پاسخ حامد اسماعیلیون به شهاب حسینی: نانَت را در خون ما نزن، ما خودمان راه سوگواری را بلدیم

ایران اینترنشنال :حامد اسماعیلیون، نویسنده ایرانی که همسرش پریسا اقبالیان و دخترش ری‌را اسماعیلیون بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی همراه دیگر سرنشینان پرواز ۷۵۲ تهران‌-کیف کشته شدند، در صفحه فیس‌بوک خود خطاب به شهاب حسینی نوشت: «نانت را در خون ما نزن، ما خودمان راه سوگواری را بلدیم.»
 اسماعیلیون در صفحه فیس‌بوک خود در «تذکری» خطاب به شهاب حسینی، نوشت: «شهاب حسینی! لازم است تذکر بدهم که بهتر است بعد از راه رفتن بر فرش قرمز و لذت بردن از اکران فیلمت در جشن‌واره اسمی از آن ۱۷۶ بی‌پناهِ بی‌گناه نبری. من نماینده‌ی همه نیستم ولی دست‌کم دوست ندارم اسم دو عزیز من در میانِ آدم‌هایی باشد که تو غصه‌شان را می‌خوری. نانَت را در خونِ ما نزن رفیق! ما خودمان راه سوگواری را بلدیم.»
 
پیام حامد اسماعیلیون، واکنشی است به اظهارات روز یک‌شنبه شهاب حسینی در جشنواره فیلم فجر. حسینی که در سال‌های اخیر بخشی از سال را در لس‌آنجلس اقامت دارد، بعد از مخالفت‌ با انصراف شماری از چهره‌های سرشناس سینمای ایران از شرکت در جشنواره فجر، راهی تهران شد تا در جریان اکران فیلمی که تهیه کنندگی آن را دارد در بخش خارج از مسابقه این جشنواره شرکت کند.
 
حسینی روز یک‌شنبه در نشستی که برای فیلمش در جشنواره برگزار شد، به شدت مسعود کیمیایی، کارگردان موج نوی سینمای ایران، را به خاطر اینکه اولین کسی بود که از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف داد، مورد حمله قرار داد و گفت که کیمیایی فیلم ضعیفی ساخته و از ترس برخورد بد تماشاگران خواسته با انصراف از جشنواره «روغن ریخته را نذر امامزاده کند.» او همچنین مسعود کیمیایی را به دلیل انصراف از شرکت در جشنواره به ایجاد تفرقه و نفرت پراکنی متهم کرد.
 
موج انصراف هنرمندان از جشنواره‌ها از جمله جشنواره فیلم فجر به ویژه پس از هدف قرار دادن پرواز شماره ۷۵۲ و کشته شدن ۱۷۶ تن با دو موشک شلیک شده از پدافند سپاه پاسداران گسترش یافت و مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس سینما، از اولین هنرمندانی است که در این موج از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف داد و با انتشار ویدیویی گفت: «دلم نمی‌خواهد فیلمم در جشنواره فجر نشان داده شود به دلیل تسلیتی که به این همه آدم دارم.»
 
شهاب حسینی اما روز یک‌شنبه ۲۰ بهمن علاوه بر حمله به مسعود کیمیایی، از «همه اتفاقات تلخی که در کشور افتاده و در مورد کشته‌شدگان همه اتفاقات اخیر» ابراز تاسف کرد و گفت این اتفاقات از جمله «سقوط، سرنگونی، حادثه، سانحه و اتفاق عمدی، که نمی دانم آن را چه بنامم» که منجر به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی شد، متاسف است اما تاکید کرد که نمی‌داند چه کاری می‌تواند انجام دهد جز ادامه دادن راه آنها انجام دهد. حسینی با تاکید براینکه جشنواره فیلم فجر برای جوانانی که فیلم ساخته‌اند، مهم است و به همین دلیل با انصراف و تحریم این جشنواره مخالف است، گفت که دوست ندارد کشورش تکه‌تکه شود.
 
علاوه بر حامد اسماعیلیون که به صراحت اقدام شهاب حسینی را «زدن نان در خون» کشته‌شدگان و خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی توصیف کرد، کانون کارگردانان سینمای ایران نیز در واکنش به اظهارات حسینی،  طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «بی احترامی، اتهام و اظهارات ناشایست علیه ابراز عقیده و نظر شخصی مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز برجسته موج نوی سینمای ایران، را شدیدا محکوم می‌کنیم.»
 
