ایلان برمن، کارشناس سیاسی آمریکایی: رضا پهلوی می‌تواند «فرمانروای آینده ایران» باشد

صدای آمریکا :«ایلان برمن» معاون ارشد رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن، مقاله‌ای با عنوان «این شخص می‌تواند فرمانروای آینده ایران باشد» و زیرعنوان «پهلوی برای ایران ایده‌هایی دارد» را درباره دیدگاه‌های سیاسی شاهزاده رضا پهلوی منتشر کرده است.
 
برمن در مقاله‌اش در مجله «نشنال اینترست» می‌گوید: «دیدگاه پهلوی، مقاومت بدون خشونت در برابر رژیم مذهبی ایران است.» وی تاکید می‌کند که ولیعهد پیشین ایران «اکنون برجسته‌ترین رهبر اپوزیسیون دموکراتیک سکولار در برابر جمهوری اسلامی است.»
 
به گفته برمن، امروز پهلوی در بسیاری از محافل ایرانیان خارج از کشور، و نیز در «خیابان‌‌» ایران - جایی که شعارهایی در هواداری از پهلوی در اعتراضاتی که از اواخر سال ۲۰۱۷ در سراسر کشور روی داده، به شکل چشمگیری جلوه کرده است - همچنان فردی بااهمیت و به شدت بانفود است.
 
برمن اذعان می‌کند که رضا پهلوی «در میان سیاستگذاران و کارشناسان ایالات متحده که بدون شک نام او را می‌دانند و عموما آشنایی اندکی با دیدگاه‌های او دارند، اهمیت کمتری دارد»؛ اما به تازگی، پهلوی و حامیانش «به چند برابر کردن تلاش‌هایشان برای تعامل» با محافل سیاسی در واشنگتن - جایی که «ولیعهد در ملاقات با اندیشکده‌ها و گروه‌های سیاسی گوناگون، دیدگاه‌هایش درباره آینده ایران و جایگاه آن در جهان را با جزئیات بیان کرده است» پرداخته‌اند.
 
به گفته برمن، پهلوی «بر این باور است که عناصر اصلی رژیم - شامل عناصر ارتش عادی و نیز ارتش مذهبی، موسوم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی – با ادامه وضعیت موجود کنار نیامده‌اند و می‌توان آنها را در مسیر تغییر رژیم قرار داد؛ البته به شرط آن که ۱) یک ‌«راهبرد خروج» به روشنی تعریف شده باشد تا به این ترتیب آنها بدانند که خود را درگیر چه کاری می‌کنند، و ۲) دست‌کم از برخی از دارایی‌هایشان (اقتصادی و سیاسی) تحت نظام جدید محافظت شود.»
 
برمن می‌گوید: «به گفته پهلوی، ایالات متحده برای نیل به این مقصود باید تمرکزش را بر اقدامات هدفمند مانند مسدود کردن اموال و اِعمال ممنوعیت سفر، به عنوان راهی جهت هدف قرار دادن رهبری و طبقه خواص رژیم، تمرکز کند.» وی تاکید می‌کند که «دیدگاه پهلوی اساسا بر مبنای مقاومت بدون خشونت در برابر رژیم مذهبی ایران استوار است.»
 
برمن می‌گوید: «او این ایده که ایرانیان عادی باید بر ضد آیت‌الله‌ها اسلحه به دست بگیرند را قویا رد می‌کند و به جای آن باور دارد که ایجاد یک «انفجار کنترل شده» (درونی) از طریق ابزارهای غیرخشونت‌آمیز که می‌تواند رهبری جدید را روی کار بیاورد، امری ممکن است.» او می‌افزاید که «در این روند ولیعهد خودش را در کسوتی مشابه یک 'وکیل صادق' می‌بیند -- یک شخصیت قدرمند پشت صحنه که می‌تواند گرانش چشمگیر خود را برای حمایت از نهادهای نوظهور یک ایران پسامذهبی به کار بندد.»
 
برمن، که شخصا با ولیعهد سابق ملاقات کرده است، دیدگاه خودش را نیز بیان می‌کند و می‌گوید که «اگر از پهلوی درخواست شود که بر ایران فرمانروایی کند، او احتمالا با این ایده مخالت نخواهد کرد.» اما برمن این نکته را نیز می‌افزاید که «اما تمام این‌ها صرفا به صورت مفهومی باقی می‌ماند.»
 
