اخبار مهم کرونا در ایران : وزیر بهداشت ترکیه: اگر قم قرنطینه می‌شد نیازی به بستن مرزها نبود

یورونیوز :معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تایید کرد که یک نفر در همدان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد.
 
منوچهر کرمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: «شناسایی موارد مشکوک به ویروس کرونا در استان همدان از چهارشنبه گذشته آغاز شده و تاکنون بیشتر مبتلایان به این ویروس بهبود کامل پیدا کرده‌اند.»
ادامه تعطیلی مدارس تهران و البرز
همزمان با افزایش سرعت شیوع ویروس کرونا در ایران، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران از تعطیلی تمامی مدارس پایتخت برای مقابله و پیشگیری از گسترش بیماری کرونا در سه‌شنبه (ششم اسفندماه) خبر داد و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران نیز اعلام کرد که تمامی مراکز ورزشی، خانه‌های کودک و سراهای محلات در تهران تعطیل شده‌اند.
 
همچنین مدیرکل آموزش و پرورش البرز نیز تایید کرد که بر اساس مصوبه قرارگاه پدافند زیستی استان، تمام مدارس این استان برای پیشگیری از بیماری کرونا تا پایان هفته جاری تعطیل شد.
دو پزشک ایرانی مبتلا شدند
علی اکبر ولایتی، رییس بیمارستان مسیح دانشوری در تهران پایتخت ایران، اعلام کرد:«دو نفر از اعضاء تیم پزشکی این بیمارستان به طور قطعی مبتلا به کرونا شدند اما دیگر همکاران مشکلی ندارند.»
ترکیه: قم باید قرنطینه می‌شد
فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه روز دوشنبه در گفتگو با روزنامه «حریت» در مورد دلیل بستن مرزهای این کشور با ایران در پی شیوع ویروس کرونا گفت:«مشاهده موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران از شهر قم شروع شد. در گفتگو با سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران درخواست کردم که شهر قم نیز مانند شهر ووهان چین قرنطینه شود.»
 
آقای کوجا افزود: «ولی ایران اعلام کرد که قرنطینه قم ممکن نیست و در پی این پاسخ، ما مجبور به بستن مرزهایمان با این کشور شدیم.»
 
وزیر بهداشت ترکیه تصریح کرد:«اگر شهر قم قرنطینه می‌شد، دیگر نیازی به اتخاذ تدابیر دیگر و بستن مرزها نبود. چنان که ایتالیا منطقه‌ای که در آن ویروس مشاهده شده را قرنطینه کرد و کار صحیحی بود، چین نیز ووهان را قرنطینه کرد و مراودات ترکیه نیز با این کشورها ادامه دارد.»
مسافران ویروس را از ایران به عراق و عمان بردند
عراق از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر دارد؛ فرد بیمار یکی از شهروندان ایران است. بنا بر اعلام مقامات این کشور، فرد مبتلا یک طلبه ایرانی در شهر نجف بوده است.
 
همچنین وزارت بهداشت عمان نیز اعلام کرد که نتایج آزمایش دو زن عمانی که از سفر به ایران بازگشته بودند، مثبت بوده و آنها به دلیل ابتلا به ویروس کرونا تحت مراقبت ویژه قرار گرفته‌اند.
شمار مبتلایان به کرونا در ایران به ۶۴ نفر رسید
وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که شمار مبتلایان ویروس کرونا به ۶۴ نفر رسیده است. از جمله موارد جدید، مثبت بودن آزمایش‌ دو نفر در اصفهان بوده است.
 
ایسنا به نقل از آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نوشت: «این ۲ بیمار خانم و ۵۲ و ۷۲ ساله هستند که یکی از آنها بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده و نفر دوم همچنان در بیمارستان بستری است.»
 
او افزود که نمونه آزمایش این افراد طی روزهای گذشته به تهران ارسال شده و اکنون نتیجه آن مثبت اعلام شده است.
نماینده مردم قم از فوت ۵۰ نفر در پی ابتلا به کرونا در این شهر خبر داد
احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بامداد دوشنبه در حاشیه جسله علنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند... تا دیشب حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند. وزیر بهداشت در این قضیه مقصر است.»
 
بنا بر گزارش ایلنا آقای امیرآبادی فراهانی اعلام کرد: «قم از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و به نظرم عملکرد دولت در کنترل این ویروس ناموفق بوده است... در حال حاضر پرستاران لباس مناسب قرنطینه ندارند و با ترس و دلهره به بیماران رسیدگی می‌کنند... مشکلات فراوانی برای پرستاران با وجود آمده و امکانات کمی وجود دارد، همچنین قم با کمبود کیت‌های آزمایشگاهی مواجه است.»
 
