روز مهندس و اعتراض یک مادر به بیکاری فرزندش با مدرک مهندسی +ویدیو

ایران وایر :این گزارش توسط تعدادی از شهروندخبرنگاران ایران‌وایر تهیه و ارسال شده است. در این گزارش «شهین غلامی» یکی از بازماندگان فاجعه سینما رکس آبادان را مشاهده می‌کنید که در روز «مهندس» به نشانه اعتراض به بیکاری تنها فرزندش مقابل در اصلی پالایشگاه آبادان اعتصاب کرده است. این مادر ۶۰ ساله آبادانی به سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی نوشته است: «در روز مهندس، بیکاری و سرگردانی فرزند مهندسم را چه کسی پاسخ‌گوست؟» یکی از کارکنان پالایشگاه آبادان به ایران‌وایر می‌گوید: «خانم غلامی را در شهر همه می‌شناسند. تنها کسی است که در سال‌های گذشته روبروی ساختمان سابق «سیما رکس» هرسال شمع روشن می‌کند. در سال جاری فقط ۳ نامه را خطاب به بخشی که من در آن کار می‌کنم نوشته و ارسال کرده است. فقط فرزند خانم غلامی نیست، هزاران آبادانی در شهر بیکار هستند و در مقابل آن، هزاران غیرآبادانی در پالایشگاه استخدام شده‌اند. چند سالی می‌شود که استخدام غیربومی‌ها به یک مشکل اساسی در آبادان تبدیل شده است. در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰ آبادانی به‌صورت قراردادی در پالایشگاه کار می‌کنند. قرارداد آن‌ها به‌صورت پیمانی است و مدت آن به ۶ ماه نمی‌رسد. طبق قانون قراردادهای زیر ۶ ماه هیچ‌گونه مزایایی ندارند؛ اما غیربومی‌ها یا استخدام می‌شوند و یا قراردادهای سالیانه به آن‌ها بسته می‌شوند.»
 
این کارمند مسوول در پالایشگاه آبادان در ادامه به ایران‌وایر می‌گوید: «کسانی که قرارداد‌های آن‌ها زیر ۶ ماه است در ماه پنجم به شکل اتوماتیک اخراج می‌شوند، اگر پارتی یا آشنایی داشته باشند ۴ ماه بعد مجددا با قرارداد شش ماه استخدام می‌شوند و ماه پنجم باز بیکار می‌شوند درحالی‌که همکاران غیربومی ما این‌گونه نیستند. با آن‌ها قرارداد‌های چندساله بسته می‌شود و حدودا ۳ ماه مانده با اتمام قرارداد مجدد با آن‌ها قراردادی بسته می‌شود.»
 
در یکی از گزارش‌هایی که از اعتراض این مادر آبادانی برای ایران‌وایر ارسال شده است یک شهروند خطاب به وزیر نفت در دولت حسن روحانی می‌گوید: «آقای زنگنه، گفته‌اید با سیلی صورتتان را سرخ می‌کنید، اینجا در ورودی پالایشگاه آبادان است، این یکی از ده‌ها پارکینگ پالایشگاه آبادان است، در این پارکینگ ماشین‌های لاکچری پارک است که از حقوقی که شما به غیربومی‌ها پرداخت می‌کنید خریداری‌شده، آقای زنگنه کسی که با سیلی صورتش را سرخ‌کرده شما نیستید، این خانم است. آقای زنگنه دری که باز است و خیلی‌ها از آن در می‌توانند استخدام وزارت نفت بشوند را به ما نشان بدهید. آن سیلی را ما خورده‌ایم نه کسانی که حقوق نجومی می‌گیرند.»
 
