سبقت دختران دانشجوی ایرانی در مصرف مشروبات‌ الکلی از پسران

العربیه :یوسف خدادادی معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، روز دوشنبه 27 ژانویه 2020 با انتقاد از سهل‌الوصول بودن و راحتی دسترسی به انواع مشروبات الکلی در جامعه گفت که آمار مصرف مشروبات الکلی در بین دانشجویان دختر بیش از دانشجویان پسر است.
 
خبرگزاری ایسنا به نقل از خدادی نوشت «متاسفانه رواج و شیوع مصرف مشروبات الکلی به ویژه در مجالس، جشن‌ها و محافل به آسیب جدی تبدیل شده که جنبه حرام و ام‌الفساد بودن آن نیز به فراموشی سپرده شده است.
 
او در ادامه خاطرنشان کرد: «دستگاه‌های فرهنگی مرتبط قصور بیشتری در این حوزه داشته و آنطور که باید نتوانسته‌اند رسالت و مسئولیت خود را در راستای هدایت جوانان انجام دهند و همین امر سبب شده تا آمار مصرف مشروبات الکلی در بین دانشجویان دختر بیش از دانشجویان پسر باشد.»
 
گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، سال 2019 طی گزارشی اعلام کرد، ایران رتبه نهم در میان کشورهای دارای بیشترین مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در سطح همه کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.
 
طبق گزارش این سازمان، از میان 189 کشور جهان، ایران در رتبه نهم مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی قرار دارند.
 
هر ایرانی‌ بالای 15 سال که بطور مرتب الکل می‌نوشد، در سال 2016 به طور میانگین 28.4 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌، این مقدار در سال 2010 به میزان 24.8 لیتر بوده است.
 
بر اساس این شاخص تونس در میان سایر کشورها رتبه اول را به دست آورده است، به طوری که مصرف کنندگان الکل در این کشور، در سال 2016 میلادی 36.6 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌اند.
 
در این میان ایران رتبه نهم را پس از تونس، سوایزیلند، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه از آن خود کرده است.
 
مصرف سرانه الکل در میان تمام ایرانیان بالای 15 سال، طی سال 2016 میلادی 1 لیتر بوده که در مقایسه با سال 2010 بدون تغییر مانده است.
 
در بخش دیگری از گزارش سازمان جهانی بهداشت، سرانه مصرف الکل در شرق مدیترانه که ایران نیز شامل این منطقه می‌شود، 6 دهم لیتر برآورد شده است.
 
این گزارش همچنین نشان می‌دهد در میان جمعیت بالای 15 سال ایران 6 دهم درصد وابسته به مصرف الکل و یک دهم درصد نیز طی یک ماه پیش از انجام این بررسی، مصرف سنگین الکل داشته‌اند. این نسبت در میان مصرف کنندگان مشروبات الکلی 4.1 درصد بوده است.
+40
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  نتیجه ۴۰ سال تربیت اسلامی! اگر ادامه پیدا کند، چه خواهیم شد!؟
  1
  56
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
  ۳۶
  مدونا - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  متاسفانه اگر اصل بود باز کمتر مضر بود ۹۰٪ مشروبات و مواد مخدر نه تنها اصل نیستند انواع سم داخلشون قاطی هست . این نشانه بی تدبیری حکومت چون بلاخره یکی از تفریحات عمومی تمام جهان الکل و بعضی مواد (درمورد اعتیاد صحبت نمیکنم ) . پسر و دختر های جوان نه تنها هیچ تفریحی ندارند فقط میخوان مست باشند شاید چیزی حس نکنن .. خدا نجاتمون بده از این حکومتی همه دزد کرده و همه خوشی هارو نابود کرده.
  1
  40
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  به کوری چشم شیخ ریاکار
  4
  28
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  خوب میدونین که ماها نمیتونیم عادی باشیم یا از این ور میافتیم یا از اونور.
  0
  19
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  . داستان مراحل تحریم شراب در قرآن, داستانی خواندنی است که به خودی خود اثبات میکند که نویسنده یا نویسندگان قرآن در یک سردرگمی برای تحریم یا آزادی نوشیدن شراب, به سر می‌برده‌اند. ۱- آیه ۶۷ سوره نحل: وَمِن ثَمَرَاتِ النَخِیلِ وَالأَعنَابِ تَتَخِذُونَ مِنهُ سَکَرًا وَرِزقًا حَسَنًا إِنَ فِی ذَلِکَ لَآیَةً لِقَومٍ یَعقِلُونَ. ترجمه:. و از میوه های درخت خرما و انگور نیز (نوشیدنی‌های) مست کننده و رزق نیکو می‌گیرید. همانا در این امر نیز نشانه‌ای روشن برای اهل تفکر است.(سوره نحل، آیه ۶۷). در این آیه همانگونه که مشاهده می‌کنید همانند دستورات ادیان یهودیت و مسیحیت, شراب از نوشیدنی‌های نیکوست و الله هم بر این امر در این آیه تاکید کرده است. خود الله هم گیج بوده که بالاخره حرام کنم شراب رو یا حلال!
  0
  19
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. از ساندیس خوری چیزی نصیبت نشد و بر علیه شیخ و ملا کامنت میگذاری .خوب اعتراف کن که سلام من یک ساندیس خور بودم و حالا مدتی ست که پاک شدم و ساندیس نمیخورم و مزدوری و ماله کشی نمیکنم .چه ایرادی داره به اشتباهت اعتراف کنی
  4
  8
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. ساندیس خور دیروز و ضد شیخ و ملای امروز ای کاش از تجربیاتت و اینکه چگونه شد که برگشتی از ساندیس خوری برای بقیه ساندیس خوران تعریف کن شاید آنها هم درس بگیرند
  4
  9
  ‌سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
  ۳۱
  khoshhal khandan - دانمارک ، دانمارک
  ایرانیها گمشده هستند. گمشده هایی که نمیتونن تشخیص دهند چی درست هست و چی غلط. عیسی مسیح میگوید اگرامروز صدای مرا میشنوید دلهای خود را ساخت مسازید آنگونه که پدران شما کردند و نتیجه اش را امروز میبینید .
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. بتوچه کی چکار میکنه و طرفدار کی هست ..... مگه مردم رو خریدی؟ نظر خودتو بده برو....
  5
  1
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. تو هم ساندیس خور هستی ولی بستگی داره که جیره و مواجب به موقع برسه یا نه .مزدوران رژیم یکی تو و یکی احسان و باقی ساندیس خوران
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. منم میگم بتوچه که من با کی و چه میگویم سرت بکار خودت باشه اجنبی ساندیس خور دخالت نکن هر وقت از تو پرسیدم حق داری جواب بدی به غیر از این ببند
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ذلیل تر از انی که بخواهم با تو کل کل کنم .برو ساندیس از دهن میافته
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
  نظر شما چیست؟