مانند قاسم سلیمانی را از دست بدهد ولی ارزیابی کلی این است که در الگوی کلی رفتار و حکمرانی او که مبتنی بر توطئه‌انگاری عمیق، بدبینی نهادینه‌شده به غرب، تضعیف نهادهای قانونی، ساخت گفتمان و شبکه‌های وفادار داخلی، سرکوب سیاسی عمومی، انحصار کانون‌های قدرت و ثروت و راه‌اندازی بازوهای مذهبی-نظامی خارجی است،‌ تغییر خاصی ایجاد نشده است.
 
این رویکردها به ویژه نمونه‌هایی مثل سرکوب قوی داخلی و تسویه حساب با مخالفان را اگر با نمونه‌های سال‌های پایانی عمر آیت‌الله خمینی مقایسه کنیم، شاید به نتیجه برسیم که سرعت یافتن حرص و میل خامنه‌ای برای سرکوب و یکدست‌سازی منابع قدرت، خود نشانه‌ای است از نزدیک‌شدن او به پایان عمرش ولی موضوع مهم‌تر دامنه تأثیراتی است که او با رفتارهای آخر عمرش، دارد بر جای می‌گذارد. میراث خامنه‌ای از خامنه‌ای مهم‌تر است.
مطالب مرتبط: خامنه ای و دکمه مشکوک
+62
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  این گزارش رو من دیدم و بقدری متفاوت بود که یک لحظه با خودم فکر کردم چرا خامنه ای این شکلی شده به نظر یکی دیگه میاد.
  14
  119
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۶
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه

  جلاد تکراری و خسته‌کننده
  11
  100
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::mahdi moud - تهران، ایران::]. دقیقا در این جا چهره او نحیف وشکستنی و بیمار است در صورتیکه د بعضی موارد فکر میکنی ورزشکار است
  11
  88
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  میر سلیم و بیماری خامنه ای که بعضی وقتها شایعه میشود فقط بخاطر فریب اذهان عموم و طولانی کردن عمر رژیم تبهکار اخوندیست و گرنه خامنه ای همان خامنه ای است که در 41 سال گذشته دستش در تمام جنایتهای رژیم بوده و بیماریش هم همچنان که رسانه ها می نویسند و می گویند انقدرها هم خطر ندارد . از 15 سال گذشته که ساعت شماری و وقت گذاشته میشود برای مرگ خامنه ای فقط دروغ اندر دروغ و شایعه برای فریب افکار عمومی بوده.
  9
  76
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  جاى تامل است، ولى چه فرقى میکند؟! سید على یا میر حسین یا میر طاهر یا هر کس دیگرى. افراد مى آیند و میروند، این ذهنیت و نظام است که باید تغییر کند.
  6
  93
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. هیچ ....نیست!
  8
  34
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  هم میرطاهر سقط بشه هم خامنه‌ای.
  5
  80
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  پزشکان و متخصصانی از 4 بیمارستان در آلمان انگلستان روسیه و تهران شبانه روز و هفت روز هفته با یکAPP مشترک سلامتی کفتار پیر خامنه ای شیطان را زیر نظر دارند این جرثومه اسلامی فاسد به این زودی جان به عزرائیل نمیدهد
  5
  58
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::ماساچوست - لیسبون، پرتقال::]. در اون که شکی نیست ولی به متن متن چه ربطی داره
  2
  28
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  البته کمی شک باید کرد، فقط در یک مورد خیلی عجیب است که روی لاله گوش یک خط سیاه از موهای بلند که قیچی یا اصلاح شده اند دیده می شود که بسیار شبیه اصل است ولی چرا در سن 81 همچنان سیاه مانده اند،
  1
  26
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  کلیه ی کتابهای پشت سر۰ بچه بازی۰ بریدن سر کافر. قطع دست چپ و پای راست دزدان...البته اگر مثل رهبران این دین باشی هر سه مسیله مجازات که هیچ جایزه ی حوری و غلمان برای مردان را هم دارد.
  0
  33
  شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  بهترین حرف رو خواهر زده خامنه یی که از براندازانه زد که اگر ما منتظریم خامنه یی بمیره که وضعیت بهتر بشه خیلی‌ در اشتباهیم چون اون هم بمیره یکی‌ نحستر از خودش میاد بر سر کار. ریشه این حکومت رو باید کند و انداخت دور و الی‌ چه علی‌ گدا و چه گدا علی‌...
  0
  40
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  زمان سرنگونی رژیم اخوندی که جهل و خرافات را گسترش میدهد فرا رسیده است.باید سازمان ملل متحد مشروعیت این رژیم را به رسمیت نشناسد ، ۱. کمک به گسترش ویروس کرونا و کمک بخرافات مذهبی ۲. رای ندادن مردم ایران در انتخابات به این رژیم فاسد ۳. آدمکشی و پولشویی برای گروههای نیابتی و ایجاد ترس و وحشت در دنیا و اثرات منفی گذاشتن در اقتصاد جهانی
  0
  15
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
  ۴۰
  babak.iraniii - تهران، ایران
  معلومه خودش نیست همه تا دیدن گفتن این آدم خامنه ای نیست
  0
  8
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  ا ین بابا هر که هست اگه این مارمولکا هستند بعد فوت این رهبر فرزانه چلمک ، شلمک مومیایش می کنن و هرز گاهی یک پریشان حال میگه امام آمد در خوابم(خامنه ای) وگفت دهن مردم را اینطور یا آنطور آسفالت کنید و ولایت مدارها هم میزنند تو سرشون که امامشون شیطان چه نقشه ای برای آخرتشون داره اگه این نشد با این دروغهایی که آخوندها برای متعجب کردن مردم همان ولایت مدارهادرست می کنند برای اینکه ذهن اون گوسفندها تازه تر و مثل فیلمهایه سریالی که مردم منتظر هستند هرچه زودتر بخش بشه بعضی از آخوندها یاد گرفتن دروغهایشان را سریالی میکنن تا گوسفندهایه بیشتری جذب بشوند.
  0
  8
  یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  من این رو ندیدم ولی بعد از سرنگون کردن هواپیما که صحبت کرد و دیدمش به نظرم جون شده بود !! پیش خودم گفتم نکنه بوتاکس زده . حالا که این خبر رو خوندم واقعا شک کردم
  0
  1
  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۴
  نظر شما چیست؟