یکی دیگر از فعالین مدنی در آبادان به ایران‌وایر می‌گوید: «خانم غلامی بیماری قلبی دارد، بازنشسته آموزش‌وپرورش آبادان است. با این سن و وضعیت بیماری‌اش باید در خانه باشد نه اینکه دنبال استخدام فرزندش باشد. خانم غلامی و همسر مرحومش هر دو استخدام زمان شاه هستند، برای این شهر و کشور زحمت کشیده‌اند بعد جمهوری اسلامی نمی‌تواند تک‌فرزند آن‌ها را استخدام کند؟ موضوع فقط فرزند خانم غلامی نیست، موضوع این است که از هزاران خانواده‌ای که در آبادان فرزندشان بیکار است فقط یک نفر مقابل در پالایشگاه در روز مهندس اعتراض کرد.»
+56
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  ایکاش مسئولین گرامی همیشه زحمتکش سایت، آن ویدئویی که خارمنه ایی در چند سال گذشته در جمع شنوندگان گفته بود: کار میخواهید؟! بدرک که بیکارید! در پایین این گزارش درج میکردید. با سپاس از زحمت شبانه و روزی شما مسئولین وفادار و پشتیبان آزادی و تبادل نظر!
  5
  8
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  این خانم باید برود از مسئولین سایت ایران تایر! و بازماندگان خودکشی نکردهُ شاه سابق درخواست کار برای پسرش کند.البته الان در دنیا مدرک داشتن خیلی مهم نیست و داشتن تجربهُ کاری در حیطهُ کاریِ مربوطه مهم است. اصلأ -فرض محال-گیریم رضا دیبا برگردد،آیا برای بیکاران کار ایجاد میکند؟خیر.آیا انتقام می گیرد؟بله.در هردوحالت این خانم ضرر می کند.توضیح واضح اینکه: خودِ رضا دیبا بیکار است!
  21
  3
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  *تمام این بیماری‌ها که آمدهدر ایران به اندازه خمینی که آمد برای ایران ‌و ایرانی خطرناک نبوده*
  3
  14
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  حرف دل و درد دل تمام مادرای ایرانی .
  2
  11
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  خیلی هارو میشناسم که تو اروپا یا آمریکا مدرک مهندسی‌ دارن ولی‌ کار‌های دست پایین انجام میدان، تو ایران هرکی‌ مهندس می‌شه انتظار داره یه دفتر بش بدن بره مهندس بازی کنه، خوب برو مسافر کشی‌ کن، پیتززا بزن، کار کردن که عیب نیست از پائین شروع کن تا به بلندی برسی‌
  13
  6
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  امروزه دنیا مدرک بیشتر فوق دیپلم و کاربردی هست تا بتونن کار بکنن و جذب بازار کار بشن، خیلی کم تحصیلات تکمیلی . اما ایران برای عنوان پرستیژ دکتر ،همه میرن تحصیلات تکمیلی. زمین و دریا ی ایران قبلا بهترین محصول وخاویار دنیا رو میداد اما مثلا مهندس کشاورزی مدرک فوق لیسانس دستش هست میخواد پشت میز بشینه دولت استخدامش کنه وحاضره به هر ذلتی تن بده استخدام بشه واین یعنی چسبیدن به بدنه دولت رمز بقای رژیمهای فاسدهست، او حاضر نیست روی زمین خودش کار کنه همان زمینی که قدیما پدران و پدربزرگهاش بهترین زعفران یا برنج دنیا رو کشت میکردن بااینکه مدرک نداشتن .
  3
  6
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۴۱
  Dariushlondon - لندن، انگلستان
  حق دارد که اعتراض کند ولی من با داشتن مدرک لیسانس عمران و فوق لیسانس ساختمان سازی ان کاری که حقم باشد و مربوط به رشته باشد را نگرفتم و نقشه برداری بهم دادند انهم کار ازاد و اصلا نمی گذارند وارد تخصص خودت شوی چون انقدر ادم گشنه و بدون مدرک از خلل قانون و واسطه بازی استفاده می کنند. که اگر حرف بزنیم می گویند دنبال شر هستی. عدالت هیچ جا نیست و انگلیس غوغا می کند از فساد اداری و تبعیض و غیره حالا ایران پیشکش چون جوان ایرانی مهندس یا دکتر شده فکر کرده رو تخت سلطنت می نشیند ولی نفهمیده دنیا خر تو خر شده و همه چیز شده پول و واسطه کاری، نژاد و غیره.
  3
  3
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. دوست عزیز ولی دیوانه من، جناب ...سافران، خیلی سریع با یک روانپزشک تماس بگیرید و درخواست کمک بکنید.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  برای کارفرما مدرک توام باتجربه ارزش دارد،متاسفانه در ج.ا مدارک دانشگاه ازاد توام با تجربه کاری نیست.بعد از انقلاب( جهت سرگرم کردن جوانان حداقل بمدت ۴ سال) دانشگاه های مختلف(کشکی) راه اندازی شد فقط باعث ایجاد یک شخصیت کاذب در این افراد میشود
  1
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۸
  نظر شما چیست؟