سیل در لرستان؛ قطع راه ارتباطی صدها روستا

دویچه وله :به گفته معاون استاندار لرستان بر اثر سیل و طغیان رودخانه‌ها راه ارتباطی حدود ۳۵۰ روستا قطع شده است. او می‌گوید آسیب سیل در شهرستان‌های دلفان، کوهدشت، پلدختر و الیگودرز بیشتر ار دیگر مناطق استان بوده است.
 
بارندگی‌های شدید در چند روز اخیر به زیر ساخت‌ها و بناهای استان لرستان خسارت‌های سنگینی وارد کرده و رودخانه‌ها را به طغیان واداشته است.
 
گودرز امیری، معاون هماهنگی امور عمرانی لرستان می‌گوید بر اثر سیل راه ارتباطی حدود ۳۵۰ روستای استان قطع شده است. به گفته او در برخی شهرها پل‌ها تخریب شده و حدود ۳۰ کیلومتر از جاده پلدختر به خرم‌آباد زیر آب رفته و بخش‌هایی از آن تخریب شده است.
 
خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه هفتم اسفند (۲۶ فوریه) از قول امیری گزارش داده که ده‌ها روستا دچار آب گرفتگی شده‌اند و آب لوله‌کشی ده‌ها روستای دیگر قطع شده است.
 
مسعود فلاح، معاون فرمانداری بروجرد می‌گوید بر اثر طغیان رودخانه تعدادی از خیابان‌های شهر غیر قابل عبور شده‌اند و رفت آمد به کندی صورت می‌گیرد. به گفته او دست‌کم ۱۲ روستای بروجرد دچار اب‌گرفتگی شده‌اند و آب وارد برخی خانه‌های مسکونی شده است.
 
بر اثر ادامه بارندگی شدید، آب رودخانه کشکان بسیار بالا آمده و برخی از پل‌های ارتباطی شهر معمولان را سیل برده و برخی دیگر را آب فراگرفته است.
قطع گاز شهر معمولان
حبیب‌اله موسوی، سرپرست بخشداری معمولان به ایسنا گفت: «گاز این شهر روز گذشته به سبب بالا آمدن دبی رودخانه کشکان و ترکیدن لوله گاز در ورودی شهر قطع شده و همچنان قطع است.» شرکت گاز لرستان اعلام کرده که گاز دو هزار و صد مشترک در این شهر قطع شده است.
 
موسوی با بیان این که راه ارتباطی ۲۰ روستای بخش معمولان و ارتباط با مرکز استان و شهرستان قطع شده گفته که شهر معمولان به‌طور کامل "در بن بست ارتباطی" قرار گرفته است.
 
پیمان بهرامی، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان به خبرنگاران گفته است: «به محض اطلاع از قطعی گاز شهر معمولان یک کاروان نفت سفید به وسیله نفتکش از راه چول‌هول ارسال کردیم که متأسفانه مسیر بسته است و در پشت افرینه متوقف شده که به محض باز شدن مسیر کاروان وارد شهر می‌شود.»
 
یکی دیگر از مشکلاتی که بارندگی شدید و سیل در لرستان به وجود آورده قطع برق است که به گفته علیرضا کاکاوند، مدیر عامل شرکت آبفار استان در بسیاری از موارد باعث از کار افتادن موتورخانه‌ها و قطع جریان آب لوله‌کشی شده است.
قطع آب ۷۱ روستا و برق ۳۷ روستا
کاکاوند می‌گوید آب آشامیدنی ۷۱ روستای لرستان قطع شده که ۴۷ روستای آن از توابع شهر پلدختر هستند. او افزود: «یک سری از روستاها نیز  به‌خاطر تخریب پل‌هایی که در مسیر رودخانه کشکان بودند  منجر به خسارت به لوله‌ها شده و در نتیجه آب آشامیدنی آنها قطع شده است.»
 
ظاهرا بیشترین موارد قطع آب به دلیل آسیب دیدن لوله‌ها به مناطقی مربوط می‌شود که لوله‌های اصلی انتقال آب روی پل‌های تخریب شده قرار داشته‌اند.
 
مدیرعامل شرکت آبفار لرستان گفته که با وصل شبکه برق مشکل اکثر روستاهای استان برطرف می‌شود اما در جاهایی که لوله‌ها روی پل‌ها تخریب شدند فقط با فروکش کردن آب رودخانه می‌توان کار بازسازی را آغاز کرد.
 
