تشکیل «ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا» در پی افزایش مبتلایان به این ویروس

شهروندان قم به زدن ماسک روی آوردند، تصاویری خبرگزاری ایسنا از فضای شهر قم در روز پنجشنبهبی بی سی :با تایید ابتلا و مرگ دو نفر در شهر قم به خاطر ابتلا به ویروس کرونا، و تایید سه مورد دیگر ابتلا در قم و اراک، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران از تشکیل "ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا" در وزارت بهداشت ایران خبر داد.
 
آقای ربیعی روز پنجشنبه اول اسفند، ۲۰ فوریه در توییتی نوشت که به درخواست رئیس جمهور ایران این ستاد با حضور وزرای بهداشت، کشور، گردشگری، راه و شهرسازی، سخنگوی دولت ونماینده ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می‌شود و "سایر دستگاه‌های اجرایی بنا به ضرورت در جلسه شرکت می‌کنند."
 
سخنگوی دولت ایران می‌گوید که دولت از ابتدای شیوع کرونا در چین این موضوع را "بررسی و تصمیمات و اقدامات مقتضی" را انجام داده ولی "اکنون که علائمی مشاهده شده نیازمند اقدامات جامع‌تر و همکاری همه شهروندان هستیم."
 
او از همه شهروندان خواست که به توصیه‌های وزارت بهداشت توجه کنند.
 
کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت از پیشنهاد این وزارتخانه برای کاهش موقت تردد در اماکن زیارتی و مذهبی قم خبر داد.
 
دکتر جهانپور به خبرگزاری تسنیم گفت که وزارت بهداشت پیشنهاد محدود کردن موقت رفت و آمد به حرم حضرت معصومه، مسجد جمکران و سایر اماکن زیارتی و محل‌های تجمع در شهر قم، خبر داد و گفت که امیدوار است با پیگیری استانداری این موضوع اجرا شود.
 
به توصیه وزارت بهداشت، همه مدارس، اردوهای سیاحتی و زیارتی دانشجویی و دانش‌آموزی و همچنین تمام سمینارها و همایش‌ها در شهر قم تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده است. ابتلای سه نفر دیگر در اراک و قم
پیشتر آقای جهانپور از ابتلای سه نفر دیگر به ویروس کرونا خبر داده بود.
 
او در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در ایران گفت "بر اساس شواهد آزمایشگاهی، ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرووید۱۹ تایید شده و بیماران مذکور در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند."
 
او گفت که یکی از مبتلایان شناسایی شده در اراک، پزشک و ساکن قم بوده است.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، روز پنجشنبه تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در سراسر استان قم "به منظور پیشگیری و بررسی بیشتر وضعیت استان در موضوع کرونا" تعطیل شدند.
 
پیشتر، برخی منابع از تعطیلی دو هفته‌ای این مراکز در استان قم خبر داده بودند اما خبرگزاری میزان گفته است که تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها فقط برای امروز تایید شده است.
فرنوش نوبخت، مدیر عامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران به خبرگزاری تسنیم گفت که "در ساعت ۱۰ صبح امروز فردی که دچار بیماری بود در این ایستگاه مشاهده شد که بلافاصله به اطلاع اورژانس رسانده شد و مسافر به بیمارستان منتقل شد."
 
او گفت درباره اینکه آیا این فرد مبتلا به ویروس کرونا بوده یا خیر،‌اطلاعی ندارد اما گفت که توقف رد ایستگاه برای دقایقی ممنوع شد اما در حال حاضر این ایستگاه باز است و حرکت قطارهای جریان دارد.
افزایش تقاضا برای خرید ماسک در تهران؛ گزارش‎ها از شهرهای مختلف ایران حاکی از افزایش تقاضا برای خرید ماسک از داروخانه هاستدیروز، وزارت بهداشت ایران تایید کرد که نتیجه آزمایش‌های صورت گرفته روی دو بیمار در شهر قم نشان داده است که آنان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت که بلافاصله پس از دریافت نتیجه آزمایش، در این مورد اطلاع‌رسانی کرده است. ساعاتی بعد، همین وزارتخانه اعلام کرد که دو فرد مبتلا در این فاصله جان خود را از دست داده‌اند.
بیمارستان فرقانی قم یکی از دو مرکز درمانی است که برای قرنطینه افراد مشکوک به ابتلای به کرونا در نظر گرفته شده‌انددر مورد تلفات روز گذشته، مقامات وزارت بهداشت هنوز مشخص نکرده‌اند که این افراد چه زمانی مشکوک به آلودگی به ویروس کرونا شناسایی شدند، آزمایش چه زمانی صورت گرفت و نتیجه چه زمانی برای این وزارتخانه ارسال گردید و آیا تاخیری در شناسایی، انجام و اعلام نتیجه آزمایش وجود داشته است یا نه.
 
همچنین مشخص نیست که این دو بیمار چه زمانی به بیمارستان اعزام شدند و پیش از آن در چه محیطی و در تماس با چه کسانی بودند و در این ارتباط چه اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت گرفته است. ویروس کرونا به شدت مسری است و گفته شده است که ممکن است علایم بیماری حتی تا دو هفته نیز بروز نکند و تشخیص نهایی نیز مستلزم انجام آزمایش است.
'تا روز قبل از مرگ آزمایش کرونا گرفته نشده بود'
محمد مولایی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که برادرش یکی از دو نفری است که در اثر ابتلا به ویروس کرونا در قم جان خود را از دست داده، در مصاحبه با رکنا گفت: "روز قبل از فوت برادرم از مسئول بخش خواستم از برادرم تست کرونا بگیرند. آنها جواب دادند ما تست کرونا تا به حال نگرفته‌ایم. و با اصرار و خواهش من بالاخره این کار را انجام دادند."
 
