اخبار مهم کرونا در ایران: خرید و فروش ماسک ممنوع شد

دویچه وله :نماینده قم در مجلس ایران می‌گوید ۵۰ نفر در این شهر در اثر بیماری کرونا فوت شده‌اند. آمار رسمی دولت ۱۲ نفر است. علیرغم وخامت اوضاع در قم، هنوز این شهر قرنطینه نشده است. آخرین خبرها درباره شیوع کرونا در ایران.
یک مرد مبتلا به کرونا در نیشابور درگذشت
دکتر محسن عظیمی نژاد، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور روز دوشنبه پنجم اسفند با صدور بیانیه‌ای‌ اعلام کرد که از ۲۰ بیمار بستری شده وضعیت ۱۰ نفر بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شدند. اما یک نفر از این بیماران شب گذشته فوت کرده است. طبق گفته عظیمی‌نژاد آزمایشات اولیه شواهدی مبنی بر ابتلای او به کرونا را نشان می‌دهد.
 
پیش از فوت این مرد مبتلا به ویروس کرونا، در نیشابور خبری در ارتباط با ورود کاروانی از قم به نیشابور پخش شده بود.
 
علیرضا قامتی فرماندار نیشابور این خبر را تکذیب کرد و گفت: «اخبار مربوط به ورود کاروانی از قم به نیشابور صحت ندارد و اگر کسی اخباری در این زمینه دارد اطلاع دهد تا رسیدگی شود.»
 
نیشابور ۴۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است.
وزارت بهداشت: خرید و فروش ماسک ممنوع است
دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که وزارت کشور تمام ماسک تولیدی کشور را خریداری کرده است.
 
با شیوع ویروس کرونا بلافاصله بهای ماسک در ایران چندین برابر شد. دولت برای مقابله با "احتکار" و کمبود ماسک دست به کار شده و خرید و توزیع آن را بر عهده گرفته است.
 
رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت تاکید کرد: «تمام ماسک تولیدی و وارداتی کشور را وزارت بهداشت خریداری و توزیع خواهد کرد. اولویت شهر قم است تا این موارد را به درب منازل مردم تحویل دهیم چرا که قم کانون ورود بیماری به کشور بوده و تعداد مبتلایان در آنجا بیشتر است.« 
 
جهانپورتائید کرده است که در شهر قم  ریسک خطر در ارتباط با ابتلا به ویروس کرونا بالاست.
اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا در عراق یک طلبه ایرانی است
دکتر رضوان کندی، رئیس اداره بهداشت و درمان نجف عراق اعلام کرده است که اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در عراق، در یک طلبه ایرانی مشاهده شده است. این طلبه در مدارس مذهبی نجف تحصیل می‌کرده و پیش از بسته شدن مرزهای عراق به روی ایرانیان وارد این کشور شده است.
 
به گفته این مقام عراقی نتیجه آزمایشاتی که از این طلبه ایرانی انجام گرفته مشخص شده است که او به ویروس کرونا مبتلا شده و در بیمارستان تحت قرنطیه و مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته است.
نماینده قم: اسامی ۴۰ نفر از فوت‌شدگان قم را به معاون وزیر داده‌ام و منتظر استعفای او هستم
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که اسامی ۴۰ نفر از فوتی‌های قم را به معاون وزیر بهداشت داده ‌است.
 
نماینده قم در مجلس اضافه کرد، او حالا منتظر استعفای حریرچی معاون وزیر بهداشت است.
 
ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ضمن تکذیب آمار نماینده قم گفته بود: «اگر تعداد کشته‌شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم.»
 
آمار متفاوتی از طرف مقامات ایرانی درباره فوت‌شدگان و یا افراد مبتلا به ویروس کرونا اعلام شده است.
وزیر بهداشت استعفای خود را تکذیب کرد
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران خبر استعفای خود را جعلی خواند و آن را تکذیب کرد.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت نامه‌ای کذب در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با استعفای او به دلیل شیوع ویروس کرونا منتشر شده است که جعلی است. وزیر بهداشت گفت: «سوگند می‌خورم تا آخرین لحظه حیاتم و با تمام وجودم از خدمتگزاری صادقانه و بی‌وقفه به نازنین‌ترین مردم جهان دریغ نورزم.»
 
نمکی ادعا کرده است که "سه دهه پیش فرماندهی ریشه‌کنی مالاریا، مبارزه با وبا، کنترل سرخک، حذف کزاز و ریشه‌کنی فلج اطفال را به‌عهده داشته" است.
 
وزیر بهداشت به دلیل شیوع سریع کرونا و عدم چاره‌اندیشی برای مقابله با این بیماری در ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.
روحانی: برای کنترل و ریشه‌کنی بیماری کرونا همه امکانات بسیج شود 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی با استانداران قم و گیلان گفت "برای کنترل و ریشه‌کنی بیماری کرونا در این دو استان"، دستورات لازم صادر شده است.
 