برمن می‌گوید: «در حال حاضر پیام پهلوی این است که ایالات متحده باید طرز تفکر خود نسبت به ایران را به شکل بنیادین تغییر دهد. از نگاه او، هیچ چیز نمی‌تواند جای جدیت رهبران آمریکا را بگیرد. و اگر این جدیت در حقیقت نمود پیدا کند، در آن صورت ولیعهد مطمئن است که ایالات متحده در«خیابان»های ایران متحدان زیادی را خواهد یافت.»
+175
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  ضمن عرض ارادت خدمت شاهزاده ایلان برمن غلط کرد این آمریکایی‌ها باید یاد بگیرند بروند کشور خودشون را آباد کنند و دست از دخالت و پست رهبری به این کشور و اون کشور دست بردارند قابل توجه است بن لادن خمینی صدام پینوشه و صد مثال دیگه از این دست رفتارهای آمریکاست. رضا پهلوی( که خواسته شخصی من است به عنوان فردی معتدل) یا هر کس دیگر باید توسط خواست فرزندان ملت بزرگ ایران باشد.
  15
  50
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  پس لطفا "کار" ایشان را سختتر و دشوارتر نکنید و این امر با کمک کردن به او و مردم ایران پایان می یابد که اگر فشارهای اقتصادی و سیاسی بیشتر و موثر تری بر ضحاکان ایرانی روا دارید! نامرد و بیشرف نباشید!
  11
  48
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
  ۳۵
  dada mehrdad - تهران، ایران

  به دور از تعصب و هر گونه جو گیری تنها گزینه قابل اطمینان رضا پهلویست به نظر من ایران و مردم ایران به این خاندان خیلی بدهکار هستن ما مردم خیلی ناسپاسی و بد کردیم به پهلویهاا. امیدوارم روزی بیاید که ولیعهد در ایران باشد و ما جشن پیروزی بگیریم . البته امیدوارم کمی این نیرو های مثلا روشنفکر هم عقل به سرشان برگرده و از ولیعهد پشتیبانی کنن..
  19
  70
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
  ۵۱
  نادراعتمادالممالک - دوبلین، ایرلند

  فکرشو بکنید اگر بعد از فوت محمدرضا شاه پسرش با اینهمه دانش و بینش جانشینش میشد البته در سیستم پادشاهی پارلمانی که مورد تایید شاهزاده هم هست همچنین با اینهمه استعداد ایرانی که داریم الان کجا بودیم ولی متاسفانه روشنفکرنماهای خیانتکار با نشستن پای منبر اخوند این بلا را سر سرزمینمان اوردند و الانم همین روشنفکر نماها و سلبرتی های نون به نرخ روز خور با پشتیبانی نکردن از شاهزاده دارن ضربه دیگری به مملکتمون میزنند که تا چند نسل دیگه اثرش باقی میمونه
  15
  61
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  تنها راه نجات ایران و ایرانی برگشت خاندان پهلوی به ایران و در دست گرفتن قدرت ایران است!
  16
  46
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  ایلان برمن نمیتونه ایلان برمن باشه احتمالن حسن ، حسین ، تقى ،نقى یه همچین چیزى بوده اسمش ، تغییر نام داده ، یه آدم عاقل غیر شیعه هیچوقت به سلطان بازى و نطفه پرستى و کمر مقدس داشتن پادشاه و زرنگى از نطفه به بچش منتقل میشه و این قبیل چرندیات معتقد نیست ، همچنین دوران فضولى یک کشور در أمور داخلى کشورهاى دیگر و تعیین پادشاه توسط انگلیس و فرانسه ( مثل نصب و خلع و تبعید رضا شاه ایران توسط ملکه انگلیس ) هم تموم شده پس حسن آقا یا حسین آقا هر چى که أسمت هست فعلن ایلان برمن فضولى موقوف
  35
  12
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
  ۴۳
  khodekhoda - شیراز، ایران

