نظرخواهی سردبیر روزنامه سپاه درباره علت کاهش مشارکت در انتخابات

ایران وایر :«عبدالله گنجی»، سردبیر روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توییتر خود از کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم گفته و از مخاطبانش خواسته در رای‌گیری برای روشن شدن علت این وضعیت شرکت کنند.
 گنجی علت پایین آمدن مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم را یکی از چهار دلیل «رد صلاحیت‌ها، فشارهای اقتصادی، وحشت از ویروس کرونا و وقایع تلخ ۱۳۹۸» دانسته و خواسته یکی از کاربران را رد کرده که گفته در بین گزینه «ناکارآمدی مجلس» دهم را هم اضافه کند.
 
احتمال دارد منظور عبدالله گنجی از «وقایع تلخ سال ۱۳۹۸» سرکوب خونین مردم معترض به افزایش قیمت بنزین و شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ مسافر بر فراز تهران باشد که مقام‌های جمهوری اسلامی سه روز آن را انکار کردند اما سرانجام با فشار دولت‌های کانادا و اوکراین ساقط کردن آن را پذیرفتند.
 
پس از وقایع خون‌بار هفته‌های گذشته و دستور آیت‌الله «علی خامنه‌ای» برای کنار کشیدن مجلس از کاهش قیمت بنزین و سپس اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت ۷ هزار داوطلب نامزدی در انتخابات مجلس، شهروندان ایرانی در تجمعات و شبکه‌های اجتماعی، از بی‌علاقگی برای شرکت در انتخابات گفته بودند.
 
انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند و در فضایی سرد برگزار شد، درحالی‌که شیوع غیرمنتظره ویروس کرونا که از شهر قم آغاز شد، افکار عمومی ایران را پریشان کرده است.
 
مقام‌های دولتی پیش‌تر اطمینان داده بودند که از شیوع کرونا جلوگیری خواهند کرد. مرگ چهار شهروند ایرانی در روز انتخاباتی رخ داد که به گفته خبرگزاری فارس وابسته به سپاه، پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از زمان تاسیس جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داده است.
 
علی خامنه‌ای چند روز پیش از برگزاری انتخابات گفته بود کسانی که از او خوششان نمی‌آید هم «به خاطر ایران» در رای‌گیری شرکت کنند اما تلاش برای تحریم احساسات میهن‌دوستانه هم کارگر نیفتاده و جمهوری اسلامی ایران که نرخ مشارکت در انتخابات را چهل سال است معیار مشروعیتش عنوان می‌کند، سردترین انتخابات مجلس را شاهد بوده است.
+50
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - لیسبون، پرتقال

  کاش به جای این نظرخواهی سوال میکرد که چند در صد مردم ایران رژیم جمهوری اسلامی را میخوان؟. حتما ۲%.
  0
  56
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  ما آذری ها مثل داریم میگیم هرچی بریزی تو آشت یه روز میاد تو قاشقت . نه توه سن اشیوا بیر گوون قلیب قاشیقیوا !
  0
  27
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  خواست مردم بر همگی شما آشکار و روشن است: در یک کلام: برکناری کامل شما! منتهی شما با وقاحت تمام، برای مشروعیت بخشیدن به نظام منحوستان نتیجه انتخابات رو چندین برابر واقعیت اعلام می کنید، یا ملت را دشمن خطالب می کنید دستگیر و زندانی می کنید. دولت های خارجی هم به سبب منافعشان از شما پشتیبانی می کنند. اساساً خواست مردم برای شما کمترین اهمیتی ندارد . شما به جای اینکه از مردم حمایت کنید جیب کشورهای همسایه را پر می کنید.
  0
  27
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  40 سال دروغ گفتن و منابع ایران را خرج شیهیان جهان کردن
  0
  27
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  نظر شما چیست؟