مطابق گزارش‌ها طی دو روز گذشته آب‌رسانی به برخی روستاهایی که جریان آب آنها قطع شده به وسیله تانکر انجام شده اما به علت بسته بودن راه برخی از آنها و تخریب برخی پل‌ها امکان این کار همه جا فراهم نبوده است.
بسیاری از جاده‌های استان لرستان را آب گرفته و بخش‌هایی را سیل تخریب کرده است فریدون‌ خودنیا، مدیر عامل شرکت برق لرستان از قطع برق ۳۷ روستا در این استان خبر داده و گفته چنانچه میزان بارندگی بیشتر شود "قطعا" مشکلات افزایش می‌یابد.
 
او می‌گوید این آمار مربوط با روستاهایی است که به آنها دسترسی وجود دارد و در مورد مناطقی که راه‌های ارتباطی‌شان قطع شده اطلاع دقیقی در دست نیست. پلدختر با ۲۷ روستای بدون برق بیشترین خسارت را دیده است.
 
خودنیا خاطر نشان کرده که در سطح شهرهای استان لرستان قطع برق رخ نداده و در صورت مساعد شدن وضع هوا قطع برق روستاهایی که با مشکل روبرو هستند تا غروب امروز (چهارشنبه هفتم اسفند) وصل خواهد شد.
 
تا کنون از میزان خسارت‌های سیل و طغیان رودخانه‌ها در استان لرستان برآورد دقیقی ارائه نشده است. با توجه به روند رو به افزایش حجم آب رودخانه کشکان در روز چهارشنبه احتمال طغیان رودخانه در مناطق مسکونی منتفی نیست.
تخلیه هزار واحد مسکونی در پلدختر
صمد چراغی‌پور، شهردار پلدختر از تخلیه هزار واحد مسکونی در غرب این شهر خبر داده و هشدار می‌دهد که با افزایش آب رودخانه کشکان، این رود طغیان می‌کند و بخشی از شهر را آب می‌گیرد.
 
چراغی‌پور به خبرگزاری تسنیم گفت: «دبی رودخانه کشکان در حال حاضر در داخل شهر پلدختر۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ متر مکعب [در ثانیه] است. برآورد ما این است که تا دو هزار و ۵۰۰ متر مکعب هیچ مشکلی نداشته باشیم ولی اگر از این مقدار بیشتر شود با توجه به تکمیل نشدن دیواره ساحلی آب وارد شهر خواهد شد.»
بیش از یک هزار واحد مسکونی در پلدختر به دلیل خطر سیل و تخریب تخلیه شده‌اند به گزارش انتخاب، رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان شامگاه ششم اسفند گفته بود سامانه بارشی در لرستان دارای ۲ موج است که موج نخست از غروب دوشنبه تا غروب سه‌‌شنبه طول کشید و موج دوم که "وضعیت خطرناک‌تری" دارد تازه آغاز شده و تا عصر چهارشنبه ادامه خواهد داشت.
پیش‌بینی سیلاب شدید در پلدختر و شهرهای دیگر
میرزایی افزود: «با تداوم بارش‌ها پیش‌بینی می‌کنیم پیک سیلاب در رودخانه‌ها فردا بعدازظهر اتفاق بیفتد و در بین همه رودخانه‌های لرستان سه کانون بحران شامل حوزه رودخانه کشکان، شهرها و روستاهای مسیر آن، رودخانه تیره دورود، شهر و روستاهای مسیر آن و شهر نورآباد است.»
 
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان می‌گوید پیش‌بینی می‌شود که "دبی سیلابی رودخانه کشکان به چهار هزار و ۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه" برسد و دبی رود تیره نیز با بیش از شش برابر افزایش به ۸۶۳ متر معکب بر ثانیه افزایش یابد.
 
این میزان بسیار فراتر از مقداری است که شهردار پلدختر آن را مرز بحران و جاری سیلاب در مناطق مسکونی شهر عنوان کرده است.
 
در روزهای اخیر بخش‌هایی از استان خوزستان نیز درگیر بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیلاب بوده و جاده اندیمشک به پلدختر هم بسته شده است.
 
میانگین میزان بارندگی در استان لرستان طی دو روز منتهی به بامداد چهارشنبه ۱۰۴ میلی‌متر گزارش شده است. بهروز مرادپور، مدیر کل اداره هواشناسی لرستان می‌گوید بیشترین میزان بارندگی با نزدیک به ۱۴۵ میلی‌متر مربوط به شهر نورآباد و کمترین آن با ۷۰ میلی‌متر در پلدختر بوده است.
 
با این همه حوزه رودخانه کشکان که از پلدختر عبور می‌کند حوزه‌ای وسیع با بیش از۹ هزارو ۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت است و حجم زیادی از آب‌های بالادست وارد آن می‌شود.
+15
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