علی مطهری: ۲۹۰ نماینده مجلس که نباید آیت‌الله باشند

​​​​​علی مطهری به شورای نگهبان توصیه کرد "دایه دلسوزتر از مادر نباشند" و با اشاره به رد صلاحیت‌ها گفت همه نمایندگان مجلس که نباید آیت‌الله باشند. فراکسیون امید هم از احتمال تایید صلاحیت برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب خبر داد.
 
علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، اظهارات سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر رد صلاحیت بیشتر نمایندگان به دلیل "تخلفات مالی و اخلاقی" را برنامه‌ای برای "سلب آبروی نمایندگان فعلی" ارزیابی کرد.
 
این نماینده رد صلاحیت شده برای انتخابات آینده مجلس، با انتقاد از مواضع شورای نگهبان در "عدم تایید گسترده نمایندگان"، روش این شورا و سخنان سخنگویش که مرتب تاکید می‌کند رد صلاحیت‌ها بیشتر به دلیل "تخلفات مالی و اخلاقی" بوده را "بازی با آبروی افراد" دانست.
 
به گزارش ایسنا، مطهری امروز هشتم بهمن (۲۸ ژانویه) در نطق خود پیش از دستور مجلس، با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان در حوزه نظارت استصوابی و مطرح کردن تخلفات مالی و اخلاقی، از این شورا خواست "اینقدر نگران" مجلس نباشد و اگر فردی قانون اساسی را قبول دارد و مرتکب فساد اخلاقی یا مالی هم نشده، صلاحیت‌اش باید تایید شود.
 
مطهری: "موافق نظارت استصوابی هستم"
 
نماینده فراکسیون امید مجلس با تصریح اینکه "مخالف اصل نظارت استصوابی نیست"، گفت که بر "نحوه" اجرای این نظارت انتقاد دارد و معتقد است که این شکل از اجرای نظارت استصوابی مشکل‌ساز شده است.
 
عباس کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، اخیراً گفته بود که استناد به تحقیقات محلی برای تایید یا رد صلاحیت‌ها، کفایت می‌کند و نیازی به "احکام قضایی" نیست.
 
مطهری این شیوه بررسی صلاحیت‌ها را درست ندانست و گفت تنها با استناد به تحقیقات محلی نمی‌توان صلاحیت‌ها را بررسی کرد.
 
"احتمال تایید صلاحیت برخی اصلاح‌طلبان"
 
همزمان با انتقادهای مطهری به شورای نگهبان، حسن رسولی، رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای عالی جبهه اصلاح طلبان، امروز از رایزنی با این شورا برای "احقاق حقوق" نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت‌شده خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، رسولی در چهارمین جلسه شورای مرکزی ستاد انتخابات شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان گفت که به منظور کمک به احقاق حقوق نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت‌شده، افزایش مشارکت عمومی در انتخابات مجلس یازدهم و کمک به رقابتی شدن فضای انتخابات، رایزنی‌هایی با شورای نگهبان در "سطوح مختلف" و تا آخرین ساعت مهلت قانونی مرحله ما قبل آخر اعلام نظر آن شورا با جدیت در حال انجام است.
 
امروز همچنین محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس، از "احتمال تایید صلاحیت مجدد برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب" خبر داد.
 
عارف گفت که در حال حاضر اصلاح‌طلبان، "اصلی‌ترین جریان این کشور و نظام را نمایندگی" می‌کنند و آنها قصد دارند در انتخابات پیش رو فهرستی کاملاً اصلاح‌طلبانه ارائه کنند.
 
دلیل رد صلاحیت مطهری
 
علی مطهری، خود یکی از داوطلبان رد صلاحیت شده برای انتخابات آینده مجلس است. او سه روز پیش (پنجم بهمن ۹۸) در نامه‌ای به شورای نگهبان نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض و به اعضای این شورا توصیه کرد که "دایه دلسوزتر از مادر نباشند". او اضافه کرد که بعید می‌داند در میان اعضای شورای نگهبان کسی "دلسوزتر" از خودش برای "نظام و انقلاب اسلامی ‌و مقام رهبری" باشد.
 
