مسئولان مذهبی قم درخواست وزارت بهداشت برای اعمال محدودیت در اماکن مذهبی را رد کردند

صدای آمریکا :در حالی که کارشناسان بهداشتی از انتشار ویروس کرونا از قم به شهرهای دیگر خبر می دهند، پیشنهاد وزارت بهداشت برای محدود کردن رفت و آمد به اماکن زیارتی قم با بی توجهی مواجه شده است.
 
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روز جمعه دوم اسفند یک روز پس از اینکه اعلام کرد پیشنهاد محدود کردن موقت رفت و آمد به حرم، مسجد جمکران و سایر اماکن زیارتی در شهر قم ارائه شده است، از بی توجهی به این پیشنهاد انتقاد کرد.
او روز جمعه با انتشار عکسی که نشان می‌داد مسئولان حرم به کشیدن میله مقابل ضریح اکتفا کرده و تجمع در حرم قم همچنان ادامه دارد، در توئیتر خود نوشت: «این به اصطلاح تمهیدات! در حرم، زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه شهر قم و مسجد جمکران، کمکی به محدودیت انتشار و قطع زنجیره انتقال نخواهد کرد و ساده انگاریست. از محدودیت موقت رفت و آمد به حرم و جمکران و تعویق تجمعات و همایش ها گریزی نیست ...»
 
بی توجهی به اعمال محدودیت رفت و آمد در اماکن مذهبی قم در حالی است که مینو محرز، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت، با بیان این که ویروس کرونا از قم به شهرهای دیگر منتقل شده است، گفت که احتمالا منشاء انتشار ویروس، کارگران چینی مشغول به کار در قم بوده‌اند.
 
نکته جالب این که یک مقام اماکن مذهبی قم همین محدودیت های دیده شده در عکس را نیز رد کرده و گفته است که هیچگونه مشکل و محدودیتی برای زائران اعمال نشده است.
 
پیشتر نیز در حالی که وزارت بهداشت پیشنهاد لغو پروازهای بین ایران و چین را داده بود، گزارش‌ها از بی توجهی به این درخواست و ادامه برخی از پروازها بین دو کشور حکایت داشت.​
 
به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی این بار نیز در مقابل بحران، رویه همیشگی خود را درپیش گرفته است. مقامات رژیم که تا همین چند روز پیش حتی نگرانی برای شیوع کرونا در ایران را رد می‌کردند، با انتشار خبر مرگ دو فرد مبتلا به این ویروس در قم مجبور به اعتراف شدند.
 
پس از آن نیز، اخبار و آمار غیردقیق و ناشفاف اعلام می‌شود و دقیقا مشخص نیست افراد درگذشته و مبتلا در چه شهرهایی سکونت داشته و دارند و به کدام مراکز درمانی منتقل شده‌اند. افزون بر این، برخورد امنیتی با موضوع مثل همیشه در دستور کار قرار گرفته و به گفته یک مقام قضائی در استان ایلام چند نفر به دلیل «انتشار فایل صوتی مبنی بر شیوع ویروس کرونا» بازداشت شده‌اند.
 
از سوی دیگر کمبود ماسک و نگرانی از آمادگی مراکز درمانی یکی دیگر از دغدغه‌های مردم ایران در این روزها است. گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که ماسک و مواد ضدعفونی به شدت نایاب و گران شده‌اند.
 
پیش از این کامیار علایی، از مدیران انستیتوی بین‌المللی سلامتی و آموزش در آمریکا، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا توضیح داده بود که هر فرد مبتلا به کرونا ویروس، دستکم چهار نفر را مبتلا کرده است و مقامات ایران با مرگ دو نفر از مبتلایان مجبور شدند اعلام کنند کرونا به ایران رسیده است.
 
ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.
+10
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  معمولا این عقب افتاده های مذهبی تا کارد به استخونشان نرسد نیمه ادم نمی شوند و بهمین علت کرونا در قم غوغا خواهد کرد و چون قم زائر از همه جای ایران (و عراق) دارد این اپیدمی بیش از همه جا در ایران پخش خواهد شد و مثل برگ خزان قربانی خواهد گرفت.
  1
  19
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  حرم از جانتان محافظت میکند. تمام عاشقان حرم بیت مطهر معصومه بروید به حرم. خدا حافظ شماست. فاطی و آذرمیانه شما هم از طرف پروردگار دعوت شده اید. لبیک یا حضرت معصومه
  3
  16
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  آه! نمیشه که! دکون اخوندا رو که نمیشه بست. کلا "دکونشون" از زمانی که میرن تو بشکه و حجره دیگه هم نمیاد
  1
  16
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  محدودیت برای چه؟ بزارید همه شون مبتلا بشن.
  1
  17
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۹
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  کاشکی هر چه زودتر همه این دیکتاتورهآی مذهبی سقط بشن!
  3
  14
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد
  بهتر،هر کی اینقدر ابله و عقب موندست میره اینجور جاها لیاقتش همونه سقط شه.فقط حیف ممکنه بیرون دیگران رو هم مبتلا کنه.
  1
  14
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  پس بد نیست که دعا کنیم مسئولین مذهبی اونجا . خودشون و زن و بچشون کرونا بگیرن و بمیرن
  1
  11
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  شما هر وقت به حرف آخوندها گوش دادید به باد فنا رفتید. آزموده را آزمودن خطاست. این احمقها به پولهای زوارها نیاز دارند. چرا نمی فهمند این زوار کودن؟ این نادانها میروند پول بریزند توی ضریح تا شفا بگیرند کرونا میگیرند و برمیگردند و به همه سرایتش می دهند. آخوندهای گدای ناکس که روزی برای ۲ زار روضه خوانی می کردند حالا بزینس من شدند. مملکت به فنا رفت کی این زوار عامه بی سواد می خواهند از خواب خرگوشی بیدار شوند؟ که این قبر دورش طواف میکنند و میپرستنش مرده ای توش نیست. به پیر به پیغمبر چیزی توش نیست. بیدار شوید.
  2
  13
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  مگه باید همه چیز را گفت!!! خود مردم احمق نمی دانند که نباید به قم بروند بخصوص به مراکز خرافاتی . آخه عقل هم خوب چیزیه.
  2
  15
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  در اینجا شعور باید خودنمائی کند.آنکس که ندارد,بهتر که بمیرد
  2
  3
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  مسئولان مذهبی قم درخواست وزارت بهداشت برای اعمال محدودیت در اماکن مذهبی را رد کردند...واقعا اگر هنوز کسی پیدا میشه که بره مردار پرستی حقش اینه که سقت بشه.
  2
  7
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
  نظر شما چیست؟