وزیر دفاع ایران: ممکن است از ماهواره‌ای با اهداف دفاعی هم استفاده کنیم

دویچه وله :وزیر دفاع ایران می‌گوید پرتاب ماهواره موضوعی "غیرنظامی" است و ارتباطی با برنامه موشکی ندارد. حاتمی همچنین از "امکان" استفاده از ماهواره‌ای با "اهداف دفاعی" خبر داد. وزارت خارجه هم برنامه فضایی را "حق ذاتی ایران" دانست.
 
امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، در واکنش به بیانیه اخیر فرانسه و مواضع آمریکا در قبال پرتاب ماهواره از سوی جمهوری اسلامی به فضا، گفت که ایران "با قدرت" توسعه برنامه فضایی خود را پیش خواهد برد.
 
حاتمی امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) در حاشیه جلسه هیأت دولت با بیان این ادعا که "ماهواره و ماهواره‌بر یک موضوع غیرنظامی است"، گفت: «البته امکان دارد ماهواره‌ای با اهداف دفاعی هم استفاده کنیم اما ماهواره بر کاملا غیردفاعی است و حق مسلم و قطعی ملت ایران است و در این چارچوب با قدرت برنامه خود را پیش می‌بریم و هیچ منعی در دنیا برای آن وجود ندارد.»
 
جمهوری اسلامی یکشنبه گذشته در اقدامی ناموفق ماهواره "ظفر" را  به فضا پرتاب کرد. موشک پرتاب‌شده اما به سرعت لازم نرسید و نتوانست ماهواره را در مدار زمین قرار دهد. در نتیجه ماهواره مزبور پس از هشت دقیقه پرواز در اقیانوس هند سقوط کرد. این چهارمین تلاش بی‌نتیجه جمهوری اسلامی برای قراردادن یک ماهواره در مدار زمین محسوب می‌شد.
"۱۲ ثانیه لعنتی"
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، امروز علت ناکامی پرتاب ماهواره مزبور را با "۱۲ ثانیه لعنتی" مرتبط دانست و گفت: «در ۱۲ ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می‌کرد تا به سرعت مورد نظر دست پیدا کند، این اتفاق نیفتاد و علت این هم می‌تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد و هم می‌تواند به توان موتور مرتبط باشد.»
 
وزارت خارجه فرانسه دوشنبه گذشته طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدام ایران در پرتاب این ماهواره که در آن "از فناوری موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای استفاده شده"، اعلام کرد که «برنامه موشکی بالستیک ایران ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد و بر امنیت اروپا تاثیر می‌گذارد.»
 
وزیر دفاع ایران اما در سخنان امروز خود گفت: «در بحث موشکی هم آن چیزی که در برجام منع شده، ساختن و پرداختن به موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است که در جمهوری اسلامی ایران چنین چیزی وجود ندارد و کلیه موشک‌های ما که به آنها افتخار می‌کنیم و یک مولفه مهم قدرت دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران است با سر جنگی متعارف استفاده می‌شود.»
 
امیر حاتمی همچنین دقت موشک‌های ایران را "بسیار بالا" توصیف کرد و گفت: «چون دقت آنها بسیار بالاست و آمریکایی‌ها هم این دقت را در عین‌الاسد به خوبی لمس کردند، نیازی به چیز دیگری نداریم.»
 
وزیر دفاع ایران در ادامه ضمن تأکید بر اینکه به زودی "ماهواره ظفر-۲ نیز با ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب خواهد شد"، افزود: «ماهواره‌بر سیمرغ و ماهواره‌های ما هنوز موضوعی تحقیقاتی هستند و حتما این تحقیقات تا جایی که به ثبات برسد و بتوانیم آن را پایدار کنیم، ادامه خواهد یافت و در اولین فرصتی که بتوانیم این کار را انجام خواهیم داد که فکر کنم حول و حوش اوایل سال آینده خواهد بود.»
"حق ذاتی" برنامه فضایی
دیروز سه‌شنبه نیز سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن رد به گفته خود "بیانیه مداخله‌جویانه فرانسه"، برنامه فضایی را "از حقوق ذاتی ایران در توسعه علم و فناوری " خواند. عباس موسوی گفت: «برنامه دفاعی موشکی ایران هم هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد چون موشک‌های ایرانی اساسا برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.»
 
بیانیه وزارت خارجه فرانسه با اشاره به پرتاب ماهواره "ظفر" و نیز رونمایی جمهوری اسلامی از یک موشک بالستیک جدید، تعهد تهران به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را به مقام‌های ایران گوشزد کرده بود که بر اساس آن، فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای توانایی حمل سلاح هسته‌ای برای ایران منع شده‌اند.
 
آمریکا هم برنامه موشکی ایران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ دانسته و برنامه فضایی جمهوری اسلامی و از جمله پرتاب ماهواره "ظفر" را نیز پوششی برای پنهان کردن هدف اصلی تهران برای توسعه موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای عنوان کرده است.
 
برخی از کشورهای اروپایی نیز به‌شدت برنامه موشکی ایران را مورد انتقاد قرار می‌دهند و انتظار دارند که دست‌کم بخشی از برنامه موشک‌های بالستیک ایران که می‌توانند خطری برای اسرائیل باشند یا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تلقی شوند، محدود شود. جمهوری اسلامی اما معتقد است که موشک‌هایش متعارف‌اند و قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را ندارند.
+15
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  همه میدانستند شما دنبال موشک قاره پیما با کلاهک اتمی هستید و فقط سر خودتان مثل کبک زیر برف بود و فکر میکردید که غیر از شیهیان جهان همه هالو هستند
  4
  22
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  بیشرفها، از بند تنبانتان حفاظت کنید، مردم بی گناگ را به پدافند نبندید، ماهواره‌اتان بخورد فرق سرتان. جانی ها. رای بی رای.
  5
  18
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  فعلاً از آفتابه برای گرفتن طهارت استفاده کنید تا بعداً!
  6
  22
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  یعنی چه این انگشت تهدید کردن در دنیای دیکتاتوری! خاک بر سرها خجالت هم نمی کشند که قبل او چه از رهبران داعش و ماش و جاش و آش که با انگشت تهدید میکردند، تیکه تیکه شدند! صدام و قذافی سلام می رساند!
  6
  11
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  جهرمی و مموتی و اون زنه نماینده خفه کن رو بکنید هرکدوم توی یه ماهواره اونجا موشک اومد شلیک بکنن میشه جنگ ستارگان اهالی زمین هم ازشون راحت هستن با کمترین هزینه پوز ابرقدرتها رو میزنید
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  این یا مریضه یا متاد الان هم داره اجازه میگیره واسه زنگه تفری!!
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  آخه نفهن، اون تجهیزاتی رو که دارید توی بازار سایه میخرید رو خود آمریکا داره بهتون میفروشه، به تمام سیستم‌های کدی گذاریش دسترسی کامل دارند. حالا هی بگو من دشویی دارم.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  شما اول خط اینترنتی تون رو کامل کنید که مردم خیلی از دست شما دل تنگن!
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  أولًا شما قاچ زین رو بچسب، سواری پیشکش. یعنی اول ماهواره رو بساز (خود ماهواره رو! 😃) بعد بذارش تو مدار، انشالله به مصارف نظامی اش هم میرسیم. دوما اینکه قشنگ دارین مدل کره شمالی رو کپی میکنید. ماهواره پرت میکنیم، ولی اکثریت مردم از خرید یک کیلو پسته تولید داخل محروم هستن.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
  نظر شما چیست؟