او تاکید کرد: «درست است که باید آرامش را حفظ کنیم، اما نباید ابعاد بحران را به گونه‌ای تحت نظر قرار دهیم که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است... متاسفانه سه هفته است کرونا به قم آمده و این موضوع دیر اعلام شده است.»
معاون وزارت بهداشت: ۵۰ کشته صحت ندارد، یک چهارم این آمار هم صحیح باشد استعفا می‌کنم
این در حالیست که ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت این ادعا را تکذیب کرد. آقای حریرچی روز دوشنبه ۵ اسفند در جلسه سخنگوی دولت، همچنین وعده داد در صورتی که ادعاهایش غلط باشند، از سمت خود استعفا خواهد داد.
 
ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ادعای نماینده شهر قم در مورد جان باختن ۵۰ نفر بر اثر کرونا در این شهر را تکذیب کرد و افزود: «اطلاعات در خصوص بیماران و کسانی که آلوده شده‌اند منحصرا در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد و نمایندگان مجلس و دیگر افراد به این اطلاعات دسترسی ندارند.» آقای حریرچی همچنین در ادامه اظهار داشت: «البته ممکن است در این میان سوتفاهم‌هایی پیش آید. چرا که به دلیل شباهت علائم آنفولانزا و کرونا، افراد تصور کنند، کسی که در اثر آنفولانزا فوت کرده است به کرونا مبتلا بوده است.»
 
حریرچی ادامه داد: اگر واقعا اطلاعات نماینده قم درست باشد و حتی یک سوم این هم باشد اعلام کند، اسامی را هم اعلام کند بنده بلافاصله استعفا خواهم داد.»
 
ساعاتی پس از اظهارات آقای حریرچی، احمد امیرآبادی فراهانی به خبرنگاران اعلام کرد اسامی ۴۰ نفر از کسانی که فوت کرده‌اند را به وزارت بهداشت ارسال کرده است و حالا منتظر است حریرچی از سمت خود استعفا دهد.
 
از سوی دیگر در حالی که برخی رسانه‌ها اعلام کردند سعید نمکی وزیر بهداشت استعفا کرده است، این شایعه پس از ساعاتی از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد.
تایید اولین موارد ابتلا به کرونا در کویت و بحرین
دولت کویت و پادشاهی بحرین روز دوشنبه از تایید اولین موارد ابتلا به کرونا در کشورشان خبر دادند. آنها تاکید کردند که این ویروس از ایران به کشورهایشان منتقل شده است.
 
وزیر بهداشت کویت اعلام کرد آزمایش کرونای سه نفر که از شهر مشهد در ایران به کویت بازگشته‌اند، مثبت بوده است.
کویت پروازهای خود به ایران را به حالت تعلیق درآورده و برنامه تخلیه شهروندان خود از ایران را آغاز کرده است. بندرهای این کشور نیز به روی کشتی‌های ایرانی بسته شده است.
 
وزیر بهداشت بحرین نیز اعلام کرد که یکی از شهروندان این کشور که از ایران برگشته، به این ویروس آلوده شده است. فرد آلوده به بیمارستان منتقل شده و تمام افرادی که با او در تماس بودند نیز برای آزمایش فراخوانده شده‌اند.
وزیر صحت عامه افغانستان از تایید اولین مورد ابتلا به «کووید-۱۹» در این کشور خبر داد
وزیر صحت عامه افغانستان روز دوشنبه از تایید اولین مورد ابتلا به «کووید-۱۹» در این کشور خبر داد.
 
فیروزالدین فیروز در کابل اعلام کرد که ابتلای یکی از سه نفری که در ولایت هرات مشکوک به آلودگی به ویروس کرونا بوده‌اند، تایید شده است.
 
او از اعلام وضعیت اضطراری در این ولایت خبر داد.
شمار مبتلایان به کرونا در ایران به ۴۷ نفر و تعداد جان باختگان به ۱۲ نفر رسید
اسدالله عباسی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران روز دوشنبه به نقل از وزیر بهداشت اعلام کرد که شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در ایران به ۴۷ نفر و تعداد جان باختگان به ۱۲ نفر رسیده است.
 
پیش از این تا پایان روز یکشنبه شمار قربانیان ۸ نفر و مبتلایان به ۴۳ مورد اعلام شده بود.
 
