روح الله زم در دادگاه: بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود

میزان : به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم معروف به نیما امروز یکشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه رییس دادگاه اظهار کرد: شروع دومین جلسه محاکمه روح الله زم فرزند محمدعلی را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت علنی و با حضور مستشار دادگاه، وکیل مدافع، نماینده دادستان، تعدادی از شکات و نمایندگان حقوقی شکات برگزار می‌کنیم.
 
با دستور رییس دادگاه نماینده حقوقی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و اظهار کرد: نهاد ریاست جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ ۹ اسفند ۹۶، در کانال آمد نیوز ناظر بر موافقت ریاست جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آقای روح الله زم و گردانندگان کانال آمد نیوز شکایت دارد و از دادگاه محترم تقاضا دارد اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمد نیوز را پیگیری کند.
 
در ادامه جلسه دادگاه با دستور رئیس دادگاه، نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: معاونت حقوقی وزارت ورزش و جوانان به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور و انتشار آن در کانال آمدنیوز که مصداق نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان است، از آقای روح الله زم شکایت دارد.
 
در این هنگام نماینده حقوقی بانک تجارت با دستور رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۹۵، از آقای روح الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرایم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم.
 
در ادامه، وکیل ابراهیم اسلامی با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح الله زم مدیر شبکه آمد نیوز ۲۰ مرداد ۹۸، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است؛ لذا ما از روح الله زم و گردانندگان آمد نیوز شکایت داریم و از ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم.
حمید شیر محمدی از جانبازان مدافع حرم هم با اعلام رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و اعلام کرد: روح الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی من در کانال آمد نیوز و صدای مردم باعث شد تا اراذل و اوباش منطقه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم ماشین من را تخریب کنند؛ ما مدافعان حرم برای امنیت کشور مجاهدت کرده‌ایم و ما را مدافعان حرم می‌نامند، اما روح الله زم در کانال خود ما را با عنوان جعلی معرفی می‌کرد؛ من از روح الله زم شکایت دارم و از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی به این شکایت را دارم.
 
رییس دادگاه اعلام کرد: تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، آقای جعفری دولت آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آقای غلامرضا کاتب نماینده مجلس، آقای حسن یوسفی مطلوب و خانم بهاره صادقی وتعداد دیگری از شکات اشاره کرد.
 
سپس قاضی از متهم خواست تا برای دفاع در جایگاه حاضر شود.
 
روح الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سوال که آیا سابقه کیفری داشته یا خیر اعلام کرد: سال ۸۸ پس از انتخابات بازداشت شده است؛ وی همچنین در پاسخ به این سوال که شغل شما چیست؟ گفت: روزنامه نگار هستم.
 
رئیس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم به او اعلام کرد که دفاعیات خود را بیان کند.
 
در این هنگام متهم اعلام کرد: من نمی‌توانم برای این تعداد اتهاماتی که ذکر شد یک جا دفاع کنم بنابر این اتهاماتم را یک به یک ذکر کنید.
قاضی روال قانونی جلسات دادگاه را به متهم متذکر شد و به او اعلام کرد که در جلسه قبل که کیفرخواست قرائت شد فرصت برای استماع داشته است و همچنین چند جلسه نیز با وکیلش برگزار کرده است.
 
رئیس دادگاه تصریح کرد: شما در خصوص اتهام افساد فی الارض که منتسب به شماست توضیح بفرمایید.
 
روح الله زم بیان داشت: من اتهام افساد فی الارض را قبول ندارم.
 
رییس دادگاه از متهم پرسید: چه سالی از ایران خارج شدید که متهم جواب داد: در سال ۹۰
 
قاضی پرسید: در چه سالی دستگیر شدید؟ که متهم اعلام کرد: سال ۸۸ بازداشت شدم و دو ماه زندان بودم.
 
رییس دادگاه از متهم پرسید: نحوه خروج خود از کشور را توضیح دهید که متهم پاسخ داد: سال ۹۰ به همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم، اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم.
 
قاضی خطاب به متهم گفت: یعنی شما به نیت حج عمره از کشور خارج شدید که زم پاسخ داد: خیر؛ بین سفر من به مالزی و سفر خانواده ام به حج دو الی سه روز فاصله بود و تا یک روز بعد از آنکه به مالزی برسم، خانواده ام از من خبری نداشت.
 
رییس دادگاه از متهم پرسید: در مالزی مشغول چه اموری بودید؟
 
زم پاسخ داد: در آنجا مشغول تور لیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریست‌های ایرانی را انجام می‌دادم.
 
قاضی از زم پرسید: تا چه سالی در مالزی بودید؛ زم پاسخ داد: سال ۹۱ بود که از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال ۸۸ با او آشنا شده بودم به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آن‌ها درخواست ویزا کردم که آن‌ها به من ویزای فرانسه را دادند.
 
