توجیه ایرانی معتاد در دادگاهی در آلمان: مصرف تریاک در ایران رسم است

دویچه وله :یک مرد ۳۷ ساله ایرانی که به جرم پخش تریاک در آلمان به زندان افتاده است در دادگاه گفت تریاک کشیدن در ایران مرسوم است. او خود به تریاک معتاد است. قاضی دادگاه گفته‌های او را "با کمی اغماض قابل پذیرش" دانست.
 
یک مرد ۳۷ ساله ایرانی که چندی پیش درخواست پناهندگی او در آلمان پذیرفته شد، به دلیل پخش تریاک در آلمان بازداشت شد.  او که خود نیز به تریاک معتاد است، در توجیه اعتیاد خود در دادگاه گفت "تریا‌ک کشیدن در ایران مرسوم است".
 
این مرد ۳۷ ساله ایرانی متهم به پخش تریاک و ماری‌جوآنا میان گروهی از ایرانی‌ها ساکن ایالت هسن در مرکز آلمان است. پلیس آلمان که سر و کار چندانی با تریاک ندارد، می‌گوید مصرف این ماه مخدر "در برخی فرهنگ‌ها" رواج دارد.
 
ایرانی بازداشت شده پنج سال پیش به دلیل اینکه "با رژیم ایران مشکل داشته" به ترکیه گریخته و سپس از مسیر یونان و بالکان خود را به آلمان رسانده است.
 
او در دادگاه گفت که از زمانیکه به اردوگاه پناهجویان فرستاده شد، با کسانی آشنا شد که معتاد بودند و او هم به تریاک روی آورد.
 
او در دادگاه هم‌چنین گفت که در ایران "خیلی‌ها تریاک می‌کشند" و او هم پش از مرگ پدرش و زمانیکه با مادرش تنها در تهران زندگی می‌‌کرده "برای آرامش و فرار از رنج‌" تریاک می‌کشیده و حال هم از دوری خانواده‌اش رنج می‌برد. 
 
این مرد یکی از ۲۰ ایرانی‌تبار مقیم آلمان است که تابستان گذشته‌، پس از عملیات شنود یک باند مواد مخدر توسط پلیس، به دام افتادند. آنها با کامیون تریاک خام و مقادیر اندکی ماری‌جوآنا و آمفتامین به آلمان قاچاق می‌کردند.
 
بررسی پرونده مجرمان اصلی این ماجرا هنوز آغاز نشده است اما به گفته پلیس این مرد ۳۷ ساله که با حمایت مالی صندوق خدمات اجتماعی دولت زندگی می‌کرده، یکی از چهره‌‌های اصلی این باند است که کیلو کیلو تریاک سفارش می‌داد.
 
او خود مدعی است که رقم ثبت شده در پرونده‌اش درست نیست و او مواد مخدر بسیار کمتری از این باند گرفته که بیشتر آن را هم خودش مصرف کرده است.
 
او در پاسخ به دادستان که از او پرسید خرج مواد مصرفی خود را چطور تأمین می‌کرده، اعتراف کرد که مقداری از این مواد را هم فروخته است.
 
قاضی رسیدگی به پرونده او در پایان دادگاه گفت که با کمی اغماض، می‌توان گفته‌های این مرد که سرنوشت غم‌انگیزی داشته است را "قابل پذیرش دانست".
 