او با اشاره به سخنان وزیر بهداشت در جریان جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که عامل شیوع کرونا در ایران، افرادی بودند که از مبادی خروجیِ غیرقانونی از پاکستان، افغانستان و چین به ایران آمده‌اند.
وزیر بهداشت ایران: مشکلی در خصوص کمبود ماسک و ژل ضد عفونی وجود ندارد
در حالی که گزارش‌ها حاکی از کمیاب شدن محلول‌ها و ژل‌های ضد عفونی و همچنین ماسک‌های بهداشتی است. در همین راستا رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو روز دوشنبه ۵ اسفند گفت: «تولید ژل و محلول‌های ضد عفونی کننده دست در کشور افزایش یافته و به حدود نیم میلیون قلم در روز رسیده و تا آخر هفته این میزان به یک میلیون قلم در روز می رسد و کمبود آن رفع می‌شود.»
 
از سوی دیگر روز دوشنبه کویت اعلام کرد که ۳ نفر از جمله یک سعودی که اخیرا از ایران سفر کرده بودند، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
ارمنستان مرز خود را با ایران بست
در آخرین واکنش‌ها به تحولات ایران، دولت ارمنستان اعلام کرد مرز زمینی خود را ایران «برای مدت دو هفته» خواهد بست.
 
این خبر در پایان روز یکشنبه از سوی نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور اعلام شد. این تصمیم دولت ارمنستان از سوی تیگران آوینیان، معاون نخست‌وزیر نیز در توییتر اعلام شد.
 
آقای آوینیان در پیام توییتری خود نوشت: «بنا به تصمیم دولت ارمنستان، به مدت دو هفته مرزهای هوایی و زمینی با ایران برای مسافران بسته خواهد بود.»
 
نیکول پاشینیان همچنین اعلام کرد که از روز دوشنبه کمیسیونی ویژه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ارمنستان کار خود را آغاز خواهد کرد. قرار است در اولین نشست این کمیسیون در بامداد دوشنبه، درباره اجرای دیگر اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از ایران به این همسایه شمالی تصمیم‌گیری شود.
وزارت بهداشت: مستقیما به بیمارستان‌ها نروید
در داخل ایران نیز به دنبال پرسشهای پیش آمده در خصوص نحوه درمان این بیماری در ایران، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت از مردم خواست مستقیما به بیمارستان‌ها نروند.
 
رضا گلپیرا در این رابطه به خبرگزاری ایسنا گفت: «وزارت بهداشت در تمام محلات مرکز جامع سلامت دارد... با سازمان نظام پزشکی هماهنگ کردیم که تمام مطب‌های پزشکی هم بتوانند این بیماران را که دارای علائم هستند، ویزیت کنند. اگر افراد پس از مراجعه به این پزشکان، علائم کرونا داشتند سپس به بیمارستان‌ها مراجعه کنند.»
+67
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان

