خامنه‌ای: ویروس کرونا هم مشارکت مردم در انتخابات را کاهش نداد

رادیو فردا: با وجودی که نتایج اولیه نشان‌دهنده کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس در ۴۱ سال اخیر است، رهبر جمهوری اسلامی میزان مشارکت در این انتخابات را «مطلوب» خواند.
 
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صبح یک‌شنبه، ۴ اسفند، در درس خارج فقه مدعی شد که «دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه» برای «منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات» از چند ماه قبل فعالیت می‌کردند.
 
وی همچنین دشمن را متهم کرد که «در دو روز آخر به بهانه یک بیماری و ویروس» برای کاهش مشارکت تلاش کردند ولی «مردم توجه نکردند».
 
علی خامنه‌ای به ویژه به شهر قم اشاره کرد و گفت این شهر در انتخابات یکی از «شلوغ‌ترین» حوزه‌های انتخابیه بود.
 
شهر قم کانون شیوع ویروس کرونا در ایران اعلام شده است. میزان مشارکت در انتخابات مجلس نیز در قم ۴۳ درصد اعلام شده است که نسبت به دوره قبل ۱۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.
 
رهبر جمهوری اسلامی همچنین برخی انتقادها از روند برگزاری انتخابات و عملکرد شورای نگهبان را رد کرد و گفت برگزاری انتخابات متعدد در ایران نشان می‌دهد که «دین مظهر کامل یک دموکراسی همه‌جانبه است» و «برخی‌ خارجی‌ها اعتراف کرده‌اند».
 
در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان اقدام به ردصلاحیت گسترده چهره‌های اصلاح‌طلب کرد و این طیف از دادن لیست انتخاباتی خودداری کرد.
 
در شبکه‌های اجتماعی نیز با اشاره به حوادث آبان ۹۸ و ناکارآمدی گسترده مجلس، بحث‌های زیادی درباره تحریم انتخابات صورت گرفت و چند گروه مخالف حکومت خواستار تحریم و عدم حضور در انتخابات شدند.
 
با وجود ابراز رضایت رهبر جمهوری اسلامی از میزان مشارکت در انتخابات، مقام‌های حکومت ایران در یک روند کم‌سابقه تاکنون از اعلام میزان دقیق مشارکت مردم در انتخابات خودداری کرده‌اند.
 
خبرگزاری فارس روز شنبه ۳ اسفند خبر داد که مشارکت در انتخابات مجلس در کل کشور به کمتر از ۴۲ درصد رسیده که پائین‌ترین میزان مشارکت در انتخابات پس از انقلاب ۵۷ است.
 
این میزان مشارکت نسبت به انتخابات مجلس دهم نیز ۱۹ درصد کاهش یافته است. کمترین میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس مربوط به انتخابات مجلس هفتم است که میزان آن توسط حکومت ۵۱.۲۱ درصد اعلام شده است. بیشترین میزان مشارکت در انتخابات مربوط به مجلس هفتم است که ۷۱.۱ درصد اعلام شده است.
+1
رأی دهید
-112

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - لیسبون، پرتقال

  به امید این که بزودی کرونا بیاد سراغ تو نامرد که دیگه دروغ نگی‌ مثل همیشه
  0
  93
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  رو که نیست این شیاد هفت رنگ خامنه ای اینبار عدم مشارکت مردم در انتخابات را به پای کرونا نوشت این ابلهان جمهوری اس..هالی میزان مشارکت مردم در انتخابات 42 -43 درصد اعلام شده است درحالیکه وقتی اخبار خود این رژیم اسلام فاسد را دنبال کنید آنوقت میشه فهمید مشارکت واقعی مردم در انتخابات زیر 10 درصد بوده است
  0
  81
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر دین مظهر کامل یک دمکراسی باشد این دمکراسی دینی فقط بدرد اخوند جماعت ایران میخورد!
  0
  72
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
  ۵۳
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  خودشو داره دلداری میده !
  0
  76
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  چنین تصویر وحشتناکی از سران یک کشور در کدام خرابشده ی جهان هست از انقلابیون ۵۷ باید پرسید۰
  0
  64
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  امیدوارم قبل از مرگ فروپاشی این فرقه کثیف اسلامی و ببینید شماها ایران را با خاک یکسان کردید
  0
  67
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  امیدوارم کرونا یه سر به بیت تو بزن
  0
  65
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  مرتیکه ابله خودش رو بسته به دروغ و توهم ! از رهبر بودنش برا مشتی الاغ و یابو تا درصد مشارکت مردم در رای گیری همه چرت و پرت و دریوری ! جمهوری اسلامی و مسوولان اون اگه پدراشون صیغه چاق کن نبودن پس یه انتخابات آزاد بزارن تا دنیا ببینند رهبر یابو صورت و صفت در جمهوری اسلامی چقدر طرفدار داره . یه انتخابات شبیه همون انتخابات کذایی اول انقلاب فقط با دو گزینه : اری یا نه !
  0
  46
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  دروغ گفتن در مذاهب رسمی و قانونی است و انسانهای ساده لوح رو را از طریقی بایستی به خود جلب کنند.
  0
  40
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این رسما مالیخولیایی شده
  0
  31
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اصلا تو بگو صد در صد این ابلهان پامنبریت هم ساده دراز گوش مخملی باور کردند. با تمام تقلبهایی که انجام دادید حتی نتونستید ۲۰ درصد هم جمع کنید. واقعا ولی وقیح برازندته.
  0
  25
  یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
  ۳۶
  امیددانا - استکهلم، سوئد
  در همه جای دنیا مشارکت مردم به 50 درصد هم نمیرسه (بعضی از کشورهای اروپایی میگن اگه رای ندین بهتون وام بانکی نمیدیم و جریمه هم میشید) در امریکا با کلی تبلیغات سکسی دختران بیکینی پوش کمتر از 50 درصد مردم مشارکت کردن ولی ایران همیشه بالای 50 درصد مشارکت مردمی داره اگه کرونا نبود مردم بیشتری شرکت میکردن
  0
  7
  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
  نظر شما چیست؟