پاسخ پزشکی قانونی به روحانی: وظیفه‌ای برای اعلام عمومی آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان نداریم

شیراز - ۲۵ آبانبی بی سی :رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران به سخنان روز گذشته حسن روحانی در مورد آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان واکنش نشان داده و اعلام این آمار را به دولت او مربوط دانسته است.
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت آمار کشته‌شدگان "در اختیار پزشکی قانونی کشور است. "
 
او گفت "اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتا در این مدت باید روشن باشد آنها می‌توانند این مسئله را اعلام کنند و مشکلی نیست."
 
بیش از دو ماه از اعتراض‌های آبان‌ماه در ایران می‌گذرد و هنوز شمار افرادی که در جریان اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین کشته و یا بازداشت‌ شدند مشخص نیست.
 
عباس مسجدی آرانی، رئیس پزشکی قانونی ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است اعلام این آمار، براساس مصوبه شورای امنیت ملی "برعهده دولت است."
 
آقای مسجدی آرانی گفته است دولت باید این آمار را اعلام کند، "ما نکته‌ای در این رابطه نداریم."
 
اعتراض‌های آبان با افزایش ناگهانی و اعلام نشده قیمت و سهیمه‌بندی شدن بنزین آغاز شد اما اعتراضات به سرعت گسترش یافت و شهرهای مختلف ایران را فرا گرفت. این اعتراض‌ها به طرز شدیدی سرکوب شد.
خبرگزاری رویترز شمار کشته‌شدگان را تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل نیز دست کم از کشته شدن ۳۰۴ نفر خبر داد. مقام‌های جمهوری اسلامی آمار رسانه‌های خارجی را نادرست می‌خوانند اما در عین حال از اعلام آمار خودداری می‌کنند.
 
عباس مسجدی آرانی، رئیس پزشکی قانونی ایران به ایلنا گفته است سازمان زیر نظرش، "هیچ وظیفه‌ای" برای اعلام عمومی این آمار ندارد.
 
آقای مسجدی آرانی در مورد وجود افراد "مجهول‌الهویه" در میان کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان گفته است "همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است. تمام اطلاعات در این رابطه را می‌توانید از آقای وزیر کشور سوال کنید."
 
به نظر می‌رسد منظور رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران شورای امنیت کشور باشد که زیر نظر وزیر کشور فعالیت می‌کند.
 
در اعتراض‌های آبان به شمار زیادی بانک، پمپ بنزین، فروشگاه‌های بزرگ، ساختمان‌های دولتی، ایستگاه‌های پلیس و تاسیسات دیگر آسیب‌های جدی وارد شد.
+49
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  به این میگن مملکت بی صاحاب
  1
  40
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مردم می کشند به هیچ کس هم جوابگو نیستند
  0
  35
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  ممکنه وظیفه نداشته باشه به روحانی جواب بده ولی تمام سازمانهای دولتی موظفن به مردم جواب پس بدن
  0
  37
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  روحانی رئیس جمهور بی اختیار هست و حتی کنترل پزشک قانونی هم دست او و دولت نیست. عذر بدتر از گناه و یک لولو سر خرمن کامل از ابواب جمعی ولایت وقیح شیهیان (شیعیان) جهان
  0
  16
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  کلاٌ چهل ساله این آخوندا دارن قوانینه کشتی رو خوب اجرا میکنن . تو کشتی یه قانون داریم میگه گردن فوله . اینا هم فهمیدن چیزی رو نباید گردن بگیرن . این میندازه گردنه اون اون میندازه گردنه این .
  0
  10
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
  نظر شما چیست؟