پرونده ایران روی میز اف‌ای‌تی‌اف‌؛‌ دلار از مرز ۱۴ هزار تومان گذشت

 نشست گروه اقدام مالی در پاریس (عکس اکتبر سال ۲۰۱۸)رادیو فردا :بررسی اجرای تعهدات ایران در زمینه قوانین جهانی مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم از جمله دستورکارهای نشست تازه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف است.
 
نشست گروه ویژه اقدام مالی از روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن در پاریس آغاز شده است و تا روز جمعه دوم اسفند ادامه پیدا خواهد کرد.
 
در این نشست شش روزه بیش از ۸۰۰ نماینده از ۲۰۵ کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول، سازمان‌ملل و بانک جهانی حضور دارند.
 
گروه ویژه اقدام مالی، «اف‌ای‌تی‌اف»، گروهی بین‌المللی که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند، تصویب این لوایح را برای جلوگیری از محدودیت‌های نظام پولی و مالی این نهاد بر نظام بانکی ایران لازم می‌داند.
 
این گروه اواخر مهرماه امسال برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلت چهارماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تأیید کند.
 
از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی برای برآورده کردن درخواست‌های نهاد بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی به مجلس ارائه کرده دو لایحه «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» با وجود اصرار دولت حسن روحانی، همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف است.
 
مخالفان این لوایح می‌گویند که اگر آنها تصویب شوند، کمک‌های مالی ایران به گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان با مشکل مواجه خواهد شد و ترفندهای پنهانی که اکنون برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌شود، کارایی خود را از دست خواهند داد.
 
مقامات دولتی تاکنون چندین بار نسبت به عواقب تصویب نشدن این لوایح هشدار داده‌اند.
 
آنها می‌گویند قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باعث می‌شود کشورهایی مانند روسیه و چین نیز دیگر نتوانند مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی انجام دهند.
 
در تازه‌ترین واکنش، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن گفت تصویب این لوایح «از توان دولت خارج است».
 
روزنامه دولتی ایران هم روز دوشنبه ۲۸ بهمن با انتشار گزارشی نوشت:‌ «برخی معامله‌گران از سه روز گذشته، علت رشد جدید نرخ دلار در روزهای اخیر را نزدیک شدن به نشست اف‌ای‌تی‌اف می‌دانند».
 
قیمت دلار در روزهای اخیر از مرز ۱۴ هزار تومان که بانک مرکزی ایران آن را خط قرمز خود می‌داند، گذشته و امروز دوشنبه هر دلار آمریکا در بازار تهران تا ۱۴۳۵۰ تومان خرید و فروش شد.
+56
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  اقلا ملاحظه آن پیر مرد که اسمش جنتی است میکردند! این دوست داشتنی مان چگونه میتونه این رو تلفظ کنه که خجالت نکشه: اف‌ای‌تی‌اف
  1
  50
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  کمک به حزب الله و تروریست هایه عرب منطقه به چه قیمتی؟ اینها اصلا نمی فهمند که عدم عضویت در (اف ای تی اف) چه عواقب وخیمی برایه اقتصاد مملکت ببار میاره. یعنی اصلا براشون مهم نیست که چی بسر ملت میاد.
  0
  45
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  خب ماله کش اعظم رفت کنفرانس مونیخ یه دلال که تحریم ها رو دور میزد واسه ج ا آزاد کرد،حکومت ایران ذاتأ خلاف کاره و راه جدید برای پول شویی پیدا می‌کنه. معلومه که اگر در این کنفرانس ایران محکوم شود دستش بسته خواهد شد . همچنین برای کمک مالی به نیابتی های خود و معامله با چین و روسیه ( همخوابه های رهبر ) دست بسته خواهدشد. آخوند جز حرف زور چیزی حالیش نیست . روحانی طبق معمول خودشو کشید کنار و حرف مفت زد که تصویب این لایحه از دست دولت خارج هست!! اخه شیطان بنفش تو اصلا چه وقت اختیار داشتی ؟؟؟ حکایت گران شدن بنزین گفتی من دو روز بعد فهمیدم الان میگی رهبر قاتل تآیید کرده بود وقتی به تنگنا میرسی بی خبری از همه چی !!اگر اینقدر نخودی هستی خب چرا ول نمیکنی این قدرت پوشالی رو اتفاقآ تو رفیق دزد و شریک قافله ای مظلوم نمایی نکن البته که ملت میدانن اول رهبر قاتلت بعد هم شورای تشخیص مصلحت و بعد شورای نگهبان و خلاصه هفت خان را باید رد کنه اما کشور های اروپایی چون هفت دست آفتابه لگن تو دولت هاشون ندارن واسه همینه که از تو که دولت تدبیر و نا امیدی هستی توضیح میخوان .
  0
  24
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  قیمت دلار در بهار چه با اقدام تحریم اف ای تی اف و چه حتی با تصویب ان از سوی نظام باز هم به 25 هزار تومن میرسد. باید به مردم ایران که پس اندازی تو بانک دارند گفت اگر از این فرصت یکماه استفاده نکنند باید اردیبهشت دلار را 25 هزار تومن بخرند و سکه را 8 میلیون. البته برخی مردم ساده دل فکر می کنند ما می گوییم دلال بازی کنید و سود الکی ببرید. این سود بردن نیست. بلکه تلاش برای حفاظت و نجات سرمایه زندگی شماست. کما اینکه سال پیش یک سراتو در اسفند بود 165 میلیون تومن و امروز شده 420 میلیون تومن. کسانی که خریدند سود نکردند فقط ارزش پول خود را تا حدودی حفظ کردند. سود را انهایی می کنند که با یک امضا طلایی چند ده و چند صد میلیارد وام می گیرند و بعد از دادن حق حساب به بالاییها ان را پس نمی دهند و البته چفیه هم می اندازند وسر صف و بالای صندوق به عنوان معتمد و امین هم ناظر صندوق هستند و ناگهان چند میلیون رای را به نفع همان دارندگان امضا و قدرت جا
  0
  28
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  ایول تولید قاسم کتلت های بیشتر متوقف میشه.
  1
  14
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تیر خلاص!
  1
  16
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  نظر شما چیست؟