قایق مهاجران ایرانی و آفریقایی با ۹۱ سرنشین در مدیترانه ناپدید شد

یورونیوز: یک قایق لاستیکی با ۹۱ سرنشین که از لیبی رهسپار اروپا بود در آب‌های مدیترانه ناپدید شده است؛ این خبر روز پنج‌شنبه از سوی آژانس مهاجرت سازمان ملل اعلام شد.
 
سرنشینان این قایق عمدتا مهاجران آفریقایی بوده‌اند اما چند ایرانی نیز در میان آنها دیده شده است.
 
این قایق ۸ فوریه (۱۹ بهمن) سواحل کاربولی در ۵۰ کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت لیبی را ترک کرده و آخرین اطلاعاتی که از آن دریافت شده بود نیز از ورودش به آب‌های بین‌المللی در شمال لیبی حکایت داشت.
سرنشینان این قایق بامداد یکشنبه ۹ فوریه با تماس با «خط تلفن هشدار» (Alarm Phone) که یک خط تلفن اضطراری برای کمک به مهاجران گرفتار در دریا است، از وضعیت بحرانی خود در میان امواج دریا خبر داده‌اند و درخواست کمک کرده‌اند. آنها همچنین مختصات قایق خود را از مسیر این خط تلفن مخابره کرده‌اند.
پس از آن، اطلاعات مربوط به این قایق از مسیر «خط تلفن هشدار» در اختیار گارد ساحلی مالت، ایتالیا و لیبی قرار می‌گیرد. اما گارد ساحلی لیبی تنها پنج ساعت پس از دریافت این پیام کمک، دو کشتی را برای نجات به محل حادثه می‌فرستد و در نهایت نیز نشانی از قایق مهاجران پیدا نمی‌کند.

مهاجران در آخرین تماس‌های خود گفته بودند که موتور قایق از کار افتاده و قایق در حال غرق شدن است و اینکه بسیاری از مهاجران به درون آب افتاده‌اند.
 
بنا بر گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، جستجوی تیم‌های نجات مالت، ایتالیا، لیبی و کشتی نجات غیردولتی «آیتا ماری» نیز برای یافتن نشانی از سرنشینان این قایق همچنان بی‌نتیجه بوده است.
 
اخبار مربوط به ناپدید شدن این قایق در حالی منتشر می‌شود که انتقادها به عدم وجود ماموریت‌های نجات اتحادیه اروپا در مدیترانه افزایش یافته است.
 
به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت، شمار «قایق‌های نامرئی» یا «قایق‌های ارواح» که در دریای مدیترانه گم می‌شوند رو به افزایش است. این آژانس سال گذشته اطلاعات مربوط به ۷ قایق را ثبت کرد که با ۴۱۷ سرنشین در مدیترانه ناپدید شدند؛ رقمی که نسبت به یک سال پیش از آن چهار برابر افزایش یافته بود.
 
در مجموع از سال ۲۰۱۴ میلادی تا اکتبر ۲۰۱۹ حدود ۱۹ هزار مهاجر در آبهای مدیترانه غرق یا ناپدید شده‌اند.
+30
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  از دست فقر و فاشیست و اسلام سیاسی و آخوند و بدبختی فرار کنی بعدش در راه فرار توی دریا غرق بشی . 😪😪😪😪😪😪 بیچاره خوانواده هاشون چه زجری میکشن . درد خیلی سختیه منم این درد رو کشیدم خیلی سخته
  8
  44
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه درصدی پناهنده واقعی هستند برای اونها دلم میسوزد ولی درصدی که خلافکار هستند و برای پاک شدن سو سابقه و نیز انجام فعالیتهای خلافکارانه و سپس بردن آبروی ایرانی در خارج میباشند برای آنها اصلا ناراحت نیستم امیدوارم هیچوقت به مقصد نرسند. متشکرم
  7
  23
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. تا حدی این حرف درسته.تو لندن ،یه محله ای هست گلدرزگرین،که محله یهودی نشین هست و عربها و هندی پاکستانیا اونطرف تردد نمیکنن قبلا امن و آروم بود اما الان پر شده از این خلافکارها و مواد فروشهای جنوب شهر تهران .پشت سر هم اومدن و تو اون محل بری میبینی این ارازل اوباش همیشه هستن،دائم حرفهای رکیک میزنن و بلند بلند با اون لهجه لاتی زشتشون حرف میزنن و هر جمله یه تا فحش رکیک قاطیشه.همه هم مشغول مواد فروشی و اینکارها هستن با قیافه های داغون و کریهشون.پلیس بی عرضه اینجا هم کاریشون نداره.البته خلافکارهای شیرازی و جاهای دیگم زیاد دیدم تو نقاط دیگه.مدتی اونجا زندکی میکردم بعد بخاطر اینها از اون منطقه رفتیم.نفس کشیدن این حیوونات زیاده.اونوقت اینا اومدن اینجا کیس سیاسی و مذهبی و اجتماعی دادن اقامت گرفتن.
  1
  11
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  نظر شما چیست؟