  قم را خیلیها گفتند قرنطینه کنید ،تا اینکه خود خدا برای همیشه اونو قرنطینه کرد.این خوک دانی بدتر از ویروس داده بیرون که علیه بشریت هستند انهم انگلی کثیف بنام اخوند.خبر خوش هم از امروز کلیه مراسم مردار پرستی، علی پرستی و خامنه ای پرستی هم تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.
  4
  54
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  اگر آنطوری که کشورهای همسایه ایران میگویند درست باشد که مسافران ایرانی عازم کشورهای همسایه مبتلا به ویروس کرونا هستند باید شرایط ایران را خیلی بحرانی دانست که عمامه داران جمهوری اس. هالی ایران کاملا دروغ میگویند و تعدا د مبتلایان به ویروس کرونا در ایران باید بالای صد هزار یا 200 هزار نفر باشد نه هفتاد یا 80 نفر دلیلش هم اینه که از هر سری مسافر ایرانی عازم به خارج یکی دو نفر مبتلا به ویروس کرونا هستند و تمام مسافران عازم به خارج فقط از شهر قم نیستند از همه شهرهای ایران هستند
  1
  45
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. تنها در قم در هفته پیش تعداد مبتلایان ۶۰۰۰نفر بودند، انهم مبتلایانی که امار ان را داشتند،نه کسانیکه هنوز به عنوان الوده ثبت نشده بودند، حالا شما شهرهای بزرگ مثل تهرن فکر کنید چقدر خواهد بود!
  2
  18
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  *این بخاطر اینکه رژیم ایرانی دوست ایران تمام ماسکها را با قیمت فراوان به کشور دوست چین ارسال می‌کنند چون چینی ها مهم‌تر از ایرانی ها هستند و بقیه ماسکها هم‌ توسط خود فروشگاهها و‌داروخامه ها احتکار میشه تا بتونند با قیمت ۱۰۰ برابر قیمت اصلی بفروشند و‌این بر می گرده به وجدان و شرف ایرانی نسبت به هموطنش. وقتی خودمون به خودمون رحم نمی کنیم چه توقعی داریم رژیم منحوس خمینی بهمون رحم کنه*
  1
  17
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  *تمام این بیماری‌ها که آمده به اندازه خمینی که آمد برای ایران ‌و ایرانی خطرناک نبوده*
  1
  22
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  نه آقای محترم .شما باید بگین اگه قم چهل سال پیش قرنطینه میشد تمام دنیا الان مرزاش به روی همه ایرانیا باز بود . ویروسه اصلی چهل سال پیش اومده . بدبختی مال الان نیست چهل ساله که این ویروس داره مردمو از همه ی دنیا دور میکنه . لعنت به همشون
  1
  15
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  عدم قرنطینه قم می تونست خیلی بیشتر از تمهیدات فعلی، موثر باشه والبته هزینه اش هم کمتر بود. لااقل 95 درصد خروج و ورود به این شهر بحران زده رو کمتر می کرد. اما آنها اینکار نکردند تا وجهه این شهر عفونی رو خراب نکنندو یک خیانت بزرگ در حق مردم ایران هست که در این گرفتاری ها مضطرب و درگیر یک اپیدمی شده اند. خیانتی که تاریخ ثبت خواهد کرد.
  1
  10
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  شیر در حال احتزار بود و با صداى بلند زار میزد، روباه بر سر او آمد و در حالیکه او را دلدارى میداد گفت: بالاخره همه ما میمیریم و شما که سلطان حیوانات هستید، زشت است اینقدر آه و ناله میکنید. شیر اشکریزان گفت؛ از این نمیگریم که میمیرم، گریه ام از آنست که خواهند گفت در اثر لگد خَر مرده است! داستان مردم ایران هم بى شباهت به این موضوع نیست. از این ناراحت نیستیم که در حال جان دادن بدست حکومتى جنایتکار و قسى القلب هستیم، عصبانیت ما بیشتر از آن جهت هست که بدست دشمنى جان میدهیم که علاوه بر صفات رذیله مذکور، بیشعور و احمق هم هست!
  1
  9
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  احمد امیرآبادی نماینده قم در مجلس خفتگان جمهوری اس.هالی ایران مبتلا به ویروس کرونا است و وقتی حالش خراب شد بردند بیمارستان در مجلس صندلیش را ضد عفونی کردند
  1
  8
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  من معتقدم اگر قم .....میشد اثرش از قرطینه خیلی بهتر بود وامکان زیاد داشت حداقل تا چندصد سال دیگر در ایران و خاورمیانه هیچ ویروسی پیدا نمیشد
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر کلا قم رو ٤٥ سال پیش قرنطینه میکردن خیلی موثرتر بود
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۰
  ۴۹
  صدای زن ایران - پاریس، فرانسه
  . امروز یکی ازدوستانم که در اداره بهزیستی تبریز کار میکند ماجرای مهم و ناسف اوری را تعریف کرد:. دیشب یک اقایی از یکی از روستاهای آذربایجان شرقی با بهزیستی تماس گرفته و گفنه است که یک ملایی که در قم زندگی میکرد از ترس بیماری کرونا از شهر قم فرار کرده و به زادگاهش در روستایی در اذربایجان شرقی بر گشنه است. این اقا از بهریستی تقاضا کرد که بیاییند و این ملا را ببرند بیمارستان چون مربض احوال بنظر میرسد مرتب سرفه میکند و ابریزش دماغ داره !!! . این اقا شاکی بوده و میگفته که ملای فراری از قم الان در مسجد محله شان نماز جماعت برپا میکند و از این نظر مردم شدیدا ناراضی هستند چون همه مردم به ملا مشکوک شده اند و فکر میکنند که در قم مبتلا به کرونا شده و با حاضر شدن در مسجد بقیه مردم رو در خطر قرار میدهد. ایکاش دولت بلافاصله کل شهر قم را قرنطینه میکرد و مانع خروج مردم از قم میشد . متاسفانه این کار صورت نگرفته و اخوندها از قم در رفته و ویروس کرونا را دارند در سراسر ایران پخش میکنند چون این اخوندها در مساجد حاضر میشن که تعداد زیادی از مردم برای خواندن نماز جمعه به مسجد میرن
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  اکثر رانت خواران ایران ریشه در قم دارند،بعلت مسافرت بیش از حد این افراد با چین برای وارد کردن اجناس بنجل چینی ،این بیماری را در قم شایع کردند،بالاخره خیاط در کوزه افتاد.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۴
  نظر شما چیست؟