او در مورد برادرش گفت: "برادر من که فوت شد هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت. ۶۰ ساله و معلمی بازنشسته بود که سابقه سفر به جایی هم نداشتند. در کوچه و بازاردچار کرونا شده است."
 
آقای مولایی که خودش پزشک است از تعداد بالای بیمارانی که با همین علایم در هفته های اخیر مرده اند اشاره کرد و گفت : "ده ها نفر با این علایم در بیمارستان‌های قم فوت کرده‌اند و علت را پنومونی و عفونت ریه اعلام کرده اند. و واقعا مشخص نیست پنومونی بوده ،انفلوآنزا بوده یا کرونا؟"
رئیس دانشگاه پزشکی قم قدیر گفته بیماری کرونا در قم "کنترل شده است"روز پنجشنبه، خبرگزاری ایرنا گفت که در پی اعلام فوت دو نفر در قم "در اثر احتمال بیماری کرونا و ادامه آزمایش‌ها برای قطعیت آن" محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفته است که "کرونا در قم کنترل شده است." وی از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و نگران شیوع بیماری نباشند.
وی گفته است که دو بیمارستان کامکار و فرقانی قم برای قرنطینه افراد مشکوک به بیماری کرونا در نظر گرفته شده و گروهی از مدیران مرکز کنترل بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت در قم مستقر هستند.
 
به گفته آقای قدیر، مراکز درمانی استان قم در حال آماده‌باش هستند و تجهیزات درمانی به میزان کافی در دسترس است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از مردم خواسته است از حضور در اجتماعات خودداری ورزند و در صورت حضور، از ماسک استفاده کنند. وی در عین حال گفته است که: "مردم بدانند وقتی‌ که در معرض بیماری نیستند نیازی به ماسک ندارند، چرا که خود ماسک می‌تواند عامل عفونت باشد."
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، ماسک به اندازه کافی وجود دارد.
 
شامگاه گذشته استاندار قم با شرکت در جلسه مدیران این استان گفت که هیچ مدیری به جز دکتر قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی قم حق اظهار نظر ندارد و رسانه ها نیز تمامی اخبار را باید از طریق دانشگاه علوم پزشکی قم دنبال کنند.
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  P.O.P - تهران، ایران

  اینا خبرشو الان میدن بیرون که پس فردا که کسی نیومد رأی بده, بگن که بخاطره ترس از ویروس بوده که همه خونه موندن. یا شایدم کلا انتخابات رو بندازن عقب که زایه نشن.
  0
  31
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  باید مبتلایان برن پیش ملا تبربزبان پدر خرافات اسلامی که معالجه اشون کنه
  0
  24
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  حالا این ستاد چه غلطی میتونه بکنه غیر از اینکه به مردم دروغ بگه!!!!!
  0
  24
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  بالاخره این ویروس تونست پوزبند به اخوند بزنه که خفه خون بگیرند
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  اکیدا و جدا پیشنهاد میشود با یک فراخوان عمومى، کلیه آخوندها و طلبه ها را به قم دعوت کرده، شهر را از سکنه غیر معمم خالى کرده و دور تا دور شهر را توسط نیروهاى نظامى و انتظامى محاصره و بمدت نامعلوم قرنطینه کنند. على الخصوص پزشک ، پرستار و دیگر امکانات پزشکى را در اختیار آنان نگذاشته تا بنحو احسن از طب اسلامى و دیگر علوم خفیه بهره گرفته و کرامات و معجزات آنرا به همگان نشان دهند.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  ستاد پشمکی
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر آخوندی مبتلا به ویروس کرونا شد لطفا در هیچ بیمارستانی بستری نشود ، فورا به نزدیکترین امامزاده منتقل و در صحن اصلی آن برای شفاعت بستری بشود تا برای همگان قضیه ی شفا و معجزه که یک عمر به زبان می آوردنددقیقا ثابت شود ، این بهترین فرصت است
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  اگه ۱۰ نفر تا کنون جان باخته اند ،‌پس چند صد نفر بیمار باید باشد ، این یعنی آغاز فاجعه
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  حتی اگر از ترس کرونا شده هم، رای بی رای. اگر یکی نشیم، یکی یکیمونو میکشند، زندانی میکنند، آواره و فراری می شیم. پس متحد باشم که این آخوندهای خوناشام رو فراری بدیم. رای بی رای. چهل سال کافیست. مرگ بر دیکتاتور.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ۱۱ هزار امام زاده در ایران وجود دارد، حتی بابای یکی از نمایندگان گم ادعا کره ننش با شتری ات حجاز نزدیکی داشته پس امام زاده است،این یعنی ۱۱ هزار و یک و قبر رضا اواره در مشهد هم گنجایش چندین باغوحش را داره، تمام اونهایی که مهر کره صیغگی رو پیشانی دارند به اضافه تویلشون و هر چی عمامه به سر هست باید به این محلها برای مداوا فرستاده بشن نه در جایی که انسانها مداوا میشن.مطمئن باشید در کمتر از یک هفته هر چی مردار است از ایران فرار میکنند و شر هر چی الاغ زاده و مردار است از سر ملت کم میشه.
  0
  0
  جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
  نظر شما چیست؟