در بیانیه کانون کارگردانان سینمای ایران همچنین تاکید شده است که «بسیار متاسفیم که در تریبون رسمی جشنواره فجر فرصت این بی‌حرمتی‌‌ها داده می‌شود و جشنواره این چنین جولانگاه تخریب هنرمندان شده است.»
+264
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  عجب پاسخی ؟ من اگر بودم. از شرم می‌‌رفتم .زیر پتو پنهان می‌‌شدم.ولی‌ آخوند و آخوند زاده "ک..." دریده. و شرم؟
  6
  204
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
  ۶۶
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد

  حالا چرا یک بازیگرِ مدرسه رفته و خارج رفته مثلِ شهاب حسینی ، وقت و انرژی صرف کنه و حرف‌هایی‌ رو به میون بیاره که جمهوری اسلامی خوشحال بشه ، کاش مثلِ خیلی‌‌هایِ دیگه ساکت میموند تا این که خودش رو خراب کنه .
  5
  133
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه

  سید کباب حسینی، ملیجک رژیم خونخوار مردم کش!
  6
  165
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خودتان را گرفتار بازی های جدید سپاه و امنیتی ها نکنید . سلیبرتی ها را راه انداخته اند تا سر مردم را به ان ها گرم کنند تا به مسائل اساسی نپردازند!
  4
  96
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
  ۵۳
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  آقای دکتر اسماعیلیون انفجار هواپیما که به عمد با دو موشک به دست سپاه پاسداران انجام شد آنچنان اثر غم آلودی بر زندگی روزمره ایرانی های انسان گذاشته که ما هم بعد از فاجعه مثل شما سردر گریبان پریشان به مانند یک برگ خشک در وزش باد میچرخیم و برای بازماندگان آرزوی تحمل میکنیم ! نمیتوان با این آتش جگرسوز کنار اومد
  2
  106
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه

  فحش گنده، از اون ابداراش، به این سید کباب حسینی خیانتکار . پیش مردم دیگه یک توالت سرتا سر ترکمونی.
  4
  86
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::tabarzinn - اوپسالا، سوئد::]. شهاب حسینی از جیره خواران رژیم است و بسیجی که هم از توبره میخوره هم از آخور کیف و حال و لذت بردن آزادی خودش و همسرش و فرزندانش را در آمریکا که از نظر رژیم شیطان بزرگ و دشمن رژیم .و پروستات مالی و مزدوری رژیم را هم برای نقش در سینما و پولی که از بابت مزدوری از رژیم میگیرد
  3
  96
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  اینا یه کاری کردن که الهام چرخ دنده دیگه از نظرها محو شده . یعنی روی اون زنیکه رو سفید کردن تو وطن فروشی و چاپلوسی . لعنت به خودتونو و عزاداریه قلابیتون و رهبر و نظامتون .
  3
  67
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱
  ۵۸
  mitra55 - تورنتو، کانادا

  haghighatdana - فارسی ، فرانسه. چقدر تاسف باره که آدم های نادرست را با غذاهای لذیذ و اصل ایرانی مثل کباب ,کتلت, میرزا قاسمی در یک ردیف قرار می دهیم. این چه فرهنگی است واقعا ؟؟. خواهش میکنم دست از بردارید از این کار.
  2
  40
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
  ۴۶
  Kumasi - کوماسی، غنا

  شهاب حسینی با این کار خودش تا آخرعمر جایگاه خودش رو پیش ایرانی از دست داد
  5
  64
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  اره درسته نونش رو نزنه توی خون . نیست که شما 1.5 میلیارد رو نمی خواین بزنین توی خون . حالا اون هفت پشت غریبس تو چه ته؟
  65
  6
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  فرومایگانی چون شهاب حسینی هستند که موجب شده اند که گندآب همچنان بروی آب باقی بماند.
  1
  40
  دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. اگر نظر شما از ۱،۵ میلیارد. مسلمانان هستند. مسلمان تنها موجودی است. همدیگر را با چاقو میوه خوری سر می‌‌برند. قاتل می‌‌گوید. من شهید هستم. مرده هم می‌‌گوید. من شهید هستم. شما اول بین خود مشخص کنید. کدام یکی‌ از شما شهید است. بعد در اینجا سخن از خود گنده تر بزن. تازه ۱،۵ میلیارد به تو چه مربوط. از ۱،۵ میلیارد ۱.۳۰۰ سنی هستند. که به قول شما همه کافر هستند. ۲۰۰ میلیون شیعه.که از این‌ها ۱۹۴ میلیون لعنت به ریش مقدس آقا می‌‌فرستند.برای کسی‌ که حرف زیادی برای گفتن ندارد. خیلی‌ حرف می‌‌زنی‌
  0
  21
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  شهاب سوگلی خدا رو شکر که مشخص شد چطور تا به امروز به اینجای امروزت رسیدی
  1
  16
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
  ۵۰
  nyy01 - سن روزا، انگلستان
  کثافت پاسدار شهاب . لعنت بر تو که اینقدر آسون از خون این همه ایرانی میگذری.
  1
  14
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
  ۴۰
  CHOPOG - برلین ، اتریش
  عجب ملتی هستیم ها تا دیروز باد تو غب غبتون مینداختین که این بابا با اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی بخاطر فیلم فروشنده که کاندید جایزه اسکار بودن و حالا شد یه مرتبه شمر زلجوشن ای بابا یزدیتونه....
  8
  0
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
  ۴۳
  haghighatdana - فارسی ، فرانسه
  [::mitra55 - تورنتو، کانادا::]. سلام میترا، به غذا ربطی نداره . در زبان فارسی گاهی شدت جملات را با چنین کلماتی وصف میکنند. مثلا ، جگرم کباب شد، دلم کباب شد، به معنی این نیست که دلم خوراک خوشمزه شد. چس فیل هم به معنی کلمه اش نیست. تشکر.
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
  نظر شما چیست؟