وزیر راه ایران: اگر قادر به بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نشویم، تحویل می‌دهیم

 بستگان مسافران هواپیمای اوکراینی در مراسم یادبودی که روز دوشنبه در فرودگاه بوریسپل کی‌یف برگزار شد.رادیو فردا :وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید اگر نتوانیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را بازخوانی کنیم، با هماهنگی کی‌یف جعبه سیاه را برای بازخوانی به کشور ثالث می‌فرستیم.
 
خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۸ بهمن از قول محمد اسلامی گزارش داد هنوز در فرایند بررسی هستیم و جعبه سیاه فقط یکی از این موارد بررسی است و موارد دیگر هم وجود دارد.
 
او گفت: «اوکراینی‌ها روز یکشنبه مدارک هواپیما را تحویل ما دادند که ممیزی می‌شود، همچنین شواهد موجود روی زمین و دیگر موارد را بررسی می‌کنیم و اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی کشور اوکراین در کشور ثالث این کار انجام می‌شود».
 
چهل روز از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران در تهران می‌گذرد و مشخص نیست که ایران چه زمانی قصد دارد این جعبه سیاه را بازخوانی کند یا به خارج از کشور بفرستد. وزیر راه نیز در اظهاراتش تاریخی اعلام نکرد.
 
اخیرا مقامات پنج کشور مرتبط با هواپیمای اوکراینی خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما به خارج از ایران برای بازخوانی آن شد‌ه‌اند.
 
هواپیمای مسافربری اوکراین در مسیر تهران به کی‌یف روز ۱۸ دی‌ماه امسال سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها ایرانی‌-کانادایی کشته شدند.
 
تهران در حالی اصرار بر نگه داشتن جعبه سیاه این هواپیما دارد، که به اذعان مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، کارشناسان ایرانی همچنان ناتوان از بازخوانی اطلاعات آن هستند.
 
آقای ظریف روز ۲۶ بهمن در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت که قادر به خواندن جعبه سیاه نیستیم، اما آن را تحویل نمی‌دهیم.
 
او گفت که دانش بازخوانی جعبه سیاه «در دسترس همه هست، از جمله آمریکا»، اما «کسی به ما اطلاعات لازم را نمی‌دهد، حق ملی ماست که بدانیم».
 
ایران بعد از ساقط کردن هواپیما و سه روز پنهانکاری، شلیک موشک را تایید کرد و در پی آن ایالات متحده آمریکا شرکت آمریکایی «جنرال‌الکتریک»، سازنده موتور این هواپیما، را موقتا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف کرد تا در تحقیقات پیرامون این حادثه شرکت کند.
 
اظهارات ظریف درباره ناتوانی خوانش جعبه سیاه در حالی است که علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، بیستم دی‌ماه مدعی شده بود «ما قادر هستیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سقوط کرده را بازخوانی کنیم و کار پیچیده‌ای نیست».
 
او گفته بود: «ما هر لحظه بخواهیم می‌توانیم اطلاعات را از دیتاها (داده‌ها) استخراج کنیم: مشکل اینجاست که جعبه سیاه صدمه خورده است و نیازمند تکنیک‌هایی برای بازخوانی و خارج کردن اطلاعات است».
 
وزیر راه و شهرسازی ایران نیز با بیان اینکه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه کار پیچیده‌ای نیست، می‌گوید از آن منظر که ما این نوع هواپیما را در کشور نداشته‌ایم، امکاناتی در این حوزه نداریم، البته سازمان هواپیمایی کشوری امکاناتی در این حوزه تامین کرده است.
 
آقای اسلامی افزود جعبه سیاه هواپیما آسیب دیده است و باید ترمیم شود.
 
او گفت هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم و موضوع در کمیته بررسی سانحه توسط ایران و اوکراین در حال بررسی است.
+6
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  این حرامی ها صد در صد جعبه رو به برق فشار قوی وصل کردند و تمام چیپس های داخلشو سوزوندن!
  2
  31
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  نه داداش نمیتونید بخونیدش، نه آیت الکرسیه نه قرارداد رانت مادام العمر که از حفظ بلدید!
  1
  17
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فعلا که تشت رسوایی شما از بام افتاده که هر سقوطی داشتیم و گفتین جعبه سیاه رو خوندین، فلان شری بیش نبوده
  1
  17
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بعد از 3 روز دروغ گفتن حالا با جعبه ی سیاه وقت تلف میکنند تا از حدت ماجرا کم کنند که کوششی مذبوحانه هست
  0
  17
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
  ۵۴
  hamsafar110 - اوپسالا، سوئد
  نه میتونیم جعبه سیاه و بخونیم و نه جعبه را میدیم برامون بخونن. نه میجنگیم نه مذاکره. نه بلدیم مثل آدم کشورو اداره کنیم نه میدیم آدما اداره اش کنند. نه راه میریم نه راه میدیم. منطق کرمهایی که فقط در لجن تعلیق می لولند و ایران را با خود به لجن میکشند!!!
  1
  9
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  حالا قرمز رنگش کنین بلکه بتونین بخونین!
  1
  10
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  چی را میخواید قایم کنید؟ مثل سگ رسوای عالم شدید و همه میدونند یه مشت قاتل بی ناموس کثیف بیش نیستید. خودتون را بیشتر از این ضایع و حقیر نکنید و جعبه را تحویل بدید. تو روح هر چی اخوند خوک صفته
  1
  12
  ‌سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  آنقدر صبر کنبد که دیگر نشه خوندش بعد تحویل بدید.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۰
  نظر شما چیست؟