استانداران قم و گیلان نیز در این تماس‌های تلفنی گزارشی از اقدامات انجام شده برای کنترل و ریشه‌کنی بیماری کرونا ارائه کردند.
 
مقامات ایرانی درباره قربانیان بیماری کرونا و تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهرهای مختلف کشور آمار متفاوتی ارائه کرده‌اند. نماینده قم در مجلس شورای اسلامی تعداد فوت شدگان را ۵۰ نفر اعلام کرد که معاون وزیر بهداشت بلافاصله آن را تکذیب کرده است.
خبر فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا تکذیب شد
ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت درباره آخرین آمار فوت‌شدگان بر اثر کرونا اعلام کرد که از روز یکشنبه تا دوشنبه (چهارم تا پنجم اسفند) تعداد کشته‌شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در شهر قم به ۱۲ نفر رسیده است. به گفته حریرچی افراد مبتلا به کرونا که تست آن‌ها مثبت شده نیز ۵۹ الی ۶۱ نفر است.
 
نماینده قم در مجلس اما اعلام کرده است که تعداد فوت‌شدگان در قم به ۵۰ نفر رسیده است. حریرچی آمار نماینده قم را تکذیب کرد. او گفت: «اگر تعداد کشته‌شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم.»
ممنوعیت دو هفته‌ای تردد اتباع ایران و عراق
عراق تردد متقابل شهروندان خود و ایران را برای ۱۵ روز ممنوع کرد.
 
به گزارش ایرنا، در پی گسترش ویروس کرونا در ایران، دولت عراق با هدف پیشگیری از سرایت این بیماری،  تردد شهروندان دو کشور را  برای ۱۵ روز ممنوع کرد.
 
طبق آمارهای رسمی کرونا در ایران تاکنون به مرگ ۱۲ نفر و ابتلای ۴۷ نفر انجامیده است. منابع غیررسمی شمار قربانیان و مبتلایان را بسیار بیش از این اعلام می‌کنند. احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس روز دوشنبه گفت تاکنون ۵۰ نفر در قم در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
نماینده قم به دلیل بدشدن حالش مجلس را ترک کرد
پس از آنکه احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره بیماری کرونا صحبت کرد مجلس را به دلیل نامساعد بودن حالش ترک کرد.
 
به نوشته رسانه‌های ایران پس از بد شدن حال نماینده قم یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد.
 
بر اساس تصمیم اداره اخبار مجلس ایران برای حفاظت از سلامت خبرنگاران کریدور خانه ملت نیز بسته شده است. نماینده قم در مجلس: ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند
امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس ایران روز دوشنبه پنجم اسفند (۲۴ فوریه) گفت روزانه ۱۰ نفر در اثر ویروس کرونا جان خود را در قم از دست می‌دهند.
 
او با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی درست افزود تا دیشب حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند.
 
به گفته این عضو هیات رئیسه مجلس ایران از سه هفته پیش از این شهر قم با ویروس کرونا درگیر بوده و این موضوع دیر اعلام شده است.
 
امیرآبادی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند، افزود: «در طول این مدت ۳۲ نفر در محل قرنطینه ویروس کرونا فوت شده‌اند.»
 
او همچنین گفت جواب آزمایش دو تن از کودکان نیز مثبت اعلام شده است.
 
نماینده قم از ابتلای رئیس دانشگاه علوم پزشکی این شهر به کرونا خبر داد و گفت: «دولت به دنبال این است که اخبار را منتشر نکند تا مردم استرس نداشته باشند.»
 
امیرآبادی فراهانی اضافه کرد: «درست است که باید آرامش را حفظ کنیم، اما نباید ابعاد بحران را به گونه‌ای تحت نظر قرار دهیم که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است.» 
 
او وزیر بهداشت را در وضعیت به‌وجود آمده در قم  مقصر دانست.
وزیر بهداشت ترکیه: ایران قم را قرنطینه نکرد به این دلیل ترکیه مرزها را بست فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در مصاحبه با روزنامه "حریت" گفته است که موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران از شهر قم شروع شده و اگر این شهر قرنطینه می‌شد نیازی به بستن مرزها نبوده است.
 
کوجا در این مصاحبه تاکید کرده است که او در گفتگو با سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران درخواست کرده که شهر قم نیز مانند شهر ووهان چین قرنطینه شود. ولی ایران اعلام کرد که قرنطینه قم ممکن نیست و در پی این پاسخ، ما مجبور به بستن مرزهایمان با این کشور شدیم.
 