در این نامه که ایسنا آن را منتشر کرد، مطهری به گفتگوی حضوری خود با یکی از حقوقدان‌های شورای نگهبان اشاره کرد و گفت که علت رد صلاحیت‌اش،"عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی" به دلیل گفتن این جمله در نطق مجلس بود: «نهم دی اگر بنا باشد موجب تفرقه شود، دیگر یوم الله نیست بلکه یوم الشیطان است.»
 
مطهری در گفتگو با ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران در همین باره گفت من به این دلیل رد صلاحیتم "اعتراض می‌کنم، اما التماس نه".
 
نماینده فراکسیون امید مجلس همچنین با اشاره به اینکه "باب اظهار نظر و آزادی بیان نباید بسته شود"، گفت که در دوره‌ای از جمهوری اسلامی، حتی کمونیست‌ها هم می‌توانستند اظهار نظر کنند.
 
او ادامه داد: «به طور کلی اظهار نظر و بیان باید آزاد باشد، ولی اینها می‌گویند باید حرف ما را بگویید.»
 
مطهری با تاکید بر اینکه "همه ۲۹۰ نماینده مجلس که نباید آیت‌الله باشند"، اضافه کرد: «در مجلس اول حتی مجاهدین یا منافقین و نهضت آزادی هم نماینده داشتند اما امروز ما به این محدودیت‌ها رسیدیم.»
 
مطهری تاکنون نامه‌های بسیاری درباره موضوعات مختلف به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نوشته است. در این نامه‌ها او همواره از خامنه‌ای خواسته است برای رفع اختلاف میان نهادهای انتصابی با قوه مقننه و مجریه پادرمیانی کند.
+6
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  خیلی مسخره است قدیمها وقتی میخواستند بروند خواستگاری دختری ننه بابای پسره میرفتند تحقیقات محلی میکردند که دختره چه جور دختریه!!!! حالا شورای نگهبان رفته تحقیق محلی کرده فهمیده مطهری پسر خوبی نیست و فساد داره و فسق هم کرده واسه همین صلاحیت نداره.
  0
  17
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  وقتیکه نظام دیکتاتوری است و رهبر این نظام اخوند است یعنی انهای که در مجلس نماینده میشوند چه اخوند باشن چه اخوند نباشن یعنی سر سپردهای نظام اخوندی هستند و فرقی با هم ندارند.
  0
  19
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  آیا امروز دشمنان شما خوش حالند؟. بله ما مردم، از ته دل خوش حالیم که روزی رو داریم میبینیم که خودتون مثل سگ‌های وحشی. دارید همدیگر رو پاره پاره می‌کنین و شکی نداریم که در آینده هر کدوم دیگری رو به قتل میرسونه. و این تقاص خون و ظلم به این مردم ستم دیده هست. کاخ هایی رو که ساختید ،پول هایی رو که بردید هیچکدوم براتون دیگه خوشی نمیاره. روز و شبتون در اضطراب و دلواپسی و غم خواهد گذشت. و خانوادتون اگه اعدام نشده باشن یه جای دنیا آواره خواهند بود.
  0
  20
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خب ما همینو میگیم. اینا باید کودکش باشند مثل خر. اخوند لیاقت میز و صندلی را نداره. یه مشت حیوون دو پا صبح به صبح میرند تو مجلس فقط نقشه دزدی و اختلاس میکشند.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اصلا آیت الله نه تنها نباید در مجلس باشه، بلکه نباید روی زمین راه بره. با نهایت ارفاق فقط در محدوده داخلی نرده های بهشت زهرا باید گدایی کنند
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  از این مترسک هم آبی گرم نمیشه بابا
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  «نهم دی اگر بنا باشد موجب تفرقه شود، دیگر یوم الله نیست بلکه یوم الشیطان است.»این کره مهری میگه طرفدار رهبری هستم که میگه در ایران هیچکس بخاطر عقیدش بازداش نمیشه؟!.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  این کره مطهری میگه طرفدار رهبری هستم که میگه در ایران هیچکس بخاطر عقیدش بازداش نمیشه؟!
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  نظر شما چیست؟