قاضی پرسید: چه سالی وارد فرانسه شدید؟
 
زم پاسخ داد: تقریبا شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛ در سال ۹۳ با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه، و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری را راه بیاندازیم. البته صحبت راه اندازی این سایت از سال‌های ۹۲ و ۹۳ مطرح بود، اما پول می‌خواست؛ در نهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمد نیوز را شروع کردیم.
 
نیما زم گفت: اواسط سال ۹۵، آمدنیوز تاسیس شد و آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه اندازی بخش فارسی زبان شبکه تی آر تی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلا بحث تلویوزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم و ارتباطم قطع شد.
 
وی ادامه داد: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند مانند سیاست کاری یک رسانه جمهوری اسلامی فعالیت داشتیم. قبل از دی ۹۶ آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط ۹۷، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می‌کرد که گرایش کمونیستی داشت. به علت برخی اتفاقات در سال ۹۷ دوباره آمد نیوز را گرفتم.
 
رییس دادگاه بیان کرد: درباره وقایع و اتفاقات ۹۶ بیشتر توضیح بدهید؟آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند را می‌پذیرید؟صراحتا از اغتشاشگران می‌خواستی که به خیابان بریزند ثابت کن در دی ۹۶ در آمد نیوز نبوده‌ای.
 
متهم در این بخش بدون پاسخگویی به سوالات قاضی گفت: این موضوع ارتباطی با من ندارد.
 
قاضی گفت: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید؟
 
متهم زم گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمد‌ها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم.
 
نیما زم افزود: حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یکبار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می‌کردند و در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می‌کردیم.
 
قاضی سئوال کرد: از اطلاعات ایران به فرانسه چیزی ارسال کردید؟
 
متهم زم پاسخ داد: اطلاعاتی ندادم، اقامت فرانسه داشتم، اما تابعیت نگرفته بودم.
 
رییس دادگاه گفت: درباره همکاری با دولت متخاصم آمریکا توضیح بدهید؟
 
متهم زم گفت: آمریکا دولت متخاصم نیست.
 
قاضی بیان کرد: به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم آمریکا به شهادت رساند مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی‌کنند؟
 
متهم زم گفت: اسرائیل متخاصم است، در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.
 
قاضی گفت: در جمع آوری اطلاعات نظام به نفع سایر کشور‌ها و سرویس‌های جاسوسی چه کار‌هایی انجام داده‌ای ؟ با محمد حسین رستمی در ترکیه ملاقات نکردی؟
 
متهم زم گفت: رستمی جزو اسناد محرمانه است؟
 
رییس محکمه بیان کرد: اطلاعات مربوط به حضور نیرو‌های مستشاری ایران در سوریه و اطلاعات خان طومان را از این طریق نمی‌گرفتی تا در اختیار دشمنان این ملت قرار دهید؟
 
متهم پاسخ داد: از ما اطلاعات سوریه را می‌خواستند و برای نیاز مالی به رستمی پول می‌دادم، رستمی می‌گفت که قبض هایش عقب افتاده و به پول نیاز دارد و من هم از او اطلاعات می‌گرفتم.
 
رئیس محکمه گفت: درباره توهین به مقدسات دین مبین اسلام توضیح دهید؟
 
متهم زم گفت: بحث توهین به مقدسات زمانی صورت گرفته که آمد نیوز در اختیار سرابی بوده است.
 
در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم زم گفت: آیا می‌دانی در زمانی که برادر ناتنی ات بازداشت شده بود پدرت به مقام معظم رهبری نامه نوشت و ایشان دستور آزادی برادرت را صادر کرد؛ مقام معظم رهبری تا این مقدار رأفت به خرج دادند، آنگاه شما بدین شکل پاسخ این رأفت را دادید.
 
زم پاسخ داد: خانواده ام در این رابطه چیزی به من نگفته بودند.
 
رییس دادگاه خطاب به متهم گفت: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی داری بیان کن که متهم در خصوص نامه منتسب به رئیس جمهور به وزیر ورزش در خصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمد نیوز نشر یافته بود گفت این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال شده بود.
 