به گفته وزیر بهداشت ترکیه ایتالیا منطقه‌ای که در آن ویروس مشاهده شده را قرنطینه کرده، چین نیز ووهان را قرنطینه کرد و اگر ایران هم شهر قم را قرنطینه می‌کرد، این پیشگیری‌ها و تدابیر ضروری نبوده است.
 
وزیر بهداشت ایران درباره قرنطینه نشدن قم ولی توضیح بیشتری نداده است.
کویت: سه مسافر بازگشته از ایران به ویروس کرونا آلوده هستند 
مقام‌های کویتی می‌گویند سه نفر از جمله یک شهروند عربستان سعودی که از ایران آمده بودند به ویروس کرونا آلوده هستند.
 
به گزارش رویترز عراق در پی درخواست مقام‌های کویتی یک گذرگاه مرزی خود با این کشور را بسته است.
 
عراق همچنین از روز شنبه ورود شهروند غیر عراقی از ایران را ممنوع کرد. مقام‌های ایران می‌گویند ممنوعیت ورود شهروندان این کشور به عراق دو هفته ادامه خواهد داشت.
 
خبرگزاری دولتی بحرین نیز خبر داد که یک شهروند این کشور که به تازگی از ایران برگشته به ویروس کرونا مبتلاست.
آمار قربانیان کرونا در ایران به ۱۲ نفر رسید
سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران به نقل از سعید نمکی وزیر بهداشت از ابتلای ۴۷ نفر به کرونا و فوت ۱۲ نفر بر اثر این بیماری خبر داد.
 
روز گذشته تعداد قربانیان این ویروس در ایران هشت نفر اعلام شده بود.
انتقاد از پنهانکاری در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران
عبدالکریم حسین‌زاده، نائیب رئیس فراکسیون امید مجلس دهم در حساب کاربری توییتر خود درباره نحوه مواجهه ایران با شیوع ویروس کرونا نوشت: «ضریب نفوذ کرونا با اطلاع رسانی پیشگیرانه قابل کنترل بود که نکردند.»
 
او با بیان اینکه با قرنطینه کردن شهرها امکان جلوگیری از گسترش این ویروس وجود دارد افزود: «آقایان بنای بیداری از خواب غفلت را ندارند، پنهانکاری و بی‌تدبیری و چین‌گرایی مسئولان تمامی ندارد.»
 