  واقعا آرزو دارم اون روز رو ببینم . نه فقط به خاطر اینکه وضع ایران بهتر میشه بلکه به این علت که حق به حق دار میرسه .
  14
  62
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  فراموش نشود حکومت پهلوی یک ویرانه از قاجاریه تحویل گرفت و ایران را بسوی مدرنیسم کشاند ولی امروز روزگار دیگری است و شاهزاده اگر موفق شود باید فقط یک مقام تشریفاتی باشد مثل کشورهای اسکاندیناوی و اسپانیا. و هر قانون اجرایی صد در صد باید در یک مجلس تاییدیه بگیرد القاب افراطی هیچ ارزشی ندارد اگر این شده بود عنقلابی با طراحان خارجی و خیانتکاران داخلی صورت نمیگرفت۰
  3
  22
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. بعد از شهریور 20 هم در ایران جوی بوجود آمده بود که شاه جوان تحصیلکرده خارج هست و دمکرات هست و ...نتیجه ولی دیکتاتور خونخوار دیگری شد که گزارشهای سازمان ملل لیست حقوق بشری اون رو که منتشر میکرد وضع ایران از همه دنیا بدتر بود
  21
  11
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  [::dada mehrdad - تهران، ایران::]. ملت ایران چه چیزی به آن خاندان بدهکار هستند؟کم برده اند؟کم خورده اند؟در فرانسه و اسپانیا و آمریکا ملک و املاک دارند. کدام یک از شماها که چنین برای او سینه چاک می کنید از او خیری دیده اید؟تا حالا یک دلار از او در داخل کشور صرف باز سازی ویرانی ها در زلزلهُ کردستان و سیلاب استان گلستان و سیلاب بلوچستان دیده اید؟
  31
  7
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  تشریف آوردن ایشان دو حال بیشتر ندارد: یا می آید که کیسهُ خود را پُر کند و ببرد و یا می آید که انتقام بگیرد.از من گفتن بود.من مُرده و شما زنده. خواهیم دید.برای من البته آمدن یا نیامدن شان امری علی السویه است. ولی روزی را می بینم که با فریاد«حیا کن رها کن» او را هم از تخت طاووس به زیر می کشید.
  30
  8
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  از چاله به چاه، یکی بایست بیاد جنم داشته باشه. کسی جرات نکنه زیر آبی بره. یکی مثل پدربزرگش که هر 500 سال یکدونه ازشون پیدا میشه.
  10
  10
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]دروغ که حناق نیست، گزارش های سازمان ملل را هم جیمی کارترو اروپاییان گدا گرسنه که چشمش دیدن ژاپنی دیگر را نداشتند تهیه میکردند و به قعر فلاکت پرتاب کردند ایران را.
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. نه چنین چیزی نیست. گزارشهای عفو بین الملل کاملا مستدل و برمبنای بازدید از زندانها و مصاحبه با زندانیان صورت گرفته است. من گزارش نوامبر 1978 رو اینجا دارم خودت هم میتونی از سایت امنستی اینترنشنال دانلود کنی. از زندانیان در زیر شکنجه اعتراف گرفته میشده و در دادگاه از همان اعترافات استفاده میشده در ضمن دادگاههای نظامی را برای جرمهای سیاسی استفاده میکرده اند و لیست مجازاتها از قبل آماده بوده اینرو دکتر محمد باهری وزیر دادگستری شاه در خاطرات خودش تائید کرده است خواستی برو ببین!!
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. شما باید این رویه رو که هرکس مطلبی گفت خوشتون نیومد میگذارید به حساب دروغ یا به طرف انگ میزنید بذارید کنار روش درستی نیست فقط هم به جر و بحث و دعوا منتهی میشه..حداقل از طرف مقابل بپرس مدرک ارائه بده اگر مدرک نداد اون موقع یه حرفی...اینا رو میگم چون بسلامتی امریکا نشین هستی و ...الان سال 2020 شده اطلاعات در اختیار همه هست.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  ۳۴
  gholdor - ناتینگهام، انگلستان
  بزرگترین اشتباه این هست که از چاله به چاه بیافتیم . حکومت موروثی باعث نابودی کشور مبشود پس گزینه حکومت شاهنشاهی و سلطنتی بدترین خواهد بود . مثل حکومت قاجاریه که یکی قلدر و خوبلاگ کشور رو اداره کرد و دیگی عیاش و فاسد نصف ایران رو برای تعدادی زن واگذار کرد . از کسانی که صحبت از شاه میکنند تقاضا دارم دو سه ساعتی تاریخ مطالعه کنند بلکه بیدار شوند
  4
  2
  ‌پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
  نظر شما چیست؟