قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات داخل ایران هم نقش داشت؛ فرمانده سابق سپاه به نقش او اشاره کرد

صدای آمریکا :پس از آن که نقش قاسم سلیمانی در سرکوب اعتراضات سوریه و عراق طی ماه های اخیر رسانه‌ای شد، این بار فرمانده سابق سپاه از نقش او در سرکوب اعتراضات در داخل ایران سخن گفته است.
 
محمدعلی جعفری در صفحه توئیتر منتسب به خود شامگاه یکشنبه ۲۱ بهمن ماه نوشت که قاسم سلیمانی در حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ «در صحنه مقابله با ضدانقلاب در کف خیابان بود و اقدامات موثری را برای کنترل نا‌امنی و آشوب‌ها انجام می‌داد.»
 
در این توئیت آمده است که «بار‌ها شاهد حضور او در قرارگاه ثارالله بودیم.»
 
پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام بلندپایه عراقی که نامشان فاش نشده است در رابطه با اعتراضات عراق هم نوشته بود که سلیمانی در نشستی محرمانه گفته بود: «این اتفاق [اعتراضات] در ایران افتاد و ما آن را تحت کنترل گرفتیم.» او گفته بود که «ما در ایران می دانیم که چگونه باید با اعتراضات برخورد کنیم.»
 
همچنین بنابر گزارش رسانه های نزدیک به سپاه در ایران، نیروی قدس تحت فرماندهی قاسم سلیمانی از اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی در سرکوب اعتراضات مردم سوریه نیز نقش داشته‌ است.
 
اما قرارگاه ثارالله که از آن به عنوان یکی مهم‌ترین واحدهای امنیتی سپاه یاد می‌شود از سال ۷۴ مأموریت «مدیریت امنیت شهرهای استان تهران» را برعهده دارد و در سرکوب اعتراض‌های ۷۸ و ۸۸ نقشی کلیدی داشت. بعد از این اظهارات جعفری برخی مدعی شدند این حساب توئیتری به او تعلق ندارد اما خبرگزاری فارس به نقل از دفتر جعفری صحت این حساب کاربری او را تایید کرده است.
 
در جریان حوادث کوی دانشگاه که در تیرماه سال ۷۸ رخ داد، ۲۴ فرمانده سپاه از جمعه قاسم سلیمانی که در آن زمان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله بود و بعدها به فرماندهی نیروهای قدس رسید به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران، نامه نوشتند که «اگر در سرکوب اعتراضات قوی‌تر عمل نکند، خود دست بکار می‌شوند.»
 
همچنین قاسم سلیمانی در اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۸۸ نیز فرمانده نیروهای سپاه قدس بود. او پس از اعتراضات دی ماه ۹۶ هم در یک سخنرانی اعتراضات این سال و حوادث پس از انتخابات ۸۸ را «فتنه» نامیده بود.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پیشتر در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی گفت که تصمیم پرزیدنت ترامپ در از بین بردن قاسم سلیمانی، جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد و این اقدام، در پاسخ به تهدید حتمی علیه آمریکایی‌ها بود.​مایک پمپئو: از بین بردن قاسم سلیمانی، جان بسیاری از آمریکایی‌ها را نجات داد
 
وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۱۳ دی ماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که قاسم سلیمانی مشغول طراحی نقشه‌ای در منطقه بود که می‌توانست جان صدها آمریکایی را به خطر اندازد و این تصمیم آمریکا بر اساس اطلاعات بود.
+65
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  به امید روزی که هر چی مولا و بسیجی و پاسدار خائن به مردم و ایران. به سرنوشت سلیمانی دچار بشن. روز به درک واصل شدن سلیمانی‌ها از جشن‌های بزرگ ایرانیان . در آینده خواهد بود.
  2
  63
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  مردم ایران سالهاست برای قاتلان خود عزاداری میکنند و کشته میشوند
  4
  62
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۷
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  رفیقی چندشب قبل خوابی دیده بود و بدین گونه برای من تعریف کرد.خواب دیدم در جهنم هستم و سلیمانی به تل اتشها تکیه زد در این هنگام شیطان پیدایش شد و در حالیکه قهقه بلند میزد رو کرد به سلیمانی گفت,,,سالار چطوری؟,,,,
  3
  38
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  با کتلت شدن این تروریست من یکی از مردم واقعا ناامید شدم. طرف سالهاست امریکا زندگی میکنه اومده بود از این کتلت شده حمایت میکرد. ما همینیم.
  3
  41
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  منظورش اینه ملت اکثریت مغز فندقی خودخواه تعطیل بی هویت چرا از یکی از عوضیترین اعضای عقده ای سپاه بت میسازید و منی که (جعفری) نقشم خیلی کمتر از این بود باید منفورتر از این باشم. اتفاقا حق داره. از نظر من که تمام فرماندهان ارشد سپاه رو تقریبا از نزدیک میشناسه جعفری کیس خنثی تری از امثال قاسم کتلت بوده. جعفری در گذشته فکر کنم فرمانده نیروی زمینی سپاه بود. در کل قاسم کتلت هم در مقابل امثال سردار سیدمجید میراحمدی عددی نبوده و نیست. مرد پشت پرده سپاه. خیلی احمقانس که هنوز برای آمریکا لو نرفته. چون در ایران پیش به تن همه مقامات بلندپایه نظام مالیده. خیلی هم تندرو هستش. تمام سرکوبها از سال 76 تا الان هم تحت فرماندهی و تصمیمات سردار سیدمجید میراحمدی بوده.
  1
  17
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اینو همه میدونستند به جز یه عده ساندیس خور خر
  1
  18
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۳
  نظر شما چیست؟