این نماینده نقده و اشنویه در مجلس تصریح کرد: «مسئولان بفرمایند ملت ایران کجای معادلاتشان هستند؟»
+40
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  «مسئولان بفرمایند ملت ایران کجای معادلاتشان هستند؟» پرسشی که هیچگاه نباید از این رژیم انتظار پاسخ آنرا داشت، زیرا یک رژیم ایدئولوژیکی هیچگاه ایده و مرام خود را به زمین نمی زند و امت برای آنان "فقط" وسیله هستند برای ارزشهای ایدئولوژیکی سیستم = اول سجود و بعد وجود!
  1
  20
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  هر چه از طلبه های احمق بمیرند باکی نیست فقط مردم عادی و مخالف رژیم سلامت باشند حزب الهی و بسیجی و سپاهی و آخوند مردند هم فدای سر مردم ایران برای تک تک ساندیس خوران کرونا آرزومندم خخخخخخخ
  1
  32
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  سرچ کنید سایتی به نام "دگل "در نت(د. ای. ا گ .ای. ال سرهم انگلیسی) را سرچ کنید، این یک سایت معتبر است در امور نظامی.لیستی که اینها در مورد جمعیت اروپا در سال ۲۰۲۵ دادن. چیزی که خیلی عجیبه جمعیت اروپا در ۲۰۲۵ کمتر از نصف جمعیت کنونی است .یعنی در بعضی از کشورهای اروپایی مثل فرانسه جمعیت ان تا نصف کاهش پیدا کرده،البته این در مورد اروپا است، وقتی در مورد کل جهان اینو نگاه کنید، میدوند که چرا یکباره کر
  2
  12
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  برای اینکه کرونا نگیرید نیاز نیست ماسک بزنید کافیه به گفته سلطان شکر آفت الله حاج مکار زیارت عاشورا بخوانید یا به توصیه آفت الله وحید خراسانی آیت الکرسی بخوانید «عمه عجیب بود زیر کرسی بود»
  2
  12
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  بد نیست که در گوگل به این واژه بپردازید که جریان چیه: . Georgia Guidestones
  1
  6
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان, درست میفرمایید مطلبی را که در سایت مذکور راجع به کاهش جمعیت اروپا تا سال 2025 نوشته بود مطالعه کردم منتها یک نکته برای من جالب بود که دوست داشتم اینجا مطرح کنم. بعضی ازافرادی که در زمینه آسترولوژی تبحر دارند واز تاثیر انرژی های مربوط به تقارن اجرام آسمانی بر روی زمین وتاثیرات ناشی از این نیروها بر حوادث اقلیمی وتحولات سیاسی اجتماعی صحبت می کنند سالها قبل پیش بینی حوادث دهشتناکی را تا سال 2025 کرده بودند. من خودم شخصا به این مسائل زیاد اعتقاد ندارم ولی کتمان هم نمی کنم که بعضی از پیش بینی های این افراد مربوط به وقوع زلزله در مناطقی از زمین در تاریخ های اعلام شده کاملا درست بود. .
  1
  7
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا::]. این سایتری را که ادرس دادم، سایتی است که پشت ان در امریکا اداره اطلاعات کل ارتس امریکا. سازمان امنیت ملی ان اس ا ، سازمان جاسوسی یا همان سیا و نمایندگی کارخانجات سلاحسازی(یعنی دولت اصلی در سیایه امریکا به اضافه سازمان جاسوسی انگلیس، فرانسه ، سوئد و اداره اطلاعات خارجی المان است یعنی کسانیکه دنیا را در اصل میچرخانند!من مدتهاست امارهای این سایت را دنبال میکنم واقعا وحشتناکه انچه که اینها برنامه ریزی کردند.چند سال پیش یک خبر کوتاه در آلمان چند روز در روزنامه های دسته دوم سوم امده بود انهگم یک تیم پزشکی در ایتالیا (پزشکان پیرولوگ المانی، هلندی و اتالیایی) مفوق به ساخت یک ویروس جدید شدند که از ترکیب ژنتکی سارس، سرماخوردگی معمولیی و گریپ خوکی درست کردند که هیچ داروی<ی براش نیست و قابل تهیه هم نیست، در صورت اینکه این بیماری وارد جامعه شود در کمتر از سهه هفته دو سوم جمعیت زمین را خواهد کشت، ویرویس به حدی خطرناک بود که امریکا(ارتش)حاضر نشد طبق معمول نمونه ان را در ازمایشگاه مثل سیر ویروسها نگهداری کند، ...
  0
  3
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا::]. ...سوال اینه این ویروس را برای چه ساختند و سفارش دهنده ان کی بوده؟ کرونا تنها شروع این ماجراست، با سارس و گریپ خک شروع کردند این مرحله سوم است ، ببینیم مرحله چهارم چی خواهد بود.
  2
  4
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۴۹
  صدای زن ایران - پاریس، فرانسه
  . امروز یکی ازدوستانم که در اداره بهزیستی تبریز کار میکند ماجرای مهم و ناسف اوری را تعریف کرد:. دیشب یک اقایی از یکی از روستاهای آذربایجان شرقی با بهزیستی تماس گرفته و گفنه است که یک ملایی که در قم زندگی میکرد از ترس بیماری کرونا از شهر قم فرار کرده و به زادگاهش در روستایی در اذربایجان شرقی بر گشنه است. این اقا از بهریستی تقاضا کرد که بیاییند و این ملا را ببرند بیمارستان چون مربض احوال بنظر میرسد مرتب سرفه میکند و ابریزش دماغ داره !!! . این اقا شاکی بوده و میگفته که ملای فراری از قم الان در مسجد محله شان نماز جماعت برپا میکند و از این نظر مردم شدیدا ناراضی هستند چون همه مردم به ملا مشکوک شده اند و فکر میکنند که در قم مبتلا به کرونا شده و با حاضر شدن در مسجد بقیه مردم رو در خطر قرار میدهد. ایکاش دولت بلافاصله کل شهر قم را قرنطینه میکرد و مانع خروج مردم از قم میشد . متاسفانه این کار صورت نگرفته و اخوندها از قم در رفته و ویروس کرونا را دارند در سراسر ایران پخش میکنند چون این اخوندها در مساجد حاضر میشن که تعداد زیادی از مردم برای خواندن نماز جمعه به مسجد میرن
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۲
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان, بله برای تعداد معدودی زیاده خواه که خودشان را صاحبان این دنیا میدانند با آن افکار پلید شیطانی که در ذهن دارند این کارها بعید نیست. برنامه ریزی برای کنترل جمعیت دنیا , ایجاد جنگها و انقلابات ساختگی, به روی کار آوردن حکومتهای دلخواه در مناطق مختلف جهان جهت ایجاد تنشهای منطقه ای برای فروختن سلاح,ایجاد جنگ و کشتار جهت کوچ انسانها به مناطق مورد نظربمنظورتغییر ساختار جمعیتی و دلایل بسیار دیگر حاصل اطاق فکر این موجودات پلید است.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۸
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. این تئوری توطعه احمدی نژاد و امثال ان خیلی قدیمی و کودکانه شده ول کن با با این حرفای ساده و کم عقل را
  0
  1
  ‌سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۹
  نظر شما چیست؟