پس از این سخنان متهم، رییس دادگاه خطاب به وی گفت: عناوین اتهامات ۱۷ گانه خود را به خوبی مطالعه کن و من دستور می‌دهم تا به قدر کافی با وکیلت ملاقات داشته باشی و کتاب قانون برای نوشتن دفاعیه ات به صورت مکتوب در اختیارت قرار دهند؛ سپس رئیس محکمه ختم دومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم را اعلام کرد و بیان داشت: زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می‌شود.
+6
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  ولی همون تیم حفاظت مث هلوی پوست کنده تحویل جمبوری اسلامی دادت و باج هنگفتی از روحانی در آخرین سفرش به فرانسه گرفت
  4
  65
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  پرسش: من بنوبه خود دنیای غم گرفتم، وقتیکه شنیدم زم دستگیر شد! و اینگونه که این قاضی پیش میرود، حکمش ۳ بار اعدام است. پس چرا بعضی از روشنفکران سایت بر این باورند که "همه" این داستان ساختگی است!؟ طرف داره سرش بالای دار می ره و شماها دارای چنین واکنشی هستید! لطفا پاسخ بدون اهانت و نرم داده شود که گیرنده های بدی ندارم، وگرنه لطفا منتشر نکنید! خرم از کره گی دم نداشت.
  11
  47
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  خفه شو بابا !! اینو مثلا اطلاعات ایران برات نوشته و تو هم نشخوار میکنی که به اوپوزیسیون بگن که ببینید ما چقدر قدرت داریم که هرجا باشین پیداتون میکنیم ولی یادشون رفته وزیرشونو دیگه به غرب راه نمیدن چه برسه به اراذل اوباششون اگه بگیرن تا آخر عمرشون بعنوان تروریست تو زندانهای غرب باید با سیاپوستها و لاتهای زندان قران قراعت بکنن. فاطی بارها گفتم بازهم میگم پشت گوشهای خودتون و طرفدراتون مخملی و به این چرت و پرتاتون فاطماگل هم تره خرد نمیکنه.
  13
  43
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  روح الله خزعبلات میگوید بعد از این دادگاه نمایشی هم یه پولی با با شناسنامه و پاسپورت جعلی راهی کانادا میکنند که غرب ونکور ویلاهای دهها میلیون دلاری که اکثر جانیان رژیم فاسد در آنجا زندگی میکنند خوش گذرانی کند درضمن بنا به اظهارات بعضی از اقوام و دوستان سعید مرتضوی جانی هم آنجا زندگی میکند من خودم وقتی برای دیدار اقوام به کانادا رفته بودم نتونستم ویلاها را ببینم زیرا به محض ورود به منطقه Errigal Place پلیس اجازه ورود نمیدهد و ویلاها در این منطقه از 8 میلیون دلار شروع میشه تا 30 یا 40 میلیون دلار که بیشتر سران رژیم فاسد اسلامی در این منطقه سکونت دارند
  14
  31
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
  ۶۲
  Ukraine - ادسا، اوکراین

  در همان فرانسه کسانی مانند مریم رجوی هستند و شهبانو فرح هم متناوبا به فرانسه رفت و آمد دارد. چطور برای آنها سنگین ترین تیم حفاظت نیست برای توست؟این ادعا از همان ادعاهای برخی ایرانیان است که میخواهند خودشان را گنده تراز چیزیکه هستند نشان دهند
  3
  31
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
  ۶۲
  Ukraine - ادسا، اوکراین

  لابد مقامات فرانسوی با گذاشتن سنگینترین تیم حفاظتی برایش فکر می کردند می توانند یک روح الله دیگر را با ایرفرانس به ایران صادر کنند.
  1
  33
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  دادگاه های نمایشی بمانند اسمش فقط به درد نمایش می خورد و حقیقتی از دل ان بیرون نمی اید
  3
  31
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  واسه چارتا گاگول خالی میبینده اونا هم دهنشون باز میمیونه که این در حد مکرون هست...آخه بچه گدا تو پشم مکرون هم نمیشی...شاید هم فکر میکنی اینو میشنون میارن رئیس جمهورت میکنن بجای زندان
  6
  26
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  روحی جون حیف یه خورده زود دستگیر شدی ویدئوهای بی بی سی راجع به قطب زاده رو ندیدی وگرنه طور دیگه رفتار میکردی عاقبتت فرق میکرد...
  3
  20
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۴۰
  majiddk - کپنهاک، دانمارک
  رنگ صورت خبر میدهد از درد درون. به نظر که اقای زم در این مدت بازداشتی نه تنها چاق تر شده بلکه کلی هم سرحاله. در حالی که زندانی هایی با جرم بسیار سبک تر از زم در زندان امنیتی ایران بدلیل شکنجه روحی و روانی حال و روز خوشی ندارند.
  1
  14
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا::] . اینها همه تبلیغات سازمان اطلاعاته برای انداختن ترس در وجود مخالفان حکومت در خارج از کشور که ما خیلی قدرتمند هستیم ولی همش کشکه. آیا شما واقعا باور میکنی که فرانسه برای این بابا حتی یک پلیس در خانه اش گماشته باشه چه برسد به سنگین ترین تیم محافظ بعد از ریاست جمهوری. فقط یک ابله این چرندیات را باور می‌کند. آخه ایشون کسی نبوده که این دنگ و‌ فنگها را براش بگذارند. ایشون یه روزنامه نگار مخالف رژیم بود و‌ابن به امر عادی هست که هر خبرنگاری منابع خبری نزدیک به حکومت داشته باشه ولی این بابا این منابع را با توجه به سابقه حضورش در ارگان‌های حساس رژیم به خاطر پدرش بدیت آورده.
  2
  14
  یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بابا یه چی ببند بگنجه! یعنی توی جوجه اخوند از رئیس مجلس فرانسه بیشتر محافظ داشتی!؟. ببین چقدر این حکومت به دریوزگی افتاده که با این دروغ اعتبار کسب کنن
  1
  10
  دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۰
  نظر شما چیست؟