منع هنرمند عرب اهوازی از ورود به استادیوی شبکه ۲ سیما به دلیل لباس عربی‌اش‌‎‌

باسم الحمادى هنرمند مشهور عرب اهوازى العربیه :منابع فعالان حقوق مدنی در اهواز روز چهارشنبه 11 فوریه اعلام کردند که مسئولان استادیوی شبکه 2 صدا و سیمای ایران شامگاه سه شنبه از ورود هنرمند «باسم الحمادی» هنرمند مشهور عرب اهوازی و یکی از موسسان «گروه فرهنگی میسان»،به استودی این شبکه به دلیل پوشیدن لباس عربی ممانعت کردند.
 
این هنرمند دارای گروهی از هنرمندان محلی است که در اجرای رقص عربی معروف به «الچوبیه» مشهورند.
 
طبق گزارش منابع العربیه در اهواز این خواننده از سوی این شبکه برای اجرای برنامه زنده موسوم به «عصر خانواده» دعوت شده بود، اما مسئولان این شبکه که از سوی فعالان مدنی به اندیشه شوونیستی عرب‌ستیزانه متهم‌اند، از ورود او به استدیو و اجراى برنامه ممانعت کردند.
 
طبق این گزارش مسئولان شبکه شرط اجرای برنامه این هنرمند که به شبکه دعوت شده بود را «تغییر لباس عربی‌» او گذاشتند که با مخالفتش  و ىر نهایت انصراف او از کل برنامه منجر شد.
 
فعالان مدنی عرب‌های اهواز با راه انداختن بوستری از این هنرمند که بر آن «تسلم باسم» (باسم زنده باشی» در شبکه‌های اجتماعی از این نوشته خواننده ملی و موضع‌گیری او از عرب‌ستیزی یک رسانه رسمی دولتی حمایت کرده و با او همدردی کردند.
پوسترى که فعالان عرب اهوازى ىر واکنش به منع این خواننده در شبکه‌های اجتماعى نشر کردند فعالان مدنی و حقوق عرب‌های اهوازی می‌گویند برغم اینکه اکثریت ساکنان منطقه عرب هستند اما مسئولان فرهنگی و هنری منطقه نه تنها اغلب از مناطق دور از این استان تعیین می‌شوند بلکه در جمهوری اسلامی تلاش شده که از افرادی در این پست استفاده شود که رویکردی عربستیزانه داشته باشند.
 
