مقام ایرانی: پنج میلیارد دلار ایران در بانک مرکزی عراق رسوب کرده است

رادیو فردا :سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران، با اشاره به اینکه پول گاز و برق صادراتی ایران به عراق به حساب بانک مرکزی این کشور واریز می‌شود، گفته است تحریم‌ها مانع از امکان برداشت پول می‌شود و پنج میلیارد دلار در بانک مرکزی عراق رسوب کرده است.
 
حمید حسینی چهارشنبه ۹ بهمن به ایرنا گفته است اتفاق‌های اخیر در عراق و درگیری این کشور با اعتراض‌ها، تحصن‌ها و آشوب‌ها باعث شده تا فضای عراق ناامن شود و تجارت کاهش پیدا کند.
 
به گفته وی آمار صادرات ۱۰ ماهه نیز نشان می‌دهد هشت میلیارد دلار صادرات به این کشور انجام شده است.
 
ایران در سال گذشته خورشیدی نزدیک ۹ میلیارد دلار صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق داشت، اما کل صادرات کشور به عراق شامل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و خدمات بنابر اظهارات مقامات ایرانی حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار بوده است.
 
خرداد امسال بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته بود عراق ۲ میلیارد دلار بدهی از بابت خرید گاز و برق ایران دارد. به‌گفته وی ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق تحویل داده می‌شود.
 
البته برخلاف اظهارات آقای حسینی، پول برق و گاز ایران به حساب جمهوری اسلامی در بانک تجارت عراق و با ارز دینار این کشور واریز می‌شود، اما بر اساس معافیت‌های تحریمی آمریکا، ایران تنها مجاز به استفاده از این مبالغ برای واردات کالاهای انسان‌دوستانه و غیر تحریمی از عراق است.
 
این در حالی است که ارزش کل صادرات عراق به ایران در سال گذشته خورشیدی تنها ۵۹ میلیون دلار بوده و ایران عملاً راهی برای استفاده از پول برق و گاز صادراتی به عراق ندارد.
+29
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  رژیم اسلامی ایران دروغ میگوید این پولها عمدا در بانگهای عراقی خوابیده تا خرج تروریستهای حشد الشعبی شود والا این رژیم فاسد میتوانست پولها به دینار عراقی بگیرد درضمن خسارت 8 ساله9 جنگ نیز که بالغ بر هزاران میلیارد دلار است کلا به فراموشی سپرده شده گویا در خفا بدهی عراق بابت جنگ 8 ساله را بخشیده اند
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اخه ملا اگه عقل داشت اسمش دیگه آخوند و ملا نبود. اسمش دانشمند با شعور فرهیخته بود. فقط ادعا که سوزن مخشون تو زمان محمد و یزید و ایل و تبارشون گیر کرده. هر کجا پای نابودی ایران در میان بوده مطمئن باشید پای یک یا چند آخوند و ملا پزرتی با فتواهای مسخرشون در میان بوده اینها عقلشون کجا بود؟ بی هنر, بی خرد, بی علم و دانش. حالا برید اراجیف ببافید که شعب بن خلدون با شعب بن حمزه ۱۴۰۰ پیش چطور معامله میکرده و شتر, گاو و گوسفندو پهن داد و ستد میکرده.
  4
  18
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  نظر شما چیست؟