این مرد سابقه کیفری ندارد و در محل زندگی خود هم آماده کمک به دیگران بوده و قرار بوده در یک تعمیرگاه ماشین، دوره مکانیکی ببیند. قاضی دادگاه او را به سه سال زندان محکوم کرده است. دست‌کم شش ماه از این حکم اجرا می‌شود. این مرد ۳۷ ساله گفته که می‌خواهد اعتیاد خود را درمان کند و به آلمان نیامده تا معتاد شود و در پی زندگی بهتری است.
+6
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  در شهر اگر که مست گیرند/ باید هر انچه هست گیرند
  2
  26
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  واژه به این قشنگی داریم چون چشم پوشی، گذشت و نادیده گرفتن که میتوانست بجای واژه اغماض که از طریق گوگل فهمیدم که معنی آن چیست، متوجه لپ گزارش حکم و نظر قاضی شوم!
  1
  17
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  یکی دیگر از خیل پناهجویان دروغی با کیس های دروغین که چهرهُ کشور خود را در نزد غربی ها وجهانیان تخریب کرده و می کنند.از طرفی پول از دولت های غربی میگیرند و از طرفی به کارهای خلاف می پردازند ودر نهایت به ایران رفته برای عمه و خاله ژست«مدیر کلی» را درمیآورند.
  10
  37
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
  ۴۲
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  جالب تر اینست که توجیهات اینگونه افراد را در اینجا هم فراوان دیده ایم و می بینیم که:«پناهندگی چه ایرادی دارد؟» بله.صِرف پناهجوئی و پناهندگی ایراد ندارد،ولی در وهلهُ اول، حق کسب احراز پناهندگی را از افراد واجدشرایط سلب میکند و دوم، اداره مربوطه هرسال سختگیری های بیشتری اعمال میکند،تا جائیکه امکان دارد خشک و تر با هم بسوزند.
  9
  23
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  سرنوشتی غم‌انگیز! از دست آوردهای رژیم ج استفراغی.
  7
  19
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  طرف بمسائل بسیار مسلط است و ان وکیلش هم خدایی ادم با شرفی بوده و مسائل را درست تو کله پوکش فرو کرده. کشور المان هم خدایش بخاطر یک خلاف زندگی افراد را نمیگیرند که طرف بزندان طویل مدت برود و بعد از بیرون امدن یا دوباره قاچاق بکند یا دزدی.در همین مدت کوتاه شش ماه محکومیت هم ایشان را برای ادامه زندگی بهتر به کاراموزی میکانیکی میفرستند . فقط طرف اخر قضیه خودش را لو داد بدین معنی در جواب قاضی که پرسید پول مواد ترا از کجا میاری . طرف گفت از فروش تریاک . پس هم خریده و هم میفروشه و این امر خرید و فروش جرم است . ولی باز بگویم کشور متمدن المان با ان قوانین مترقی خود زندگی انسانها را نمیگیرند در صورتیکه طرف لیاقت زندگی کردن در این کشور بحق متمدن را داشته باشد. باور کنید
  3
  20
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  رسم نیست داداش! فریضه دینی هست. ببین همه اخوندا میکشن. اینا میکشن که عین ممد اقا برن فضا و معراج.
  4
  13
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  عجب هفت خطی تو پسر . از اونور میگی تو کمپ معتاد شدی از اونور میگی تو ایران بعد از مرگ پدرم و غمگین و الانم که میگی به خاطره دوری از خانواده تریاک میکشم . دست هرچی آخونده از پشت بستی تو خالی بندی
  1
  25
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  دروغگویی رسم متداول در بین ایرانیها . اون یکی مانی خوشبین میلیاردر ایرانی در امریکا در مصاحبه میگه در سن 14 با خانواده اومدیم امریکا چون در اون سن پسرها رو میبردند به زور به جنگ بابام میخواست منو نجات بده!! حالا نمیگه بابام میخواست قبل از 18 سالگی منو خارج کنه که سربازی نرم !! خونش از مردم خودش پر رنگ تر بوده!! حساب کن اینا مردم ما هستن
  9
  26
  جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خب راست میگه از اغا تو نوچه و ملیجکهاش همگی اهل دلند. مواد الکل پرستو و مال مفت در رژیم کثیف اسلامی طرفدار زیاد داره. ولی دلیل نمیشه اونا هر غلطی میکنند تو هم بکنی .
  4
  20
  شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸
  نظر شما چیست؟