سرایت کرونا به بازار ارز؛ نرخ دلار به بالاترین حد در ۱۷ ماه گذشته رسید

یورونیوز :قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین حد در ۱۷ ماه گذشته رسید.
 
پس از آن که بانک مرکزی ایران با آغاز داد و ستدهای روز سه شنبه بازار ارز، نرخ عرضه هر دلار در سامانه رسمی صرافی‌های بانکی را با ۱۰۰ تومان افزایش به ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رساند، بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران نیز به سیر صعودی خود ادامه داد و به ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.
 
آخرین باری هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز ۹ مهر سال ۱۳۹۷ (۱ اکتبر ۲۰۱۸) بازار آزاد تهران ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته شده بود و پس از آن نه تنها هیچ گاه از ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان فراتر نرفته بود، بلکه تا ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان نیز کاهش یافته بود.
 با وجود تاکید مقام های دولت و بانک مرکزی ایران مبنی بر بی تاثیر بودن بازگشت ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(FATF) بر بازار ارز این کشور ولی شتاب رشد بهای دلار در بازار آزاد تهران از روز جمعه و با اعلام رسمی اف‌ای‌تی‌اف مبنی بر ناکافی بودن اقدام‌های ایران برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، افزایش یافته است.
 
البته همزمان شیوع سریع ویروس کرونا در ایران تبادل تجاری ایران به کشورهای همسایه به ویژه عراق، افغانستان و ترکیه را دشوار کرده و همین امر بر نگرانی بازار در خصوص عرضه کافی ارز افزوده است. به طوری که مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران نیز با انتشار توییتی نسبت به خسارت جدی قطع صادرات به دلیل شیوع کرونا هشدار داد. گذشته از این رد کلیات لایحه بودجه دولت برای سال ۱۳۹۹ در مجلس ایران و حاکم شدن جو نزولی بر بازار جهانی نفت، شرایط را برای رشد نرخ ارز در بازار ایران فراهم کرده است. بر همین اساس طی مبادلات روز سه‌شنبه نرخ هر یورو به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان نزدیک شدکه بالاترین سطح در ۱۷ ماه گذشته بود.
 
همچنین صعود قیمت جهانی طلا به دلیل تشدید نگرانی‌ها نسبت به شیوع شتابان کرونا در کره جنوبی و ایتالیا موجب شد تا همزمان با افزایش نرخ دلار در بازار ایران، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا به آستانه ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد که رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.
 
قیمت هر اونس طلا در داد و ستدهای روز سه‌شنبه و در پی سقوط بازارهای سهام و کاهش قیمت نفت به ۱۶۶۰ دلار رسید که بیشترین رقم در ۷ سال گذشته به شمار می‌رود.
+42
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  یک کلام ختم کلام. جای هیچگونه بحث و جدلی نیست که این رژیم لیاقت حکومت را ندارد. با تمام قوا باید تو دهن این حکومت و طرفدارانشون زد. مرگ بر حکومت اسلامی
  3
  74
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران
  بالاخره چند شد دلار ؟ اینهمه زر مفت زد آخرش نگفت چند
  4
  10
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. برو فردوسی بپرس. چشت رو وا کن میبینی همون بالا نوشته
  0
  11
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
  نظر شما چیست؟