این اولین باری نیست که نهادهای دولتی ایران با ورود هنرمندان عرب‌ اهوازى به مراکز فرهنگی و رسانه‌ها با لباس محلی آنها جلوگیری می کنند.
+18
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  به کمک روس و انگلیس بعد از قرنها یک حکومت فارسیسم دست نشانده (البته با رضاخان تورک تبار) به وجود اومد و بعد از تندرویهای ایشون و پسرش در زمینه یکسان سازی و دست نشانده های دیگری به نام فاشیسم فارسیسم جمهوری اسلامی پا به عرصه گذاشت و مرزهای فاشیست رو در نوردید. حکومتی پر از جنایت و دروغ و نژادپرستی و سرکوب. جالبه از این حکومت فوق نژادپرستی جمهوری اسلامی تنها مرگ و گشنگی عایده خود فارسها شده. عزیزان من هرکی اومد ازتون تعریف کرد گندتون کرد معروفتون کرد پارس و پرشین کرد عموتون نیست . دلسوزتون نیست. اون فقط دنبال قدرتمداری خودش و خانوادشه. خودش و خاندانشه. تازه به خاندانش هم برای امنیت خودش قدرت و پول میده. اونایی که هرجارو میخواهید پارس و پرشین کنید دنبال چی هستید؟ معروف شدن؟
  50
  16
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  نتیجه این سیاست بیمارگونه و عقده ای بطور خلاصه اینست که اینده این مملکت هر چه هست را همین تفکر غیر خودی ستیز قومیت مسلط را رقم میزند. در اینده قومیت مسلط بخاطر این تفکر افسوسها خواهد خورد. افسوسی که هیچ چیز را به نفع انها تغییر نخواهد داد.
  14
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
  ۵۰
  cardenas - مادرید، اسپانیا
  حضرت محمد و علی هم همینطوری لباس می‌پوشیدن که ، واقعا افتضاحیه این جمهوری آخوندی.
  13
  32
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  حالا این چه اصرار داره با لباس عربستانی بیاد صدا سیمای ایران؟ برو تو کوچه بازار لباس عربستانی بپوش ببین کسی به شما گیر میده؟ هرکجای دنیا باشی یه چیزی هست به نم درس کد Dess Code: یعنی شما ملزم هستید اون لباسی که ازتون خواسته شده بپوشید نه اون چیزی که دلتون می‌خواد
  27
  28
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  شاعر میگه: {. مرا دردیست اندر دل اگر گویم زبان سوزد / اگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد}. ای شیطون به تو پناه میبریم ,تو فقط اسمت بد جور در رفته. دیروز دخُتر بسکتبالیست رو به صدا و سیمای نکبت راه ندادن, گفتن شلوارت تنگه. امروز حَم مانع ورودِ حَموطنِ اَحوازی شدن, که لُابد شلوارش گُشاده! فردا نوبت کییه؟.
  4
  23
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تو جزو کسانی هستی که آرزوی مرگش رو میکنم. چون افکار و شخصیتت مثل ویروس کرونا حال آدمو بهم میزنه. بدبخت
  19
  21
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این نظام پوشش در قانون اساسی اشخاص را ملزم میکنه که خانمها با پوشش و حجاب کامل در صدا و سیما ظاهر شوند ایا باید به قانون جابرانه احترام گذاشت ایا؟؟انسان سلیم العقل مخالف این باصطلاح دس کد مزخرف مخالفه و بر ان معترض. مشکل شما با عرب بودن این شخص و پوشش ایشاونه نه مراعات dess codeکذایی.
  7
  4
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] حیچ الزامی نیست. مَثلن من دوست دارم شراب بنوشم ! ولی شما مجبور نیستی که بخورین. یا شما از ساندیس خوشتون مییاد, ولی من از ساندیس بدم مییاد. چون قندم میره بالا, مخصوصا اگه مُفتی باشه.
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خودت و جدو آبادت ... بمیر ....، خیلی حرفم سخته بهت فشار اومد نخونش خوب
  8
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این روزها این لباس لباس تروریستها شده. لباس بن لادن
  6
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. گرامی ، شاید در کامنتتان به رزم جو کمی زیاده روی کرده باشی ،
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  اکثر اعراب خوزستان خودشان قربانی فقر و ستم این رژیم هستند ، و بعنوان ایرانی باید به زبان و دین و لباسشان احترام گذاشته شود ، البته حساب تجزیه طلبان و مزدوران عربستان جداست ،
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خب اگر تو راست میگی چرا هر تخم صیغه ای به اسم اخوند اجازه داره با لیف و لنگ و افتابه تنبان آخوندی که نشانه حرا....ی است بیاد و چرند تو صداو سیما یا کانال پشم و شیشه بار ملت کنه، مگر تنبان و کرستی که این کره صیغه ها اخوند میپوشند از کجا امده؟واقعا حیفه که ایران با امثال تو شده ۸۰ میلیون!
  2
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  کاش ۱۴۰۰ سالِ پیش هم ایرانیان اجئزه نمیدادند کسی‌ " با لباسِ عربی‌ " واردِ ایران شود. حالا دیگه خیلی‌ دیر شده !
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. یک سوال ساده داشتن، جد بزرگوار شما در 1400 سال پیش که بود و چکاره بود و کجا زندگی می‌کرد؟
  4
  1
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تو از کجا میدونی بعدا اومدن؟ چرا موجودیت یک گروه مردم ایران رو زیر سوال میبری؟ اتفاقا در زمان رضاشاه و پسرش و جمهوری اسلامی تا تونستن لرهای بختیاری رو به خوزستان کوچ دادن تا ترکیب جمعیتی عربها کمرنگ بشه. فکر کردی نقشه سیاسی کشور ایران همون نقشه قومیتی هست؟ بزرگ بشید دیگه. تا کی افکار بچگانه
  4
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. من در قبال دشمنان انسانها و سایر موجودات بدترین رفتار یعنی تحقیر پیشه میکنن. این آدم (بزم جو) ثابت کرده فقط براش افکار حکومتی و فاشیستی مهمه و دنیا رو اشتباه فهمیده. زندگی رو اشتباه فهمیده و اسیر خودخواهی پوچ هست.
  4
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::paksan - ایران، ایران::] دوست اَزیز: سوال اینه که چرا این حَموطن عَرب رو با لباس محلی خود به صدا و سیمایی مُلایی راه ندادن, یا حَمانطور که به دُختر ِبسکتبالیست اجازه ورود ندادن. در ضمن شما که میگین این لباس تروریستها شده. خُب یعنی جلوش رو گرفتن چونکه لباسش مثل تروریستها بوده ؟ در ضمن مگه اعراب با حَمین لباس به تمام کنفرانس حا ,یا کشورحا بخصوص امریکا رفت و امد نمیکنن؟ چرا کسی جلوشون رو نمیگیره؟ حال اگه یک ایرونی فُکلی و کراوات حَم بپوشه دِپورت میشه, یا از ۷خانِ رُستم بگذره تا اجازه ورود بهش بدن. پس باید دُنبال چراحا بگردیم و نا خاسته رژیم رو توجیح نکنیم. شنگول باشی
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. عزیزم تو ی همین سایت بیا یه چند وقت حرفت رو بزن رفتارهایی که باهات میشه قشنگ ثابت میکنه تروریست کی هست. مردم زوربگیر ایران هیچ منطقی ندارند همه چیز رو میخوان با زور بگیرند حتی نظر مردم رو میخوان با فحش دادن و زورگفتن عوض بکنند این اگه اسمش تروریزم نیست اسم عمه من هم حسن آقاهست.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹
  نظر شما چیست؟